Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:03

ABECEDARUL TELEMETRULUI

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: ABECEDARUL TELEMETRULUI

Mesajde Tranan pe 24 Aug 2011, 22:21

Dupa parerea mea, binoclul acesta cu telemetru e o varianta minunata de buget in randul binoclurilor cu telemetru.
Imi place optica la el, desi e destul de departe de cea de la Bushnell si Leica dar la banul platit e multa optica.
Masuratorile sunt exacte si nu pot sa zic ca observ vre-o diferenta intre exactitatea lor comparate cu cele de Zeiss si Leica.
Cu alte cuvinte, daca te multumesti cu o optica mai slabuta, e o alternativa excelenta.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL TELEMETRULUI

Mesajde DART pe 24 Aug 2011, 23:20

Salut Tranan
Scuza-ma ca insist nu ma refer la combinatia Bushnell binoclu+telemetru (Fusion,parca asa se numeste)ci la varianta Telemetru ("solo")Bushnell Elite ARC 1600.Sunt comparabile?
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: ABECEDARUL TELEMETRULUI

Mesajde Tranan pe 25 Aug 2011, 09:52

Aha, scuze pt. neintelegere!
Telemetrul nu l-am testat inca asa ca nu pot pronunta cu privire la el. Nu as crede insa ca optica va fi diferita de cea de la binoclu.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL TELEMETRULUI

Mesajde DART pe 25 Aug 2011, 10:26

Inteleg.Te rog frumos daca ai ocazia sa-l testezi spune-mi (scrie-mi) ce parere ti-ai facut despre el.Dupa cum stii am si eu un binoclu Leica Trinovid 10x42 cu o optica f. buna si facand o comparatie (de amator) cu optica acestui telemetru chiar daca nu sunt de aceeiasi magnificatie........nu este cu mult sub dpdv.optic, eu sunt subiectiv dar tu care ai vazut f.multe dispozitive.......poti sa-ti permiti sa fi obiectiv.
Multumesc pt. raspunsul promt.....ca de fiecare data :D
P.S
Observatia mea este ca din ce in ce mai multa ”lume” se intereseaza de telemetre si multi dintre ei il si cumpara.Chiar daca pana acuma nu considerau necesar acest dispozitiv optic.De ce ? Cred ca vanatoarea dupa cum o stiam pana acuma .....nu va mai putea fii practicata multa vreme(concesionari fondurilor respectiv noii administratori nu isi vor ”macelarii” fondurile).Nr.de animale dobandite(vanate) nu va mai conta asa de mult , felu in care se vor dobandi va fii mai important si chiar prelungirea acestui moment.....iar aprecierea distantei mai ales la tirul la distanta va prima.Ca sa impusti un exemplar extraordinar ori ai noroc si te impiedici de el.......ori faci o vanatoare ”eleborata” ca sa-l dobandesti.
Daca ai timp si dorinta posteaza te rog o oferte de trelemetre reactualizata.
Multumesc inca o data sper ca nu am fost f.”elaborat” :lol:
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: ABECEDARUL TELEMETRULUI

Mesajde DART pe 30 Mar 2012, 16:00

Salut@Tranan

Nu vreau sa te ”pisez” :lol: :oops: ai reusit sa-ti faci o parere despre Telemtrul Bushnell Elite ARC 1600 ?Ai reusit sa-l testezi?
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: ABECEDARUL TELEMETRULUI

Mesajde Tranan pe 30 Mar 2012, 23:11

Inca nu. Am facut comanda la cateva bucati si cand imi vor intra la magazin am sa le frec putin.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL TELEMETRULUI

Mesajde ladaman pe 12 Apr 2012, 22:16

Salut @Tranan,
Am citit cu mult interes ABECEDARUL TELEMETRULUI,material foarte interesant si bine documentat,ca tot ce ai scris tu de fapt despre optica.
Te rog sa ma ajuti cu problema mea legata de telemetre:am un telemetru Leupold RX-IV,pe care il folosesc la vanatoarea la panda iar observarea o fac cu un binoclu Nikon ATB Trailblaser 10x50.Aceste dispozitive nu le pot compara cu nimic pt simplul fapt ca sunt primele pe care le am si folosesc. Binoclul nu imi pare grozav,mai ales ca trag printr-o luneta Swarovski z6i iar telemetrul are un meniu stufos,cu TBR si o gramada de reticule,despre precizia masurarii nu stiu nimic.
Am citit recomandarile tale vis-a-vis de telemetrele de la Zeiss si Swaro,mai ales faptul ca pot fi folosite si pt observare,ceea ce ma intereseaza de fapt.Dilema mea este daca sunt suficient de bune pt observare comparativ cu binoclul Nikon care il am si, dc da,care din ele imi recomanzi sa il iau? Cat costa?
Precizia masurarii e mult mai buna ca la Leupold? Ma intereseaza si asta pt ca in curand voi fi (sper) fericitul posesor al unui Savage .223rem cu Accustock si Accutrieger(multumesc @radu bichis) cu luneta Vortex Viper PST 4-16x50 EBR-1 MRAD FFP(multumesc @Tranan).Justifica investitia intr-un asemenea dispozitiv sau e suficient ce am eu?
Astept sfaturi si pareri de la oricine are sau stie mai mult ca mine.
ladaman
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 19 Mar 2012, 15:59
Locaţie: Arad

