Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 04:44

Cazuri si necazuri cu armamentul din dotare

Sectiune dedicata fenomenului cinegetic in mass media . Puteti gasi aici linkuri interesante , ziare si reviste cu profil cinegetic , samd .

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, Mircea-B

Re: Cazuri si necazuri cu armamentul din dotare

Mesajde yoghi pe 24 Iun 2015, 11:42

Politistul local a tras intr-o persoana cara era bauta si nu a vrut sa se legitimeze .10 martori si un reporter erau acolo. Partea cu "prevenirea si aplanarea conflictelor"" cand se foloseste.
Eu inteleg ca tu esti politist si ala doar paznic in parcuri dar nu noi i-am denumit asa.
chiar si asa daca tragea dupa un hot sau talhar era ok.
Pina la urma e incident nu ?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cazuri si necazuri cu armamentul din dotare

Mesajde OVI762 pe 24 Iun 2015, 16:27

Eu sunt de parere ca betivanii se pun la pamant,se incatuseaza si se duc la sectie,nu te apuci sa descarci pistolul in ei;asa ca se pune.Daca ar fi sa se impuste toti betivanii recalcitranti ar ramane politia fara cartuse in 2 ore,poate,poate numai nea Mircea de la Sadu sa ii ajute :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Cazuri si necazuri cu armamentul din dotare

Mesajde OVI762 pe 24 Iun 2015, 16:48

Dragul meu @teharau,acest topic a plecat ca o urmare fireasca a acestei postari din data de 21 luna in curs,postare a unuia OVI762,in care se zicea(ajung sa ma citez pe mine,iti dai seama cat sunt de bun :lol: :lol: :lol: ):


Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde OVI762 pe 21 Iun 2015, 20:10
:lol: :lol: :mrgreen: :evil: Si-a cam pus toti vanatorii constienti in cap organul;nu este posibil ca in 2015 sa se intample ceea ce se intampla.Vreau a 2,3 nspea arma.iau totul de la capat,platesc si astept de-mi sar ochii,pe banii mei,pe barba mea,vorba lu' ala mic si cret,cu toate ca am trecut prin controale si totul a fost ok;vreau pistol cu glont,inclusiv pentru lovitura de gratie...mai usor imi compar AG7 de la bulgari,vreau sa ies cu 22lr la combatere,ca e ieftin si bun...niet,vreau combatere la cotofene si ciori cu ac,placut,ieftin si silentios de tras...doamne-fereste.Si exemplele continua,astea mi-au venit acum in minte;astia chiar nu realizeaza ca vanatorul constient nu va fi prins in off side,ca numai el stie cate a patimit.Vad ca vanatorii sunt huliti si sunt priviti ca niste infractori insa cu cate condamnari CU EXECUTARE se poate falii majestuosul organ?De ce la sfarsit de an nu apare pe bilant:am prins 200 de braconieri,am reusit sa obtinem 200 de condamnari?Stiu,nu tine de ei,procurorul e...judecatorul e...insa nimeni nu spune ca multi dintre cei prinsi si scapati scapa tocmai pentru ca au grade pe umar;astia sunt de fapt cei mai periculosi braconieri insa corb la corb nu scoate ochii.Stim cu totii,sunt sigur,cazuri dovedite de braconaj in care au fost implicati politisti,militari,cadre sri etc...oare cat la suta din cazurile astea s-au finalizat cu condamnari?Asta ma roade pe mine,hotul care striga hotul,si pentru asta fac tam-tam,caci cu porcii nu poti fi gentleman,cat de mult ai vrea.Cel mai frica,dupa dna,le e frica de presa,sa nu rasufle...ei bine,datele adunate pe parcursul unui an fix la presa-de orice forma-le voi trimite,macar sa inteleaga ca bataia de joc poate fi si reciproca,nu doar unidirectionala.Asa ca domnilor politisti si nu numai,curaj si spor la treaba,sunt cu ochii pe voi.Mai ales pe cretini ca asta https://www.youtube.com/watch?v=u8X-Z8UoO9Q
PS
A nu se intelege gresit ca iau toate politia la un loc,pentru ca nu o fac;sunt si in politie,armata,sri etc si oameni cu care iti e drag sa vorbesti,cu care ai ce sa vorbesti si de la care ai ce invata insa astia sunt cei mai f..uti de catre sistemul in care lucreaza.

Departe de mine,dupa cum vezi,gandul de a baga toti politistii in aceeasi oala;numai un nebun ar putea gandi asta.Iti dau perfecta dreptate,pestele de la cap se impute,insa aceasta numaratoare ne poate servii macar ca subiect de discutie intr-o prezumtiva intalnire cu ''capul pestelui''.Nu e rau sa avem niste cifre de la care sa plecam intr-o discutie fiindca ei mai mult ca sigur le au si le tin bagate bine sub pres,nelasand sa se vada decat coltul ala pe care scrie ''vanatori''.Vorba lui nea Iancu:nu strica sa-i dezarmam pe onorabilii,ca sa-i putem lucra pe indelete :wink: .
PS
Regulile la numaratoare sunt destul de simple,daca se complica treaba,discutam.Cine are propuneri,sunt binevenite.
PPS
@salus,fara derapaje de acum incolo,te rog.Balacareala in cazul asta strica;care are chef de lucruri mai delicate folositi mp,telefon,mail,porumbei voiajori sau,cu binecuvantarea si prin bunavointa Imparatului Ros,deschidem topic special''de neam,de rasa si de morti''.Da' parca nu se face,tot fata in fata e mai misto :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Cazuri si necazuri cu armamentul din dotare

Mesajde tehărău pe 24 Iun 2015, 19:19

Ovi, telefonul a scris imitam în loc de iritam. Am corectat. Eram în Algeria și la 11€/MB nu am mai stat să recitesc, că nu mă lasă mama.. Din cuvintele puține, s-a înțeles greșit. Am scris tocmai ca să arat ca initiativa nu deranjează oameni cu ceva în cap. Și că sunt astfel de oameni și acolo. Îmi pare rău că nu pot să scriu mai mult, că aș avea ceva de spus. Și la topicul de legi. Vă citesc zilnic în schimb. Și vorbesc despre vânătoare cu toți cei ce stau de vorbă. O grămada de nații. La nivel global, se urmărește să se micșoreze nr de posesori de arma. Adileafu a înțeles, dar că făceam referire la global de la glob, planeta. Și nu prea putem să ne împotrivim. Doar că țăranul din mine își aduce aminte de Moromete cu fonciirea. Am eu ceva în cap, dar să vin acasă. Spor la numărat
Și nu vă mai certați intre voi, 'că uite-așa își bate necuratul în pumni...'
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Cazuri si necazuri cu armamentul din dotare

Mesajde tehărău pe 24 Iun 2015, 20:18

Și Adi, să știi că mi-ai creat palpitații pagina trecută: pe telefon sigur se vede numai numele și împușcat în cap. Iar potrivirea de nume e cu cea a prietenului nostru acsp. Decedatului să-i fie țărâna ușoară și Ionuțe, să trăiești sănătos nene, că până se se încarce prostia aia de ziar, îmi dăduseră lacrimile..
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Cazuri si necazuri cu armamentul din dotare

Mesajde OVI762 pe 25 Iun 2015, 07:53

Legat de scor,eu propun un 4-1,pe nenea ala de 70 de ani,pensionar,parca nu l-as baga la politisti dar nici la vanatori ,intrucat nu se mentioneaza decat despre arma ca este modificata pentru vanatoare.Chiar,cum o fi modificat un Kalasnikov si l-a transformat in arma de vanatoare?Banuiesc ca o fi vreun 7,62x39 din care s-au scos niste piese...sau o fi vorba inca o data despre nemarginita pricepere a ''ziaristului''roman?
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Cazuri si necazuri cu armamentul din dotare

Mesajde acsph pe 25 Iun 2015, 11:29

OVI762 scrie:Chiar,cum o fi modificat un Kalasnikov si l-a transformat in arma de vanatoare?Banuiesc ca o fi vreun 7,62x39 din care s-au scos niste piese...sau o fi vorba inca o data despre nemarginita pricepere a ''ziaristului''roman?


Se vede de la o posta... e mana lui Nea Mircea.
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Cazuri si necazuri cu armamentul din dotare

Mesajde acsph pe 25 Iun 2015, 11:34

tehărău scrie:Și Adi, să știi că mi-ai creat palpitații pagina trecută: pe telefon sigur se vede numai numele și împușcat în cap. Iar potrivirea de nume e cu cea a prietenului nostru acsp. Decedatului să-i fie țărâna ușoară și Ionuțe, să trăiești sănătos nene, că până se se încarce prostia aia de ziar, îmi dăduseră lacrimile..


Liviu,

Multumesc pentru urari dar sa sti ca ai stricat bucuria multora.. :wink:

PS.Toti stim ca tu razi cu lacrimi :D
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Cazuri si necazuri cu armamentul din dotare

Mesajde tehărău pe 25 Iun 2015, 14:17

O idee sinistra exprimata cu har. Apreciez doar harul.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Cazuri si necazuri cu armamentul din dotare

Mesajde acsph pe 25 Iun 2015, 16:30

http://www.evz.ro/un-militar-a-furat-o- ... atari.html

Sau ...despre cum poti sa ilustrezi o poveste cu un militar si o pusca mitraliera,cu o fotografie in care apar un vanator si o arma lisa :shock:
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Cazuri si necazuri cu armamentul din dotare

Mesajde acsph pe 25 Iun 2015, 16:41

@OVI762 asta se pune la socoteala ? ...ca era pompier :?
http://vestea.net/nici-crima-nici-sinuc ... artizanala
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Cazuri si necazuri cu armamentul din dotare

Mesajde OVI762 pe 25 Iun 2015, 18:35

Pacat de ce a lasat in urma fara sa se gandeasca.Da,il socotim;dupa cum am zis-politisti,militari,sri ETC.Nu cred sa fi fost vanator,in cazul acesta fiind logic sa foloseasca armamentul detinut legal nu cine stie ce archebuza facuta de el.5-1.Cu celalalt idiot ce a furat PM-ul,6-1.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Anterior

Înapoi la Revista presei

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Publicitate