Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 21:27

Atac armat în Viena

Sectiune dedicata fenomenului cinegetic in mass media . Puteti gasi aici linkuri interesante , ziare si reviste cu profil cinegetic , samd .

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, Mircea-B

Atac armat în Viena

Mesajde popaliviu pe 03 Noi 2020, 16:19

https://m.digi24.ro/stiri/externe/ue/at ... ei-1395213
Este un filmuleț pe internet când este filmat atacatorul de la o fereastră . X(
Ăștia merită jupuiți!
@popa liviu
Acest forum este un forum de vanatoare iar folosirea armelor in alte scopuri decat vanatoarea, nu e ceva ce ne dorim promovat.
Pentru razbunari si dreptate cu arma in mana, exista alte forumuri pe care le poti accesa.
Multumesc de intelegere.
Admin
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Atac armat în Viena

Mesajde tehărău pe 03 Noi 2020, 18:16

Asta e un forum care promoveaza legalitatea și etica vanatorească.
Arma se îndreaptă numai asupra vanarului bine identificat ce este prevazut în autorizația de vânătoare corect completata și despre care s-a făcut vorbire la ședința dedicata normelor de protecție premergătoare acțiunii de vânătoare!
Și, pentru ca promovam cunoașterea armelor și a muniției, că titlu general și cu folosință NUMAI în condițiile legii, pentru autoapărare nimic nu e mai eficient decât 5mm ;).
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Atac armat în Viena

Mesajde Ghinda pe 03 Noi 2020, 19:13

La stiri acum, jurnalistii (sic) se intreaba cum a fost posibil unul cu cazier sa aiba arme? cum de au fost atatea victime? ce ar trebui sa faca fortele de ordine? cum sa se previna asa ceva?

Raspuns: Borfasii fac rost de arme clandestine oricum, pentru ca asa traiesc ei!!!!!!!!
Daca le ai cu flinta, normal ar trebui sa pocnesti mai multi!
Sa nu se mai cace pe ei si sa lasa oamanii(pe baza de examen, sedinte obligatorii de arme anuale etc.) sa detina arma! Si sa nu faca legea astfel ca sa fii considerat infractor din start! Si punct! Si nu mai erau victime, etc., etc.! Rabinul ala doar sa arunce cu Talmudul dupa el!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Atac armat în Viena

Mesajde popaliviu pe 03 Noi 2020, 23:54

Am tras doar o cutie de 10 unice până acum, la poligon, în porcul de fier. Nu sunt un trăgător experimentat cu unic sau carabina, dar ideea era alta. La talere mă descurc bine. Mereu dintr-o cutie de 25, peste 20 lovesc talerele. Nu mai contează. Dar normal că știu cum să trag dacă aș trage. Am făcut niște cursuri, am citit o carte. Nu trag niciodată un foc de armă decât dacă știu exact unde se oprește proiectilul. Cu atât mai puțin dacă este vorba de persoane in jurul meu. Una din grijile și atribuțiile mele ca vânător este mânuirea armei de foc. Trag aproape săptămânal la poligon cu arma. Știu că este altceva poligonul față de un animal viu în mișcare, dar de asta exersez și de asta am devenit vânător.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Atac armat în Viena

Mesajde tehărău pe 04 Noi 2020, 00:06

Barbu a jucat secund, pana când s-a tras la fund...
Sunt puțini cei ce dau un sens tâmpeniei scrise mai sus. Dar plictisitoare ar fi lumea dacă ne-am înțelege dintr-o ocheada...

@popaliviu
Când vrem sa ne adresam cuiva, îl cităm cu @. Când nu o facem, vorbim la general. Postarea nu îți era dedicată ție, cu toate ca e postul tău.
Ca moderator am datoria de a tine ștacheta acestui forum sus, ca să fie citit în continuare cu placere de colegii noștri politicieni, polițiști, secretisti etc.
@ghinda e mai șiret decât pare, a priceput el, dar farmecul lui e sa le dea din vole.
Era totuși și o dedicație pentru tine acolo, ți-o dădu pe tavă cotonogul asta de urs bătrân:
Până mai ieri întrebai cum se bagă dansa-a în transa și acum vrei sa ne povestești cum iei teroristul la pasaj? :)
De s-ar rezolva factorul stress asa de simplu, ai vedea pe aratura numai căpățâni de usturoi...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Atac armat în Viena

Mesajde popaliviu pe 04 Noi 2020, 00:20

Da, în Austria, orice persoană care locuiește permanent cu acte în regulă ( nu este obligatorie cetățenia), nu are cazier, are peste 18 ani, are dreptul la 2 arme de foc( una lisă basculantă și una ghintuită cu închizător manual, sau basculantă) fără niciun examen nimic. Pentru pistol și semiautomate trebuie un curs de muniții plus un examen psihologic, sau permis de vânător. Pur și simplu mergi la magazin, îți alegi arma, o plătești și gata. Cu precizarea că la prima armă, trebuie să aștepți 3 zile ( Abkühlphase, sau faza de așteptare, calmare sau răcire tradus mai direct ) în situația în care vrei să îți cumperi armă că ești nervos, supărat sau altceva sau pe cineva, în alea 3 zile să îți revii la cap. Este un registru online, Waffenregister, unde când achiziționezi o armă, ești înregistrat automat. Când o vinzi, ești scos și tot așa. E uimitor cât de bine și eficient funcționează instituțiile aici în Austria, nu numai asta. Eu trăind în România 22 de ani și obișnuit acolo, de 8 ani aici, acum mi se pare ceva foarte important și util.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Atac armat în Viena

Mesajde popaliviu pe 04 Noi 2020, 01:13

@tehărău Am înțeles ! Eu cred că vă înțeleg pe majoritatea de pe acest forum, că de-aia m-am alăturat. Dacă nu este așa...fac dreapta la următoarea. Doar o mică precizare, pentru mine nu contează funcția, contul și gradul, contează omenia, educația și respectul pe care îl oferim celorlalți. Politicienii ar trebui să contribuie mai mult ca România să devină o țară mai bună și mai puțin coruptă, polițiștii să apere cetățenii cu adevărat că ăsta este rolul lor în societate. Iar secretiștii să țină secretele mai bine și să vizeze pe cine trebuie. Și poate așa mulți ar rămâne acasă, nu ar mai emigra atât și ar avansa vizibil România. Îmi cer scuze că am trecut pe sub ștachetă, de azi înainte o să încerc să mă mențin peste. Știu că mulți înțeleg greșit, dar aia e! :whistle:
Am facut curatenie si va rog sa va limitati la folosirea armelor de vanatoare pentru vanatoare.
Admin
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Atac armat în Viena

Mesajde kama3 pe 04 Noi 2020, 21:06

Inainte de a ne gandi ce am face intr-o astfel de situatie neplacuta, trebuie sa constientizam ca aici nu e vorba de legitima aparare fata de un hot, sau fata de un smecheras.
Hotul sau batausul sau...etc va face tot posibilul sa comita fapta fara sa fie ranit sau ucis.
Teroristul e constient ca va fi ucis, si isi asuma acest risc (de fapt nici nu considera ca e un risc). Pentru jihadisti o astfel de moarte e considerata eroica, cu rasplata aferenta pe lumea cealalta. E doar o aparenta ca fuge si incearca sa scape, scopul e sa traga de timp pentru a-si continua "activitatea" si de a produce cat mai mult "damage".
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21


Înapoi la Revista presei

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate