Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:37

Caut partener de vanatoare din Craiova sau imprejurimi.

Loc in care se vor arhiva topicuri interesante la vremea lor , dar cu valoare mai mult sentimentala pentru membrii forumului .

Caut partener de vanatoare din Craiova sau imprejurimi.

Mesajde AdrianLica pe 05 Sep 2010, 23:42

Pentru ca mai este aproape o luna pana incepe vanatoarea la fazani, caut partener de vanatoare si de autorizatie cu care sa merg mai des la rate. Cunosc deja fondurile de vanatoare unde le putem gasi, rate sunt mii, singura problema este ca nu stau in acelasi loc in fiecare zi, si pentru a avea mai multe sanse de reusita, trebuie mers mai des, macar odata la 2-3 zile. Toti vanatorii pe care ii cunosc ba nu au timp, ba nu si-au platit taxa si nu pot fi trecuti pe autorizatie, foarte greu ii scoti la vanatoare. As prefera chiar si un incepator ca mine, doar sa aiba timp si ceva bani de cartuse :). Stiu ca e criza, dar eu imi pot permite sa merg la vanatoare chiar si in timpul saptamanii si caut pe cineva asemenea. Sper ca voi gasi pe cineva dispus...Contact: 0766258261 sau id de mess stallionxxx28.
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: Caut partener de vanatoare din Craiova sau imprejurimi.

Mesajde casa9bogdan pe 06 Sep 2010, 13:16

salut,
Sa inteleg ca ti-e greu singur sau te referi la alte aspecte? Ma ajuti sa inteleg mai corect?
casa9bogdan
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 13 Mai 2009, 19:41
Locaţie: craiova

Re: Caut partener de vanatoare din Craiova sau imprejurimi.

Mesajde AdrianLica pe 06 Sep 2010, 15:01

casa9bogdan scrie:salut,
Sa inteleg ca ti-e greu singur sau te referi la alte aspecte? Ma ajuti sa inteleg mai corect?


Nicidecum. Nici nu as avea cum sa fiu singur, pentru ca autorizatia in grup restrans de tip A se da pe minim 2 vanatori. Partenerii de vanatoare, prieteni sau nu, cu care am fost pana acum, merg foarte rar, cel mult odata pe saptamana, iar eu vreau pe cineva cu care sa merg mai des. Sper ca acum m-ai inteles...
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: Caut partener de vanatoare din Craiova sau imprejurimi.

Mesajde madalin122582 pe 06 Sep 2010, 16:34

Trebuie sa recunosc ca esti curajos. Eu unul nu mai merg vanatoare cu cineva in care nu am incredere, un necunoscut...sau fara sa am ceva referinte despre el. Am fost de cateva ori la vanatoare in calitate de invitat la alte grupe. La prima vanatoare, unul din vanatorii "incepatori" ca sa nu il numesc altfel, a tras dupa o vulpe pe linia vanatorilor. Nu a fost nimeni ranit, dar eu unul am auzit alicele cum s-au infipt in pomi...si a fost foarte senin la sfarsit...a zis ca nu si-a dat seama ca vulpea l-a asezat in linie cu vanatorii...a urmarit-o cu catarea pana a dat drumul la foc catre vanatori. Terifianta experienta !!!

A doua oara, "vanatori" cu experienta care, de dragul de a impusca ei, au plecat din locul de panda inainte de terminarea goanei... Cu astfel de oameni nu trebuie sa iesi in teren. In loc sa te simti bine si sa profiti de iesire, stai stresat ca te impusca vre-unu...sau nu dai drumul la foc, de frica sa nu sara altu' in fata.

So... vanatoarea, mai ales in doi, trebuie facuta cu un vanator in care ai incredere. Si cu care sa te intelegi fara prea multe vorbe.

...parerea mea...
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Caut partener de vanatoare din Craiova sau imprejurimi.

Mesajde Sly_Fox pe 06 Sep 2010, 17:03

Parere buna Madalin. Dar ca sa vezi cam ce ,,poate'' un potential coleg de vanatoare, tot trebuie sa faci macar o vanatoare cu el.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Caut partener de vanatoare din Craiova sau imprejurimi.

Mesajde AdrianLica pe 06 Sep 2010, 19:48

madalin122582 scrie:Trebuie sa recunosc ca esti curajos. Eu unul nu mai merg vanatoare cu cineva in care nu am incredere, un necunoscut...sau fara sa am ceva referinte despre el.


Este adevarat ce spui, dar la vanatoarea in grup restrans treburile mi se par mai simple, in sensul ca nu prea avem treaba unul cu altul. Mergem rectiliniu sau stam departe unul de celalalt la pasaj. Normal ca o sa am grija cu cine plec, asa cum poate si el o sa aiba grija cu mine. Si ii inteleg pe cei vechi foarte bine cand se pomenesc la o vanatoare organizata cu cei noi, proaspat vanatori din anul respectiv. Si eu as sta stresat cu necunoscuti inarmati prin preajma, nestiind cum au luat psihologicul sau examenul. Dar fara a deranja pe cei vechi, nu prea am auzit de accidente cu incepatori, poate si pentru simplul fapt ca se sta mai mult cu gura pe ei pana le intra in reflex cum sa procedeze cu arma. Cel putin paznicul meu de vanatoare, la prima iesire la rapitoare, m-a stresat de imi venea sa-l injur. Noroc ca ne cunoasteam foarte bine si stiam ca imi vrea binele. Exact cand tacaneam piedica inapoi, si se auzea foarte tare la arma mea, fiind noua si neunsa, "tacanea" si el din gura: Trage piedica la arma!. Sau cand trageam doar primul foc, frangeam arma sa incarc pe teava dreapta, piedica sarea singura inapoi, dar el tot ma atentiona: Vezi piedica! Stres ce mai! Insa la a doua iesire m-a lasat in pace, semn ca facea asta cu cei incepatori, pur si simplu omul isi facea meseria bine.
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: Caut partener de vanatoare din Craiova sau imprejurimi.

Mesajde missulica2004 pe 06 Sep 2010, 21:19

AdrianLica scrie:
madalin122582 scrie:Trebuie sa recunosc ca esti curajos. Eu unul nu mai merg vanatoare cu cineva in care nu am incredere, un necunoscut...sau fara sa am ceva referinte despre el.


Este adevarat ce spui, dar la vanatoarea in grup restrans treburile mi se par mai simple, in sensul ca nu prea avem treaba unul cu altul. Mergem rectiliniu sau stam departe unul de celalalt la pasaj. Normal ca o sa am grija cu cine plec, asa cum poate si el o sa aiba grija cu mine. Si ii inteleg pe cei vechi foarte bine cand se pomenesc la o vanatoare organizata cu cei noi, proaspat vanatori din anul respectiv. Si eu as sta stresat cu necunoscuti inarmati prin preajma, nestiind cum au luat psihologicul sau examenul. Dar fara a deranja pe cei vechi, nu prea am auzit de accidente cu incepatori, poate si pentru simplul fapt ca se sta mai mult cu gura pe ei pana le intra in reflex cum sa procedeze cu arma. Cel putin paznicul meu de vanatoare, la prima iesire la rapitoare, m-a stresat de imi venea sa-l injur. Noroc ca ne cunoasteam foarte bine si stiam ca imi vrea binele. Exact cand tacaneam piedica inapoi, si se auzea foarte tare la arma mea, fiind noua si neunsa, "tacanea" si el din gura: Trage piedica la arma!. Sau cand trageam doar primul foc, frangeam arma sa incarc pe teava dreapta, piedica sarea singura inapoi, dar el tot ma atentiona: Vezi piedica! Stres ce mai! Insa la a doua iesire m-a lasat in pace, semn ca facea asta cu cei incepatori, pur si simplu omul isi facea meseria bine.


Daca tot iti spunea de piedica, nu vroia decat sa se asigure probabil ca vanatoarea va ramane un hobby si nu devine o tragedie Doamne fereste. Iar ideea cu partenerul, eu cred ca daca o sa cauti in asociatia de unde esti, sigur vei gasi un impatimit al fierului ca si tine.

Catare plina
missulica2004
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 17 Mai 2010, 12:10

Re: Caut partener de vanatoare din Craiova sau imprejurimi.

Mesajde casa9bogdan pe 22 Feb 2012, 19:27

Salut, anul asta putem sa incercam impreuna cateva vanatori. La tap vrei sa mergi?
casa9bogdan
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 13 Mai 2009, 19:41
Locaţie: craiova


Înapoi la Arhiva forumului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Publicitate