Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:08

Cioara, ce este de facut?

Subiect dedicat combaterilor organizate sau in grup restrins la principalii daunatori ai vanatului in extra sezon . Acces la autorizatii , probleme , etc .

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde cod pe 17 Mai 2013, 18:17

eti79ety scrie:Cum mah 35?!? poate 135 :lol:
Lunetistule.... :wink:

cele trase la cartoane si la sticle nu se pun :P
Am plutit alaturi cu moartea de câteva ori, ne-am privit adânc in ochi, si ne-am luat ramas bun.
Avatar utilizator
cod
Membru important
 
Mesaje: 194
Membru din: 09 Feb 2012, 15:24
Locaţie: Noua Zeelanda

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde newhunter pe 17 Noi 2014, 17:42

Salut!
A folosit cineva chematori pentru cioara? daca da poate imi spuneti si mie daca functioneaza.
newhunter
 
Mesaje: 5
Membru din: 17 Noi 2014, 17:19
Locaţie: Pitesti

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde Dragan pe 17 Noi 2014, 22:44

Cea mai buna este in piete,cumperi ceva si restul il bagi in buzunar(la vedere)la pantaloni.Nu da gres.
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde newhunter pe 18 Noi 2014, 08:22

pentru acele ciori nu am nevoie de chematoare. stiu unde au cuibul...
newhunter
 
Mesaje: 5
Membru din: 17 Noi 2014, 17:19
Locaţie: Pitesti

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde ioan.predescu pe 08 Mai 2018, 20:18

As participa la combatere oricand, cioara, cotofana trebuiesc combatute. Dar cred ca colectarea selectiva a desurilor si procesarea deseurilor organice este cea mai eficienta metoda, macar anveloparea rapida a niselor din depozitele de gunoi. Tot odata, combaterea lor nu este usoara, sunt pasari inteligente si nu este usor sa le suprinzi. Cred ca ar trebui permisa combaterea cu 22 LR si chiar amortizor, numai asa poti face cred eu o combatere eficienta (panda si momire). Din pacate combaterea se face tot mai rar, eu ma ofer oricand, i-mi cumpar munitia si sunt dispus sa particip la actiuni de combatere.

Toate cele bune,
John
ioan.predescu
 
Mesaje: 2
Membru din: 08 Mai 2018, 18:20

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde pipabh pe 08 Mai 2018, 23:06

ioan.predescu scrie:As participa la combatere oricand, cioara, cotofana trebuiesc combatute. Dar cred ca colectarea selectiva a desurilor si procesarea deseurilor organice este cea mai eficienta metoda, macar anveloparea rapida a niselor din depozitele de gunoi. Tot odata, combaterea lor nu este usoara, sunt pasari inteligente si nu este usor sa le suprinzi. Cred ca ar trebui permisa combaterea cu 22 LR si chiar amortizor, numai asa poti face cred eu o combatere eficienta (panda si momire). Din pacate combaterea se face tot mai rar, eu ma ofer oricand, i-mi cumpar munitia si sunt dispus sa particip la actiuni de combatere.

Toate cele bune,
John

Cu respect va pun doua intrebari: Sunteti roman? Vanati in Romania?
V-as recomanda respectuos sa cititi regulile forumului!
Numai bine.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde Ghinda pe 20 Iul 2022, 12:52

Cote alocate. Stricați cartușe sau mergeți pe burtă?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde Sly_Fox pe 20 Iul 2022, 17:13

Bună întrebare, ținând cont de penuria de cartușe de prin România. Cred că unii deja au început să pună cartuș peste cartuș pentru a avea măcar o cutie la iarnă. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde yoghi pe 20 Iul 2022, 19:48

La orice iesire o ciora in plus nu strica.da-o dracu de hartie. As vrea sa vad si eu paznicul sau politistul care intocmeste PV pentru o cioara.

Ajunge de rasul curcilor.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde tehărău pe 21 Iul 2022, 16:05

yoghi scrie:La orice iesire o ciora in plus nu strica.da-o dracu de hartie. As vrea sa vad si eu paznicul sau politistul care intocmeste PV pentru o cioara.

Ajunge de rasul curcilor.


Nu-i chiar așa. Eu aș vrea să văd că se dă autorizație în grup restrâns la cioară.
Ca de individuală nu se pune problema, chiar zice paznicul ca l iei la mișto.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde Sly_Fox pe 21 Iul 2022, 19:47

Pe la Ialomița se dau autorizații la ciori în grup restrâns. În cazul în care se eliberează autorizație pentru alte specii, că vrei că nu vrei tot se trec și câteva ciori, trebuie făcut planul.
La individuală nu se trec ciori nu pentru că zice paznicul că-l iei la mișto, ci pentru că nu permite legislația. În cadrul Regulamentului privind autorizarea organizarea si practicarea vânătorii se specifică metodele de vânătoare, speciile și tipurile de vânătoare admise. Ciorile nu se trec pe individuale, la pândă se trec pe colectivă tip A, la nadă pe colectivă Tip A, la dibuit pe colectivă Tip A, iar la goană pe colectivă tip B.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde tehărău pe 22 Iul 2022, 14:19

Mulțumesc @Sly. Aia cu paznicul e o glumă locală, nu m-am gândit ca n-o știe toată lumea.
Pe vremea când primea autorizație doar paznicul, a cerut cineva unui paznic sa facă vânătoare. Și ăla nu avea chef, așa că găsea motive.
La colectivă, că nu sunt porci. A cerut omul sa caute porcii cu prietenii. Nu, că strică terenul și sperie porcii care și așa nu sunt. Atunci a cerut omul individuală, să vadă paznicul cu ochii lui ca nu strică nimic. Și răspunsul n-a întârziat:
- Hai bre, mă iei la mișto?...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde Sly_Fox pe 22 Iul 2022, 16:00

:D :D
Prin alte părți este lumea mai cizelată, în Bărăgan sunt toți prăfuiți, nu se pricep la "subtilități". Trebuie să mai citim! :techie-studyingbrown:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde yoghi pe 24 Iul 2022, 01:23

Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Anterior

Înapoi la Combatere !

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate