Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 30 Mar 2024, 02:33

Legea vanatorii si a protectiei vanatului / 2006

Loc in care se vor arhiva topicuri interesante la vremea lor , dar cu valoare mai mult sentimentala pentru membrii forumului .

Mesajde Ghinda pe 26 Apr 2007, 15:10

Nu se respecta, pentru ca la contract zice ca platile se fac in baza facturilor emise de catre cei in cauza, legea veche, ca atare eu persoana fizica ciuciu bani, mai ales ca populatia, in foarte mica masura cunoaste aceste lucruri.
In noua lege se prevede ca plata se poate face si in baza cererii persoanelor fizice. Dar ce te faci, din nou, cu cei care nu cunosc?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 26 Apr 2007, 16:53

Stiti cum este cu legea: nu se pune invocarea ca nu stiai. Este obligatia ta sa te informezi. Si nici cu primariile nu mi-e rusine. Nu au bagat o factura la noi pentru fonduri pana mai de curand, cand s-a bunghit careva si au luat si pe coaja ca nu s-au ocupat sa colecteze banii :D .
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde puscasumarin pe 03 Mai 2007, 12:24

sedinta senatului din 26 aprilie.

" Punctul 27 - Propunerea legislativă pentru modificarea Legii vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006.

Lege organică.

Comisia pentru agricultură, silvicultură şi dezvoltare rurală.

Vă rog, aveţi cuvântul !

Domnul Gheorghe David :

Mulţumesc, domnule preşedinte.

Propunerea legislativă are ca obiect de reglementare alinierea tarifelor de gestionare la preţurile practicate în Europa pentru extragerea vânatului, prevăzut în cotele de recoltare. De asemenea, se are în vedere reglementarea tarifului de gestionare proporţional cu cota de recoltă aprobată pentru sezoanele de vânătoare în ultimii doi ani şi nu cu media pe ultimii 5 ani, care necesită un calcul mult mai greoi.

Comisia noastră a dezbătut această propunere legislativă. Membrii comisiei au hotărât, în unanimitate, întocmirea raportului favorabil în forma prezentată de iniţiator.

Senatul este prima Cameră sesizată şi această propunere face parte din categoria legilor organice.

Mulţumesc.

(Conducerea şedinţei este preluată de doamna vicepreşedinte Norica Nicolai.)

Doamna Norica Nicolai :

Mulţumesc şi eu, domnule senator.

Guvernul, domnule secretar de stat ?

Domnul Flaviu Lazin – secretar de stat în Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale:

Mulţumesc, doamna preşedinte.

Guvernul susţine prezenta propunere legislativă, aşa cum a fost formulată şi amendată în comisia de specialitate din Senat.

Doamna Norica Nicolai :

Vă mulţumesc.

Dezbateri generale cu privire la acest proiect de lege ?

Domnul senator Dumitru. Vă rog! Microfonul nr.2.

Domnul Constantin Dumitru :

Mulţumesc, doamna preşedinte.

Într-adevăr, este binevenită această lege. După părerea mea, este chiar întârziată şi cred că, dacă astăzi nu vom avea cvorum, pe 2 mai trebuie neapărat să o votăm pentru că, repet, este deja întârziată.

Ea este binevenită.

Doamna Norica Nicolai :

Vă mulţumesc, domnule senator.

Alte grupuri parlamentare ?

Domnule senator Vasilescu, vă rog! Microfonul nr.3.

Domnul Gavrilă Vasilescu :

Mulţumesc, doamna preşedinte.

Şi grupul nostru susţine această iniţiativă legislativă şi daţi-mi voie să mulţumesc şi celor din Guvern, şi celor care au muncit la raport, pentru că este corect. Aşa cum a spus domnul senator David, este o lege care trebuia dată şi mai bine mai târziu decât niciodată.

Mulţumesc.

Doamna Norica Nicolai :

Şi eu vă mulţumesc.

Constat că Senatul are o preocupare deosebită pentru Legea vânătorii şi protecţia fondului cinegetic.

Vă rog, stimaţi colegi, să acceptaţi că această propunere legislativă, făcând parte din categoria legilor organice, să fie supusă votului final pe data de 2 mai. "

proiectul de lege a fost adoptat pe 2 mai si urmeaza sa fie trimis camerei deputatilor.
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde puscasumarin pe 03 Mai 2007, 12:51

traducerea:
"calcul mult mai greoi"= nu trage domn' semaca!
"Guvernul susţine prezenta propunere legislativă, aşa cum a fost formulată şi amendată în comisia de specialitate din Senat"=ăăăăăă...cine???ce???
"Domnul Gavrilă Vasilescu :
Mulţumesc, doamna preşedinte.
Şi grupul nostru susţine această iniţiativă legislativă şi daţi-mi voie să mulţumesc şi celor din Guvern, şi celor care au muncit la raport, pentru că este corect. Aşa cum a spus domnul senator David, este o lege care trebuia dată şi mai bine mai târziu decât niciodată."= sa traiti, domn' vice :D
"Vă rog, stimaţi colegi, să acceptaţi că această propunere legislativă, făcând parte din categoria legilor organice, să fie supusă votului final pe data de 2 mai. "=lasati-o pe maine, ca se implineste termenul pentru adoptare tacita si daca o supuneti plenului nu avem, ca de obicei, cvorum pentru o lege organica. :lol: :lol: :lol:
una peste alta, e de bine :wink: sper ca nu tot pentru ei...
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde puscasumarin pe 11 Mai 2007, 07:37

Proiectul a fost inregistrat la camera deputatilor:
http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck ... t?idp=7945

termenul pentru depunerea raportului de catre comisia juridica este 04.06.07 si cred ca vicele comisiei, florin iordache, care este in acelasi timp unul dintre initiatori dar si membru in consiliul agvps, va face tot posibilul ca raportul sa se adopte la timp.
cu toate acestea, nu cred ca proiectul va fi votat pana pe 30 iunie, ci va fi adoptat in sesiunea din toamna.
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde puscasumarin pe 01 Iun 2007, 09:02

http://www.cdep.ro/comisii/juridica/pdf/2007/sz0524.pdf

"Şedinţa Comisiei a continuat cu examinarea pct. 52, în fond, al ordinii de
zi.
La dezbateri a participat din partea Ministerului Agriculturii şi
Dezvoltării Rurale, domnul Daniel Dicu, director.
Domnul deputat Cosmin Popp, susţinut şi de către domnii deputaţi Sergiu
Andon şi Tamas Sandor, a solicitat amânarea dezbaterilor pentru o şedinţă ulterioară,
în vederea depunerii unor amendamente de către domnul deputat Daniel Buda.
Supusă la vot, propunerea de amânare a fost respinsă, cu majoritate de
voturi ( 8 voturi pentru, 5 voturi împotrivă şi 2 abţineri).
Domnul deputat Sergiu Andon, preşedintele Comisiei, a supus dezbaterii
şi apoi votului titlul proiectului de lege, care a fost adoptat, cu majoritate de voturi
(3 abţineri), în forma venită de la Senat.
Preambulul articolului unic a fost, de asemenea, adoptat, cu majoritate de
voturi (3 abţineri), în forma venită de la Senat.
La art. 4 din Legea nr. 407/2006 a fost introdus un nou alineat, alin. (2),
prin adoptarea amendamentului domnilor deputaţi Florin Iordache, Gheorghe Gabor şi
George Băeşu, cu majoritate de voturi (3 abţineri).
La art. 15, alin. (2) şi (3) din Legea nr. 407/2006 au fost reformulate prin
adoptarea amendamentelor domnilor deputaţi Florin Iordache şi Gheorghe Gabor, cu
majoritate de voturi (3 abţineri).
La alin. (2) al art. 21 din Legea nr. 407/2006 a fost adoptat, cu majoritate
de voturi (3 abţineri), amendamentul domnilor deputaţi Florin Iordache şi Gheorghe
Gabor.
Domnul deputat Sergiu Andon, în cuvântul luat, a solicitat amânarea
continuării dezbaterilor cu privire la această iniţiativă legislativă. Supusă la vot,
propunerea de amânare a fost adoptată, cu majoritate e voturi (10 voturi pentru, 3
voturi împotrivă şi o abţinere).
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde florin.t pe 01 Iun 2007, 10:34

... obosisera de atat lucru . Deci, la toamna ?
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde puscasumarin pe 01 Iun 2007, 10:46

S-au modificat mai multe articole. Om vedea ce-si-cum la publicarea raportului.
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde puscasumarin pe 21 Iun 2007, 09:06

Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde Marius pe 21 Iun 2007, 12:50

1. Modificarea semnificativa a unei legi la numai 1 an de la votarea ei in palament, arata ca:
a)initiatorii proiectului sunt incompetenti si au facut un proiect de lege prost;
b)parlamentarii din comisia de specialitate habar n-au ce dezbat sau nu-i intereseaza;
c)consilierii presedintelui (scris deliberat cu litera mica) nu-si fac treaba.
Rusine tuturor!

2. Sistemul de calcul al arendei anuale a fondurilor, mie mi se pare o mare tampenie, care in viitor va aduce numai necazuri, pentru ca:

a)Un gestionar bun gospodar care prin masurile luate are anual cote mari de recolta (pt. ca are f. mult vanat), plateste statului mai mult decat un gestionar lenes, ceea ce nu cred ca este moral.
Voi da un exemplu, cred eu, sugestiv. Eu am de inchiriat doua apartamente identice pe aceeasi scara. Primul e inchiriat de o familie care pe banii ei schimba totul in baie, schimba usile cu altele noi, pune termopane, pune aer conditionat, zugraveste, isi pune antena satelit, etc. Al doilea e inchiriat de o familie care sta in mizerie, strica instalatiile, mobila de bucatarie, face inundatie, etc. Dupa un an, merg in vizita si cand vad cum sta prima familie ii triplez chiria, iar celei de doua, i-o injumatatesc. E corect?

b)Acest sistem de calcul va determina gestionarii sa-si subevalueze efectivele pentru "vanatul de baza" (ca iepure, fazan, mistret, caprior) si sa nu mai prinda in planul de recolta "vanatul secundar" ca: nevastuica, dihor, viezure, bizam, graur, gugustiuc, becatina, sitar de mal, ciori, cotofene, etc, etc., etc, lista poate continua mult. Acest fapt va crea pe de o parte, frustrarea pe deplin justificata a membilor cotizanti care doresc autorizatie la astfel de specii si nu pot primi, si pe de alta parte, va determina braconaj la greu, dupa parerea mea pe deplin justificat. Adica, daca sunt in teren cu autorizatie de rate, sa nu trag la becatina? De ce nu? Pt. ca niste prosti au facut o lege stramba? Sau daca stiu bine ca planul la gaste pe un fond a fost deliberat fixat la 10% din potentialul fondului, nu sunt tentat sa nu declar tot vanatul impuscat? Ba bine ca nu!

Mai sunt si alte aspecte pe care nu le dezbat acum.

3.Cred ca si actuala modificare este facuta fara noima.
Ce cauta de exemplu, in anexa doi, veverita cu 20 de euroi pe coloana cu valoarea de calcul al tarifului de gestionare? Dar cinteza cu 5 euroi?. Ce treaba au aceste valori cu tariful de gestionare, din moment ce sunt specii interzise la vanatoare? In ce fel aceste valori intra in calculul arendei anuale? Nu stiu. Cred ca cineva le-a pus acolo degeaba, ca sa nu ramana coloana goala, fara cifre.

Suntem prosti rau de tot. Are dreptate Francisc.
Mi-am propus sa nu ma mai gandesc, ca ma enervez degeaba, dar nu pot.

Ziceti si voi, ce parere aveti?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde paulvm pe 21 Iun 2007, 13:59

Selaru s-ar fi exprimat la Sinaia,ca ar mai fi nevoie de inca o modificare pentru ca legea sa fie cat de cat buna :wink:
paulvm
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 25 Apr 2007, 13:14

Mesajde florin.t pe 21 Iun 2007, 14:12

Total de acord cu tine Marius. Ce e bine e ca au mai schimbat cate ceva ca la legea aia a armelor lunga si proasta inca n-au facut nimic.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde paulvm pe 21 Iun 2007, 14:33

[quote="Marius"]Voi da un exemplu, cred eu, sugestiv. Eu am de inchiriat doua apartamente identice pe aceeasi scara. Primul e inchiriat de o familie care pe banii ei schimba totul in baie, schimba usile cu altele noi, pune termopane, pune aer conditionat, zugraveste, isi pune antena satelit, etc. Al doilea e inchiriat de o familie care sta in mizerie, strica instalatiile, mobila de bucatarie, face inundatie, etc. Dupa un an, merg in vizita si cand vad cum sta prima familie ii triplez chiria, iar celei de doua, i-o injumatatesc. E corect?[/quote]
In principiu sunt de acord cu tine,dar exemplul ales este pe langa:rationamentul legiutorului-banuiesc- este acela ca gestionarul cu o cifra de recolta mai mare,care isi gospodareste bine fondul,obtine si niste venituri din exploatarea acestuia,si in consecinta trebuie sa plateasca pt. asta.Exemplul tau din acest punct de vedere n-are legatura cu legea,fiindca chiriasul gospodar nu-si subinchiriaza apartamentul,si nu obtine venituri din sporul de valuare pe care l-a adus apartamentului prin imbunatatiri :wink: .
Dar per ansamblu,se pare ca baietii mai au mult de lucru la lege,pana s-o faca asa cum ar fi de bun simt :?
paulvm
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 25 Apr 2007, 13:14

Mesajde Ionel pe 21 Iun 2007, 15:13

paulvm scrie: exemplul ales este pe langa:rationamentul legiutorului-banuiesc- este acela ca gestionarul cu o cifra de recolta mai mare,care isi gospodareste bine fondul,obtine si niste venituri din exploatarea acestuia,si in consecinta trebuie sa plateasca pt. asta.


Adica ala care isi baga banii in vanat, si are ce impusca, sa nu-si scoata banii, el trebuie sa plateasca in consecinta pentru ca a muncit, sau cum? Exemplul lui Marius este foarte bun, unde proprietarul apartamentului=stat si chirias=asociatie de vanatoare.

Exemplul tau din acest punct de vedere n-are legatura cu legea,fiindca chiriasul gospodar nu-si subinchiriaza apartamentul,si nu obtine venituri din sporul de valuare pe care l-a adus apartamentului prin imbunatatir

Pai nici asociatia de vanatoare nu subinchiriaza fondul...
Statul (proprietarul) are de castigat daca fondul este bine gospodarit de catre gestionar (chirias).
Ionel
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 19 Iun 2004, 12:32
Locaţie: Sibiu

Mesajde sorin flutur pe 09 Iul 2007, 22:19

dupa ce se mai trezesc din cate o betie mai schimba ei cate ceva :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde Ghinda pe 10 Iul 2007, 09:56

Ar fi bine daca ar bea, dar ii cunosc si sunt pasnici din acest punct de vedere. Spun ca ar fi bine pentru ca la betie se isca si lucruri de calitate :lol: :lol: :lol: . Le-ar trebui trei ani de practica, sa fie lasati sa faca vanatoare si sa produca bani si sa multumeasca si o asociatie, lucrand doar stict pe litera legii. Nu ar rezista un sezon!!!!!!!! Si s-ar duce la minister si ar revolutiona putin legea :twisted:
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde sorin flutur pe 10 Iul 2007, 22:15

pai dac ii cunosti de ce nu ne spui si noua adresa? :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde petrica pe 10 Iul 2007, 22:22

..pentru lasat mesaje din alea...sau pentru ce :wink:
petrica
 

Mesajde Ghinda pe 12 Iul 2007, 07:46

Sa stii ca daca ii iei in grup, trebuie mai mult de un baton TNT :lol:
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde sorin flutur pe 12 Iul 2007, 17:41

mai bine bagi fox terrierii intre ei si apoi tragem toti ca atunci cand se imprastie ciurda :twisted:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde Frantz pe 12 Iul 2007, 18:21

Uf! N-am mai fost de mult pe aceste meleaguri. Ati facut forumul asta tare incurcat, daca nu ai mult timp deschizi discutiile generale si ramai acolo :lol:
Marius, nu voi sunteti prosti, sunt prosti aia care fac legile tampit si nici macar nu stiu pe cine sa intrebe sau unde sa se informeze. Practic eu cred ca nu vor, ca daca intreaba se dovedesc incompetenti, asa ca mai bine fac ei... cu mandrie si cu dignitate. Rezultatele se vad.
Dar intr-un fel e bine, pana la urma dupa toate framantarile se va naste si copilul :lol: :lol:
Frantz
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 31 Ian 2007, 17:25
Locaţie: Florida

Mesajde sorin flutur pe 12 Iul 2007, 20:34

pai dupa cat se framanta astia nu m-as mira sa aflam ca au aparut in ro specii noi sau ca nu au disparut toti dinozaurii :oops:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde puscasumarin pe 13 Iul 2007, 14:22

M. Of. nr. 472 / 13 iul. 2007

LEGI ȘI DECRETE

* 197. — Lege pentru modificarea și completarea Legii vânătorii și a protecției fondului cinegetic nr. 407/2006

* 663. — Decret privind promulgarea Legii pentru modificarea și completarea Legii vânătorii și a protecției fondului cinegetic nr. 407/2006

Deci, lasati-o mai moale cu braconatul, ca acum chiar se leaga niste treburi in texte :!:
Ca orice lege, intra in vigoare dupa trei zile de la publicare.
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde paulvm pe 13 Iul 2007, 15:17

Am cautat-o peste tot,dar n-am gasit-o.Nu e afisata pe net inca.Stii ceva amanunte?
paulvm
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 25 Apr 2007, 13:14

Mesajde puscasumarin pe 13 Iul 2007, 17:03

Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde Ghinda pe 16 Iul 2007, 12:47

Am cautat-o si eu in legis si nu am dat de ea. Am tiparit ce ai postat Puscasule. Este publicata in MO? Cand intra in vigoare, ca la noi MO ajunge dupa cateva zile.
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde puscasumarin pe 16 Iul 2007, 13:01

Eu zic ca de astazi - 13+3=16 - e in vigoare. Pdf-ul e cu forma finala a legii.
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde Ghinda pe 16 Iul 2007, 13:10

Multam! Acu ma apuc sa corectez pe textul de baza sa vad ce balarii au mai clocit si poate si sper si lucruri bune.
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 16 Iul 2007, 13:28

Ati vazut portita de pac-pac oricand, oriunde si la orice in art 26, alin (3)?
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde sorin flutur pe 20 Aug 2007, 23:58

da, ce portita de furat cu termenul de 4 ani pana la modificarea fondurilor....adica unii vaneaza pe pamantul meu ca asa ne ocroteste constitutia....contactu-i contract bai nene chiar daca e pe nevasta-ta si nu-i semnat de tine :twisted:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva forumului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron
Publicitate