Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:14

Pistolarul din Bucuresti

Sectiune dedicata fenomenului cinegetic in mass media . Puteti gasi aici linkuri interesante , ziare si reviste cu profil cinegetic , samd .

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, Mircea-B

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde adigeo pe 08 Mar 2012, 15:21

In valtoarea discutiilor pe seama acestui subiect se uita un lucru de maxima importanta : ala nu ar fi avut pistol cu glont daca nu era angajat in [MAI]politie , chiar si ca sofer . Sa nu credeti ca inasprirea conditiilor de obtinere a armelor se va adresa altcuiva decat noua , celor civili.
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde Cristi pe 08 Mar 2012, 16:03

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde adrian negoita pe 08 Mar 2012, 16:32

Daca se pune in aplicare cele postate de catre Cristi,o sa te vad cam cum te prezinti,si nu ma simt cu musca pe caciula,pt ca teste psiho' am facut si fac,prin prisma meseriei mele pe care o desfasor,si fi sigur ca nu un test psiho' va releva ceea ce nici doctorii psihiatrii nu pot sa preintimpine prin multele ore de supraveghere si tratament!cum ca un om la o adica,nu o va lua pe ulei!tot respectul!
adrian negoita
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 29 Iun 2009, 09:44
Locaţie: orastie

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde jon2004 pe 08 Mar 2012, 16:48

Din cate imi amintesc eu , in ultimii ani , in afara de accidentele de vanatoare , marea majoritate a "catastrofelor" de genul celei petrecute la coafor , au avut drept autori persoane care nu faceau parte din randul vanatorilor , adica politisti (fie ei si soferi) , cadre militare , angajati ai firmelor de paza si bineinteles , infractori care nu au nevoie de permis de arma . Toate astea in conditiile in care , cred eu , cei mai multi posesori de arme letale , sunt vanatorii .
Ar fi interesanta o statistica , din acest punct de vedere , a evenimentelor violente cu uz de arma de foc .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde adrian negoita pe 08 Mar 2012, 17:17

jon2004 scrie:Din cate imi amintesc eu , in ultimii ani , in afara de accidentele de vanatoare , marea majoritate a "catastrofelor" de genul celei petrecute la coafor , au avut drept autori persoane care nu faceau parte din randul vanatorilor , adica politisti (fie ei si soferi) , cadre militare , angajati ai firmelor de paza si bineinteles , infractori care nu au nevoie de permis de arma . Toate astea in conditiile in care , cred eu , cei mai multi posesori de arme letale , sunt vanatorii .
Ar fi interesanta o statistica , din acest punct de vedere , a evenimentelor violente cu uz de arma de foc .
Da' oare conteaza in ochii legiuitorului,astfel exemple,sau va tine el cont de asa ceva?
adrian negoita
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 29 Iun 2009, 09:44
Locaţie: orastie

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde GeKados pe 08 Mar 2012, 19:58

Dupa cum s-a si discutat in acest topic, consecintele acestui individ o sa le suportam tot noi...asta e clar.
Eu ma gasesc in aceasta situatie, astazi mi s-a refuzat (telefonic) permisul de import de catre ANCEX, pt o carabina cu bolt action in cal. 308 in urma acestui eveniment. Dosarul era in analiza de mai mult de 30 zile legale pt rezolvarea dosarului. Refuzul o sa-l primesc oficial luni si sunt chiar curios care sunt motivele care stau la baza acestuia pt ca nu pot scrie ca "e mare agitatia si se sufla si-n iaurt rece acum" asa cum mi s-a spus telefonic...
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde adrian negoita pe 08 Mar 2012, 22:09

De ce sa suportam toti ceea ce un imbecil a facut?macar daca era civil mai intelegeam,dar dat fiind faptul ca era unul din sistem,acolo sa faca curatenie,si daca noi acceptam si asa ceva,inseamna ca ne meritam soarta !!!chiar nu putem face nimic?sau nu ne pasa nici cit negru sub unghie ce au de gind sa faca cu noi?pina unde se poate merge cu timpenia?
adrian negoita
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 29 Iun 2009, 09:44
Locaţie: orastie

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde Anndrei pe 08 Mar 2012, 22:34

