Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:00

CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde UOMU pe 23 Mar 2014, 16:58

Ma rog, sau ceva similar acestora. Voi folosi luneta si pentru tragri la distante mici in situatii tactice cand este nevoie de fiabilitate foarte mare si gasirea rapida a tintei prin luneta.
UOMU
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 05 Mar 2008, 23:07

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde UOMU pe 24 Mar 2014, 00:32

Mai jos am pus un link cu review uri interesante, preturi si alte cele. Un anume vanator, ce se adresa cu unchiul pe la inceputul topicului, poate observa ca IOR este foarte bine cotat, chiar inaintea multor firme de renume si are un pret bun.

http://www.snipercentral.com/scopereviews.htm
UOMU
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 05 Mar 2008, 23:07

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde UOMU pe 24 Mar 2014, 16:04

Sintetizez mesajele mele anterioare si astept cu interes punctele dvs. de vedere pt. care va multumesc anticipat. Am citit cate ceva despre fiecare luneta si comentarii pro sau contra, dar nu vreau sa conduc discutia spre una anume (excluzand favorita mea Leupold Mark 4 care este “combat proven”).

Pe scurt sunt un profesionist la tragerea dinamica si de precizie cu pistolul (sau cel putin cred cu tarie asta) si voi incerca sa devin si la carabina (cu care am tras insa foarte rar pana in prezent). Astfel am comandat o semiautomatica Browninh Bar Match cu teava heavy in calibru 308, dorind sa am o singura arma cu teva lunga care sa fie cel mai bun compromis pt precizie si trageri rapide (rezonabila ca prêt) si raport optim balistica forta de stopare. Eu doream un FNAR Heavy, dar cum nu l-am gasit, Violiv (caruia ii multumesc) pt Europa mi l-a recomnat Matcul.

Arma o voi folosi de regula in poligon la precizie 300 m (sau chiar peste, asta daca imi spuneti dvs unde) si trageri de viteza la 25-50 m din picioare sau flexat, (dupa baricade, static sau din deplasare controlata misacand lin pozitia centrului de greutate propriu) in tinte fixe sau in miscare. Poate candva si pt vanatoare la panda sau goana.

Conform cerintelor de utilizare imi trebuie o luneta versatila cu lentila, distanta focala, plaja de zoom, camp vedere si pupila de iesire cat mai mari. Aceasta e musai sa coste sub 1000 euro, sa fie foarte fiabila, de greutate medie si ideal montata direct pe sina weaver a armei (pt a fi cat mai joasa si a evita alte erori).

Asfel eu cred ca cele mai potrivite ar fi:
1. Leupold Mark 4 4.5-14x50mm M1 Mildot
2. IOR 4-28x56 sau 4-14x50, dar au doar 90 mm distant focala si cred ca sunt foarte scumpe
3. Delta Titanium 2.5-15.5x56 sau Delta Optical Titanium 4.5-30x50 SF
4. Meopta 3-12x56 RD
5. Bushnell Elite Tactical ERS 4.5-30x 50mm
6. Burris Eliminator III (dar e prea scumpa) sau Eurodiamond 3-12x56
7. MONARCH 3 4-16x50 Side Focus BDC sau MONARCH 7 4-16x50 SF BDC XR

Va doresc toate cele bune!
UOMU
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 05 Mar 2008, 23:07

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 24 Mar 2014, 17:13

Nu te-ai orientat deloc bine. Sa tragi la 300 m se poate si cu 3-6x, sa tragi la 15 m cu 4x :?: :?:
Principiile trasului sunt aceleasi indiferent de tipul de arma. Ca sa-ti faci o idee de ce-ar insemna sa angajezi iute o tinta la 25 cu o luneta cu minim la 4x fa urmatorul experiment: baga teava pistolului intr-un carton de 50/50 cm si fa in carton o gaurica de 1-2 cm fix deasupra tevii. Ei bine, incearca acum sa tragi rapid cu pistolul vizand prin micul orificiu .... nu cred c-o sa-ti fie deloc bine. La fel, sa deprinzi trasul cu optica cu magnificatie mare de tot poate fi frustrant. Daca ai tras vreodata de precizie folosind laser ca ochitor o sa realizezi cam cu e - te ioa cu durere de cap de la oscilatiile aparent foarte ample ale reticulului pe tinta. Nu ca la magnificatii mici n-ar oscila tot atat dar ochiul si creierul nu percep chiar atat de acut senzatia de barca pe valuri.
Lunetele cu x-uri mari sunt tentante dar nu si utile pentru ce vrei tu.
Cred ca cele mai potrivite ar fi cele cu 1,5-2x max 2,5x la minim. Pentru ca vrei sa tragi mult si variat, o configuratie tactica ar fi mai potrivita decat una de vanatoare - turete expuse, click-uri mai precis identificabile si mai usor de numarat, o mecanica ceva mai solida, reticuli mai potriviti pentru ce vrei tu.

90 mm distanta focala e suficient, cam asa au mai toate, uneori chiar mai putin si alteori se lauda cu 10-11 cm dar nu sunt acolo intotdeauna.

Daca vrei sa se monteze direct pe sina armei, intelegand prin asta ca sa aiba fixat pe tub un sistem de montare potrivit pentru sina Picatinny a armei, fara sa mai fie nevoie de inele, atunci optiunile sunt si mai limitate si trebe sa te indrepti catre o lunetica gandita pentru platformele AR americane. Eu nu cred ca trebe sa mergi chiar acolo.

Daca totusi ramai la ideea ta de magnificatii, atunci un sistem combinat, luneta si punct rosu montat deasupra ar fi cel mai indicat.

Revenind la lunete:
- IOR 1,5-8x26 sau 2-12x36 (la noi se poate s-o gasesti si mai ieftin) sau chiar Pitbull
http://swfa.com/IOR-1-4x32-Pitbull-Tact ... 41874.aspx
http://swfa.com/IOR-Valdada-Tactical-Ri ... s-C90.aspx
http://www.pulverdampf.com/viewtopic.php?f=3&t=734

- Bushnell 1,25-8x32 - nu exista si in varianta tactica, reticulul e un pic simplut, dar e tapana de tot si facuta chiar pentru ce vrei tu
http://www.activeoutfit.se/en/bushnell- ... 51839.html

- Delta 1,5-9x ....

si mai sunt da' acum sunt pe fuga
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde UOMU pe 24 Mar 2014, 18:44

Violiv, parca era sa fiu lovit de Rapidul de Constanta (adica tu fiind pe fuga) incercand sa trec (vroind sa cumpar) fara sa ma asigur (fara sa fi tras dinamic prin luneta) la trecerea la nivel cu calea ferata. Noroc ca ai suierat la timp si nu am mai lansat comanda.

E interesanta ideea sa iau o luneta (poate chiar fixa si atunci imi recomandati voi magnificatia si lentila) pusa pe sina si deasupra ei red dotul, dar cred ca asfel arma va avea cam 5.5 kg si devine prea grea pt dinamic.

Off topic
Este vreun topic pe aici sa ma documentez despre red dot? Pana la ce distanta se poate trage precis cu acesta, banuiesc ca sub ce poti scoate cu catarile.
Ce catari clasice bune si unde le pot gasi pt Bar Match?
UOMU
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 05 Mar 2008, 23:07

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Tranan pe 24 Mar 2014, 21:22

Tragatorii dinamici sunt printre cei mai multi clienti pe care ii am aici in Suedia unde tipul acesta de tragere e extrem de popular asa ca in privinta asta am vazut o multime de alternative de solutii unele proaste, altele bune si altele excelente.

Viorel te-a indrumat bine si eu vreau numai sa mai aduc cateva completari si sugestii referitoare la modele demne de luat in considerare.

La tragerile dinamice ai nevoie de urmatoarele aspecte:
-posibilitatea de a avea un grosisment cat mai redus(pt tintele apropiate) dar si posibilitatea de a creste grosismentul pt. tintele la departare mai mare.
-un reticul tactic/semitactic cu care sa poti aprecia distantele rapid. La concursuri se plaseaza de multe ori tintele la distante diferite. La unele tinte iti dau distanta dar nu it spun cat de mare e tinta, la altele nu it dau distanta dar iti spun ce fel de tinta ai, la altele nu iti spun nimic etc. Un reticul cu posibilitatea de a face un "ranging" e de aceea bine venit, dar in acelesi timp sa nu fie complet tactic intrucat e nasol la distantele scurte.
-un eyebox foarte generos. Situatiile din care vei trage nu iti permit intotdeauna sa iti plasezi capul exact cum vrei si daca eyeboxul e nasol nu prea e distractiv.

Eu vad doua solutii:

1. Iti iei o luneta cu grosisment cat mai universal.
2. Iti iei o luneta cu grosisment mai larg o montezi cu o montura SPUHR si pe montura SPUHR montezi un red dot de tip Shield, Aimpoint, Trijicon RMR, Docter Sight, Vortex Razor etc.
Vezi la linkul de aici cam cum poti sa le montezi:
http://www.spuhr.com/isms-pictures.html

Cateva alternative de lunete foarte eficiente la punctul 1 sunt urmatoarele:
IOR 1,5-8x26 sau 2-12x36 (deja mentionate de @violiv), IOR Tactical 1-10x24, U.S. Optics 1.8-10x38 (una dintre cele mai populare la dinamici), U.S. Optics 1-8x27, March 1-8x24, March 1-10x24, Leica Magnus 1.5-10x42, Schmidt & Bende Xsos 1-8x24, IOR Pitbull (si acum au scos una care e 1x,6x24), Delta Titanium 1.5-9x45etc.
De preferat ar fi deasemenea ca reticulul sa fie in primul plan focal. Daca se poate reticulul FFP si punctul SFP (dar numai IOR Tactical 1-10x24 si U.S. OPtics 1-8x27 au alternativa asta).

La alternativa nr. 2 exista o gramada de lunete dar si aici m-as axa pe ceva tactic/semitactic, gen IOR 3-18x42, 3.5-18x50, U.S Optics 3.7-17x44, March 3-24x42, Vortex PST 4-16x50, Schmidt & Bender PMII 4-16x50 etc etc etc. Lista aici e enorma dar ti-am cateva dintre exemplele cele mai populare aici la noi.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde UOMU pe 24 Mar 2014, 21:50

Ar mai fi o varianta care mi-a venit in minte prin analogie cu tragerea instinctiva - point & shoot de la pistol. Aici la tragerea foarte rapida in situatii de antrenament realistice la distantele aproximative de 1-5m trag de sub mushiul pectoral, aliniind corpul cu tinta si iesind in dreapta. 5-7 doar intind bratul cu arma si punctez ce doresc sa nimeresc, 7-10 aliniez teava armei cu tinta. 10-15 m vad catarea din fata pe tinta. 15-25 m urmaresc front - rear sight - target.

Ma gandesc ca as putea aplica ceva similar si la carabina, dar teava fiind mult mai lunga si distantele de mai sus ar creste considerabil. In felul acesta poate pentru distante de 25-50 nici nu as mai avea nevoie de aparate de ochire, cu atat mai mult de luneta. Acum vreo 15 ani am practicat ceva similar cu un AK 47 din deplasare catre inainte, pt. 5-10 m tragand cu arma avand cu patul sub axila si teava aliniata intre mine si tinta iar pt. 10-20 m ridicand-o din low ready si point & shoot.

Daca pot extinde practica mea cu pistolul si AK 47 pt 20-75m, as folosi catarile intre 75 si 150. Oricum, just for fun, acum vreo 8 ani am folosit pistolul tragand intr-o tinta aflata la 120 m iar din 17 boabe 12 erau in ea (nu intrebati de MOA, caci erau imprastiate urat). Iar pentru 150-500 mi-as lua o luneta pt extreme marskmanship, si aici cred ca am putea reveni la lista de lunete pusa in discutie de mine. Ce parere aveti? Va intreb asta pt ca experienta mea in armele de foc lungi este limitata la maxim 500 cartuse trase prin 5-6 tipuri de arme.
UOMU
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 05 Mar 2008, 23:07

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde UOMU pe 24 Mar 2014, 21:55

Salut Tranan, am citit cu placere cateva din postarile tale si iti multumesc pt informatiile de calitate diseminate aici. Voi rumega bine ce ai scris si apoi voi mai intreba aici daca ceva imi da cu virgula.
Off, familia greu intelege hobyurile noastre.
UOMU
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 05 Mar 2008, 23:07

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Tranan pe 25 Mar 2014, 00:30

Familia nu trebuie amestecata in astfel de decizii. Inchipuieti ce se intampla daca o pui pe nevasta sa citeasca ce am scris dupa care sa o intrebi: "Draga, tu ce parere ai? Sa merg pe U.S. Optics, IOR sau March? Sa aleg alternativa 1 sau 2?" :lol: As vrea sa vad o astfel de discutie.

Nu-i incarca creierul cu informatii inutile pt. ea! :D
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde UOMU pe 25 Mar 2014, 11:41

O nuuu in a le solicita consulatnta sau aprobarea, m-am referit doar ca familia in general nu ar itelege daca ar sti cati bani cheltuim pe echipament si antrenament si ca oricum accepta greu timpul petrecut in acest sens de noi in poligon, teren sau studiind materiale sau interenetul, deprivand-o de prezenta noastra de la alte activitati considerate mai importante.

Cred ca voi merge pe ceva genul universal spre magnificati mari, pt distante medii si mari iar pentru aproape voi folosi tehnicile amintite anterior sau un red dot.

Am vorbit pt Delta 2,5-16x50 (640E) sau 1,5-9x45 (690E) si la IOR pt 2-12x36 (1140E) sau 3-18x42 (1280E). Nu stiu cat de fiabile sunt tactic si cum tin 0, dar Delta 2,5-16x50 la 640E este fara concurenta. De restul de bani pana la pretul celor de la IOR iau montura de care ziceai cu un red dot decent.
UOMU
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 05 Mar 2008, 23:07

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde UOMU pe 26 Mar 2014, 11:02

Arata ca naiba Matchul cu luneta, red dot peste si lanterna tactica intr-o parte si ajunge la aproape 6 kg. Cat as da pe montura SPUR cu transport imi iau mai bine doar pt dinamic un AK 47 pe colectie cu red dot si sina montaj. Aveti idee pana la ce distanta se poate nimeri tinta (nu conteaza imprastierea), ochind il lungul tevi fara aparate de ochire cu Browningul semiautomat? Intreb asta pt ca daca e ok, nu mai dau bani pe AK si nu mai cer aprobare de fiecare data cand merg in poligon cu arma pe colectie.

Daca folosesc BAR Match doar pt precizie, atunci care ar fi cea mai potrivita luneta la 300 m sau peste, dar la un pret de 500-1000 euro. Matchul are teva doar de 51 cm, dar fiind heavy si .308 comportandu-se mai bine in tevile scurte ca 30.06, pot spera sa se apropie de precizia unei tevi de 60-66? La ce distanta maxima credeti ca ar fi foarte precisa o semiautomatica Browning. Intreb asta pt a nu cumpara o luneta mai performanta decat arma, cheltuind bani aiurea. Inele Warne sunt adecvate pt a monta ferm luneta Delta pe sina Matchului?
UOMU
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 05 Mar 2008, 23:07

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Alin3006 pe 26 Mar 2014, 15:47

Mai ¨Uomule¨! :lol:
La ce tot spui tu ca vrei, iti trebuie o luneta universala. Aici as considera in locul tau asa:
- ce trag mai des, aproape sau departe?
Daca raspunzi ¨mai des aproape¨ - ideala ar fi o luneta de goana ( 1,1-4x24 sau X20 sau ceva de genul) sau si mai bine, o luneta de genul 1,5-6x42 care e relativ usoara si face ce face si sistemul deschis, in linii mari.
Daca raspunzi¨ mai ales la distanta¨, o magnificatie de 2,5-10X50 e absolut suficienta pentru tras la 300-500 m sau chiar mai mult cu ceva antrenament.
Personal am tot oscilat intre sistem deschis si luneta de goana; pana la urma mi-am luat un 1,5-6x42 cu care pot sa trag linistit de la 10 m la 200 m. Cam atat ma intereseaza acum. Am avut mult timp pe un Blaser o luneta 2-12x50 cu care mergeam si la goana si la dibuit si la panda. La fel de ok e si asta: http://cadourivanatori.ro/lunete-schmid ... 5-10x56-l3 si e nou nouta, cu garantie si tot ce vrei, la un super pret. Echivalentul de goana e 1000 euro ( Klassik Hungary LM 1,25-4x20,FD7 (cu iluminare zi/noapte, pt. montura cu inele de Ø30mm) = 1010 euro ). Si e un Schmidt&Bender....
Legat de ideea de a pune un sistem deschis peste o luneta...arata cool, te poti juca de-a Rambo, dar utilitatea practica e fix zero, comparativ cu costul celor doua si cat de incomod devine sistemul. Parerea mea...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 26 Mar 2014, 15:56

Ochind in lungul tevii, pe carabina, cred ca poti nimeri pe la 10 m.