Re: ABECEDARUL TELEMETRULUI

Mesajde Tranan pe 14 Apr 2012, 00:31

Atat Zeiss cat si Swarovski sunt telemetre excelente de folosit la observatii in loc de binoclu. Cel mai bun dintre cele doua insa e Swarovski a carui optica e minunata, mai buna decat a Zeissului. Asta e valabil si la telemetrele monoculare si la cele binoculare.
Pot asadar sa te asigur ca nu vei fi de loc dezamagit de calitatea lor si comparate cu Trailblaserul se afla la ani lumina departare de Nikon.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL TELEMETRULUI

Mesajde ladaman pe 15 Apr 2012, 20:48

Multumesc mult pt sfaturi.rog ofreta pret la Swaro si Zeiss,eventual pe adresa de mail. In functie de pret voi vedea dc voi lua ceva(anul asta).
ladaman
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 19 Mar 2012, 15:59
Locaţie: Arad

Re: ABECEDARUL TELEMETRULUI

Mesajde Tranan pe 24 Sep 2012, 23:20

DART scrie:Salut@Tranan

Nu vreau sa te ”pisez” :lol: :oops: ai reusit sa-ti faci o parere despre Telemtrul Bushnell Elite ARC 1600 ?Ai reusit sa-l testezi?


In sfarsit mi-au venit Bushnellurile si reactia mea spontana e ca sunt super.
Optic mi se par foarte bune, tinand cont ca sunt binocluri cu telemetru si au o claritate buna. Nu mi se para insa ca au un factor crepuscular atat de bun si nu cred ca sunt optimale pe timp de noapte dar pe timp de zi sunt o alternativa super. Masuratorile facute au fost exacte si binoclul e surprinzator de usor considerand ca e echipat cu atat de multe functiuni. O alternativa super, pt. cel care vrea un binoclu de claritate cu telemetru dar nu isi permite sa se catere la cele germane si austriece.

Un alt telemetru care m-a impresionat foarte mult a fost si Vortex Ranger 1000 care e foarte fain, cu o optica excelenta si masuratori exacte. E singurul telemetru de pe piata ce ofera garantie pe viata. Eu il consider, la ora actuala, ca fiind una dintre cele mai destepte alternative.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL TELEMETRULUI

Mesajde DART pe 25 Sep 2012, 07:28

Salut Tranan

Ai primit cumva si varianta telemetru simplu fara binoclu?

Imagine

Aceasta este varianta pe care o am.
M-ar fi interesat ce parere ai despre optica acestuia si masuratorile pe care le face pe teren acoperit.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: ABECEDARUL TELEMETRULUI

Mesajde Tranan pe 25 Sep 2012, 08:43

Nu, varianta asta nu am vazut-o/testat-o inca. M-as indoi sa nu fie de calitate insa intrucat majoritatea telemetrelor de la Bushnell pe care le-am testat la ora oactuala sunt foarte valoroase la banul platit.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL TELEMETRULUI

Mesajde DAC pe 26 Sep 2012, 21:46

@Tranan

Un pret pentru Vortex ?
Multumesc
Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti decat iubit pentru ceea ce nu esti...
Avatar utilizator
DAC
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 07 Feb 2011, 21:00

Re: ABECEDARUL TELEMETRULUI

Mesajde adisan77ro pe 17 Mar 2013, 12:46

Tranan scrie:Atat Zeiss cat si Swarovski sunt telemetre excelente de folosit la observatii in loc de binoclu. Cel mai bun dintre cele doua insa e Swarovski a carui optica e minunata, mai buna decat a Zeissului. Asta e valabil si la telemetrele monoculare si la cele binoculare.
Pot asadar sa te asigur ca nu vei fi de loc dezamagit de calitatea lor si comparate cu Trailblaserul se afla la ani lumina departare de Nikon.


