Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:01

ARMA CALIBRUL 16

Loc in care se vor arhiva topicuri interesante la vremea lor , dar cu valoare mai mult sentimentala pentru membrii forumului .

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde mountainhunter pe 03 Iun 2013, 23:40

mii de scuze,doar acum vad ca scrie la locatie.
mountainhunter
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Iun 2010, 21:44

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde sasa v pe 10 Iun 2013, 17:41

Multumesc in general domnilor beginer si parca armi din cate mai retin eu, in rest, restul sunteti o adunatura de vanatori parati,detin arma de cal 12 si recent am si una de 16, am intrebat pentru toti cei ce detin acest calibru ce munitie sa folosesc si mai exact sa stiu ce fel de munitie dumnealor au considerat ca isi merita bani si asa am inceput cu aceasta simpla intrebare, ca stiu ca era simplu sa imi iau 10 cuti de munitie mergeam in camp si incepeam sa bubui, dar asta este am observat din tot timpul ca acest forum este plin de toti increzuti si toti atotstiutori .Examenul a fost luat pe bune nu stiu voi cum la-ti luat,dar in fine cine este cu capul pe umeri a inteles intrebarea de am adresato si cu ocazia aceasta le mai multumesc inca odata.P.S inca ceva sezonul trecut la vanatoare de iepuri cineva tragea dintr-un bock turcesc o munitie de 28 de grame si alica de 4.0 si nu facea ala cu Rotweill de 42 de grame ce facea ala cu 28 incarcatura acum daca il intrebi pe acela cu 28 zice ca alea is cele mai bune pentru voi cred ca ati fi zis ca semimagnumul si ca sa ajungem in sfarsit la oile noastre am intrebarebat ca sa imi pot face si eu o parere ce fel de cartusi sa folosesc ca stiu eu ca 2.5 si 3.0 merge la fazan ca 3.5 si 4.0 merge la iepure etc am vrut doar pareri sa nu arunc bani in vint si sa vad cam ce se foloseste in general si mai exact munitia cu, care cei mai multi au rezultate.Asa ca va las in necazul fiecaruia si mult vanat pentru fiecare
sasa v
 
Mesaje: 17
Membru din: 20 Ian 2013, 22:35

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde sasa v pe 10 Iun 2013, 17:56

Si acum sa revin cu reformularea intrebari pentru aia duri. Sunt detinator de arma de calibrul 12 si acum am procurat si una de calibrul 16 ,doresc sa mi sa raspunda si mie la intrebarea 'Cu ce fel de munitie si mai exact ce gramaj ,ce dimensiune alica ati avut dumneavoastra succes deplin la vanatoare in acest calibru 16 la iepuri la fazani si potarnichi la prepelite etc' nu de alta dar sa imi fac si eu pareri pe ce fel de munitie sa ma axez.Va multumesc
sasa v
 
Mesaje: 17
Membru din: 20 Ian 2013, 22:35

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde cybelle pe 10 Iun 2013, 18:41

sasa v scrie:Si acum sa revin cu reformularea intrebari pentru aia duri. Sunt detinator de arma de calibrul 12 si acum am procurat si una de calibrul 16 ,doresc sa mi sa raspunda si mie la intrebarea 'Cu ce fel de munitie si mai exact ce gramaj ,ce dimensiune alica ati avut dumneavoastra succes deplin la vanatoare in acest calibru 16 la iepuri la fazani si potarnichi la prepelite etc' nu de alta dar sa imi fac si eu pareri pe ce fel de munitie sa ma axez.Va multumesc


Eu folosesc alica de 4-4,5, 36 gr, tot sezonu'.
La brenekíu' dau cu dinala cu cap rosu.
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde vanatorul dibaci pe 11 Iun 2013, 08:16

Ca sa ne putem da cu parerea ,am mai avea nevoie de ceva informati:
-Ce model de arma folosesti?
-Ce sochuri ai la tevi?
-Este 16/70 sau 16/65 ?
Dupa vedem cum te putem ajuta .
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde Ursus2006 pe 11 Iun 2013, 15:12

Rapundeti-i omului odata, ce cartuse sa cumpere??? "Adunatura de vanatori parati" - ce sunteti!
Acest forum e plin de toti increzuti ( cu un singur "i") si toti atotstiutori ( cu un singur "i").
Noroc cu Cristi care e moderator aici si e un mare domn, ca nu mai apucai prietene Sasa sa " adresato " nicio intrebare. :wink:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde sasa v pe 11 Iun 2013, 20:48

Zastava 16/70,sochuri 1 si 1\2 si din nou smecheria de pute intrinsiiiiii de la 3 tarlale sau sole cum s-o mai zice prin alte zone
sasa v
 
Mesaje: 17
Membru din: 20 Ian 2013, 22:35

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde yoghi pe 12 Iun 2013, 02:22

[quote="sasa v"....de pute intrinsiiiiii de la 3 tarlale sau sole cum s-o mai zice prin alte zone[/quote]

in alte zone se zice ...trei blocuri sau....trei strazi ! :mrgreen:

ps: ce inseamna '''''''intrinsiiiiii'''''
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde scirocco pe 12 Iun 2013, 13:17

sasa v scrie:Zastava 16/70,sochuri 1 si 1\2 si din nou smecheria de pute intrinsiiiiii de la 3 tarlale sau sole cum s-o mai zice prin alte zone


Prietene,te rog sa-ti periezi limbajul(care este destul de colorat),pentru ca la urmatorul derapaj verbal,ne vei cauta prin alta parte.Nu suntem dispusi sa toleram asemenea discutii.Ai ceva de intrebat,fa-o dar decent.
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde Alin3006 pe 01 Iul 2013, 21:13

@scirocco - mult prea indulgent! Consider ca a depasit orice limita, cum ajung la un computer -ca de pe telefon e prea complicat- il " rezolv". Daca esti la butoane, be my guest! :
:wink:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde Alin3006 pe 02 Iul 2013, 10:30

sasa v scrie:Multumesc in general domnilor beginer si parca armi din cate mai retin eu, in rest, restul sunteti o adunatura de vanatori parati,.Asa ca va las in necazul fiecaruia si mult vanat pentru fiecare


La revedere @sasa_v, bag sama ai avut o premonitie. In orice caz, in timp ce te banam mi-am dat seama ca esti un adevarat dur, dat fiind ca ti-ai facut cont de pe mail-ul prietenei...asta daca nu te cheama de fapt suzana sau tania :lol: Macho, oricum...
Te saluta adunatura de vanatori parati, care spre deosebire de tine MAI POT sa scrie pe forum. :mrgreen:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde Sly_Fox pe 02 Iul 2013, 11:04

Daca aceste masuri ar fi luate mult mai repde,chiar de la postarea unor mesaje nelalocul lor, am evita multe neplaceri. :wink:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde Ursus2006 pe 02 Iul 2013, 11:09

Si eu imi faceam probleme ca am devenit prea sensibil! " Vanatori parati " ! - depinde ce intelegea tanti Sasa prin treaba asta.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: ARMA CALIBRUL 16

Mesajde Alin3006 pe 02 Iul 2013, 11:54

Sly_Fox scrie:Daca aceste masuri ar fi luate mult mai repde,chiar de la postarea unor mesaje nelalocul lor, am evita multe neplaceri. :wink:


Perfect de acord Fox-ule, da nu putem sta toata ziua sa facem politie, ca mai avem si altele pe cap. Dati si voi semnale cand vedeti ca o iau lucrurile razna undeva, ca am facut sectiunea cu ¨Alerta moderatori¨ si luceste de praf...Eu unul de exemplu, ma uit mai des pe la glont decat la lise si imi scapase tanti suzana...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Anterior

Înapoi la Arhiva forumului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori

Publicitate