Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 20 Apr 2024, 01:55

A.C. pest control

Subiect dedicat combaterilor organizate sau in grup restrins la principalii daunatori ai vanatului in extra sezon . Acces la autorizatii , probleme , etc .

Moderatori: Ghinda, CCM

A.C. pest control

Mesajde bogdan187 pe 25 Noi 2011, 22:28

In primul rand , asta este primul topic deschis pe acest forum si v-as ruga sa fiti blanzi...
In aldoilea rand sper ca postez unde trebuie despre urmatoarea idee care , banuiesc , nu va este straina:
-am tot citit pe acest forum despre faptul ca in ultimul timp vanatul , mai ales cel mic s-a tot imputinat , si o mare parte din vina , ma gandesc ca o au pradatorii naturali , ca vulpile; cainii hoinari ; cotofenele(care fac prapad in cuiburile de fazani si alte specii de vanat cu pene , si nu numai); ciorile , care in ultimul timp s-au inmultit si fac aceleasi pagube ca si cotofenele;
Acestea fiind spuse vine si intrebarea: a-ti fi de acord cu legalizarea pest controlului cu arme cu aer comprimat la ciori , cotofene si sobolani mai ales ca din ce am observat la partidele de vanatoare la care am participat ,vanatorii nu prea irosesc un cartus de 2 Ron pe o cioara sau cotofana , ce sa mai zicem de partide de vanatoare organizate pentru acest tip de vanat. Asta in conditiile in care sunt sute de detinatori de a.c. in aceasta tara care s-ar bucura sa trimita la pamant o cioara sau o cotofana.Bineinteles asta intr-un cadru legal cu normative specifice acetui tip de actiune.
Si eu sunt detinator de a.c. si pretendent la permisul de vanator , si sunt sigur ca si multi dintre dumneavoastra vanatori fiind , aveti sau a-ti detinut la un moment dat o arma cu aer comprimat ; din acesta cauza va rog sa va postati ideile despre acest subiect indiferent daca sunteti pro sau contra.
Va rog sa luati in calcul ca in alte tari este permis acest tip de vanatoare si nu sunt putine exemplele.

Cu stima,

Bogdan A.
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: A.C. pest control

Mesajde Katalin pe 26 Noi 2011, 01:47

Eu sunt de acord...dar pana atunci stam cu ele in dulap si tragem doar la poligon teoretic ca "asa e in tenis" .

Romanu' e al dracu si daca iese sa impuste ciori pe camp cu AC ...si vede un fazanel... incearca sa vada daca il zareste bine pe luneta...si daca tot pica...il ia ca doar nu l o lasa la vulpi... Dar chiar si asa ar fi un beneficiu..Macar sa impuste el 100 de ciori si cotzofene... ca un fazan nu se cunoaste. :)

In concluzie ...as fi de acord. :)
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: A.C. pest control

Mesajde costel9974 pe 26 Noi 2011, 07:37

mai bine cele cu percutie pe rama decit AC
costel9974
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 21 Iul 2008, 16:49
Locaţie: BAIA DE ARAMA

Re: A.C. pest control

Mesajde PERTE FLORIAN pe 26 Noi 2011, 09:09

ar fi bine dar astia neau luat si dreptul sa mai avem munitie pentru armele de 5,6,sunt foarte bune la combatere un cartus costa 0,33-0,54 lei
PERTE FLORIAN
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 10 Mar 2009, 14:25

Re: A.C. pest control

Mesajde liviur pe 26 Noi 2011, 11:40

Asa cum a spus @katalin -iese omu' la combatere o data, de doua ori si se trezeste ca vrea si el un fazan si daca tot nu vede nimeni ... poate in viitor cand om fi mai responsabil ca natie (peste 2-3 generatii)
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 833
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: A.C. pest control

Mesajde Ghinda pe 26 Noi 2011, 12:10

De asta avem legislatia asta, ca toti gandesc ca daca..........................!!!!!!!!!!!
Eu sunt de acord cu orice tip de vanatoare(cu arma, arc, arbaleta, pasari de prada, ogari, sulita etc. ) si orice tip de arma. Legislatie cu pedepse avem, trebuie doar aplicate strict, fara drept de apel.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: A.C. pest control

Mesajde Ghinda pe 26 Noi 2011, 12:13

Si apropo, daca gandim ca mai sus, ca isi ia omul si un fazan ca tot este, hai sa interzicem de tot vanatoarea, ca iese omul in teren la fazani si iepure si poate impusca si o rata sau ma rog altceva. La ce bun sa le dam arme de vanatoare, ca sigur va face ceva.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: A.C. pest control

Mesajde marcel_asd2004 pe 26 Noi 2011, 15:45

Ce sa mai vorbim de cotofene, ciori sau sobolani cand nimeni la ora actuala nu mai organizeaza vanatoare de combatere si s-a umplut de sacali, caini hoinari sau vulpi care pot fi la fel de bine tintite la vanatorile organizate. Eu unul nu iert nimic de acest gen cand imi iese in bataie dar restul colegilor chiar se vaita de un cartus de 2 lei. Mai e si conceptia "pe vremea mea primeai 2 cartuse pt fiecare exemplar impuscat".

Ideea folosirii acestui gen de arme ar fi o solutie destul de economica si ar gasi totusi si o utilitate pt. ele. Sa fim sinceri...cine foloseste pustile astea doar in poligon? Cine a folosit si Geko probabil ;)
marcel_asd2004
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 25 Iun 2008, 14:18
Locaţie: Dr.Tr.-Severin

Re: A.C. pest control

Mesajde Jicol Dilo pe 26 Noi 2011, 17:30

Pe vremuri nu erau atit de multe ciori si cotofene... Populatiile de ciori si cotofene au crescut pentru ca dusmanii lor naturali sau redus considerabil. Stiti care era principalul dusman natural al corvidelor? Uliul. Pentru ca pe vremuri existau mai multe paduri, si aproape ca nu existau columbofili (adica mai putini criminali dar si mai putini porumbei) efectivele de uliii erau mult mai mari, iar din hrana acestora corvidele reprezentau un procent important.

Acum asupra uliului se pune o presiune enorma, sint ucisi cu sutele in fiecare sezon rece de catre columbofili, tarani si uneori chiar de catre vinatori pe motiv ca acestia le prind porumbeii, gainile sau vinatul. Nu numai ca aceasta specie de rapitoare si-a redus considerabil arealul si numarul de efective, dar putinele exemplare care supravietuiesc macelului anual s-au orientat spre oferta tot mai bogata de porumbei... Multi si prosti!... Da, ati citit bine, porumbei prosti pentru ca majoritatea detinatorilor de porumbei ii tin pe acestia inchisi din toamna pina in primavara tocmai ca sa-i protejeze de atacurile uliilor. Numai ca porumbeii tinuti inchisi in fiecare an cite 6 luni, nu isi dezvolta tehnici si strategii de aparare contra uliilor pe care apoi sa le transmita an de an puilor. (V-ati intrebat de ce porumbeii care zboara liber prin pietele oraselor nu isi reduc in nici un an efectivele? In primul rind pentru ca sint foarte bine antrenati si experimentati impotriva atacurilor lansate de rapitoare.)

Revenind, de aceea ulii, atitia cit sint, prefera tot mai mult in loc de ciori si cotofene experimentate prazi mai usoare cum ar fi porumbeii columbofililor. Si uite asa periodic apar probleme si intrebari legate de combaterea ciorilor, de ravagiile pe care le fac cotofenele in rindul puilor de potirniche, fazan, etc si se incearca solutii care mai de care mai… ne-naturale si prea putin eficiente.

Ca sa va faceti o imagine cam la ce nivel se extermina ulii atasez niste poze facute dupa cum am citit mai la nord de ganita noastra, in Ucraina. Asta nu inseamna ca la noi nu se intimpla astfel de lucruri atit de grotesti... Nu sintem sfinti, va garantez!...

Imagine

Imagine

Imagine
"Ca ale Mele sint toate fiarele pamintului,..." Psalmul 49:11
http://www.punte-spate.ro
Avatar utilizator
Jicol Dilo
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 03 Apr 2010, 19:32
Locaţie: Bucovina

Re: A.C. pest control

Mesajde madalin122582 pe 26 Noi 2011, 21:06

E o idee foarte buna si eu sunt perfect de acord cu ea. Si cine sa gandeste ca impusti fazanul la zbor cu AC-ul sa se mai gandeasca odata. nu zic ca nu e posibil ca din 1000 de focuri sa nu il nimeresti odata. Poate cu PCP-ul sa il dai jos. Cu AC-urile limitate la 220 m/s ai o sanse foarte mici sa il nimeresti.
Eu am fost la tara la bunici intr-un weekend. Avea niste rozatoare "domesticite" printre niste lemne. A fost distractie maxima cu CFX-ul.
Stiu ca in alte tari pest control-ul e permis cu AC. De ce nu s-ar putea si la noi?
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: A.C. pest control

Mesajde bogdan187 pe 26 Noi 2011, 22:23

liviur scrie:Asa cum a spus @katalin -iese omu' la combatere o data, de doua ori si se trezeste ca vrea si el un fazan si daca tot nu vede nimeni ... poate in viitor cand om fi mai responsabil ca natie (peste 2-3 generatii)


Tot la fel de bine poate si vanatorul sa traga la o cervida iesita din intamplare pe cand era el la vanatoare (cu autorizatie) la rate si sunt absolut sigur ca are mai mari sanse sa o impuste decat sa impusti cu a.c. un fazan . Si daca o face o face pe barba lui , cum a mai spus un coleg....pentru asta exista legile si cei ce o aplica. Toti traim in aceeasi tara si fiecare padure are uscaciunile ei.


Cu stima,
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: A.C. pest control

Mesajde salus pe 27 Noi 2011, 08:00

Vanatoarea este pentru VANATORI!
La pasari un vanator trimite catre vanat la un singur foc in medie 80 de alice si culmea nu de fiecare data pasarea pica.
Vreau sa vad si eu un posesor de AC doborand in zbor o cioara, cotofana sau alta pasare!!!
O astfel de lege care sa permita vanatoarea cu "arme cu AC" (daca li se poate spune arme) nu ar face decat ca pe fondurile de vanatoarea sa fie in permanenta cateva zici de "pseudovanatori" purtatori de astfel de jucarii.Rezultatul ar fi unul singur!VANATUL SI ASA PUTIN SE VA IMPUTINA DATORITA FAPTULUI CA VA FI MAI MEREU DERANJAT!
Concluzica.........ca si titlul!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: A.C. pest control

Mesajde bogdan187 pe 27 Noi 2011, 09:14

salus scrie:Vanatoarea este pentru VANATORI!
La pasari un vanator trimite catre vanat la un singur foc in medie 80 de alice si culmea nu de fiecare data pasarea pica.
Vreau sa vad si eu un posesor de AC doborand in zbor o cioara, cotofana sau alta pasare!!!
O astfel de lege care sa permita vanatoarea cu "arme cu AC" (daca li se poate spune arme) nu ar face decat ca pe fondurile de vanatoarea sa fie in permanenta cateva zici de "pseudovanatori" purtatori de astfel de jucarii.Rezultatul ar fi unul singur!VANATUL SI ASA PUTIN SE VA IMPUTINA DATORITA FAPTULUI CA VA FI MAI MEREU DERANJAT!
Concluzica.........ca si titlul!


