Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:39

Distracţie la popândăi

Sectiune dedicata fenomenului cinegetic in mass media . Puteti gasi aici linkuri interesante , ziare si reviste cu profil cinegetic , samd .

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, Mircea-B

Distracţie la popândăi

Mesajde ssteffan pe 28 Mai 2010, 19:58

ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Distracţie la popândăi

Mesajde jderul pe 28 Mai 2010, 20:23

o barbarie mi e scarba
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: Distracţie la popândăi

Mesajde ssteffan pe 28 Mai 2010, 20:39

E un drac barbarie. Oamenii fac combatrere.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Distracţie la popândăi

Mesajde delux111 pe 28 Mai 2010, 21:24

Cu ce trage frate in ei ? cu 300 win ? :shock: ii sparge de numa' ...
Avatar utilizator
delux111
Veteran
 
Mesaje: 352
Membru din: 23 Sep 2009, 07:46
Locaţie: Bucuresti

Re: Distracţie la popândăi

Mesajde romaniac pe 28 Mai 2010, 21:43

delux111 scrie:Cu ce trage frate in ei ? cu 300 win ? :shock: ii sparge de numa' ...

Cu .22-250 si .243 .
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Distracţie la popândăi

Mesajde ssteffan pe 28 Mai 2010, 21:46

delux111 scrie:Cu ce trage frate in ei ? cu 300 win ? :shock: ii sparge de numa' ...


Ei spun că au tras cu 22-250 si 243 win, :D
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Distracţie la popândăi

Mesajde hunting_maniac pe 28 Mai 2010, 22:07

:)
combatere ...
oricum nu mi se pare prea distractiv

unde sunt verzii cand li se da apa la moara :))
verzilor dati navala :mrgreen:
Avatar utilizator
hunting_maniac
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 06 Ian 2009, 18:35

Re: Distracţie la popândăi

Mesajde Ghinda pe 29 Mai 2010, 07:18

Nu mai fiti virgine. Meseriasi tipii, antrenament nu gluma.
Si pentru cine doreste, se poate interesa, parca in Cluj sau Alba, oricum prin zona aia. anual se dadeau, nu stiu acum, cote de recolta pentru harciogi, cu zeci de mii. Is o plaga rozatoarele astea daca nu le tii sub control.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Distracţie la popândăi

Mesajde jderul pe 29 Mai 2010, 07:20

nu are importanta cu ce au tras nu au ce cauta in randul vanatorilor in sensul corect al cuvantului
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: Distracţie la popândăi

Mesajde jderul pe 29 Mai 2010, 07:43

Ghinda nu fa comfuzia intre popandau si harciog . harciogul dupa cate stiu e protejat de lege e un proiect National si European pentru protejarea speciei , iar ca o paranteza tipi aia care impusca popandai cu asa o mare satisfactie nu au cei 7 ani de acasa in tagma asta care se chiama vanatoare nu sant de tolerat .
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: Distracţie la popândăi

Mesajde marius 45 pe 29 Mai 2010, 12:33

Of ce sfiosi vor sa para unii,zice bine Ghinda ca pozati in fete virgine,dar va ardeti la greu.Unde sunt protejati "sobolanbii"aia?in Moldova sau in anumite rezervatii..Mai avem putin si o sa ne oripilam ca unii macelaresc sacalii sau alte gaozanii care deja fac prapad.....si mama ce vor plange unii ca e barbairie ,ca nu e corect ....ca e pe dracu.Am si eu o intrebare:de ce v ati facut vanatori daca va oripileaza o cartita sfartecata sau un cocos decapitat?Trebuia sa va faceti "verzi" si era totu ok,sau santeti vanatori de genu stand in cur in stand ,apasam pe tragaci si apoi fluieram la colegu sa mearga sa i taie gatu la porc ca noua ne e mila sau nu ne place sangele?
Daca tragea cu 22lr sareau 100 cred:e ilegal,e barbarie,e braconaj!! :twisted:
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: Distracţie la popândăi

Mesajde armi pe 29 Mai 2010, 12:50

Unii inteleg din vanatoare numai placerea de a nimerii un animal, fara a fi valorificat dupa aceea in nici un mod.
Eu sunt si impotriva celor care din nesimtire, economie sau mai stiu eu ce, impusca daunatorii(oricare ar fi ei) iar apoi ii lasa sa se chinuie, facand astfel economie la un cartus. Parerea mea personala este ca acele persoane ori sufera d multe complexe ori au un semi-retard in gandire.
Pe americani ii inteleg fiindca majoritatea sunt vacari si nu putem sa le cerem sa gandeasca.
Individul asta nu putea sa se antreneze in poligon oare?!?
Asa si-au distrus turmele de bizoni, bravo lor.
Mi-e rusine cu aceea dintre noi care vaneaza doar "Kilul" de carne, sau care pur si simplu nu iarta nimic doar din placerea de a distruge tot ce e viu in natura doar pt. asi dovedi lor sau a dovedii altora ce meseriasi sunt.
Postarea respectiva ma duce cu gandul la impotentzii din insulele Feroe.
No comment.
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Distracţie la popândăi

Mesajde jderul pe 29 Mai 2010, 14:05

Tovarase Marius sti vorba aia " cand se scoala ........ sangele nu ti mai iriga creierul si gandesti anapoda " asa e si cu arma cand o iei in mana ( arma ) trebuie sa te stapanesti ........aici e diferenta intere un vanator si o fata mare asa cum zice Ghinda ( am inteles ca e silvicultor de profesie ) nu mi place .
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: Distracţie la popândăi

Mesajde marius 45 pe 29 Mai 2010, 14:21

Vremurile tovarasiei au apus de mult,asta din pacate pt unii....
Treaba cu sculatu....e vorba celor care nu li se prea scoala,si zc ei ca e mai bine asa, ca decat sa li se scoale p..a mai bine gandesc lucid,sau poate au probleme cu tensiunea si cand li se scoala lesina......e oricum stii tu ce stii ca nu degeaba vorbesti..nu :mrgreen:
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: Distracţie la popândăi

Mesajde hunting_maniac pe 29 Mai 2010, 15:00

nu se numesc vanatori astia care merg cu masina pe camp si trag asa doar pentru antrenament
eu nu vad aici deloc placerea vanatorii
daca unii dintre noi se duc la vanatoare doar din placerea de a ucide atunci da, intru in categoria virginelor
dar pentru mine vanatoarea e mai mult decat actiunea de a ucide un animal
in filmul asta nu se vede altceva
Avatar utilizator
hunting_maniac
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 06 Ian 2009, 18:35

Re: Distracţie la popândăi

Mesajde ssteffan pe 29 Mai 2010, 15:46

Mie, de exemplu când mai trag în câte o cioară şi se întâmlă să o rup în două nu mi se face rău. Ba chiar mă bucur că a murit fără suferinţe. La fel şi cu şacalul care a avut ghinionul să se întâlnească cu brenekeul meu şi i-au sărit maţele la 10 metrii. Nu era o imagine pentru domişoare. Dar unuia "verde" sau mai ştiu eu ce, i se face rău. Depinde cum înclină balanţa fiecăruia. Câţi nu m-ar fi judecat numai după imagini?

Noi aştia din Românica suntem nişte nobili şi sensibili, adevăraţi gentilomi cu mult peste nivelul văcarilor de peste gârlă nu? Doamne, de ce nu-miam dat eu seama că traim în cea mai civilizată ţară de pe glob cu cei mai perfecţi şi integrii oameni. Eu care vroiam să plec din ce în ce mai mult. Parcă mă faceţi să mă răzgândesc, să nu mă mai duc la văcarii ăia ce nu ştiu să gândească, la animalele alea insensibile, criminalii ăia.

Totuşi, adevărata diferenţă înre noi şi ei , este că văcarii ăia cum îi numeşti tu "rule the world" conaşule.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Distracţie la popândăi

Mesajde jderul pe 29 Mai 2010, 15:49

mai bine folosestete de ci se scoala decat de arma fi antelept
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: Distracţie la popândăi

Mesajde ssteffan pe 29 Mai 2010, 15:52

jderul scrie:mai bine folosestete de ci se scoala decat de arma fi antelept


Jderule, cine te-a învăţat să scrii?
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Distracţie la popândăi

Mesajde jderul pe 29 Mai 2010, 15:55

partidul comunist roman
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: Distracţie la popândăi

Mesajde romaniac pe 29 Mai 2010, 15:55

hunting_maniac scrie:nu se numesc vanatori astia care merg cu masina pe camp si trag asa doar pentru antrenament
eu nu vad aici deloc placerea vanatorii
daca unii dintre noi se duc la vanatoare doar din placerea de a ucide atunci da, intru in categoria virginelor
dar pentru mine vanatoarea e mai mult decat actiunea de a ucide un animal
in filmul asta nu se vede altceva


Respira adanc si calmeaza-te. Nu, nu e vanatoare, e combatere. Combaterea celui mai mare daunator pentru culturile agricole. Iti garantez ca daca ai trai si tu pe meleagurile astea si ai avea o ferma ai face acelasi lucru.
In plus, pentru cei care vizioneaza clipul si le vine cu lesin : schimbati canalu mai fratilor!
Nu-mi vine sa cred ca in ultimul timp pe forum, la orice topic, s-a iscat doar "zazanie intre forumisti" :lol: .
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Distracţie la popândăi

Mesajde hunting_maniac pe 29 Mai 2010, 16:04

Respira adanc si calmeaza-te. Nu, nu e vanatoare, e combatere. Combaterea celui mai mare daunator pentru culturile agricole. Iti garantez ca daca ai trai si tu pe meleagurile astea si ai avea o ferma ai face acelasi lucru.
In plus, pentru cei care vizioneaza clipul si le vine cu lesin : schimbati canalu mai fratilor!
Nu-mi vine sa cred ca in ultimul timp pe forum, la orice topic, s-a iscat doar "zazanie intre forumisti" :lol: .