Pe un "punct rosu" destept, gen Eotech, se poate trage si la 300 m iar la 100 m poti trage de grupaj. Chiar am uitat de Eotech, care e idealul pentru distante gen 5-100 m si angajare rapida. Magnifierul 3x de la Eotech ajuta si nu prea pentru tras de precizie la distante mai mari.

Cu 8-10-12x la maxim se poate trage de grupaj la 300 m fara mari probleme de ochire. Ca are teava de numai 50 cm nu conteaza - merge pana la 600 m fara probleme.

Si uite asa ajungi la ce ti-am recomandat de la bun inceput ca fiind aproape imbatabila ca raport pret/ce ofera, adica Delta 1,5-9X40. Eventual vorbesti cu @Radu Bichis. Are una montata pe o arma in 308 si vine destul de des pe la B ... poate o aduce cu prima ocazie, dati o fugura la poligon si vezi exact despre ce-i vorba.

Eu am avut red-dot peste luneta si a avut si un amic si chiar le-am folosit un sezon. Cu o montura mai usurica merge. Dar la ce arme si calibre aveam noi nu mergea montat la 45 grade pentru ca nu puteai roti arma in umar si sa mai speri sa scapi zdravan dupa foc. La 308 din Bar Match poti. A trebuit sa le montam deasupra si linia de ochire a devenit mult prea inalta pentru a trage OK. Am renuntat la luneta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde UOMU pe 26 Mar 2014, 19:52

Concluzii:

1. Astept sa intai sa vina Matchul.
2. 1,5-9x45 e universala, adica nu exceleaza la nimic in ce imi trebuie mie, luand in considerare disconfortul sa tragi dinamic prin luneta sau sa musti loviturile la peste 150 m.
3. Cumpar o Delta 4,5-30x50 reticul MCZ II cu turete balistice (pe care o folseste Radu si inca un prieten) pt a incerca sa scriu pe tinta la 300 m.
4. Iau un Eoteh pt dinamic pana in 100m (care stiu ca este foarte apreciat si in SUA) pe care il montez la 45. E prea incomod daca il pun la 90 in dreapta sau stanga tevii (opus lanternei tactice), tragand cu arma la 90?
5. Daca Matchul e prea greu pt dinamic atunci imi iau un AK pe care pt red dotul. Daca dau jos luneta de pe Match cand merg la antrenament dinamic si pun red dotul il locul ei (si viceversa cand merg la precizie), se pierd reglajele lunetei? Eu zic ca nu daca o pun exact in acelasi loc.
UOMU
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 05 Mar 2008, 23:07

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde radubichis pe 26 Mar 2014, 20:31

Da lanterna la ce foloseste?
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 26 Mar 2014, 22:02

0744311730
0724004494

Suna-ma c-avem multe de vorbit.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde UOMU pe 26 Mar 2014, 23:34

radubichis scrie:Da lanterna la ce foloseste?

Nu pt a speria vanatul, ci pt a lumina in flashuri scurte ceea ce nu poti vedea cu ochiul liber noaptea sau ca efect psihologic sau orbire provizorie (ma refer la cele de peste 150 lumei).
UOMU
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 05 Mar 2008, 23:07

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde UOMU pe 26 Mar 2014, 23:38

violiv scrie:0744311730
0724004494

Suna-ma c-avem multe de vorbit.