As fi perfect de acord cu tine daca , majoritatea vanatorilor (mai sunt si exceptii) ar arunca un cartus de 2 Ron pe o cioara ori cotofana , sau s-ar face vanatori organizate la daunatori (macar 1-2 de fiecare grupa pe sezon) si atunci in mod sigur in cativa ani s-ar vedea diferenta . Iar cat priveste impuscarea unei pasari din zbor , iti zic eu nu poti cu un a.c., in schimb ai mai multe sanse sa iei de la 60m o pasare care sta pe o creanga cu un a.c.(echipat cu o luneta) decat cu o lisa .
Iar in ce priveste deranjarea vanataului...este foarte simplu , ciorile si cotofenele umbla mai mult pe langa sate (in pomii din fundul gradinii) decat in inima fondului, mai ales pe timp de iarna , dealtfel ciorile se aduna seara sa innopteze in padurile de langa orase.. acestea fiind si locurile cele mai bune pentru vanarea acestora cu a.c.
Sa nu crezi ca o astfel de lege ar face ca toti detinatorii de a.c. sa se adune si sa faca vanatori pe fonduri , dar macar sa ne lase sa impuscam cioara sau cotofana din nucul din gradina sau de pe stalpul din fata casei ,lucru pe care cei mai multi detinatori de a.c. nu il fac pentru ca majoritatea avem vecini de ,,treaba ,, , si ne este teama ca te trezesti ca esti cercetat pentru braconaj cu dosare si tot tacamul pentru o amarata de cotofana care pe langa ouale din cuibul de fazan , mananca oule si din cuibul gainilor din curtea mea si din cuibul gainilor din cuibul vecinului , care nu s-a gandit la asta cand a sunat la 112.
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: A.C. pest control

Mesajde emy pe 27 Noi 2011, 09:27

wow....a fost nevoie de cativa ani sa se scrie asa ceva.
unde e domnul Johny wolf????
cred ca are altceva de spus - vanatorii nu folosesc ac...si cei ce vor sa impuste ciori sa se faca vanatori.

o zi buna.
emy
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 15 Noi 2006, 20:17

Re: A.C. pest control

Mesajde cezar2003 pe 27 Noi 2011, 12:01

Atat vanatoarea cat si combaterea e in sarcina vanatorilor.

Am auzit de proprietari de A.C. care vaneaza iepurasul la far sau chiar au tras in caprioare. Evident ranesc animalele lipsindule de o moarte curata fara chinuri.

Concluzie: vrei sa mergi pe camp sa cotribuii la echilibrul cinegetic, munceste mai mult strange bani de arma, munitie si taxe !
cezar2003
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 25 Noi 2011, 16:18

Re: A.C. pest control

Mesajde cds pe 27 Noi 2011, 12:13

Sunt de acord cu ce spune Bogdan187 ,este mult mai bun un ac pt pest control.
Te poti intinde lejer cu el si peste 100m iar cioara si alti daunatori care s-au inmultit peste masura pot fi starpiti cu niste costuri infime,un cartus =2 lei iar o alica ac=0,1 lei.
Deci haideti sa legalizam ac-ul doar pt. pest control si toti avem de castigat.
Paznicul de pe fondul de vanatoare are tot dreptul sa faca control,iar daca se constata ca sa vanat in loc de pest control atunci se pot lua masurile cuvenite.
Acesti daunatori va fac mai mult rau pe un fond de vanatoare,mancand ouale celorlalte pasari si chiar pui de iepuri sau alt puiet,decat ar speria vanatul un ac-ist facand pest control.
daca se legalizeaza sau nu pest controlul tot vor exista si astfel de persoane care fac braconaj cu armele din dotare.
Si totusi sa nu uitam ca cei mai multi braconieri sunt tot vanatorii care nu respecta legile si merg la vanat cu jeepuri si alte prostii care orbesc vanatul pe timp de noapte,
Asa ca nu mai fiti contra noastra,incercati sa ne sprijiniti si vor avea de castigat ambele tabere.
Cu stima.
cds
 
Mesaje: 7
Membru din: 27 Aug 2011, 17:31

Re: A.C. pest control

Mesajde salus pe 27 Noi 2011, 13:15

hmmmm..........AC la 100 m??? :lol: am trait sa o aud si pe asta!
Dragii mei AC-ISTI, daca doriti sa vanati faceti-va vanatori si apoi daca vreti sa fiti extravaganti si va tin"bracinarele" puteti folosi proiectil unic pentru "daunatorii zburatori".
Combaterea se face in fondurile de vanatoare nu in curtea casei si nici in parcul din spatele blocului, combaterea este de altfel o tributie a grupelor de vanatoare, este adevarat ca nu se face cat ar trebui dar sa fim seriosi........jucariile astea cu aer comprimat nu au ce cauta la vanatoare(si combaterea este tot vanatoare)!
Consider putin jignitoare afirmatiile unora, cum ca vanatorii nu se indura sa dea 2 lei pe un cartus pentru combatere, spre stiinta acestora, un vanator aloca pentru pasiunea lui minim 2500 lei pe an sa nu mai punem aici alte costuri secundare gen transport si altele!
In concluzie, traim intr-o epoca in care vanatoarea este o pasiune si asta costa, esti posesor de AC, 0,01 lei o alica.............AI SUFICIENTE DREPTURI PENTRU CAT PLATESTI!!!!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: A.C. pest control

