Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:53

MANUSCRIS INEDIT DISPARUT

Sectiune dedicata fenomenului cinegetic in mass media . Puteti gasi aici linkuri interesante , ziare si reviste cu profil cinegetic , samd .

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, Mircea-B

MANUSCRIS INEDIT DISPARUT

Mesajde Peregrinus pe 09 Sep 2020, 21:25

Buna,

apelez pe aceasta cale la voi in speranta de a putea regasi / redescoperi impreuna sau cu ajutorul vostru un manuscris inedit pe care l-a detinut, sau il mai detine inca Biblioteca Filialei Cluj-Napoca al Academiei Romane (???), este vorba de manuscrisul notarului si veterinarului autodidact Harsany Laszlo din localitatea Biia (Jud. Alba) finalizat in Octombrie 1778 - lucrarea este actualmente unicul "tratat" autohton de soimarit cunoscut dedicat in special vinatorii cu coruiul [Uliu pasarar (Accipiter nisus)].

Prin intermediul acestui manuscris autorul se straduia sa reinvie acest gen de vinatoare secular in Transilvania, la acea data inca din plin practicat in Moldova si in Tara Romaneasca, realizind nu numai un indrumator practic pentru viitorul "pasarar /soimar" amator, ci presarind cu amintiri proprii sau cu experiente traite aceste indrumari, sau pomenind o serie de date foarte interesante din trecut, din perioada de glorie a soimaritului la noi.
Articolul vizavi de acest manuscris a aparut / mentionat in Almanahul "Vinatorul si pescarului sportiv" din anul 1981. Manuscrisul, conform autorului se afla in cercetare stiintifica la acea data si a fost semnat de catre domnul Sandu MOROSAN. In paranteza trebuie sa spun ca mie personal numele autorului m-i se pare a fi un pseudonim, sper insa sa ma insel!
Manuscrisul in sine trebuie sau ar trebui privit in ansamblu ca fiind una din putinele lucrari autohtone de mare valoare istorica, o lucrare inedita, unica, o componenta de mare importanta al tezaurului istoriei cinegetice romanesti.

Manuscrisul a fost cautat atit la Biblioteca mai sus amintita, s-a intervenit pentru informatii in acest sens si la Tg-Mures la conducerea Bibliotecii - manuscrisul nu mai este de gasit! Cum este posibil sa dispara asa ceva din biblioteca Academiei ?, daca era o biblioteca oarecare mai intelegeam, dar in cazul acesta ???

Multumesc mult!

Andrei.
- PEREGRINUS - ASOCIATIA SOIMARILOR DIN ROMANIA
http://www.asociatiaperegrinus.ro/
Avatar utilizator
Peregrinus
Veteran
 
Mesaje: 1880
Membru din: 07 Apr 2006, 16:43
Locaţie: Germania

Re: MANUSCRIS INEDIT DISPARUT

Mesajde Sly_Fox pe 26 Sep 2020, 13:55

Peregrinus scrie:Buna,
Manuscrisul a fost cautat atit la Biblioteca mai sus amintita, s-a intervenit pentru informatii in acest sens si la Tg-Mures la conducerea Bibliotecii - manuscrisul nu mai este de gasit! Cum este posibil sa dispara asa ceva din biblioteca Academiei ?, daca era o biblioteca oarecare mai intelegeam, dar in cazul acesta ???
Andrei.

Dar credeai vreodată că este posibil să dispară întreaga flotă a României? Dar pădurea, credeai vreodată că o să dispară, împreună cu toate animalele și păsările? Credeai că o să dispară industria? Dar bunul simț, dar educația, credeai vreodată să dispară?
Uite că au dispărut!

Apropo de Academie, care dintre ele? Acum am văzut că sunt mai multe, iar pseudo-academicienii, în marea lor majoritate foști sau actuali politicieni, primesc indemnizații de la STAT. Dacă nu au avut loc în Academia clasică, au înființat academii paralele și și-au tras titluri de academicieni, așa nu mai știi pe cine ai în față și cu cine mai stai de vorbă.
Cred că nici Academia Română, cea clasică și singura legitimă, nu mai are mult până la declin!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: MANUSCRIS INEDIT DISPARUT

Mesajde the_mav pe 26 Sep 2020, 21:14

Cum oare este posibil sa dispara MANUSCRISE ale lui Galileo Galilei si Newton (manuscrise, da?!? de acum multe sute de ani...) si sa fie gasite la Piatra Neamt sau prin imprejurimi saptamana trecuta?
:!: :idea:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: MANUSCRIS INEDIT DISPARUT

Mesajde the_mav pe 26 Sep 2020, 21:18

ps: sa nu uitam concetatenii care au tinut sub pat cativa ani "niste pânze" ale unor pictori oarecum renumiti, pentru ca apoi sa mai aprinda focul cu cateva dintre ele...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: MANUSCRIS INEDIT DISPARUT

Mesajde Peregrinus pe 27 Sep 2020, 10:11

Buna , si multumesc pt. raspunsuri !

intr-adevar, aveti dreptate, este incredibil cite se pot intimpla in ziua de azi - mi-am inchipuit ca astfel de documente la o asemenea institutie, o Biblioteca, o filiala al Academiei Romane, ca despre asta este vorba ( eu stiu ca este doar una in Cluj!), cu sute de mii de documente vechi ( am inteles, ca numar de carti , manuscrise etc. este mai mai mare decit cea din Bucuresti!), importante, ar trebui logic sa fie prevazute cu un act de inregistrare , un numar de identificare, loc de depozitare / pastrare etc. si daca a fost imprumutata la cineva ar trebui ca persoana respectiva sa fie si ea inregistrata unde-va, ca la o adica sa poata recupera materialul imprumutat, nu?

Am ajuns prin intermediari pina la seful bibliotecii in cauza, un domn din Tg-Mures, care a sunat la rindul lui la biblioteca, a intrebat de manuscris, i s-a raspuns ca au mai cautat-o si alte persoane cu ceva timp inainte ( am trimis pe cineva la biblioteca sa intrebe de manuscris!), dar nu este de gasit!

Ulterior am presupus ca cei de la Biblioteca Academiei din Bucuresti ar trebui sa fie sefii peste toate filialele din tara si am sunat ca atare la Bucuresti, am vorbit cu directorul adjunct de acolo etc. - din pacate nu ma poate ajuta deoarece fiecare filiala din tara are conducerea / managerii proprii si nu poate interveni acolo!

Deci asa stau lucrurile la ora asta, mai mult nu pot face de aici, presupunind prin absurd ca respectivul manuscris se afla pe unde-va prin biblioteca si nu se bate acuma fierul "cit mai este cald", desi cred ca este deja prea tirziu, o sa dispara si acesta pentru totdeauna si ar fi mare pacat si o mare rusine pentru cei de la filiala respectiva!

Multumesc!

Andrei.
- PEREGRINUS - ASOCIATIA SOIMARILOR DIN ROMANIA
http://www.asociatiaperegrinus.ro/
Avatar utilizator
Peregrinus
Veteran
 
Mesaje: 1880
Membru din: 07 Apr 2006, 16:43
Locaţie: Germania

Re: MANUSCRIS INEDIT DISPARUT

Mesajde Sly_Fox pe 27 Sep 2020, 13:27

the_mav scrie:ps: sa nu uitam concetatenii care au tinut sub pat cativa ani "niste pânze" ale unor pictori oarecum renumiti, pentru ca apoi sa mai aprinda focul cu cateva dintre ele...


Când am auzit știrea respectivă, prin 2018, am realizat faptul că uneori arta poate ține de cald.

Ce altceva să mai spui când auzi așa ceva.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: MANUSCRIS INEDIT DISPARUT

Mesajde Ghinda pe 28 Sep 2020, 07:09

@Vulpe, padurea nu a disparut decat in mintea bolnava a ong!!!!!!!!! :evil:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: MANUSCRIS INEDIT DISPARUT

Mesajde Peregrinus pe 29 Sep 2020, 15:36

Buna,

astazi am gasit pe internet un articol cit se poate de interesant vizavi de documentele / cartile de patrimoniu detinute si sustrase ulterior in mod fraudulos din diferite Biblioteci ale Academiei Romane din tara.

https://www.descopera.ro/dnews/19455872 ... in-ungaria

Sper, ca manuscrisul cautat de noi, scris tot in limba maghiara, din aceasi biblioteca, sa nu fi urmat o ruta asemanatoare cartii din articolul de mai sus !

Presupunind prin absurd, in cazul nostru, teoretic un asemenea manuscris nu s-ar mai putea actualmente publica in strainatate, ci doar comercializa (parerea mea!)!

Andrei.
- PEREGRINUS - ASOCIATIA SOIMARILOR DIN ROMANIA
http://www.asociatiaperegrinus.ro/
Avatar utilizator
Peregrinus
Veteran
 
Mesaje: 1880
Membru din: 07 Apr 2006, 16:43
Locaţie: Germania


Înapoi la Revista presei

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

Publicitate