Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:48

biblioteca vanatorului

Sectiune dedicata fenomenului cinegetic in mass media . Puteti gasi aici linkuri interesante , ziare si reviste cu profil cinegetic , samd .

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, Mircea-B

Re: biblioteca vanatorului

Mesajde Mikerinos pe 26 Ian 2016, 14:33

dragos74 scrie:
. Cea de pe urma este tot de C. Rosetti Balanescu, chiar daca pe carte nu apare acest lucru si este trecut "Colectivul Redactional al revistei V.P.S.". Pe acestea din urma le am dublura ... :-)


.. este trecut si Rosetti Balanescu pe a doua pagina ... :)

Imagine


M-ati prins cu temele nefacute ;-) Mi-a scapat numele de pe pagina de garda.

Cat despre cartea "Pescuitul cu naluci" ..... este placerea mea sa v-o ofer cadou. Transmiteti-mi adresa dvs. pe mesaj privat.

Cu bine !
Mikerinos
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 22 Noi 2008, 20:21

Re: biblioteca vanatorului

Mesajde the_mav pe 29 Ian 2016, 13:41

Va multumesc inca o data, domnule Barsan.
V-am transmis si un mesaj privat.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: biblioteca vanatorului

Mesajde Sly_Fox pe 19 Aug 2016, 11:55

Alte cateva carti gasite si achizitionate:
-Lacul Strachina-Ghidul sitului Natura 2000-S.O.R
-Vinat, vinatoare, vinatori, autor Eugen Jianu
-Cainele vanatorului, autor N.A.Stravoiu
-Istoria vinatoarei, autor Gheorghe Nedici
-Istoria vanatorii in Romania, autor Ion Nania
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: biblioteca vanatorului

Mesajde Mikerinos pe 30 Aug 2016, 18:02

Am postat cu ceva timp in urma o lista cu cartile din biblioteca mea cinegetica si cateva fotografii cu aceasta.

Acum, dupa mai bine de un an, postez un nou proiect pe care l-am finalizat recent, o noua biblioteca, adecvata colectiei de carti care este in continua crestere.

Nu o sa intru in detalii ci va las pe voi sa apreciati daca va place sau nu. Doar doua mentiuni vreau sa fac, asupra unor elemente care merita totusi detaliate:

1. Tabloul din centru este o acuarela de Venceslav Melka (sf. sec. XIX), reprezentandu-l pe Nechita Blosu, celebrul vanator de ursi de pe Valea Gurghiului; Rama tabloului este realizata din lemn de nuc, sculptata/decorata manual cu frunze de acant.

2. Masa de scris din partea dreapta i-a apartinut marelui scriitor Ionel Pop, fiind biroul sau personal atat in perioada cand a locuit la Cluj, cat si in perioada sederii la Bucuresti; Aceasta este o piesa Biedermeier autentica si a fost restaurata complet anul trecut, vechimea sa depasind 150 de ani.

Imagine

Astept parerile voastre ! ;-)
Mikerinos
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 22 Noi 2008, 20:21

Re: biblioteca vanatorului

Mesajde biriuck pe 30 Aug 2016, 19:13

La partea cu lemnaria nu ma pot pronunta pentru ca nu sunt vreun expert, spun doar ca imi place :mrgreen:

Multe din cartile din biblioteca banuiesc ca au drepturile de autor expirate si ar prinde tare bine daca ar exista si in forma digitala pentru ca, desi doritorii nu ar fi multi, cei care le vor nu prea au de unde sa le cumpere. :idea: Sigur a mai evoluat un pic tehnologia si acum banuiesc ca se pot scana si fara deteriorarea cartii :roll:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: biblioteca vanatorului

Mesajde tehărău pe 08 Sep 2016, 17:34

MUGUREL IONESCU – PREZENTARE CARTE
MAGIA VÂNĂTORILOR DE ALTĂDATĂ
Legat sufletește de pasiunea și farmecul vânătorii, dar și de plaiurile argeșene care l-au
adoptat, domnul Mitică Georgescu ne încântă din nou, cu meticulozitatea cercetătorului și
farmecul povestitorului, oferindu-ne o culegere de povestiri, martore ale unor vremuri de glorie
din istoria neamului nostru.
Născut pe meleagurile ardelene, la Arad, în anul 1934, îl regăsim, peste ani, în Pitești,
unde absolvă școala primară și liceul Brătianu. În anul 1957, ca absolvent al Facultății de
Silvicultură din cadrul Institutului Politehnic Brașov, susține Examenul de Stat și Proiectul de
Diplomă cu tema „Organizarea fondurilor de vânătoare”. În anul 1984 susține teza de doctorat
la Universitatea din Brașov, în domeniul Biologia vânatului – cebul, obținând titlul de doctor în
științe cinegetice.
De-a lungul anilor a ocupat funcții în domeniul vânătorii, ca inspector de vânătoare la
Direcția Silvică Pitești, cercetător la Laboratorul de Vânătoare din cadrul stațiunii Ștefănești,
inspector republican de vânătoare în cadrul A.G.V.P.S. și, până la pensionare, inspector de
vânătoare în cadrul Inspectoratului Silvic Argeș.
În lucrarea de față, autorul alege ca subiect una din temele sale de suflet, vânătoarea și
activitățile legate de aceasta, întâmplările desfășurându-se într-o perioadă de stabilizare și
restructurare inițiate de domnitorul Neagoe Basarab în Țara Românească a sfârșitului de secol
XV și început de secol XVI.
Aflăm detalii despre organizarea corpului vânătorilor domnești, despre preocupările,
obligațiile, armamentul și ehipamentul acestora, precum și despre eleganța simplă, dar
funcțională a veșmintelor acestora. Asfel deslușim rostul acestui corp de elită, „oameni de
ispravă, buni de tăvăleală, nepregetători la arşiţă ori ger, neînfricaţi, dârji, puternici şi cinstiţi,
credincioşi meseriei de vânător, iar la vreme de restrişte, credicioşi măriei sale până la ultima
suflare” care, pe lângă aprovizionarea Curții cu carne pentru cămări și bucătării și blănuri de
vânat, pentru confecționarea veșmintelor, dar și pentru asigurarea unei părți din haraciul datorat
Porții Otomane, formau și garda de corp a domnitorului în timpul bătăliilor. Buni mânuitori ai
armamentului de epocă, precum lancea, spada, barda, hangerul, arcul, sâneața, călăreți de elită,
antrenați să execute misiuni în cele mai aprige condiții prin văile și pe crestele munților, acești
vașnici luptători prefigurează apariția detașamentelor vânătorilor de munte de mai târziu.
Folosind un limbaj cu ușoare tente arhaice, mai ales în topica frazelor, așa cum au făcut-o
marii povestitori ai istoriei neamului, autorul ne pune la dispoziție o lectură plăcută, romanțată și
optimistă, cu oameni frumoși și faptele lor de neuitat, pe care, fiecare dintre noi, trebuie să o
pună la suflet.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: biblioteca vanatorului

Mesajde tehărău pe 08 Sep 2016, 17:35

MUGUREL IONESCU – PREZENTARE CARTE
RESPECT PENTRU VÂNĂTOARE, VÂNAT ȘI VÂNĂTORI
VPR
Noua ediție - restructurată, parțial modificată și substanțial completată – a „Codului
de etică vânătorească” apărut în anul 2005, se constituie, de fapt, într-o culegere
îmbunătățită de reguli, texte și fotografii interesante de comportament vânătoresc
civilizat, care nu ar trebui să lipsească din biblioteca nici unui camarad, fie el începător
ori „hârşit” într-ale vânătorii. Mai ales dacă se simte, nu doar dornic, ci obligat moral, în
noua conjunctură vânătorească, să-și însușească un minimum de cunoștințe necesare, de
actualitate, în materie.
Lumea vânătorească și concepțiile despre vânătoare se găsesc, deși pe termen scurt
pare să nu se perceapă acest lucru, într-o etapă de prefaceri esențiale, generate de
schimbările profunde ce se petrec în mediul înconjurător și în societatea umană, de
revoluționare a tot ceea ce înseamnă tehnică în vânătoare și de tendința actuală de
creștere, dar numai pe alocuri, a numărului de vânători. Și, în același timp, de teoriile și
creșterea numărului, aproape generalizat, a protecționiștilor naturii rămase cât de cât
sălbatice, care include fauna, flora și mediul de viață mai puțin alterat al acestora.
În aceste condiții și tendințe actuale, ce urmează a se accentua în viitor, este foarte
important să înțelegem evoluția fenomenelor, greu reversibilă sau ireversibilă, și să
încercăm să atenuăm, pe cât se poate, impactul vânătorii asupra naturii, printr-un
comportament conștient și responsabil față de aceasta și echitabil față de alți utilizatori ai
mediului. Toate acestea, dacă dorim să mai vorbim, încă ani buni, de vânătoare,
convingător motivată și practicată doar în sens durabil.
Ediția de față a „Codului de etică vânătorească”, în mai mare măsură decât
precedenta ediție, se străduiește să pună, sistematizat și inteligibil, tocmai esența ideilor
foarte concis expuse mai sus, la îndemâna oricărei persoane interesate de ocrotirea,
îngrijirea și extragerea surplusului de faună cinegetică, în condiții de deplină sportivitate
și fără afectarea, ci din contră, favorizarea intereselor celorlalți utilizatori ai mediului din
societatea în care trăiesc.
Iată de ce subliniem, din nou, importanța acestei lucrări, mai completă, îngrijită și
atrăgătoare decât precedenta, remarcând că „mai binele” trebuie acceptat, oricând, să
înlocuiască „binele”. De aceea, repetăm că prezenta carte, un fel de „biblie” a celor cu
preocupări vânătorești serioase, nu ar trebui să lipsească din bibliotecile vânătorilor
scrupuloşi.
Un ultim argument, desigur cel mai puțin important dintre toate, îl poate constitui și
faptul că toate drepturile băneşti ale autorului, asupra ediției succint prezentate, au fost
cedate de acesta către AGVPS din România.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: biblioteca vanatorului

Mesajde Sly_Fox pe 11 Noi 2016, 10:30

Am mai gasit alte cateva carti din domeniul cinegeticii romanesti, asa ca completam lista:
-Impatimit intru Diana, autor Alexandru Filipascu
-Ionel Pop sau Recuperarea timpului pierdut, autor Dumitru Susan (pentru aceasta carte ii multumesc foarte mult lui Ursus 2006)
-Pseudo-Cynegeticos, autor Alexandru Odobescu
-Raul uitarii, autor Titus Popovici
-Vanat romanesc, autor A.M.Comsia
-Haz cu...Peste, autor Radu Anton Roman
-Padurea, Vanatoarea si Turismul, autor Stefan Ivanescu
-Fauna Romaniei, autor I Simionescu
-Economia vanatului si salmonicultura, autori Corneliu Popescu si Paul Decei
-Indrumarul padurarului, autor Ioan Iancu
-Chemarea, autor Florean Ilie
-Vanatorul de mistreti, autor Ion Marica
-Cynegis-prin paduri si ape, printre jivine si oameni, autor C. Rosetti Balanescu
-Cod de etica vanatoreasca, autor Neculai Selaru
-Verdele junglei, autor Gheorghe Colt
-Tara de dincolo de negura. Imparatia apelor. Valea Frumoasei, autor Mihail Sadoveanu
-Din tainele migratiei animalelor, autor Vladimir Olaru
-Povestiri vanatoresti, autor Eugen Jianu
-Urmele animalelor salbatice, autor C Rosetti-Balanescu
-La vanatoare cu Ceausescu, autor Vasile Crisan
-Vanatorile lui Ceausescu asa cum au fost, autor Mitica Georgescu
-Vanatul, autor Vasile Cotta
-Fazanul-crestere si valorificare, autor Petre Cristescu
-Antilopa Carpatilor, autor Aristide Stavros
-Freamatul muntilor, autor Aristide Stavros
-Inima padurii, autor Ionel Pop
-Un ochi rade, altul plange, autor Ionel Pop
-Povestiri vanatoresti, autor Ionel Pop
-Povestirile unui vanator, autor Ivan Turgheniev
-Insemnarile unui vanator, autor Mihai Mosandrei
-Priviri in atelierul naturii, autor Ionel Pop
-Pasi prin lumea pasarilor, autor Ionel Pop
-Veche patima, vanatoarea, autor Nicolae Cristoveanu
-Alte intamplari de vanatoare, autor Nicolae Cristoveanu
-Carari de frumusete, autor Eugen Jianu
-Expeditii la noi acasa, autor Alexandru Filipascu
-Mamifere salbatice din Romania, autor Mitica Georgescu
-Carabine si cartuse de vanatoare, autor Ion Smatoc.
-Arme de vanatoare cu tevi lise si munitiile lor, autor Ion Smatoc
-Lacul Strachina-Ghidul sitului Natura 2000-S.O.R
-Vinat, vinatoare, vinatori, autor Eugen Jianu
-Cainele vanatorului, autor N.A.Stravoiu
-Istoria vinatoarei, autor Gheorghe Nedici
-Istoria vanatorii in Romania, autor Ion Nania
-Vanatoare cu pusca si fara pusca, autor Eugen Jianu
-Arcasii Dianei, autor Gheorghe Colt
-O palma de rau, autor Ionel Pop
-Vanatul cu trofee, autori Aurelian Neacsu, Coreneliu Popescu si Cristu Nicolau
-Freamatul padurii, autor Nicolae Cristoveanu
-Pagini despre vanatul romanesc, autori Steafan Ivanescu, M. Olteanu si St. Barbulescu
-Cu ace si alice, autor Ioan Dumitrescu
-De la urs la pantarus, autor Ionel Pop
-Pacaleala bursucului, autor Eugen Jianu
-La noi in padure, autor Eugen Jianu
-Numai pentru pescari si vanatori, autor Ion Dumitrescu
-Mic atlas cinegetic, autori Lucian Manolache si Gabriela Dessescu
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: biblioteca vanatorului

Mesajde Sly_Fox pe 28 Noi 2016, 14:57

-Vanatori de odinioara, povesti din spatele trofeelor- autor August Roland Von Spiess
-Caprele negre din Masivul Retezat-autor August Roland Von Spies
-Enciclopedie practica de vanatoare-coordonator Pascal Durantel
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: biblioteca vanatorului

Mesajde geopit pe 06 Aug 2020, 10:03

Va salut!

Caut de ceva vreme doua titluri cu care as dori sa completez mica mea biblioteca. Cartile in cauza sunt:
1.Dupa focul de arma, Ionel Pop( I Venator)
2.Capra neagra, Ionel Pop( I Venator)
As mai fi interesat si de cartea scrisa de Dumitru Susan “ Ionel pop sau recuperarea timpului pierdut” dar stiu ca este foarte greu de gasit asa ca m-as multumi cu un link valid la formatul electronic pus la dispozitie de colegii nostri cu ceva timp in urma( nu mai este buna niciuna dintre sursele oferite).
Daca este cineva care are de vanzare unul din aceste titluri il rog sa ma contacteze cu mesaj privat.

Numai bine!
geopit
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 12 Iul 2018, 20:01

Re: biblioteca vanatorului

Mesajde geopit pe 13 Aug 2020, 15:17

Am gasit “Capra neagra”
Mai ramane “Dupa focul de arma” si un link la cartea lui Dumitru Susan.
geopit
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 12 Iul 2018, 20:01

Re: biblioteca vanatorului

Mesajde tehărău pe 19 Apr 2021, 14:53

In mod sigur, unul dintre colegi reclama inexistanta unui manual dedicat paznicilor de vanatoare sau echivalent. Caut de azi dimineata postarea respectiva si nu o gasesc. Presupun ca a fost insotita si continut inadecvat si a fost stearsa. Sau nu folosesc eu termenul corect de cautare.
Daca isi aminteste cineva unde este postarea sau cui a apartinut, ii multumesc anticipat. Doresc sa ii trimit reclamantului un exemplar.
PS: ca urmare a acelei postari chiar s-a conceput un compendiu! Sa mai zica cineva ca forumul nu-i util... ;)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: biblioteca vanatorului

Mesajde Sly_Fox pe 19 Apr 2021, 16:06

Nu țin minte o asemenea discuție aici pe forum. Știu doar că era un coleg, @aventurin, care nu găsea o carte denumită Îndrumarul pădurarului.
Poate mai multe detalii, dacă-ți amintești!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: biblioteca vanatorului

Mesajde tehărău pe 19 Apr 2021, 18:55

Mulțumesc vulpoi bătrân! Nu-i aia ca știu. E o discuție din iarnă și cred ca a plecat când s-a făcut curățenie. Poate își aduce aminte reclamantul și revine cu dorința. Poate chiar îl interesează cartea. O cerea ca formă de reproș, îmi aduc bine aminte discuția. Nu o reiau ca nu ne e de niciun folos. Dar să citești o carte, să faci rost de ea chiar și împrumut, să faci cadou una, sunt obiceiuri rare pe care eu (noi) le prețuiesc (prețuim).
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: biblioteca vanatorului

Mesajde Septimiu pe 31 Oct 2022, 09:19

Ultimele carti intrate in biblioteca mea:

Focul patimii batrane, vanatoarea... de Sorin Girjan
Cartea a aparut in aceasta primavara si poate fi comandata direct de la autor (il gasiti pe facebook):

20221030_162520.jpg


Din Ardeal in Kilimanjaro de August Roland von Spiess - Editia a doua revizuita de Helga Stein.
Cartea a aparut in 2019 dar nu stiu din ce motive eu nu am gasit-o pana acum:

20221030_162605.jpg


In farmecul Carpatilor de August Roland von Spiess - cartea fost lansata saptamana trecuta:

20221030_162545.jpg


Ultimele doua carti le-am cumparat sambata de la Muzeul Cinegetic "August von Spiess" din Sibiu dar cred ca se pot comanda si on-line.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: biblioteca vanatorului

Mesajde BogdanPopescu063 pe 04 Dec 2022, 22:37

Dacă ma poate îndruma cineva de unde sa cumpăr următoarele carti ale lui Ionel Pop, aș fi recunoscător: "După focul de armă", "Capra neagră" și "Vulpea". Mulțumesc anticipat!
BogdanPopescu063
 
Mesaje: 4
Membru din: 03 Ian 2021, 09:26

Anterior

Înapoi la Revista presei

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

cron
Publicitate