Mesajde adrian negoita pe 27 Noi 2011, 14:23

salus scrie:hmmmm..........AC la 100 m??? :lol: am trait sa o aud si pe asta!
Dragii mei AC-ISTI, daca doriti sa vanati faceti-va vanatori si apoi daca vreti sa fiti extravaganti si va tin"bracinarele" puteti folosi proiectil unic pentru "daunatorii zburatori".
Combaterea se face in fondurile de vanatoare nu in curtea casei si nici in parcul din spatele blocului, combaterea este de altfel o tributie a grupelor de vanatoare, este adevarat ca nu se face cat ar trebui dar sa fim seriosi........jucariile astea cu aer comprimat nu au ce cauta la vanatoare(si combaterea este tot vanatoare)!
Consider putin jignitoare afirmatiile unora, cum ca vanatorii nu se indura sa dea 2 lei pe un cartus pentru combatere, spre stiinta acestora, un vanator aloca pentru pasiunea lui minim 2500 lei pe an sa nu mai punem aici alte costuri secundare gen transport si altele!
In concluzie, traim intr-o epoca in care vanatoarea este o pasiune si asta costa, esti posesor de AC, 0,01 lei o alica.............AI SUFICIENTE DREPTURI PENTRU CAT PLATESTI!!!!
Daca taceai,filozof ramaneai,dar asa....,si daca vrei sa sti ceva,as vrea sa vad si eu vanatorul ala caruia iar pasa de fondul de vinatoare,ia incercati sa faceti o iesire la reparat hranitori,si vedeti citi vin dintr-o grupa,vreo 3-4 insi,tot asa si cu combaterea,pe motiv ca vulpea pute in ceaun,si sacalul,cioara sau cotofana nu-s de mincat,si asa cum spuneai,da ai atitea drepturi pt cit platesti,ori tu dai bani ca sa iesi la vinatoare si nu gasesti iepuri capre si tapi,ori porci,dar pt asta dai banu' nu?
adrian negoita
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 29 Iun 2009, 09:44
Locaţie: orastie

Re: A.C. pest control

Mesajde salus pe 27 Noi 2011, 15:03

Pt. Adrian Negoita!
Esti vanator???? Iti doresc ca pe fondul unde vanezi tu sa misune vreo 50-100 de posesori de AC, cu siguranta in vreo doi ani o sa ceri pe forum sprijinul nostru in vederea unei "combaterii" a AC-ISTILOR :lol:
Daca nu esti vanator ............SUNT FORUMURI SPECIALE PT. AC-ISTI SI ALTE GENURI DE POSESORI, PURTATORI DE ARME!
Moderat

MODERATORUL
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: A.C. pest control

Mesajde GeKados pe 27 Noi 2011, 17:12

salus scrie:hmmmm..........AC la 100 m??? :lol: am trait sa o aud si pe asta!


Asa pt info, eu am tras si am lovit constant (in mai multe iesiri) la 110m masurati o tinta de aprox. 20 X 30 cm, ....din pozitia culcat!
La aceasta distanta alica de 5,5 are destula energie pentru a perfora un bidon de ulei de motor.
Acum asta merge la tinte fixe dar folosirea AC-ului la 100m si peste pe o tinta vie de genul ciorilor..... :?:
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: A.C. pest control

Mesajde violiv pe 27 Noi 2011, 17:57

Asa suntem noi, pas de putem dezbate un subiect in liniste si la obiect. Daca nu injuram ceva n-am facut nimic.

Pentru toata lumea: exista tari pe lumea asta, chiar in UE, unde vanatoarea este permisa si cu arme cu aer comprimat. Se impusca pasarele dar si iepuri si chiar mistreti. :mrgreen: Exista chiar locuri nu foarte indepartate unde vanarea anumitor specii este permisa numai si numai cu AC sau 22 lr (iepuri de vizuina in anume zone din Anglia, de ex.).
Exista alte tari pe lumea asta unde nu-ti trebe niciun fel de examen ca sa fii vanator si, culmea, sunt tari in care este vanat la greu si se vaneaza muuuuult de tot...e drept, doar cu autorizatie.
100 m cu AC pentru tinta vie este mult peste puterile oricarei arme existente astazi. Proiectilul poate ajunge acolo dar nu garanteaza un deces sigur al piesei vizate. Cei ce practica asta au invatat ca nu prea se pot intinde nici la 50 m pentru ca o cotofana sa ramana sigur in foc...penajul unei pasari este de multe ori mai rezistent decat un bidon de ulei.

Eu sunt pentru vanatoare cu AC asa cum exista in tari in care oamenii nu prea poseda bunul simt elementar si trebe manati de la spate cu legi foarte stricte: s-o practice vanatorii, in aceleasi conditii in care o practica cu armele de foc, cu arme de aer comprimat dedicate. La fel cum as vrea sa pot vana cu pasari de prada, ogari sau arc. Doar pentru ca pe alte plaiuri se poate asa ceva ar trebui sa va trezeasca macar un sambure de interes.
Pentru cei care poseda o puscuta si vor joaca pe tinte vii exista cartoane sau bidoane.

Nu arma braconeaza de capul ei ci posesorul si interzicerea oricarui fel de arme n-a rezolvat cu nimic problema braconajului ... cu latul sau ogarul, de ex.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: A.C. pest control

Mesajde salus pe 27 Noi 2011, 18:16

Nu pot sa te contrazic! am tras si eu cu AC dar la distante de pana in 30m si rare ori a perforat un bidon de cola, sa nu mai vorbim "unde dai si unde crapa" si armele de foc, pe distante mari, proiectilul are o cadere considerabila dar pliciurile astea?!
Destinatia lor este clara si imi pastrez opinia, nu au ce cauta astfel de arme la vanatoare, fie ea si combatere!!!eu unul nu am nevoie de "binefacerea" AC-ISTILOR!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: A.C. pest control

Mesajde violiv pe 27 Noi 2011, 18:30

http://www.youtube.com/watch?v=0eUx_oEp ... re=related

si cu una mai pamanteana

http://www.youtube.com/watch?v=ugyO7dcF1n8

Ai cam ramas in urma. O astfel de arma trimite un proiectil de masa unei "trei la fund" sau chiar a unui brenneke cu aceeasi viteza si eficienta ca dintr-o lisa....si cu acelasi zgomot :mrgreen:

Esti cam aspru in pareri.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: A.C. pest control

Mesajde Makulu pe 27 Noi 2011, 19:04

Salut !
Sunt total deacord ca armele cu a.c. sa fie folosite la combaterea daunatorilor,am vazut zeci de filmulete pe youtube care demonstreaza eficacitatea lor !
Nu sunt vanator dar sper ca dupa sarbatori sa obtin un permis de port-arma si sa-mi cumpar o astfel de pusca,de preferat marca Gamo,am auzit ca este printre cele mai bune (imi cer scuze daca prin postarea firmei se considera reclama). De asemenea o sa ma documentez foarte bine despre situatiile in care o pot folosi sa nu cumva sa raman fara ea iar ciorile,cotofenele,graurii...etc vor avea un dusman in plus.
Va salut !
Avatar utilizator
Makulu
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 22 Dec 2009, 21:50

Re: A.C. pest control

Mesajde bogdan187 pe 27 Noi 2011, 19:13

salus scrie:Nu pot sa te contrazic! am tras si eu cu AC dar la distante de pana in 30m si rare ori a perforat un bidon de cola, sa nu mai vorbim "unde dai si unde crapa" si armele de foc, pe distante mari, proiectilul are o cadere considerabila dar pliciurile astea?!
Destinatia lor este clara si imi pastrez opinia, nu au ce cauta astfel de arme la vanatoare, fie ea si combatere!!!eu unul nu am nevoie de "binefacerea" AC-ISTILOR!


Asadar domnu' Salus ,
Sunt de acord cu opinia ta exprimata in mai multe posturi mai sus , am cerut opinia tuturor fie pro fie contra si nu am ce sa comentez cu privire la asta .....dar .....tot ce ai scris despre armele cu a.c. mai sus arata ca nu ai nici in clin nici in maneca cu asta , deci cred ca nu ar trebui sa-ti dai cu parerea despre destinatia acestor arme , si as putea sa te contrazic linistit cu o sumedenie de dovezi in favoarea mea .
Asadar cum a spus si Violiv sunt tari in care se practica asta cu arme destinate acestei activitati , si parca nu sunt starpite de vanat din cate stiu eu.
Si...by the way.... daca crezi ca pentru un a.c. nu ai nevoie de bani te inseli amarnic...nu este vorba de bani aici , sunt foarte multi a.c. -isti care au arme cu mult peste 1000 Euro , sa nu mai zicem de upgrade-uri pentru ele care nu sunt deloc ieftine si astfel pretul unei astfel de arme depaseste linistit o carabina Browning x bolt , sau o lisa Winchester Vulcan care din cate stiu eu nu mai au nevoie de upgrade-uri.
Sper sa fie fara suparare!!!

Cu stima,

Bogdan A.
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: A.C. pest control

Mesajde maryo pe 27 Noi 2011, 19:29

Ce bine ca aici este permis cal.17hmr la vanatoare este un super calibru pentru varmit ffffoarte precis munitie ieftina si tras mult :wink: :D
maryo
Membru important
 
Mesaje: 244
Membru din: 17 Apr 2009, 19:33
Locaţie: Spania (Madrid)

Re: A.C. pest control

Mesajde bogdan187 pe 27 Noi 2011, 19:39

maryo scrie:Ce bine ca aici este permis cal.17hmr la vanatoare este un super calibru pentru varmit ffffoarte precis munitie ieftina si tras mult :wink: :D


17 hmr nu are percutia pe rama?
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: A.C. pest control

Mesajde salus pe 27 Noi 2011, 19:44

Moderat

MODERATORUL

Vrei sa vanezi cu AC mergi acolo unde este permis!!!! dar ai grija ca nici aia nu te primesc daca nu esti vanator!
Daca citeai cu atentie postarile mele ai fi remarcat faptul ca am precizat foarte clar ca vanatoarea este pentru vanatori!!! asa ca lasa tu ciorile si cotofenele sa le impuscam noi cu armele noastre de foc "neperformante" la o distanta rezonabila de 35-50m nu ca tine cu AC la 100m!
Am uitat sa te intrebm tragi din pozitia culcat la cioara aflata la 100m??? :lol:
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: A.C. pest control

Mesajde cds pe 27 Noi 2011, 20:16

cds
 
Mesaje: 7
Membru din: 27 Aug 2011, 17:31

Re: A.C. pest control

Mesajde GeKados pe 27 Noi 2011, 20:36

17 hmr are percutie pe rama
Referitor la armele AC si tinand seama de limita impusa la noi in tara la Vmax = 220 m/s cel mai bine ar fi ca aceste arme sa fie utilizate la trageri de agrement...deci tir , cartoane, peturi, doze, conserve, ..etc...etc.. este cel mai sigur asa pt toata lumea.

PS: gamo pro hunter de 5,5 la 50m perforeaza o cutie de conserve iar la PET-ul de cola daca este gol si il lovesti in laterale ricoseaza (alica este cu cap sferic si nu cu varf ascutit) dar daca il lovesti in centru si mai este si plin il perforeaza. Am tras la un pet de aprox 5l (cele pt apla plata din super market ) plin cu apa la o distanta de 75-80 m si l-a perforat dar alica a ramas inauntri (acelasi pet la 110m gol nu a avut nici macar o zgarietura in plus pe el desi l-am lovit constant).
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Următorul

Înapoi la Combatere !

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Publicitate