Asa-i cel mai bine, am vrut sa te sun mai demult dar nu mai stiam de telefonul tau. Vorbim maine.
UOMU
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 05 Mar 2008, 23:07

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde florin.t pe 27 Mar 2014, 12:01

Intrebarea ta a fost una arzatoare pentru toate armatele lumii. Fiecare a rezolvat-o in felul ei dar pana la urma majoritatea din Europa (blocul estic) au rezolvat-o cu AK . Restul fiecare cu ce au putut mai bine.
Am vazut ca sunt AR-uri de vanzare ca arme de vanatoare in cal 223 rem si 308 win. Eu as lua un AR, e mai modern ca AK, are sina pe care gasesti usor prinderi pt. toate lunetele , pe care poti sa pui si eotech sau ce mai vrei si cand ai chef poti schimba dispozitivele precum ciorapii daca ai prinderi rapide. In cazul tau eu as fi luat unul in 223 pt ca n-are recul, munitia e mai ieftina , e mai precis si nu-ti trebuie luneta pt 7000 jouli.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde UOMU pe 27 Mar 2014, 12:32

Uitandu-ma pe la aparatele de la EOTech am gasit solutia care mi s-a parut ideala pt cerintele mele

http://www.eotech-inc.com/products/sights/hhs1
UOMU
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 05 Mar 2008, 23:07

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde UOMU pe 27 Mar 2014, 12:45

florin.t scrie:Intrebarea ta a fost una arzatoare pentru toate armatele lumii. Fiecare a rezolvat-o in felul ei dar pana la urma majoritatea din Europa (blocul estic) au rezolvat-o cu AK . Restul fiecare cu ce au putut mai bine.
Am vazut ca sunt AR-uri de vanzare ca arme de vanatoare in cal 223 rem si 308 win. Eu as lua un AR, e mai modern ca AK, are sina pe care gasesti usor prinderi pt. toate lunetele , pe care poti sa pui si eotech sau ce mai vrei si cand ai chef poti schimba dispozitivele precum ciorapii daca ai prinderi rapide. In cazul tau eu as fi luat unul in 223 pt ca n-are recul, munitia e mai ieftina , e mai precis si nu-ti trebuie luneta pt 7000 jouli.


Mersi pt feedback referitor la preocuparea armatelor lumi. Prima mea obtiune intr-u alt topic de aici (top 10 carabine semiauto) era AR15 un SIG 716 in 7.62x51 sau 516 in 5,56x45. Dar cum acestea au aspect de arma automata nu prea pot fi inmatriculate pe tir sportiv si am ales Bar Matchul.
Ai tras sau pipait un EOtech pt carabina? Daca da, atunci poate imi faci si mine niste sugestii despre care mi s-ar potrivi mai bine. Am folosit o singura data acest sistem montat pe pistolul STI al unui amic ce concura la IPSC clasa open. Nu inteleg la ce se refera descrierea produsului cand spun ca reticulul este cerc 65 MOA cu 1 sau 2 puncte de ochire de 1MOA. Stiu insa ce insemna moa.
UOMU
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 05 Mar 2008, 23:07

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 27 Mar 2014, 13:52

Iti pomenisem mai sus varianta Eotech + magnifier.
Eotech e bun de tot. Reticulul lui este format dintr-un cerc ce are diametrul aparent catre 1 cm si care circumscrie cam un cap de om la 25 m in mijlocul caruia se gaseste un punct fin-fin care acopera cam 3 cm la 100 m pe tinta. Variantele cu reticule balistice mai au pe verticala inca niste puncte calibrate cica pentru anume calibru si anume distante.
La apropiere, la 50 m, la 100 m se poate trage foarte bine pe el. Practic se poate trage la 100 m de grupaj si la 150 m poti lovi un taler fara probleme de ochire.

Magnifierul este o mica lunetica, ce mareste de 3 ori si Eotech-ul si tinta. Nu are reticul, nu se regleaza. Partea buna e ca-ti mareste tinta si poti lovi tinte mai departate. Partea proasta este ca optica e cam de cacao ... lentile nu sunt lacrima, imaginea este destul de distorsionata la periferie, mareste si punctul central pe care ochesti in egala masura, are o distanta fata de ochi mica-mica de vreo 4-5 cm (merge la 223 da' la 308 se poate sa-l iei in frunte) si adauga ceva masa impreuna cu montura speciala ce-l lasa sa se culce intr-o parte .... + pretul cam mare pentru ce ofera.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde florin.t pe 28 Mar 2014, 09:56

Am pipait un eotech (chiar doua) din modele fabricate acum 3-4 ani, m-am uitat la el si cred ca pt trasul in apropiere e perfect. E construit intr-adevar paralax free si cred ca e singurul dispozitiv 100% paralax free. Parerea mea personala e ca ar fi interzis sa-l detii si sa-l folosesti (parere combatuta de numarul de disp. in folosinta si de vanzare pe forumuri) pt ca este un dispozitiv de ochire cu laser, interzis prin lege. Cunosc persoane care desi-l folosesc la vanatoare si sustin sus si tare ca e legal, cand aud de control il dau iute jos si cand au fost la viza l-au demontat. Acuma, in legatura cu postarile tale de pe alte subiecte, eu chiar nu citesc tot si peste tot ca pur si simplu n-am timp. In ce priveste AR, daca sunt de vanzare pt vanatoare ce te impiedica sa-l folosesti pt tir in poligon ?
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde florin.t pe 28 Mar 2014, 10:17

Ia uite : http://huntershop.ro/produs/arme/remington/r15.html

Daca ai luat browning , si aia e ok.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 28 Mar 2014, 16:10

Remington nu mai e in magazin de vreo 2 ani. Si cand a fost era 25, in 308.

Eotech este perfect legal in pofida parerii tale si unor alti rauvoitori. Intai ca nu proiecteaza o raza laser pe tinta apoi ca exista o sentinta judecatoreasca si o decizie ANCEX in acest sens, adica pozitiv - e legal la noi, se poate importa, detine, folosi, vinde, etc.
Chestia s-a mai discutat de n-spe ori.

@UOMU nu e inca vanator si nu poate inscrie arma decat ca arma de tir.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Dan2812 pe 28 Mar 2014, 18:41

Dan2812
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 28 Sep 2012, 07:25
Locaţie: Bucuresti

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde UOMU pe 28 Mar 2014, 21:59

florin.t scrie:Am pipait un eotech (chiar doua) din modele fabricate acum 3-4 ani, m-am uitat la el si cred ca pt trasul in apropiere e perfect. E construit intr-adevar paralax free si cred ca e singurul dispozitiv 100% paralax free. Parerea mea personala e ca ar fi interzis sa-l detii si sa-l folosesti (parere combatuta de numarul de disp. in folosinta si de vanzare pe forumuri) pt ca este un dispozitiv de ochire cu laser, interzis prin lege. Cunosc persoane care desi-l folosesc la vanatoare si sustin sus si tare ca e legal, cand aud de control il dau iute jos si cand au fost la viza l-au demontat. Acuma, in legatura cu postarile tale de pe alte subiecte, eu chiar nu citesc tot si peste tot ca pur si simplu n-am timp. In ce priveste AR, daca sunt de vanzare pt vanatoare ce te impiedica sa-l folosesti pt tir in poligon ?


Atunci eotech sa ramana. Nu pot lua pe vanatoare pt ca nu sunt vanator. Acum sa nu ma huliti prea rau, pt ca mi-am propus sa devein bunaoara. Am armele pe paza si aparare si pe tir sportiv.
UOMU
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 05 Mar 2008, 23:07

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde florin.t pe 29 Mar 2014, 07:43

Sper sa nu fii luat la ochi de organe ca vrei sa-ți faci unitate paramilitara. Glumesc! :lol:
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde UOMU pe 29 Mar 2014, 22:07

Organele isi fac oricum datoria cu sau fara voia sau recomandarea noastra! Eu sunt instructor specializat in arme scurte (de foc sau albe) si vreau doar sa ma pregatesc in poligon conform nivelului de asteptare pe care sistemul de securitate nationala il are de la ofiterii sai in caz de razboi. Aici am avut ocazia sa invat lucruri pe care nu le-am aflat in scoala militara si multumesc celor mai experimentati ca mine, pe segmentele despre care am intrebat.
UOMU
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 05 Mar 2008, 23:07

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde UOMU pe 06 Apr 2014, 15:16

Aceste doua lunete tactice sunt superbe si se potrivesc manusa cerintelor mele (mai putin pretul): IOR 1-10X26 Dual si Schmidt and Bender 1- 8x24 PM. Ambele au reticule FFP si SFP iar punctul rosul fiind in secundar nu creste odata cu magnificatia putand fi utilizat ca si Red Dot. Preturile lor sunt simiare undeva pe la 1600-1800 euro.
UOMU
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 05 Mar 2008, 23:07

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

Publicitate