Sa-teleg ca este valabil si ptr monoclul ZEISS PRF 8x42? poate fi folosit fara probleme si la o panda care te duce ceva mai spre inserat?
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: ABECEDARUL TELEMETRULUI

Mesajde Tranan pe 17 Mar 2013, 13:42

Nu neaparat. PRF nu e un telemetru cu o optica la fel buna ca Swarovski si Leica si transmisia de lumina e mai slabuta la el.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL TELEMETRULUI

Mesajde adisan77ro pe 17 Mar 2013, 18:20

Am intrebat ptr ca tocmai ma hotarasem sa schimb BUSHNELL-ul LEGEND ULTRA HD 10x42 pe care il am si sa iau un ZEISS PRF tentat fiind de telemetrul acestuia. Insa nu stiu daca e o decizie prea buna privind si din perspectiva binoclului. De fapt la Zeiss PRF ma mai gandisem si inainte de LEGEND insa bugetul nu era pe masura atunci.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: ABECEDARUL TELEMETRULUI

Mesajde Tranan pe 17 Mar 2013, 18:43

Nu te-as sfatui sa o faci.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL TELEMETRULUI

Mesajde adisan77ro pe 18 Mar 2013, 19:15

Inseamna c-ar trebui sa renunt la vanzarea lui si eventual sa ma orientez si spre un telemetru cat de cat mic si OK
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: ABECEDARUL TELEMETRULUI

Mesajde Tranan pe 18 Mar 2013, 20:38

Ori asa ori iei un binoclu mai avansat cu telemetru. Gen Bushnell Fusion.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL TELEMETRULUI

Mesajde DART pe 16 Mai 2016, 16:05

Salut Tranan !

stii ceva despre acest telemetru ?

Sig Kilo 2000 Rangefinde


https://www.youtube.com/watch?v=6XVPjdYDL74

am aflat despre el azi prin intermediul lui @Marksman.
Pare mai mult decat interesant... :shock:
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: ABECEDARUL TELEMETRULUI

Mesajde Tranan pe 16 Mai 2016, 20:15

Nu stiu nimic.
Nu l-am vazut la IWA si la noi nu exista dar nu pare nimic deosebit in comparatie cu alternativele existente. Depinde cat va costa dar lunetele di binoclurile SIG sunt extrem scumpe fata de calitatea oferita.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL TELEMETRULUI

Mesajde violiv pe 17 Mai 2016, 13:31

E deja pe piata, costa ~500 $ si chiar pare deosebit .... masoara dincolo de unde poate L 1600 B, Fusion 1 mile ba chiar se apropie de numele mult mai mari si mai scumpe ca si capacitati.
Sa-l lasam un pic sa-l incerce altii ... poate se dovedeste un viitor etalon, poate nu :ymhug:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: ABECEDARUL TELEMETRULUI

Mesajde bogus pe 17 Mai 2016, 14:50

Eu am o scula americana mai ieftina un Halo xtanium 600 care pare a functiona destul de bine (desi optica e slabuta) ce nu am reusit eu sa intaleg chiar daca am citit tot ce s-a scris aici este cum functioneaza si cand foloseste ma exact acea functie de calculat unghiurile, la ei se numeste ceva de genul AI Angle Intelligence
poate reuseste careva sa ma lamureasca si pe mine, aici sunt cateva date tehnice despre modelul asta
http://www.halooptics.com/xtanium/halo-xtanium-600.html
la product manual
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: ABECEDARUL TELEMETRULUI

Mesajde violiv pe 17 Mai 2016, 16:33

De principiu, in setari ai posibilitatea sa alegi masuratoarea exacta sau cea corectata, balistica, atunci cand tinta este in unghi semnificativ fata de pozitia de tragere.
Daca e la 200 m si 5-10 grade atunci nu prea conteaza dar daca e la 300 m reali si unghiul de tragere e vreo 30 grade, distanta balistica e de doar ceva mai putin de 250 m si conteaza. Adica glontul tras in unghi cade mai putin decat daca-i tras drept si corectia ar trebui facuta ca si cand ai trage la o distanta mai mica.
Aparatul are in compunere un inclinometru ce masoara unghiul fata de orizontala si un calculator invatat sa aplice formula de corectie apoi sa-ti comunice tie distanta balistica pentru care sa faci corectia sau chiar corectia necesara pe inaltime. La unele mai destepte poti seta sa-ti dea corectia in moa, cm sau click-uri ale lunetei tale.
In manualul de instructiuni trebe sa gasesti ce si cum.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: ABECEDARUL TELEMETRULUI

Mesajde Clujeanul pe 27 Aug 2017, 20:03

Imi puteti recomanda un telemetru cu pretul sub 2000 de lei, nou. Nu pentru vanatoare sau tir...
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: ABECEDARUL TELEMETRULUI

Mesajde sece4u20 pe 14 Oct 2018, 22:17

eu am un telemetru nikon forestry pro ( ala galben ) . Pana acum si-a facut treaba masuratorile fiind verificate si cu ruleta sau compasul. abateri la 100 m /5 cm. depinde acum si de punctul vizat si miscarea operatorului.
Savage Axis II 30-06
Baikal IJ 27 M
CZ 557 223rem
Fabarm XLR
sece4u20
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 29 Dec 2013, 20:00
Locaţie: Brasov

Anterior

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori

Publicitate