Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 03:13

Lansare Carte Vanatoare - August von Spiess

Sectiune dedicata fenomenului cinegetic in mass media . Puteti gasi aici linkuri interesante , ziare si reviste cu profil cinegetic , samd .

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, Mircea-B

Re: Lansare Carte Vanatoare - August von Spiess

Mesajde Mikerinos pe 26 Ian 2016, 15:09

Ma sunt 500 de exemplare la vanzare in cadrul Muzeului de Arme si Trofee de Vanatoare din Sibiu si inca 900 de exemplare in lb. germana.

Oricum, nepoata autorului, d-na Helga Stein, a inceput demersurile pentru publicarea celei de-a II-a editii.
Mikerinos
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 22 Noi 2008, 20:21

Re: Lansare Carte Vanatoare - August von Spiess

Mesajde OVI762 pe 26 Ian 2016, 23:31

Scump esti tu la vorba 66/108.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Lansare Carte Vanatoare - August von Spiess

Mesajde Alin3006 pe 27 Ian 2016, 16:04

Pretul a fost derizoriu si nu stiu daca a acoperit toate cheltuielile si munca, o spun pentru ca ma pricep un pic. Cred ca a fost mai mult un test. Probabil ca pretul correct, la calitatea textului si a tiparului, era de peste 50 ron.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Lansare Carte Vanatoare - August von Spiess

Mesajde Mikerinos pe 27 Ian 2016, 16:32

Alin3006 scrie:Pretul a fost derizoriu si nu stiu daca a acoperit toate cheltuielile si munca, o spun pentru ca ma pricep un pic. Cred ca a fost mai mult un test. Probabil ca pretul correct, la calitatea textului si a tiparului, era de peste 50 ron.


Alin a punctat foarte bine.

Intradevar, cartea a fost subventionata din mai multe surse. O data din partea familiei Spiess/Stein si a doua oara din partea Forumului Democrat al Germanilor din Romania.

Altfel, pretul cartii ar fi fost mult mai mare.

S-a dorit ca aceasta carte sa fie accesibila cat mai multor vanatori si SA FIE CITITA !!!
Mikerinos
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 22 Noi 2008, 20:21

Re: Lansare Carte Vanatoare - August von Spiess

Mesajde Jack.Sparrow pe 27 Ian 2016, 18:02

Cea in germana cat costa?
Avatar utilizator
Jack.Sparrow
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 03 Iun 2015, 22:51
Locaţie: Focsani/Bucuresti

Re: Lansare Carte Vanatoare - August von Spiess

Mesajde Mikerinos pe 27 Ian 2016, 20:01

Jack.Sparrow scrie:Cea in germana cat costa?


La fel ca si cea in lb. romana, adica 19,99 lei.
Mikerinos
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 22 Noi 2008, 20:21

Re: Lansare Carte Vanatoare - August von Spiess

Mesajde Alin3006 pe 29 Ian 2016, 17:45

Mikerinos scrie:
Alin3006 scrie:Pretul a fost derizoriu si nu stiu daca a acoperit toate cheltuielile si munca, o spun pentru ca ma pricep un pic. Cred ca a fost mai mult un test. Probabil ca pretul correct, la calitatea textului si a tiparului, era de peste 50 ron.


Alin a punctat foarte bine.

Intradevar, cartea a fost subventionata din mai multe surse. O data din partea familiei Spiess/Stein si a doua oara din partea Forumului Democrat al Germanilor din Romania.

Altfel, pretul cartii ar fi fost mult mai mare.

S-a dorit ca aceasta carte sa fie accesibila cat mai multor vanatori si SA FIE CITITA !!!



Respect celor care au avut aceasta initiativa.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Lansare Carte Vanatoare - August von Spiess

Mesajde Sly_Fox pe 29 Ian 2016, 18:59

Hai ca m-am trezit si eu la spartul targului. Mai este vreuna de vanazare pe la tipografie sau asteptam editia a doua?
Colegii care ati cumparat mai multe poate va lipsiti de vreun examplar, pentru un biet vanator de la tara.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Lansare Carte Vanatoare - August von Spiess

Mesajde tehărău pe 29 Ian 2016, 20:19

Sorry Sly! Mi s-a confirmat aseară că am comandat -o pe ultima...
Poate te ajută vreun localnic, cu alea de la muzeu ;)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Lansare Carte Vanatoare - August von Spiess

Mesajde Mikerinos pe 29 Ian 2016, 21:05

Sly_Fox scrie:Hai ca m-am trezit si eu la spartul targului. Mai este vreuna de vanazare pe la tipografie sau asteptam editia a doua?
Colegii care ati cumparat mai multe poate va lipsiti de vreun examplar, pentru un biet vanator de la tara.


Scrieti-mi adresa dvs. pe privat si incercam sa gasim o solutie ! ;-)
Mikerinos
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 22 Noi 2008, 20:21

Re: Lansare Carte Vanatoare - August von Spiess

Mesajde Alin3006 pe 30 Ian 2016, 08:00

Sly_Fox scrie:Hai ca m-am trezit si eu la spartul targului. Mai este vreuna de vanazare pe la tipografie sau asteptam editia a doua?
Colegii care ati cumparat mai multe poate va lipsiti de vreun examplar, pentru un biet vanator de la tara.



Cine pastreaza are! Iti dau eu un exemplar vulpoiule!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Lansare Carte Vanatoare - August von Spiess

Mesajde Sly_Fox pe 30 Ian 2016, 11:24

Multumesc mult Alin. Adresa cred ca o ai,eventual daca este nevoie da-mi un buzz pe privat.

@Mekerinos multumesc pentru initiativa,se pare ca Alin se lipseste de un exemplar si il lanseaza spre mine. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Lansare Carte Vanatoare - August von Spiess

Mesajde Alin3006 pe 30 Ian 2016, 15:48

Te sun luni vulpoiule. ;)
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Lansare Carte Vanatoare - August von Spiess

Mesajde Sly_Fox pe 30 Ian 2016, 18:52

Okey-doke!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Lansare Carte Vanatoare - August von Spiess

Mesajde teuton pe 08 Mar 2016, 19:52

mai tarziu de "spartul targului" m-am trezit si eu : trimis mesaj cu intrebarea daca se mai poate, bucurie mare cand raspunsul a fost afirmativ, trimis adresa, primit cartea.
multumesc mult de tot, @Mikerinos !
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Lansare Carte Vanatoare - August von Spiess

Mesajde Adrian S pe 05 Iul 2016, 12:08

Vreau sa multumesc, public, lui Mikerinos pentru amabilitatea si daruirea de care a dat dovada, transmitandu-mi un exemplar din aceasta carte.
Respectele mele.
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Lansare Carte Vanatoare - August von Spiess

Mesajde NicuNicuta pe 05 Iul 2016, 12:35

Un nou tiraj a fost scos acum doua saptamani.
Am fost printre primii beneficiari :D
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Lansare Carte Vanatoare - August von Spiess

Mesajde Mikerinos pe 30 Aug 2016, 10:55

Dragi prieteni.

Nu mi-a venit sa cred cat de bine a fost primita de catre dvs. prima editie a cartii colonelului August von Spiess - "Povestile din Spatele trofeelor", aparuta in toamna lui 2015.

Imbucurator este faptul ca vanatorii romani inca mai citesc (deci mai avem o sansa). Tirajul initial de aproape 1000 de exemplare a fost epuizat la cateva luni de la aparitie !!!

Foarte multi forumisti au solicitat in ultima vreme cartea, stocul acesteia fiind epuizat.
Drept urmare, va dau vestea buna ca lucrarea a fost reeditata, aparand in editia a II-a, revazuta si adaugita cu cateva ilustratii inedite, precum schitele desenate personal de August von Spiess in jurnalul sau de vanatoare, ilustrand intamplarile din povestirile "Al 17-lea urs" si "Rasul".

In rest, cartea pastreaza acelasi farmec unic si original al primei editii, depanand povestiri de vanatoare petrecute acum mai bine de un secol si trecand in revista toate speciile importante de mamifere si pasari din Romania: urs, lup, cerb, ras, vultur, etc.

Pretul cartii este de 25 lei + taxe transport !

Pentru comenzi, adresati-va Editurii Honterus din Sibiu:

Tipografia Honterus SRL
Str. Livezii 46
RO-550042 Sibiu, Romania
Tel: 0269 / 22.77.66
E-mail: office@honterus.ro


Waidmannsheil

P.S. In incheiere va mai dau o veste buna !!! Este in curs de pregatire si aproape de tipar inca o lucrare a Col. August von Spiess, aparuta initial la Sibiu in anul 1928 "Gurghiu - Gorgeny-Szt.-Imre.", tradusa in limba romana si completata cu informatii si fotografii, pentru a reda istoria acestui celebru fond de vanatoare din perioada medievala si pana astazi. Stati la panda !!! ;-)
Mikerinos
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 22 Noi 2008, 20:21

Re: Lansare Carte Vanatoare - August von Spiess

Mesajde Septimiu pe 25 Noi 2016, 08:35

Ceva noutati referitoare la noua carte?
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Lansare Carte Vanatoare - August von Spiess

Mesajde Mikerinos pe 28 Noi 2016, 13:58

Septimiu scrie:Ceva noutati referitoare la noua carte?


Salutare.

DIn pacate, nu va aparea anul acesta, dar cu siguranta va aparea in 2017. D-na Helga Stein (nepoata lui August von Spiess) a avut niste probleme de sanatate ce au impiedicat-o sa continue lucrul la carte. Acum este bine si a reinceput munca pentru editarea/tiparirea cartii.

O sa va tin la curent.

Waidmannsheil !!!
Mikerinos
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 22 Noi 2008, 20:21

Anterior

Înapoi la Revista presei

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Publicitate