multumesc pentru sfaturile yoghine
imi rezerv dreptul de a apasa pe propria telecomanda (tastatura in cazul acesta ) pentru a alege canalul
cat despre combatere sau vanatoare nu mai intru in polemici
oricum vanatoare nu este sigur
si daca afirm ca sunt cam barbari respectivii indivizi sper sa nu intelegi ca am lesinat
oricum nu conteaza pentru ca mi-am asumat deja statutul de virgina :))
Avatar utilizator
hunting_maniac
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 06 Ian 2009, 18:35

Re: Distracţie la popândăi

Mesajde jderul pe 29 Mai 2010, 16:20

nu sant forumist infocat imi dau doar cu parerea
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: Distracţie la popândăi

Mesajde marius 45 pe 29 Mai 2010, 19:46

nu sant forumist infocat imi dau doar cu parerea

Tocmai de aia nu mai sunt tovarasi,pt ca noi sa ne dam cu parerea.....ideal ar fi ca inainte sa vorbim vorbe sa dam un clic p GOAGAL si sa vedem despre ce e vorba....sau putem sa vorbim vorbe ca suntem romani si asta ne caracterizeaza cel mai bine...
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: Distracţie la popândăi

Mesajde armi pe 29 Mai 2010, 21:25

Am vazut mai demult un filmuletz pe youtube cu niste araboi care vanau capre cu AG-ul.
Pentru combatere nu ar fi mai simplu sa dea cu bombitze mici cu napalm, barem curatza locul complet.
@marius45, stai tu linistit ca nu vacari conduc lumea, aia sunt masa de manevra!
Cred ca si la noi daca s-ar vinde arme in cal. 50BMG sigur s-ar gasi adepti sa faca combatere cu ele sau sa vada cum rupe porcul in spe' bucatzi.
PS/ si nemtzi tot combatere faceau, ce daca specia era Homo Sapiens si nu Citeilus citcllus.
Eu mi- am spus parea, chiar daca imi spuneti ca sunt fecioara(culmea chiar sunt zodia fecioara), sa fitzi voi sanatosi flacailor, babatzilor sau cum va simtziti dupa ispravile voastre.
Eu practic vanatoare din pura pasine pentru vanatoare, natura, fauna si nu pentru a ucide, combate etc. cu toate ca am impuscat si caini, ciori, cotzofene etc. dar fiecare cu plarerea lui. Nu am de gand sa mai discut in contradictoriu cu nimeni pe acest subiect. Navigare placuta pe forum si combatere fructuoasa la daunatori.
Cu stima,
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Distracţie la popândăi

Mesajde ssteffan pe 29 Mai 2010, 21:28

Din moment ce băieţii au tras cu 5,6 si cu 6,2, ce legătură are cu asta AG-ul?
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Distracţie la popândăi

Mesajde armi pe 29 Mai 2010, 21:43

ssteffan scrie:Din moment ce băieţii au tras cu 5,6 si cu 6,2, ce legătură are cu asta AG-ul?

Nu cred ca vrei raspunsul de la mine stimate domn.
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Distracţie la popândăi

Mesajde marius 45 pe 29 Mai 2010, 22:01

Eu practic vanatoare din pura pasine pentru vanatoare, natura, fauna si nu pentru a ucide, combate etc. cu toate ca am impuscat si caini, ciori, cotzofene etc. dar fiecare cu plarerea lui. Nu am de gand sa mai discut in contradictoriu cu nimeni pe acest subiect. Navigare placuta pe forum si combatere fructuoasa la daunatori.
Cu stima

Pai tot nu ne ai lamurit:esti sau nu de acord cu combaterea?Odata zici ca nu esti de acord apoi ai omorat ciori,caini... :roll: :roll:
Desi unii fac economie de cartuse combaterea e mai mult decat necesara,asta daca vrem sa mai vanam cate ceva....stiu niscaiva locuri in care "vanatorilor"nu le place sa faca combatere ca e scump timpu si cartusele,ca e tarlaua mare..etc etc....si acu se plang toti ca 'nu mai e capre,iepuri' dar sa vezi ce sacali rotofei sunt de zici ca s ciobanesti germani....dar asta e ,fiecare cu viziunea lui...
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: Distracţie la popândăi

Mesajde ssteffan pe 30 Mai 2010, 22:14

Observ că e un fel de sport local împuşcatul câinelui de preerie...



şi fiindcă tot veni vorba de cl 50

ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Distracţie la popândăi

Mesajde ssteffan pe 30 Mai 2010, 22:16

S-a inventat chiar şi muniţie specială pentru împuşcarea lui

ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Distracţie la popândăi

Mesajde scirocco pe 31 Mai 2010, 08:49

ssteffan scrie:
şi fiindcă tot veni vorba de cl 50


Ştefane,da' la 100 de cl nu dă? :lol: Adica la litru? Scuze că te-am tachinat,a fost o glumă!
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Revista presei

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

Publicitate