Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:59

Presa

Sectiune dedicata fenomenului cinegetic in mass media . Puteti gasi aici linkuri interesante , ziare si reviste cu profil cinegetic , samd .

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, Mircea-B

Re: Presa

Mesajde laurul pe 09 Mai 2019, 11:45

Cu stanga...

Ce nu ne prindem noi e ca, la cateva mii de ursi , alte cateva mii de lupi si alte cateva mii de rasi.... din ciparea asta se pot face bani frumosi......pentru aparatul de vot, pentru nevoile partidului, pentru nevoile irinucai...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Presa

Mesajde Clujeanul pe 09 Mai 2019, 15:27

Cine-i si ce-i domnul de langa doamna cipatoare?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Presa

Mesajde tehărău pe 09 Mai 2019, 17:42

Nu-i Frumoasă da-i Bătrână nu se deosebea prea mult de surorile ei vitrege. Se plimbă după ea cu un Lexicon vechi și obosit, decapotabil, ce lăsa la vedere freza decupata dintr-un afiș cu Johnny Bravo. Decupajul asta era soluția data de meandrele concretului actual, de a acoperi cu par ori ce urma de prostie. Și aveau toți, în exces.
Nu se știe cine le bagase în cap și prostia asta, dar toate surorile vitrege stăteau în preajma broscoilor bubosi. Știau ele, din bătrâni, că dacă îl pupa p-al care trebuie, le vine mintea la cap. Au tot pupat, pe-inecutelelea, de la al' cu mustața sura pan' le-a rămas hemoroidu-n gură și minunea tot nu s-a produs. Sperau ele ca le va sari mărul din gât, că-n basme. De ce sperau, d-ăia le întra mai tare!
Și-o sa le între pana la adânci bătrâneți, că dacă avea vre-un haz, continuam!
Cu personajele astea, iese doar de-o doina de jale...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Presa

Mesajde Sly_Fox pe 09 Mai 2019, 22:25

Vorba unui moșneag de pe la noi: "Asta n-are neutroni la cap taică!"
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Presa

Mesajde Sly_Fox pe 20 Mai 2019, 13:09

Elvețienii au mușcat momeala și urmează a fi rași de solzi. Cum renunță unii la drepturilor lor cu bună știință.

https://www.hotnews.ro/stiri-internatio ... armele.htm

https://www.europafm.ro/elvetienii-au-v ... nd-armele/
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Presa

Mesajde tehărău pe 20 Mai 2019, 14:40

Sly_Fox scrie:Elvețienii au mușcat momeala și urmează a fi rași de solzi. Cum renunță unii la drepturilor lor cu bună știință.

https://www.hotnews.ro/stiri-internatio ... armele.htm

https://www.europafm.ro/elvetienii-au-v ... nd-armele/


Când preconizam îngrădiri în paradisurile armelor de foc, eram acuzați de gândire comunistoida și pesimism. Uite ca se întâmplă!...

Stați, voi vânători, pe Facebook și înjurați-va unii pe altii. Ca lucrează alții pentru voi! :(
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Presa

Mesajde Sly_Fox pe 06 Iun 2019, 10:13

Din întâmplare am văzut pe NET prima parte a emisiunii lui Banciu de aseară și culmea vorbea de vânătoarea la ciocârlie. Domnul Banciu nu a fost informat corect cu privire la perioada în care se poate vâna această pasăre, spunând că la noi ciocârlia se vânează din 14 mai anul curent până în 14 mai anul viitor, ceea ce nu este adevărat. Mai jos este link-ul, mai pe la început.
https://www.youtube.com/watch?v=6xAWksK5KI4

Dacă are cineva datele lui de contact sau Facebook ceva, poate îi spuneți și perioada reală în care această specie poate fi vânată în România. Îi spuneam eu dar nu am conturi pe net și nici nu știu cum poate fi contactat. Am încercat, dar peste tot cere logări, înregistrări etc.

Alte știri pe această temă.
https://stirileprotv.ro/stiri/social/ap ... asari.html
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Presa

Mesajde tehărău pe 06 Iun 2019, 10:25

Dacă tot facem apel la colegii mai pricepuți în tehnicile noi de comunicare, am și eu un link pe care l-am primit astăzi dar care vad ca e postat de mai bine de jumătate de an:

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 4171659282

Acolo sunt date nume și acuzații. După părerea mea, dacă e adevărat dor 10% din ceea ce se afirmă, e grav. Organele de cercetare ar trebui sesizate. Dacă nu e adevărat, iar e grav! Cei ce se ascund în spatele paginii respective ar trebui sa răspundă pentru acuzații fără temei.
Știe cineva cine și cum trebuie sesizat?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Presa

Mesajde yoghi pe 06 Iun 2019, 22:46

Hi bre. Esti om umblat si citit.
Sunt date acolo si nume din tot judetu.

Omul de bine....care ne informeaza ...de fapt el se confeseaza .S-a schimbat ceva in randuiala veche si a ramas fara carnati si fara relatii.

poate vasilica are camere .lunete termice dar intrebarea mea: De unde stie ""omul nostru"" daca nu a fost acolo.


ps. braconaj se face numai la animale salbatice!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Presa

Mesajde tehărău pe 07 Iun 2019, 07:17

yoghi scrie:Hi bre. Esti om umblat si citit.
Sunt date acolo si nume din tot judetu.

Omul de bine....care ne informeaza ...de fapt el se confeseaza .S-a schimbat ceva in randuiala veche si a ramas fara carnati si fara relatii.

poate vasilica are camere .lunete termice dar intrebarea mea: De unde stie ""omul nostru"" daca nu a fost acolo.


ps. braconaj se face numai la animale salbatice!


Și ce anume ar face ca o anchetă în ambele direcții sa fie inutilă? Facebook a devenit spațiu public și cine afirma ceva trebuie sa demonstreze veridicitatea. ;)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Presa

Mesajde the_mav pe 10 Iun 2019, 07:30

tehărău scrie:
yoghi scrie:Hi bre. Esti om umblat si citit.
Sunt date acolo si nume din tot judetu.

Omul de bine....care ne informeaza ...de fapt el se confeseaza .S-a schimbat ceva in randuiala veche si a ramas fara carnati si fara relatii.

poate vasilica are camere .lunete termice dar intrebarea mea: De unde stie ""omul nostru"" daca nu a fost acolo.


ps. braconaj se face numai la animale salbatice!


Și ce anume ar face ca o anchetă în ambele direcții sa fie inutilă? Facebook a devenit spațiu public și cine afirma ceva trebuie sa demonstreze veridicitatea. ;)

…, daca acest lucru (demonstrarea veridicitatii) ii este cerut conform legilor in vigoare. Cam asa sta legislatia pe subiectul fb.
Altfel (inclusiv pana la acel moment, ca asa functioneaza societatea slab informata in ziua de azi), ceea ce se posteaza in spatiul public este dat din mana in mana pana … si luat de bun, de multe persoane care citesc (orice) online.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Presa

Mesajde tehărău pe 10 Iun 2019, 20:26

"stop defrișărilor" ne-a atacat de multe ori nejustificat. Ar trebui sa se găsească cineva să se simtă lezat și sa își ceara dreptatea.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Presa

Mesajde tehărău pe 14 Iun 2019, 08:57

Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Presa

Mesajde Sly_Fox pe 14 Iun 2019, 15:02

La noi nu există o presă profesionistă, ceea ce vedem noi astăzi este doar o tentativă de presă, o fantomă. O persoană conștientă de realitatea existentă în această țară ar observa că nu toate drepturile omului sunt repectate. Unul dintre drepturi este cel la apărarea cu arma de foc a propriei persoane, a familiei, a locuinței și bunurilor, drept de care beneficiază o categorie restrânsă a cetățenilor. Legea românească a armelor este de o restricție descurajantă pentru orice om cinstit, în timp ce pentru cei certați cu legea este o mană cerească, fiindu-le puse pe tavă viețile și bunurile viitoarelor potențiale victime.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Presa

Mesajde Sly_Fox pe 20 Iun 2019, 20:58

Am crezut că s-a dat liber la măcelărit mistreți din cauza PPA, dar nu erau mistreți prin porumb ci tancuri NATO. De ceva timp suntem înconjurați în zonă de echipament militar greu și trupe sub camuflaj. Azi au luat-o pe arătură la propriu, pardon prin porumb. :D
https://adevarul.ro/locale/slobozia/vid ... ecomandari
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Presa

Mesajde tehărău pe 21 Iun 2019, 06:40

Sly_Fox scrie:Am crezut că s-a dat liber la măcelărit mistreți din cauza PPA, dar nu erau mistreți prin porumb ci tancuri NATO. De ceva timp suntem înconjurați în zonă de echipament militar greu și trupe sub camuflaj. Azi au luat-o pe arătură la propriu, pardon prin porumb. :D
https://adevarul.ro/locale/slobozia/vid ... ecomandari


Goană în exprasezon. Dacă era și intravilan, vânătoare în intravilan, arme scoase din toc, mai multe.
Scapă cu suspendare, că au pile. Dar cred ca rămân fără pusti doi ani...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Presa

Mesajde Adrian Spinu pe 21 Iun 2019, 19:35

Aproape de casa mea, unul dintre americanii astia destepti a picat in cap cand s-a parasutat, si unul a lesinat( s-a pisat pe el de frica din cauza unui fulger care a picat aproape de el ieri). Au calcat toata padurea pe dealul Istrita si si-au facut tabara in zona releului.
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: Presa

Mesajde Sly_Fox pe 04 Oct 2019, 22:49

Jafurile în domeniul forestier continuă, iar odată cu jafurile din păduri continuă și degradarea habitatelor naturale, afectând zeci de specii de animale. Politicul desigur este nelipsit din ecuațiile distrugerii României! Cele mai mari scârbe din specia umană se găsesc în politică și periodic milioane de oameni se duc să-i ștampileze pe creștet pentru a le da legitimitate la jaf. Recunosc că demult am făcut și eu un asemenea gest de a pune o ștampilă pe un buletin de vot atunci când am împlinit vârsta legală, și asta la insistențele unui membru al familiei. Au trecut ani mulți de atunci și nu am mai făcut aceeși greșeală a doua oară.

https://www.youtube.com/watch?v=sb4FCyRiuro
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Presa

Mesajde Ghinda pe 07 Oct 2019, 05:55

Nu este chiar asa.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Presa

Mesajde Sly_Fox pe 18 Oct 2019, 14:56

Întradevăr nu este chiar așa, acum este mai rău, au prins curaj și au început să ucidă pădurarii. Nu mai este de ajuns că fură lemnele, sunt capabili și de crime! :twisted:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Presa

Mesajde CCM pe 18 Oct 2019, 18:37

Padurarul ucis avea 37 de ani si 3 copii. Mici.
Daca ii prind, probabil le vor da cativa ani, daca ii prind, ceea ce e discutabil. Improbabil...

Eu, cu mintea mea proasta, cred ca padurarul in padure ar trebui sa fie considerat ca si un politist in misiune - mai ales, data fiind situatia reala - si sa aibe drept sa foloseasca arma impotriva hotilor de lemne. Macar cu sare, sau cu alice de pasaret. Sau, daca are cumva voie cu carabina, cu ce merge in teava ei.
Asa s-ar termina repede cu nenorocirea actuala.
Ar mai trebui si ca padurarul sa aibe un salariu bun, care sa il puna la adapost de diverse mite, spagi, etc., de care are poate nevoie sa isi tina familia.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Presa

Mesajde CCM pe 18 Oct 2019, 19:05

Tocmai ce am citit ceva aiuritor, in legatura cu cazul padurarului omorat: "...anchetatorii iau in considerare pista auto-impuscarii".
Asta imi aminteste de un text citit cu vreo 35 de ani in urma in rubrica "Din caietul grefierului":
"Inculpatul a fost probabil cuprins de un acces brusc de nebunie, pentru ca s-a sinucis, iar imediat dupa aceea, a dat foc la casa."
In cazul nostru, dupa s-a autoimpuscat, s-a aruncat in rapa. Este evident.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Presa

Mesajde DCT pe 19 Oct 2019, 00:31

cred ca padurarul in padure ar trebui sa fie considerat ca si un politist in misiune


Hmm! O sa facem "t-spe" mii de politii cu mii de sefi si armate de birocrati. Nationala, locala, de frontiera, de penitenciare, a animalelor, a padurilor, a lacurilor si baltilor, a zonelor arabile, a pasunilor, aeriana, terestra, navala, subterana, a internetului, a audio-vizualului, a papilo-gustativului, etc. O sa se impiedice unii de altii si o sa vrea si ei pensii speciale.
Problema in Ro ca de obicei este aplicarea legii si nu textul acesteia:
"(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), armele de vanatoare pot fi folosite si in caz de legitima aparare, stare de necesitate ori caz fortuit, in conditiile legii.".
Totusi, este greu sa iti aperi viata cu o arma lunga (in general cu 2 focuri) cand esti inconjurat de 5 cefalai cu drujbe in maini gata sa te transeze. Padurarii ar trebui inclusi in categoria celor cu drept de a purta si arme scurte.

Ar mai trebui si ca padurarul sa aibe un salariu bun, care sa il puna la adapost de diverse mite, spagi, etc.


Asta cu salarii marite nu tine. Tot corupti vor ramane (aia care sunt). E plina Africa (si nu numai) de dictatori care dispun de intregul buget al tarii dupa bunul plac si tot fura de rup. Nicaieri criminalitatea nu a fost redusa cu salarii mari ale angajatilor in agentiile de aplicare a legii. Exemplu negativ: Italia. Brigazi speciale ale politiei (civila sau militara - carabinierii), parchete speciale si judecatori desemnati special in acest scop, cu salarii fabuloase si tot corupti au ramas. Reducerea coruptiei la un nivel tolerabil e poveste lunga. Nu se poate face dacat prin ridicarea nivelului de trai si cum in Ro nu se vrea.... Exemplu pozitiv: Chicago anii '30. De la primar si pana la ultimul vardist toti erau in buzunarul lui Capone desi aveau salarii bune pentru perioada aceea de criza. Cum au starpit gangsterismul? Cu oameni buni poti face cel mult o biserica, razboaiele se castiga cu ticalosi. O echipa de tembeli dezinteresati de bani al caror unic scop era sa vare un glont in capul gangsterilor daca nu ii pot baga dupa gratii. Eliot Ness a murit sarac, prin anii '50 traia din drepturile de autor al memoriilor sale. Ar fi putut lua de la Capone salariul pe 1000 de ani si n-avea primaria buget sa ii faca atata salariu. "In 1931, a member of Al Capone's gang promised Ness that two $1,000 notes would be on his desk every Monday morning if he turned a blind eye to their bootlegging activities (roughly $33,000 a week in 2018 adjusting for inflation)". Salariul lui Ness era de $3,000 pe an! Un alt exemplu: Alimanescu si Brigada Fulger in Bucurestiul anilor 45 - 46.
Zic si eu, nu dau cu parul.
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: Presa

Mesajde CCM pe 19 Oct 2019, 14:23

Da.
Ceva trebuie facut.
Ideea cu arma scurta (pistol) ar putea fi o solutie foarte la indemana - sigur, nu cu Carpati.
Glock-ul e ieftinut si incap in el mai mult de 15 cartuse. Sau CZ. Sau altele.
Interesanta chestia cu salariile din Chicago. Cred ca ar conta, totusi, sa fie platiti cat de cat decent. Nu stiu cu cat sint platiti acum, zic in principiu.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Presa

Mesajde Ghinda pe 21 Oct 2019, 06:51

Pana acum un pic de timp, max un an, erau dotati cu AKM. Legea a scos corpul silvic din categoria celor care au dreptul sa faca paza cu akm. S-au retras.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Presa

Mesajde ventura pe 21 Oct 2019, 09:12

Si eu am citit pe undeva ca a fost impuscat cu arma de vanatoare, pe care nu ar fi avut dreptul sa o aiba atunci asupra sa. Asta oricum nu schimba situatia.
In alta parte am citit ca s-a impuscat cu ea din gresela cand a lovit caruta cu patul armei, iar caii s-au speriat de la zgomot si au trecut cu roata peste piciorul victimei.
Si ca nu a fost aruncat in rapa, ci ca intr-un parau s-a intamplat nenorocirea.
O gramada de speculatii.
Cert este ca nu-i usor sa pazesti si sa te pazesti in acelasi timp...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Presa

Mesajde biriuck pe 21 Oct 2019, 20:13

Sly_Fox scrie:Întradevăr nu este chiar așa, acum este mai rău, au prins curaj și au început să ucidă pădurarii. Nu mai este de ajuns că fură lemnele, sunt capabili și de crime! :twisted:

Nu e ceva nou. Mereu au existat zone cu probleme.
Imi aduc aminte cum, copil fiind, ma duceam cu tatal meu sa luam lemne de la nea Titi, padurar in Calvini. Ce ma fascina pe mine atunci e ca nea Titi, spre deosebire de alti padurari, avea drept arma de serviciu un AK modificat sa fie semi automat. Pe vremea aceea era ceva rar sa vezi asa ceva la un padurar. Ceruse chiar el sa ii schimbe "balamaua aia cu 2 focuri" cu ceva cu care sa se poata apara de cetatenii de etnie indoielnica ce furau lemne cu carutele. Stiu ca faceau destule blestematii si chiar nu era de gluma cu prostii aia...
O arma de vanatoare, desi impune si ea destul respect unor eventuali agresori, nu e prea eficienta pentru actiuni de paza
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Presa

Mesajde CCM pe 21 Oct 2019, 20:38

Ghinda scrie:Pana acum un pic de timp, max un an, erau dotati cu AKM. Legea a scos corpul silvic din categoria celor care au dreptul sa faca paza cu akm. S-au retras.



Nu legea, ci un ordin de ministru. Interimar.
Problema este ca nu au inlocuit AKM-urile cu altceva.
Era prea mult AK-47? Poate ca da; poate ca nu. Dar, sa il scoti si sa nu ii dai omului macar un pistol, ceva (macar un Carpati!), atunci cand, cel putin in teorie, ar trebui sa stii situatia din teren- ca si ministru, prim-ministru, secretar de stat... mi se pare in cel mai bun caz inconstienta.
Daca nu cumva clasica incompetenta, care scuza cam orisice, pe la noi.

Ca s-a dus cu arma proprie, calul s-a speriat, caruta a trecut peste arma care s-a descarcat si omul a cazut in parau... o fi asa.
Suna insa ca dintr-o poveste de Walt Disney.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Presa

Mesajde yoghi pe 21 Oct 2019, 22:34

Am fost la vanatoare prin jumate de tara dar nu am auzit ca (virgula) calul padurarului sa se sperie de la focul de arma ...si tras din caruta.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Presa

Mesajde ventura pe 22 Oct 2019, 13:33

Ati inteles ce ati dorit...
Una dintre versiuni (cea oficiala,prima inregistrata la organele de cercetare penala) este urmatoarea:
Suspectii au fost surprinsi de padurar (intr-un parau) cu caruta incarcata cu lemne furate.
Suparat, padurarul a facut taraboi si i-a amenintat ca nu le mai merge, ca nu-i prima data cand ii "prinde".
Gesticuland si injurand pe acolo, suparat fiind ca suspectii nu l-au sunat inainte de a intra in padure ?!?@!,
padurarul a lovit cu patul armei in caruta cu lemne. Arma s-a descarcat in padurar, caii (suspectilor) s-au speriat si au trecut cu roata peste piciorul padurarului ( de unde si fractura).
Suspectii s-au speriat si au fugit, lasandu-l acolo.

Asta cu aruncatul in rapa e interpretabila. Terenul, in padurile de deal si munte nu-i drept, ca de aia-i deal...
Daca ai pierdut ceva si-l cauti pe deal, cand il vezi in vale zici ca l-a aruncat cineva de rapa, ca tu nu ai fost pe acolo.
Dar cand e vorba de un om, sau animal, nu poti spune ca a fost aruncat intr-o rapa, cand nu stii pe unde a umblat el...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Revista presei

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Publicitate