Sint niste zvonuri din surse credibile care spun ca se va modifica legea. Adio analize la 5 ani. Ca ma enerveaza e faptul ca noi macar le facem...
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde GeKados pe 08 Mar 2012, 22:40

Pai nu cred ca avem nici o parghie prin care sa putem sa schimbam noi ceva.. :(
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde tomi pe 08 Mar 2012, 23:08

Parghia este ca suntem vreo 60.000, daca nu mai multi.
Asa ca va recomand sa va certati pueril in continuare, pe motivul care are ultimul cuvant de spus, e mai destept sau are instalatia mai mare.
Presa este complet cretina, e facuta de doamne inteligente, care tocmai s-au ridicat satisfacute de propriul fizic din ultima tavaleala. Rezultatul se vede clar. Tipetele de frica - sa nu fim impuscate - au ajuns la biroul arme.
Vreau sa va reamintesc ca si noi, asa cum putem scrie pe aici, mai bine sau mai rau, suntem tot un fel de presa si avem un cuvant de spus.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde GeKados pe 08 Mar 2012, 23:38

Sincer, chiar nu consider ca ne certam.., mai ales pt ultimul cuvant. Din punctul meu de vedere nu vad nici o solutie la problema in cauza.
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde sfx pe 09 Mar 2012, 07:48

De ce nu facem o petitie oficiala?
sfx
 
Mesaje: 12
Membru din: 03 Feb 2009, 13:27
Locaţie: Bucuresti

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde tehărău pe 09 Mar 2012, 08:40

Majoritatea celor pe care ii citesc pe acest forum si toti cei pe care ii cunosc si scriu aici sunt oameni logici, echilibrati, cititi, care in afara de pasiunea comuna mai impart si placerea de a comunica si raspandi cunostintele lor. Si in mod sigur orice legiuitor va tine cont si de parerea lor cand vrea sa schimbe ceva de amploare. Si sa nu uitam ca printre legiuitori si printre cei pusi sa aplice legea sunt multi vanatori si nu toti sunt Garcea. Asa ca nu cred sa rezulte ceva mai prost ca pana acum.
Pe de alta parte insa (chiar daca imi produc antipatii si aici, asa cum mi-am capatat si in teren cand am luat atitudine vehement si categoric), as fi ridicat permisul de port arma unor colegi in acest sezon fara sa ezit si as avea constiinta inpacata ca am facut o fapta buna! Nu intrebati de ce nu am facut sesizare: pentru ca nu am timp de mers pe la autoritati, pentru ca apoi gasesti masina lasata in teren cu cauciucurile taiate si altele asemenea. In schimb, am facut ca Tamba si odata cu mine si alti oameni cu scaun la cap cand a fost cazul! Constat o diferenta de comportament importanta intre cei care au efectuat vreo forma de stagiu militar si ceilati. Nu sunt deloc nostalgic dar in educatie, locul fu.aiului luat de la plutonierul de companie nu a fost compensat de nimic si asta se simte. Si acest lucru face ca unii colegi sa fie mult mai libertini decat trebuie in responsabilitatea pe care o au cand ies cu arma interen. Si ar mai fi un aspect care s-a mai discutat pe aici: numarul picaturilor de ochire folosite. La unii e evident cam mare!
Nu prea are legatura cu subiectul in cauza dar daca tot a venit vorba de avant muncitoresc, cred ca daca la fiecare vanatoare mai incercam sa facem si un pic de "pregatire la locul de munca" (mai in gluma, mai cu un exemplu cu talc, mai ferm cand e cazul), multi dintre noi isi vor schimba comportamentul in teren.
Cat despre subiectul in cauza, omul a folosit arma de serviciu, asa ca nu prea ar trebui sa fim bagati in aceeasi oala toti posesorii de arme... Si mai facea parte si dintr-un serviciu militarizat. Asa la ei pe forum ar trebui sa iasa scantei, nu la noi... Dar romanul zice ca "oaia bese si capra pate rusinea"...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 09 Mar 2012, 08:47

GeKados scrie:Dupa cum s-a si discutat in acest topic, consecintele acestui individ o sa le suportam tot noi...asta e clar.
Eu ma gasesc in aceasta situatie, astazi mi s-a refuzat (telefonic) permisul de import de catre ANCEX, pt o carabina cu bolt action in cal. 308 in urma acestui eveniment. Dosarul era in analiza de mai mult de 30 zile legale pt rezolvarea dosarului. Refuzul o sa-l primesc oficial luni si sunt chiar curios care sunt motivele care stau la baza acestuia pt ca nu pot scrie ca "e mare agitatia si se sufla si-n iaurt rece acum" asa cum mi s-a spus telefonic...

Ne poti comunica si noua motivul?
Nu de alta, dar cred ca le poti intenta un procest pentru abuz etc. Si daca iese va fi un exemplu pentru toti idiotii!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7683
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde Nautilus pe 09 Mar 2012, 10:07

Procesul are 2 dezavantaje:

1. Durează între 6 luni şi 2 ani.
2. Cea mai obişnuită decizie a instanţei este o compensaţie în bani.

Din aceste motive, mulţi patroni, funcţionari de Stat, poliţişti, doctori etc sunt dispuşi să suporte riscul procesului, fiindcă dacă ei nu vor să facă ceva, pot plăti o sumă de bani drept despăgubire, dar tot ies în câştig fiindcă nu au făcut acel ceva. (Exemplu: dacă vreau să-l dau afară pe angajatul Gigel fiindcă mi-a arătat p--a şi m-a făcut dobitoc ca Mihai Gâdea pe Duţă, o să suport costurile procesului, îi dau şi salarii compensatorii, numai să ştiu că l-am dat afară şi că a fost ca mine, nu ca el.)

Motivaţiile din spatele tuturor scandalurilor din presă care se ţin lanţ din 2006 încoace sunt asemănătoare: anumite categorii sociale nu suportă "o atmosferă liberală" (în sensul folosit de scârba de Sarah Palin al cuvântului) şi ar folosi orice fel de manevre pentru a limita drepturile publicului obişnuit. Spre exemplu: da, legea îi permite să aibă armă... hai să punem un impozit de 100 000 EUR pe an pentru armă şi atunci asta o să fie o imposibilitate pentru oricine, inclusiv Ţiriac. Da, publicul are case şi apartamente fiindcă le-a cumpărat în 1990 pe nasturi ...hai să punem un impozit de 100 000 EUR pe an pe apartament, şi atunci le confiscăm pentru neplata impozitelor şi nu o să mai aibă nimeni, o să ajungă toată lumea în stradă.

Mai nou au găsit comentacii o idee şi mai deşteaptă: ai o diplomă universitară? La fiecare 10 ani să se repete examenul de licenţă. L-ai picat, ţi se anulează diploma şi eşti automat concediat de la serviciu.

Sclipitor, nu?

~Nautilus
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde tomi pe 09 Mar 2012, 12:46

Dar comentacii astia de presa par de obicei descoperiti.
Adica intra cu o stire distructiva, fara prea multa acoperire, adevarul se dovedeste rapid ca nu e cel spus pe sticla, dar nu mai vin defel cu dezmintirea sau dreptul la replica. Se poate ca Iovan sa fie acum in exact asa o situatie, sau nu, naiba stie?
Ceea ce ma mira este ca marile televiziuni nu au nenumarate procese de "rea intentie", cred ca le-ar pierde lejer, iar cei atacati sunt de multe ori oameni cu posibilitatea materiala sa ajunga si la Curtea Internationala cu ei de gat.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde GeKados pe 09 Mar 2012, 16:04

Motivul comunicat telefonic a fost ca in urma unei comisii din care au facut parte si cei de la securitatea nationala s-a decis sa se refuze importul la acest tip de arma din cauza ca pune in pericol securitatea publica.
In urma analizei efectuate de catre directia AESP din cadrul IGPR la solicitarea ANCEX, s-a raspuns ca arma se incadreaza in cat.B deci arme supuse autorizarii si poate fi achizitionata si cu destinatia vanatoare.
Pe de alta parte am si un raspuns de la fabricant si dealer care spune ca aceasta arma este destinata pe piata civila pt utilizarea la vanatoare sau tir.
Raspunsul oficial o sa-l primesc luni sau marti iar atunci o sa vad exact motivul oficial al ANCEX pt refuzul importului.

Numai bine
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde scirocco pe 09 Mar 2012, 20:09

Probabil ca este o arma cu aspect militar,probabil un Armalite Colt sau ceva din gama Kalasnikov,nu?
Din cauza asta sufera mintosii atat de tare.Acum ceva timp, mi s-a refuzat inscrierea unui WUM ca arma de aparare a colectiei pe motiv ca : "Daca intra hotul in casa si il impusti cu AKM-ul?Iti dai seama ce or sa vuiasca ziarele?Nu se poate!". Bineinteles ca am renuntat si asta a fost. :evil:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde GeKados pe 09 Mar 2012, 21:19

Este vorba de o arma bolt action in cal. 308 win, o arma ... ''tactical'' ....
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde Nautilus pe 10 Mar 2012, 09:00

E de înţeles. Dacă are aspectul armelor "tactice" în înţelesul american al cuvântului (carcasă de plastic, negru sau culori de camuflaj, bipod, dispozitiv de camuflare al flăcării de la gura ţevii, lunetă prevăzută cu capace de protecţie etc) şi în plus o aduci pe cont propriu, nu printr-un magazin, Garcea capătă mâncărimi în partea dorsală de parcă l-ai fi dat cu muştar acolo, fiindcă pentru el asta nu e armă de vânător, ci de terorist sau asasin. Atât îl duce capul: că îţi trebuie ca să-l împuşti pe Chelu, pe MRU, pe Felix Varanul sau pe Blonda din Pleşcoi.

~Nautilus
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde adrian negoita pe 10 Mar 2012, 09:47

Blonda din plescoi,asta cine o mai fi?
adrian negoita
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 29 Iun 2009, 09:44
Locaţie: orastie

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde jon2004 pe 10 Mar 2012, 10:52

adrian negoita scrie:Blonda din plescoi,asta cine o mai fi?


Nu esti un om informat ! :D :D
http://www.ziarulatac.ro/elena-udrea-vr ... d-in-bacau
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde adrian negoita pe 10 Mar 2012, 17:48

jon2004 scrie:
adrian negoita scrie:Blonda din plescoi,asta cine o mai fi?


Nu esti un om informat ! :D :D
http://www.ziarulatac.ro/elena-udrea-vr ... d-in-bacau
Aici ai dreptate,dar nici nu simt ca am sa dau cotu' din cauza asteia! :lol: :lol:
adrian negoita
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 29 Iun 2009, 09:44
Locaţie: orastie

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde Cristi pe 10 Mar 2012, 19:20

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde Sly_Fox pe 10 Mar 2012, 20:17

Din pacate aceasta parte a presei este minoritara. Majoritare sunt tufele de Venetia, cu parul lung si boite la ochi, care tipa in gura mare pe la televizor cat de periculoase sunt armele si cei care le poseda. Tara de isterici si isterice. Vaiiiiii, uite ala are pusca, buhuhuuuu este criminal.
Presa din Romania a decazut in ultimul hal, numai paranoici prin redactii. In plus rar de tot vezi un jurnalist care isi practica meseria asa cum trebuie, publicand articole sau prezentand stiri dupa ce in prealabil a verificat si analizat veridicitatea acestora.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde Nautilus pe 10 Mar 2012, 21:56

Tufele ştiu că au pe ce să se bazeze şi anume pe faptul că o anumită parte a publicului (care se numea sub Ceaşcă "oamenii muncii", sub Rânjilă Minerescu "oamenii de bine", sub Ţap "creştinii (democraţi)" şi sub Chelu "poporul") sunt convinşi că drepturile individuale trebuiesc limitate drastic, tiranic, pentru a menţine împărţirea puterii în societate apărută odată cu reorganizarea socială de sub domnia lui Ceaşcă.

Exemple:

- Se pomeneşte de liberalizarea deţinerii unor arme de foc personale pentru autoapărare - "oamenii de bine" încep să urle fiindcă realizează că devii complet insensibil la presiunea socială şi la ameninţare. Dacă existau criteriile de diferenţiere ale averii, diplomelor universitare, pilelor etc, acum apare şi criteriul "eu am pistol şi tu nu".

- Se pomeneşte de construcţia de autostrăzi - "oamenii de bine" preferă să se fure tot ca în codru şi să nu se facă nimic, fiindcă acum tot prin sate cu 50 km/h eşti obligat să mergi şi dacă ai Dacie, şi dacă ai Veyron. Dacă există autostradă, apare posibilitatea "să demonstrezi că Veyronul nu e Dacie" oricui vrea să te depăşească...

- Se pomeneşte de la Loviluţie încoace de legalizarea prostituţiei. Tot timpul, atunci când şansele ca asta să se întâmple cresc, "oamenii de bine" încep să urle - fiindcă realizează că e o lovitură de moarte dată dependenţei de relaţiile familiale tradiţionale. Cât timp ar exista protecţia legală a "activităţilor la orizontală", nicio "Dorină" nu mai e tentată să aibă de-a face cu "Dorel de la coada lopeţii". Ori apare cineva cu bani, proprietăţi, maşini, prestigiu în societate, şi ea îi răspunde favorabil aceluia, ori se descurcă ea prin metode specifice. Dar pe Dorel tot singur lângă sticla lui de Unirea îl lasă.

Când "oamenii de bine" care votează pentru un mic şi-o găleată au de ales, ghici ce aleg?

~Nautilus
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde tomi pe 11 Mar 2012, 00:38

Consolare e ca si astia dispar cu timpul, cu vodca in brate.
Nu trebuiesc urati, sunt victimele si produsele lui nea Nicu, plus ca ura consuma energia fara folos.
Partea rea e ca si capitalismul produce valuri de prosti, roboti numai buni de sclavi.Se vede bine invazia asta si la noi.
Cei mici, pe la scoala primara sunt insa foarte isteti si invata, asa e firea normala a omului.
Daca ii salvam pe astia mici cumva, o sa fie bine.
Stiu insa ca asta nu te consoleaza nici pe tine nici pe mine, de ce atatea generatii sacrificate?
Macar noi nu am servit pana acum foamete, razboi,deportare, lagare si alte trebulite cu adevarat dure.
Vezi bine lucrurile. Insa sa nu urasti. Detaseaza-te.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde Cristi pe 11 Mar 2012, 07:44

tomi scrie:Daca ii salvam pe astia mici cumva, o sa fie bine.
Macar noi nu am servit pana acum foamete, razboi,deportare, lagare si alte trebulite cu adevarat dure.


Imagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde GeKados pe 11 Mar 2012, 16:37

Nautilus scrie:E de înţeles. Dacă are aspectul armelor "tactice" în înţelesul american al cuvântului (carcasă de plastic, negru sau culori de camuflaj, bipod, dispozitiv de camuflare al flăcării de la gura ţevii, lunetă prevăzută cu capace de protecţie etc) şi în plus o aduci pe cont propriu, nu printr-un magazin, Garcea capătă mâncărimi în partea dorsală de parcă l-ai fi dat cu muştar acolo, fiindcă pentru el asta nu e armă de vânător, ci de terorist sau asasin. Atât îl duce capul: că îţi trebuie ca să-l împuşti pe Chelu, pe MRU, pe Felix Varanul sau pe Blonda din Pleşcoi.

~Nautilus


Nu politia este contra ci ANCEX-ul, din raspunsul politiei , conform legii 295 republicata aceasta arma poate fi achizitionata cu destinatia vanatoare - am document semnat si stampilat de la serviciul arme.
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Pistolarul din Bucuresti

Mesajde OVI762 pe 11 Mar 2012, 17:19

GeKados scrie:Este vorba de o arma bolt action in cal. 308 win, o arma ... ''tactical'' ....


Bine iti face Garcea.Vrei arma tactical,esti clar terorist.Io in locul lor cand te-as prinde te-as baga la zdup si as arunca cheia.Vai mama lor!Oare s-o mai diminua vreodata prostia in tara asta?In loc sa fie multumiti ca te zbati sa iti cumperi o arma LEGAL ei nu mai stiu cum sa iti bage bete in roti.
PS
Stiu ca nu ei voie sa iti cumperi pistol cu glont daca nu faci parte din categoriile de cetateni numite in tampita aia de lege dar ai voie de exemplu sa iti cumperi pistol in calibrul.410?Ca trage cu cartuse de vanatoare.Cu alice,nu cu glont.Cam ca astea:
http://www.taurususa.com/gun-selector-r ... ?series=41
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Revista presei

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate