Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 03:31

Campanii anti vanatoare

Sectiune dedicata fenomenului cinegetic in mass media . Puteti gasi aici linkuri interesante , ziare si reviste cu profil cinegetic , samd .

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, Mircea-B

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde ursudinpadure pe 08 Aug 2014, 16:21

Daca sunteti asa de mari vanatori, de ce nu vanati cu mana goala? De ce va ascundeti? De ce evitati discutiile deschise si stergeti conturile? Sa va fie rusine de lasi ce sunteti!
O sa ne vina si noua randul sa fim vanati, daca doamne fereste suntem cotropiti de o rasa de extraterestrii superioara si la fel or sa-si puna trofeele pe forumurile lor intergalactice! :lol:

http://www.xxxxx

moderat
Evitam discutii deschise? Evitam discutii cu cei de seama ta care in loc sa poarte o discutie civilizata, incearca sa-ti dea in cap cu o ideologie fara baze concrete si adevarate.
Tare imi doresc sa putem sta fata-n fata sa vad daca mai ai curajul sa ma faci las.
Vom bana ori de cate ori se iveste cate un exemlpar ca tine care intra direct in casa omului si arunca cu noroi!!!
moderatorul de serviciu
romaniac
ursudinpadure
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Aug 2014, 16:10

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde Cristi pe 08 Feb 2015, 16:53

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde OVI762 pe 08 Feb 2015, 18:34

Niste labari agitati ce se dau bine pe langa niste pizde nefutute,doar,doar...Ai dracului,parca s-au mutat cu totii din Oltenia;am incercat de cateva ori sa provoc cate un idiot d'asta,cand am gasit, insa cand ma ridic de pe scaun si ma vad cat sunt,baga coada intre picioare si brusc incepe sa le placa carnea.O sa incerc sa le-o dau cruda data viitoare,si numa' muschi cu piele :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde tehărău pe 08 Feb 2015, 21:57

Cineva mi-a vorbit despre un GPS cu care norvegienii isi supravegheaza elanii. Si ,cum caut unul pentru al meu catel, am cautat pe net. Am dat de un articol cu al carui continul nu sunt de acord. Dar condeiul fetei astea merita atentie. Mie mi-a placut cum scrie.

http://www.oradestiri.ro/ora-de-norvegi ... Ne-cvmsV0Q
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde NicuNicuta pe 08 Feb 2015, 22:20

tehărău scrie:Cineva mi-a vorbit despre un GPS cu care norvegienii isi supravegheaza elanii. Si ,cum caut unul pentru al meu catel, am cautat pe net. Am dat de un articol cu al carui continul nu sunt de acord. Dar condeiul fetei astea merita atentie. Mie mi-a placut cum scrie.

http://www.oradestiri.ro/ora-de-norvegi ... Ne-cvmsV0Q

Foarte fain articolul, scrie fain dar cred ca a fost determinata si de faptul ca ea nu a fost multumitaa de partea ei de recompensa(carne de elan).
Faptul ca se folosesc tot felul de electronice hitech iarasi nu sunt de acord, ata timp cat ei considera etic si au motive pentru a le folosi, sa o faca. poate acesti nu doresc sa intorca 3km patrati de padure de 3 ori pentru a realiza cota, si vor sa fie doar eficienti. Iar partea cu sosetele si gecile performante, imi cer scuze, sanatatea cred ca mai importanta decat orice, daca unuia nu-i sunt de folos, nu inseamna ca trebuiesc interzise.

Partea cu chinurile gonasilor, total de acord, nu mai departe de acum cateva ore am luat parte la o goana interesanta si cu multa daruire din partea bataiasilor. S-a plecat dintr-o mlasina si s-a ajuns pe coama unui deal plin de maracinis, nu mi-as fi imaginat ca organizatorul se poate gandi la asa ceva.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde Clujeanul pe 09 Feb 2015, 08:02

Deviaza cam mult, jurnalizda.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde bogus pe 10 Feb 2015, 17:34

Am ascultat indemnul vostru si pana acum astea sunt rezultatele de la conducerea FB, dar ar trebuii sa fim mai multi

Imagine
http://i1265.photobucket.com/albums/jj519/Mangalita_Romania/Untitled_zpsd160f7bb.jpg

Imagine
http://i1265.photobucket.com/albums/jj519/Mangalita_Romania/Capture_zps8540170d.jpg
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde Alin3006 pe 10 Feb 2015, 17:53

Aici un blogaras a la Cluj isi da parerea- avizata desigur- despre declinul rasului si cat de lasi sunt vanatorii care l-au rapus miseleste, spre deliciul unor pizdulici cu lipsa de vitamina P care aplauda frenetic cacatul de articol de doi bani, facand audienta ieftina autorului. http://www.mariciu.ro/poza-care-stricat-seara
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde NicuNicuta pe 10 Feb 2015, 21:01

Alin3006 scrie:Aici un blogaras a la Cluj isi da parerea- avizata desigur- despre declinul rasului si cat de lasi sunt vanatorii care l-au rapus miseleste, spre deliciul unor pizdulici cu lipsa de vitamina P care aplauda frenetic cacatul de articol de doi bani, facand audienta ieftina autorului. http://www.mariciu.ro/poza-care-stricat-seara

Cred ca e in firea multora, poate chiar a intregii specii umane, sa-si doaresca marul interzis dar sa-ti faci fotografii de genul asta, trebuie sa recunoastem ca e prostie crunta.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde Alin3006 pe 10 Feb 2015, 23:21

Daca e recenta, da. Daca e de pe vremea cand rasul se vana legal, e o poza de grupa, nu tocmai onorabila, dar legala. Acum ce sa zic, ori e poza foarte veche, ori protagonistii foarte prosti. :lol:
Oricum, nivelul ärticolului¨ e mizerabil...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde tehărău pe 30 Apr 2015, 21:59

Am vrut sa deschid un topic nou dar mi-am amintit ca exista unul. L-am recitit si e mai actual si valoros ca niciodată! In ultimile zile am asistat la cel mai bine orchestrat atac in la ideea de vanatoare. Pe la toate topicurile am postat ce totii multe trimiteri spre articole ce au ca subiect denigrarea vanatorilor si a vanatorii.
Clipul de mai jos e superlativul absolut:

https://www.youtube.com/watch?v=I8rrSJhPv3E

Problema e ca noi facem prea putin sau impropriu ceea ce facem. Concret, ne miscam mai cu talent?

Eu: -am contactat AGVPS si am primit raspuns ca acesta campanie e declansata impotriva proiectului de lege 407 si ca o iesire in contraofensiva ar fi mai putin benefica noua. Precis ca nu mi s-a spus totul, asa ca iau de buna aceasta explicatie. Am promisiunea ca luni voi primi o pozitie oficiala ce a fost scrisa inca de ieri (si trimisa nu stiu unde???) si o voi posta aici.
-imi calc pe inima si imi fac fata-n-buci. De maine. Am inteles ca acolo e înghesuială mare.
-provoc la actiuni conspirativ subversive evazionist oculte pe toti cunoscutii de buna credinta :roll:

Ma tovarasi! Dar voi va bagati sau doar bla-bla?!? Macar un articol scrie cineva? O fotografie de grup? Lupta in ilegalitate, armistitii, strategii?!?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde vinatorul iscusit pe 01 Mai 2015, 08:37

Îndradevăr, clipul video şochează; cum "micimea minții" îi domina pe cei mai multi, nu ne ajuta la o imagine favorabila; nu trebuie sa raspundem la provocari, dar aruncat cate un articol, un clip, cu ce i frumos in vanatoare, nu strica.
si cel mai important, in tara lu "'poanta", unde nu se face nimic, hai sa fim mai prezenti in media, AGVPS de ce are nevoie sa se implice? Sa ia bagheta de dirijor, si vocile raspandite sa le aduca la acelasi concert! Daca vrea,poate!
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde tomi pe 01 Mai 2015, 08:54

Nu vrea.
Clipul ala si toata campania antivanatoare de cand se discuta noile amendamente la legea vanatorii, costa foarte multi bani, ascultati la radio din masina ce de declaratii antivanatoare.
Cu banii se plateste si galagia si tacerea.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde tomi pe 01 Mai 2015, 09:01

Ca tiristele - si daca sta si daca se misca tot e platita.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde tehărău pe 01 Mai 2015, 09:27

tomi scrie:Nu vrea.
Cu banii se plateste si galagia si tacerea.


Eu la asta nu m-am gandit! E o perspectiva de luat in calcul :roll: .
Merci dom' doctor!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde tehărău pe 01 Mai 2015, 09:34

Bre, da ma bagasi in calcule, ca tacere e de partea mai multor categorii... adica sa fi umblat la toti si sa fi avut succesuri pe la toti???
Asta de partea cu primirea. Pe partea cu datul, asa de multi lovei sa aiba astia, sa-i bage si sa obtina ce???
Dar e posibil... :evil:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde tomi pe 01 Mai 2015, 21:29

Ok, sa o luam pe puncte.
In proiectul de lege retrimis de presedinte la parlament era un punct cu obligativitatea asocierii.
Punctul asta mi-e clar mie ca este lucrarea AGVPS care a fost for consultativ. Ca sa ne inregmenteze la loc, bani multi iar. Ca scrie ca trebuie sa fii membru la o asociatie, nu neaparat AGVPS, e praful in ochi. Ideea e ca asociatiile nou infinate si-au facut teoretic plinul la membrii, ca altfel nu pot functiona, insa sub poala AGVPS este loc pentru toti solitarii, adica braconierii cum au fost definiti de onor domn' sef.D-aia spun ca e lucrarea lui sefu'.
Pentru punctul asta au sarit de fund in sus multi dintre noi, s-a facut si un mic memoriu semnat iar de vreo 2-300 de vanatori. Deci a fost o reactie.
Daca nu gresesc, alt punct care are paternitatea AGVPS este renuntarea la atribuirea directa, adica daca faci dovada ca peste 50% din proprietari sunt de acord sa iei terenul in gestiune, l-ai luat. AGVPS a pierdut prin atribuire directa substantial - si atunci - hai sa desfintam trebulita. De ce au pierdut prin atribuire directa?
Pentru ca nu au avut legatura cu terenul, decat printr-un paznic care-si face de cap si multe vanatori de protocol in care apareau ca stapani absoluti la care mai trebuie sa le dai si ceva miei,branza sau pepeni,vinete,cartofi,etc, ca bietul prost nu stie decat ca trebuie sa se puna bine cu stapanul ala din jeep si-i da ce cere.
Stai sa nu pierdem sirul.
Deci cu atribuirea directa au sarit de fund in sus iar destui si s-a ajuns la chestia cu incalcarea dreptului de proprietate, inclusiv in problema ca poti sa-ti pui observatoare si alte treburi vanatoresti fara sa ceri parerea cuiva.Aici cred ca au sarit in sus vanatorii din opozitie si au montat si proprietarii, oricum proprietarii fusesera de acord cu atribuirea directa, ca sa stie direct cu cine vorbesc cand e vorba de cerut daune (pe care AGVPS-ul traditional nu le plateste)
Deci pana aici usor de inteles cine ce vrea si cu cine se lupta. Fara tradari sau cumparari ca n-ai pe cine, total alte interese de-o parte si de alta.
Acum vine problema mare de tot.
Discutia despre speciile de interes cinegetic si perioadele de vanatoare.
Aici intra pe ring ONG-platiti de naiba stie cine si nu cu doi lei. Astia stau in spatele intelectualilor ornitologi, eu ca intelectual n-am un ban sa-mi asculte cineva parerea la tv, dar ornitologii brusc se aud peste tot - sau poate statul deodata ii plateste extraordinar de bine ca sunt de importanta esentiala nationala.
Mai departe fa tu supozitiile cam cum se negociaza problema, mai lasam o pasare de pe lista si faceti voi loby pt asociere obligatorie, ca neasociatii sunt braconieri,etc.
etc,etc
Te salut prieteneste.VV
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde tomi pe 01 Mai 2015, 22:46

Ornitologii astia intelectuali sunt foarte activi, am in preajma o rezervatie ornitologica UNESCO pe care o vad des, cred ca de cateva ori pe luna, nu am vazut vreun tip care sa para ornitolog, ma rog, binoclu, aparat foto sau mai stiu eu ce.
Nu se vede nici un punct de acces in rezervatie sau vreun observator, platforma , podet, macar o pancarta ca-i rezervatie de aici pana acolo. Doar punctele de acces ale ciobanilor cu turma, ei si-au facut salas inauntru si noi ne luptam sa-i dam afara.
Bine, revenim la problema.
Stie cineva de exemplu, care este perioada de vanatoare a sitarului in Franta?
Sau daca periaoda de vanatoare la rate s-a scurtat in toata Europa?
Ca dupa cum vad cat sunt de seriosi si muncitori ornitologii astia, tare cred ca asa zisul infrigement de nerespectare a legilor europene este alta cacialma.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde tehărău pe 02 Mai 2015, 11:56

Ieri am depasit travaliul facerii din pozitie de fat si am inceput sa exist si virtual. Adica m-am fatat pe fecebook. Am facut-o la sfaturile unor prieteni fizici si virtuali, pe care ii consider indreptatiti sa dea sfaturi. Nu socotesc benefica etalarea intimitatii pe net, insa socot ca sunt lucruri care trebuie spuse si ascultate de o cat mai larga audienta. Astfel mi-am calcat o promisiune (rar de tot mi se intampla, dar fiind o promisiune facuta mie-mi, m-am prefacut ca am uitat-o) si iata-ma cu cont...
Lumea asta noua nu-mi place! Ca orice lucru nou ce te obliga sa te adaptezi cu cerintele lui.
In primul rand e consumator de timp. Si timp liber nu am. Apoi, structura: trebuie sa accesezi butoane si sa accepti "prietenii", sa completezi fel de fel de campuri obligatorii dar care te scormonesc in intimitate. Pe urma sentimentul asta de big brother, de privire peste umar cu care trebuie sa ne obisnuim, vrem nu vrem. Si cu legalitatea exacerbata in care trebuie sa intre comunul. Pentru ca alesul, propriul, deosebit fiind prin cunoastere, bogatie sau putere, nu va avea nicicand probleme in a respecta canoane. Am zis exacerbata pentru ca asa este: am incercat ieri sa postez un filmulet filmat de mine prin lume. Nu-i cine stie ce, dar merita vazute si alte locuri pamantene, pentru a vedea ca "Romania Pitoreasca", "nu e tara mai frumoasa, mai vestita, mai aleasa" (pentru cei tineri, referirea se face la carti si cantece cu care a crescut generatia noastra, nu neaparat invechita si deja useless); revin, a noastra tarisoara nu-i a mai "a", decat daca ne mai si punem umarul la treaba, mintea la contributie si bunul simt la loc de cinste. Si, pentru ca amator fiind, camera a tremurat, cadrele l-am luat in miscare, am folosit zoom-ul pe + si nu pe -, si alte greseli ce fac suparatoare vizionarea, am pierdut timpul si am pus pe fundal melodii de top, de prin hard-uri, ce repede au fost recunoscute si astfel, promt am fost atentionat ca ma musca amenda. (Am fost la o vanatoare unde un ortac avea o catelusa, corci de cocker, ce avea cel mai funny nume auzit de mine: Amenda!) Asa ca l-am sters si pa! share cu voi. Cu toate ca, parere proprie, cred ca nici unul din marii cantareti ce insoteau superbele personaje cu vocile lor, nu ar fi avut ceva impotriva mixajului. Vremuri cazone.
Nu in ultimul rand, are platforma asta un potential de a toca timpul, ceva de speriat: Trebuie sa dai Accept sa vezi ce a scris celalalt, sa invarti rotita mouse-lui pentru a-i vedea reflectiile atemporale, sa sari peste poze ce nu au legatura cu scopul incursiunii pe net, si tot asa de se face seara. Imi cer scuze inca de pe acum celor ce se asteapta sa ma conformez acestor cerinte. Nu e nesimt, e lipsa de timp.
Succesul FB consta in butonul de Like!. Si un mare Like! i-as fi dat eu colegului @tomi in aceasta dimineata, cand i-am citit postarea pe forum. Acum deschid o alta paranteza: pana o sa ma dumiresc eu unde trebiue sa poatez, pe forum sau aici, cum e cu drepturile astea de autor, o sa iau cu copy/paste si o sa postez in ambele parti, cu link-urile reciproce pentru cine vrea sa stie mai multe. Dar sa nu divagez: forumurile au mari avantaje in schimbul de idei. Daca vrei sa gasesti o informatie, intuitiv, deschizi cateva ferestre si ai ce-ti trebuie. Daca vrei sa schimb impresii pe o tema data, nimic mai simplu. Cu cateva clik-uri, hop in subiectul cu pricina. Dar daca vrei sa-i dai dreptate lui @tomi, trebuie sa scrii ceva. Asta e descurajant, pentru ca daca omul a scris-o bine, nu faci decat sa disipi discutia. Bun. Deci sunt de acord cu @tomi a hundred percent.
Insa intelegerea enuntului e parte a rezolvarii problemei. Esentiala dar nu suficienta. Si, ca sa-l citez din memorie pe @acsph care la randul lui isi cita profesorul, daca nu esti parte din solutie, esti parte din problema. Iar datele problemei sunt dinamice, iar coordonatele carteziene ce cuantifica implicarea si impactul sunt flexibile, functie de cat percepem si cum percepem fiecare. Daca mai luam in considerare si factorul timp coroborat cu inertia persuativa a faptelor ascendentilor, vedem ca putem sa batem apa in piua mult si bine, nemultumiti sau fericiti fiind de ceea ce se intampla, in timp ce incet dar sigur, ne apropiem de ziua in care vanatoarea traditionala va deveni doar o amintire. Nu cred ca mai e mult pana ce baietii astia ce ne-au adunat sa ne vorbim pe net ne vor face sa ne cumparam casti din alea cu ecran, microfon si difuzoare si ne vor starni sa dibuin tapul de trofeu sau sa participam la o "organizata" colectiva pe fondul "mistretari.com", demult atribuit si administrat de "vanatori.net", protejati de drepturi de autor.
Deci, AGVPS nu raspunde cerintelor noastre in ceea ce priveste reprezentarea in timp ce copii nostri si ai altora vad la televizor ca tati, cand se imbraca camuflat, se duce la opera si impusca cantarete.
Cu toate ca as dori sa se implice, AGVPS are acesta reactie de asteptare - nepasare. Nu sunt pregatit in domeniu, astfel incat sa pot intelege daca acesta tactica e benefica sau nu tagmei, asa ca ma abtin sa comentez. Insa putem sa avem noi reactii: colegul @SlyFox sugera nu asa demult sa contactam aceste ONG-uri potrivnice vanatorii sa sa le aratam ce e vanatoarea. @vanatorul dibaci ne dadea exemplul unui ONG ai carui membri mergeau prin scoli si aratau copiilor ce e vanatoarea. Exemplele ar putea continua mult si bine. Intrebarea e: am facut ceva din toate astea? E la fel ca ca gospodarirea fondului de vanatoare: daca nu punem mana sa facem constructii, adaposturi, combatere, adica sa pierdem cateva zile pentru pasiunea noastra, se alege praful! In folosul imaginii vanatorilor cine pierde timpul? Daca l-ar pierde cineva, altul decat "AGVPS", ar fi sustinut? (Am inteles din doua surse ca deja sunt ceva demersuri, las initiatorii sa iasa la rampa si le urez succes). Am termina cu dezbinarea asta a noastra si am gasi o echipa care ar putea sa ne reprezinte intr-o limita de sustenabilitate rezonabila? Ar gasi acesta echipa destui cotizanti si sponsori (am zis sustenabili, fara bani nu face nimeni nimic)? Cam greu de raspuns cu "DA!".

Ps. Scuzati-mi greselile gramaticale, nu mai stau sa recitesc.

https://www.facebook.com/liviu.mircea.984
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde tomi pe 02 Mai 2015, 14:09

E bine ca ai intrat si pe facebook, normal ca e toxic si se pierde veme ca tot ce-i legat de computer, inafara de munca efectiva - articole, bibliografii, naiba sa le ia ca am dat un doctorat cu computerul in fata.
Multumesc pentru aprecieri.
Pentru corectitudinea discutiei, tocmai m-am informat despre sitar si rata in Franta si sezonul s-a scurtat aproximativ ca la noi.
Asta nu-i scuteste pe sensibilii ornitologi intelectuali de majoritatea aprecierilor mele.
Pasajul de toamna la sitar la noi este filiform, vorbesc de ce stiu eu, Banat.
Nu stiu precis care sunt cotele in zona dar sigur nu se realizeaza.
Daca ar fi pusa corect problema s-ar face cote si perioade de vanatoare pe regiuni, vorbesc de sitar si de Romania.
Dar asta inseamna cum ai spus munca din partea celor interesati, in speta AGVPS si ornitologii, in discutia asta - cu conditioa sa fie corecti.
Dar ma indoiesc. Mai simplu - tai tot si gata.
De aia viitorul e sumbru.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde tehărău pe 04 Mai 2015, 10:58

Am cerut o pozitie a AGVPS in privinta atacului mediatic impotriva vanatorilor via ciocarlie si am primit asta:

"
Considerente privind menţinerea ciocârliei de câmp în
Anexa nr. 1 la Legea nr. 407/2006




Ciocârlia de câmp (Alauda arvensis L.) este una dintre cele 10 specii de ciocârlii care se întâlnesc, ca oaspeţi de vară şi/sau păsări de pasaj, în România. Aceasta este specia cea mai bine reprezentată dintre ciocârlii, cu efective apreciate la peste 240 milioane de păsări în lume. Datorită efectivelor mari – constatate în regiunile deschise, cultivate şi naturale – nu se pune, deocamdată, problema vreunei ameninţări la adresa ei. Din acest motiv, specia nu este interzisă de la prelevare prin directivele europene „Păsări” şi „Habitate”, precum alte specii de ciocârlie.
În condiţiile arătate, ciocârlia de câmp a rămas specie admisă la vânătoare în România şi alte ţări europene.
Prin prevederile Legii de îmbunătăţire a Legii nr. 407/2006, sezonul de vânătoare la ciocârlie s-a modificat din perioada 15 septembrie – 15 noiembrie, în perioada 15 august – 31 octombrie. Opinez că sezonul de vânătoare, la ciocârlie, se poate reduce la o perioadă cuprinsă între 15 septembrie şi 30 octombrie, pentru evitarea împuşcării ciocârliilor care cuibăresc în România.
În subsidiar legii, prin reglementări propuse în materie, numărul de ciocârlii care se pot vâna anual a scăzut drastic, ca de altfel şi numărul de exemplare care se pot vâna într-o zi de vânătoare, de la 100 exemplare/zi, la maximum 50 exemplare/zi.
În concluzie, prin Legea iniţiată pentru îmbunătăţirea Legii nr. 407/2006 şi prin reglementările subsidiare acesteia s-au luat şi se pot lua măsuri suplimentare de protecţie şi conservare a speciei, nicidecum măsuri de „măcelărire” a ei.

Dacă ne referim la nivelul prelevărilor din România, de cca. 360.000 exemplare/an, raportate la efectivele totale ale populaţiei, de 240.000.000 exemplare, realizăm că în România este prelevat un procent de doar 0,15% din populaţia speciei, ceea ce nu se poate compara nici măcar cu influenţa negativă a câtorva zile nefavorabile, cu ploi reci şi vânt puternic, în perioada de migraţiune.

Fără a fi în vreun fel tentat de vânarea acestei specii, nu pot să nu o consider o „mică” resursă naturală regenerabilă, care se poate exploata durabil, în interesul strângerii de resurse financiare necesare ocrotirii şi îngrijirii speciilor cinegetice în general. Nu pot să neg nici atragerea interesului unor vânători, spre această specie, şi, implicit, nici scăderea presiunii exercitate de aceştia asupra altor specii cinegetice, mult mai sensibile la intervenţia omului.
Iată, pe scurt, câteva dintre considerentele raţionale ale susţinerii iniţiativei legislative de modificare a Anexei nr. 1 la Legea nr. 407/2006 în sensul precizat mai sus.

Neculai Şelaru


"
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde Alin3006 pe 04 Mai 2015, 13:18

Dezamagitor ca de obicei! :oops: :evil:
Si cand spun asta nu ma refer la continutul ¨comunicatului¨ ci la faptul ca se rezuma la ¨considerente¨ asupra mentinerii ciocarliei in Anexa 1.
De imaginea terfelita a vanatorilor de catre campania cu pricina, cine ar trebui sa aiba grija??? :evil:
Ca vad ca in acest comunicat nu zice nici ¨miau¨ domnul Selaru.
Poate ii printeaza cineva si pagina asta si cu ocazia asta afla si dansul ca in calitate de reprezentatnt al vanatorilor, cat si prin propriul lui statut, se OBLIGA sa apere imaginea terfelita a vanatorului roman, care e prezentat in acel spot ca un ucigas barbar cu sange rece. Si nu o face in nici un fel! Nu am vazut nimic in presa in acest sens! Cine DUMNEZEU ar trebui sa iasa in presa si sa spuna: NOI VANATORII NU suntem niste ucigasi!!!??
Mama? Vinatorul.ro? Nu cumva era de competenta lui sa ne apere imaginea? Unde e reprezentarea cu care se lauda? Ce face AGVPS in legatura cu imaginea terfelita a vanatorilor, cu faptul ca acel spot e vazut de copiii nostri, care ne asimileaza cu niste ucigasi? Cine e in masura sa ia pozitie in acest sens? Ce a facut AGVPS pentru a contrabalansa aceasta campanie?
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde Alin3006 pe 04 Mai 2015, 16:27

PS: Legat de campania asta cu ¨opreste barbaria salveaza ciocarlia¨ intamplarea face sa fiu destul de in tema.
E cumva firesc observand cata amploare a avut campania sa crezi ca cineva cu foarte multi bani sta in spatele povestii, ii uraste din inima pe vanatori si a platit bani grei sa le terfeleasca imaginea si sa fie prezentati precum niste brute setoase de sange, care omoara cu cruzime pasarele nevinovate.
In realitate, lucrurile stau putin diferit: spre diferenta de noi vanatorii, toti ceilalti sunt organizati si lucreaza cu profesionisti, sau macar ii intereseaza ce se intampla. Cineva din cadrul organizatiei e desemnat sa tina relatia cu presa si o face. La noi…uite ce comunicate scoate AGVPS.
Revin la povestea cu ciocarlia: daca intrati pe site-ul promovat in spot, veti vedea o sectiune numita ¨Sustinatori¨. Acolo sunt niste nume care in aparenta nu spun nimic, insa de fapt acele nume de companii sunt cei care au facut si promovat acel spot. Marea surpriza e ca au facut-o pro bono, adica moka... :oops:
Si stiti de ce? Simplu: SOR are angajat un director de PR care iso face al dracului de bine treaba. Si care a lucrat in presa niste ani. Acest tip a reusit - el stie cum- sa implice o agentie de publicitate, una de PR, un dezvoltator web si unul dintre cele mai mari studiouri audio - video intr-o campanie sociala, in care marea miza e ciocarlia. Pentru ca pentru asta e platit de SOR acest om. Si-a facut treaba si a facut-o bine!
Cum de i-a convins? Pai nici aia nu sunt prosti si au intuit ca aceasta campanie va face ¨valuri¨ si multi vor intreba cine a fcaut scenariul, spotul etc. Din asta castiga cei care s-au implicat in realizare. Expunere. Mediatizare. Potentiali clienti.
Ce nu inteleg eu, este de ce nu reuseste si AGVPS sa faca la fel?? De ce nu au si vanatorii un ¨glas¨ in presa? Ce nu stiti voi e ca in urma ¨meciului¨ meu personal cu Dl. Selaru - in care am fost ¨scos la careu¨ la AJVPS Buzau ca vezi doamne aduc atingere de imagine AGVPS - m-am oferit sa fac eu, tot pro bono, acest lucru. Am fost ignorat…

Ei bine, asta e diferenta dintre a lucra cu profesionisti si a fi lipsit total de reprezentare: profesionistii pun pe roate ditai campania, vanatorii inhit galusca…iar AGVPS scrie la revista pe care nu o citeste nimeni, si emite comunicate sterile, in timp ce noi suntem demolati si calcati in picioare de adevarata presa, in ore de maxima audienta.

Ei bine, eu m-am saturat de situatia asta si o sa ma implic personal. Ca poate daca o fac eu se mai trezesc si alti vanatori din industria media si nu mai aparem ca bau-bau!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde Alin3006 pe 04 Mai 2015, 16:31

PPS: ce am scris mai sus e documentât. Il cunosc personal pe directorul de PR al SOR, stiu cine sunt agentiile, si de asemenea cunosc bine studioul care a facut spotul. Daca ar fi interesat pe cineva din AGVPS sau din industria asta de vanatoare in general despre problemele vanatorilor, era simplu de pus pe roate o astfel de campanie, insa in care vanatorul nu iesea veriga slaba. Culmea, avem multe interese comune cu SOR, insa nu are cine sa ne reprezinte. Si vina e numai a noastra. Nu suntem in stare sa ne alegem niste reprezentanti. Punct.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde laurul pe 04 Mai 2015, 17:05

Caca Maka la Osaka... fix-pix. Comunicatdat pe genunchi cu date stiintifico-statistice.

Nu Selaru ar trebui sa reactioneze. Nu e treaba lui sa apere onoarea vanatorilor. Cum nu e nici treaba lui sa ne reprezinte la nivel international. sau sa se ia de piept cu ciobanii si braconierii nocturni.
Selaru e baritai Directorul General al asociatiei marii majoritati a vanatorilor si pescarilor romani. Extrapoland e un fel de CEO al unei firme mari.
Treaba lui e sa coordoneze si sa dispuna!!!
Selaru ar trebui sa il ia la ranga pe ala sau pe aia care se ocupa de PR si pe care noi, ucigasii ii platim din cotizatiile din ce in ce mai mari. Daca nu vor, sa ii demita, daca nu pot, sa ii schimbe pe cei ce nu isi indeplinesc sarcinile de serviciu.
Sa numeasca in postul ce se ocupa de imagine una sau mai multe persoane competente, sau sa externalizeze serviciul.
Firma de PR, cu target si deadline clar! care sa contracareze orice stranut al celor care vor raul vanatorilor.

Selaru stie ! Stie vanatoare, stie biologie, stie comportament animal sau silvicultura....stie multe!
Dar conducerea, managementul e o arta....si nu toti ne nastem artisti. :(
Din pacate pentru noi.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde tehărău pe 04 Mai 2015, 17:50

Nu mai stau sa rescriu ce am scris deja pornind de la o alta idee, pe facebook, asa ca postez copy/paste.

Liviu Mircea-tehărău Indraznesc cateva raspunsuri la intrebarile voastre, din punctul de vedere al lui "neica nimeni". AGVPS-ul este o stuctura a carei baza organizatorica si ale carei reglementari interioare sunt depasite de modernismul galopant al erei informatice. Aproape nimic nu s-a schimbat in acesta structura de pe vremea infiintarii ei, si iau in calcul si anii premergatori schimbarii din decemrie 89. Am mai spus-o si cu alte ocazii: nu o consider o structura proasta. Sau mai putin benefica vanatorimii decat initiativa privata in domeniu. As asemana-o cu marile fabrici gri ramase din vremurile socialiste. Prea mari pentru a supravietui schimbarilor liberalismului, au esuat lamentabil intrate pe maini manageriale provenite din randul celor educati in cu totul alte canoane. Acum, cand nu mai beneficiem de ele, le regretam si le pomenim zilnic, constienti fiind de beneficiile ce le-am fi putut avea de pe urma lor, de le-am fi pastrat. Unul din lipsurile majore al AGVPS este lipsa de reactie media, atat in ceea ce priveste comunicarea cu propriii membrii, cat si cu ceilalti vanatrori si nevanatori. Anul trecut, la Congresul AGVPS, domnul Adrian Vasilescu, venit sa-l reprezinte pe Presedintele AGVPS, a concluzionat punand un accent direct pe partea de comunicare. La vremea respectiva, n-am dat mare importanta spuselor dumnealui. Dar iata cata dreptate a avut (sa nu uitam ca este consilier pe probleme de comunicare al Presedintelui BNR care, la randul sau este si presedintele AGVPS...). Nu stiu in ce procentaj si-a adus aportul AGVPS la schimbarea Lege 407, dar a fost unul din artizanii ei, iar unii spun ca ar fi o lege buna. Dar nimeni nu ii promoveaza si aspectele pozitive. In schimb, cele negative, inerente, isi au o multime de portavoci, care mai de care mai rasunatoare. Si, zicem noi referindu-ne la statutul AGVPS, acesta structura ar trebui sa contraargumenteze. Dar, daca ne referim la acelasi Statut, aproape nimeni nu are acesta responsabilitate in mod direct: Congresul traseaza sarcini, Consiliul conduce prin intalniri la 3 luni, Directorul le urmeaza. Iata de ce am propus la Congres schimbarea statutului si insist atat de mult pe schimbarea lui in mod radical! Profit de acest preambul si lansez in luare la cunostinta, dezbatere si pregatire a celor interesati de schimbarea Statutului, a proiectelor de modificare ce mi-au parvenit de la AGVPS prin bunavointa Domnului N. Selaru, Director General.

Am postat deja propunerile de modificare. Dar sa nu le amestecam. Incepusem bine anul trecut, dar suntem asa de siguri ca numai ce stim noi e bine si just, incat ne-am spart in fel si fel de cete...
Daca pana acum mi-am primit o droaie de bobarnace din cauza optimismului, nu's de ce ma apuca pesimismul...

viewtopic.php?f=112&t=13994&start=180
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde tomi pe 04 Mai 2015, 20:54

Aline, spotul ala poate fi raportat usor de tot la CNA, incita la violenta si segregare.
In comentariile de pe SOR la spot sunt cucoane care spun ca se bucura cand mor impuscati vanatorii.
Eu am primit pe faceb. amenintari cu impuscare cand am pus o poza cinstita cu tablou cu mistreti.
Ala cu spotul l-a facut intradevar profesionist (ma indoiesc insa ca soprana a cantat pe gratis :wink: ) dar este pasibil fara probleme de CNA.
Cine il raporteaza insa la CNA?
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde tomi pe 04 Mai 2015, 21:04

Ideea in spot e urmatoarea - sunt multi oameni buni, dar pasivi care asculta ceva dumnezeiesc,relaxati.
Vin doi tipi activi si rai care impusca soprana. Ei trebuiesc pedepsiti de acei multi oameni buni care stau inca pasivi. Cand vor deveni activi majoritatea aceea din sala ii vor pedepsi insa cu aceeasi moneda. Iar chestia cu "salvati ciocarlia" pentru mine este un cinism supraadaugat
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde biriuck pe 04 Mai 2015, 21:32

laurul scrie:Nu Selaru ar trebui sa reactioneze. Nu e treaba lui sa apere onoarea vanatorilor. Cum nu e nici treaba lui sa ne reprezinte la nivel international. sau sa se ia de piept cu ciobanii si braconierii nocturni.
Selaru e baritai Directorul General al asociatiei marii majoritati a vanatorilor si pescarilor romani. Extrapoland e un fel de CEO al unei firme mari.
Treaba lui e sa coordoneze si sa dispuna!!!
Selaru ar trebui sa il ia la ranga pe ala sau pe aia care se ocupa de PR si pe care noi, ucigasii ii platim din cotizatiile din ce in ce mai mari. Daca nu vor, sa ii demita, daca nu pot, sa ii schimbe pe cei ce nu isi indeplinesc sarcinile de serviciu.
Sa numeasca in postul ce se ocupa de imagine una sau mai multe persoane competente, sau sa externalizeze serviciul.
Firma de PR, cu target si deadline clar! care sa contracareze orice stranut al celor care vor raul vanatorilor.

Selaru stie ! Stie vanatoare, stie biologie, stie comportament animal sau silvicultura....stie multe!


Colorat dar la obiect :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde Alin3006 pe 04 Mai 2015, 22:55

tomi scrie:Aline, spotul ala poate fi raportat usor de tot la CNA, incita la violenta si segregare.
In comentariile de pe SOR la spot sunt cucoane care spun ca se bucura cand mor impuscati vanatorii.
Eu am primit pe faceb. amenintari cu impuscare cand am pus o poza cinstita cu tablou cu mistreti.
Ala cu spotul l-a facut intradevar profesionist (ma indoiesc insa ca soprana a cantat pe gratis :wink: ) dar este pasibil fara probleme de CNA.
Cine il raporteaza insa la CNA?


Care CNA? Baietii si-au facut bine treaba... :lol: CNA are putere la TV, pe net sunt neputinciosi...poti posta cam...orice. Spotul a fost preluat de Pro TV nu difuzat de postul respectiv. Repet, diferenta dintre a lucra cu profesionisti si a face lucrurile pe genunchi ca in anii 50...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Revista presei

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate