Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 07:10

A.C. pest control

Subiect dedicat combaterilor organizate sau in grup restrins la principalii daunatori ai vanatului in extra sezon . Acces la autorizatii , probleme , etc .

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: A.C. pest control

Mesajde violiv pe 05 Sep 2012, 07:51

@vrajitoru

Eu nu m-am intins la asa distanta. Caderea e destul de mare si nu e nici o distractie sa tragi la 30 cm deasupra tintei.
Mi se pare la fel de nenatural ca atunci cand tragi la talere la 2 metri in fata talerului.


Iti ridici o tabela balistica si corectezi pentru distanta din turete - asa te inveti si cu trasul la distante mai mari de 150 m cu glont. Distractia e maxima.

Tu tragi cu alice numa la tinta fixa? "Natural" este sa pui corectie ... c-asa-s legile fizicii din natura noastra.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: A.C. pest control

Mesajde Vrajitoru pe 10 Sep 2012, 07:26

violiv scrie:@vrajitoru

Eu nu m-am intins la asa distanta. Caderea e destul de mare si nu e nici o distractie sa tragi la 30 cm deasupra tintei.
Mi se pare la fel de nenatural ca atunci cand tragi la talere la 2 metri in fata talerului.


Iti ridici o tabela balistica si corectezi pentru distanta din turete - asa te inveti si cu trasul la distante mai mari de 150 m cu glont. Distractia e maxima.

Tu tragi cu alice numa la tinta fixa? "Natural" este sa pui corectie ... c-asa-s legile fizicii din natura noastra.

Nu nu. Ma refeream la faptul ca daca tragi la talere la distanta mare trebuie sa pui o corectie foarte mare. La cele la care pui 1 m sau 1.5 m mai e cum mai e. Dar la alea la care pui 2 m si peste ... nu zic ca nu se poate trage ... dar mi se pare ciudat. Na asta e parerea mea, nu ca ar fi o definire generala.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: A.C. pest control

Mesajde bogdan187 pe 23 Sep 2012, 00:44

o tragere la ............200m .....cu un pcp de cal 5.5

http://www.youtube.com/watch?v=F-KzWVPafes
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: A.C. pest control

Mesajde Cattalin pe 02 Noi 2012, 18:53

Sunt nou pe acest forum.
Vreau sa imi achizitionez o pusca cu aer comprimat si de cateva zile ma uit pe diverse site-uri si forumuri, in sa, pe la noi, mai slabuti cu tema asta.
Din ce am vazut pana acum (si dupa posibilitatile financiare pe care le am) m-am gandit sa imi cumpar o Gamo CFR Whisper IGT de 5.5.
Vreau sa imi iau la ea si luneta. Despre lunete chiar ca nu cunosc aproape nimic, insa o sa vorbesc cu vanzatorul sa imi dea una pentru a.c. nici cea mai scumpa, nici cea mai ieftina.
Nici cei de la magazinele de arme nu stiu prea bine care sunt avantajele tehnologiei IGT si CFR.
As fi bucuros daca am putea purta o discutie pe aceasta tema.
Cu stima.
Cattalin
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Oct 2012, 17:43

Re: A.C. pest control

Mesajde scirocco pe 04 Noi 2012, 11:22

Cred ca ar trebui sa cauti parerea celor de pe forumul impatimitilor A.C.( aer comprimat sau poate "conditionat"...cine stie....).Aici miroase a praf de pusca....alta socoteala!
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: A.C. pest control

Mesajde Cattalin pe 04 Noi 2012, 12:24

scirocco scrie:Cred ca ar trebui sa cauti parerea celor de pe forumul impatimitilor A.C.( aer comprimat sau poate "conditionat"...cine stie....).Aici miroase a praf de pusca....alta socoteala!


Pai vad ca titlul topic-ului este ,,A.C. pest control" ... poate ca unii mai dau cu petarde si artificii de miroase a ... ,,praf de pusca"
Cattalin
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Oct 2012, 17:43

Re: A.C. pest control

Mesajde DeepR pe 04 Noi 2012, 13:18

@ "Cattalin" uite viziteaza aceasta adresa http://www.clubairguns.ro/forum/ este un forum al posesorilor de ac, cei de acolo te pot ajuta mai bine cred...
DeepR
 
Mesaje: 18
Membru din: 19 Mar 2012, 17:53

Re: A.C. pest control

Mesajde Cattalin pe 04 Noi 2012, 19:22

Multumesc, imi facusem cont mai demult acolo insa mai greu cu activarea contului. Acum vad ca mi s-a activat si voi posta si acolo.
Cattalin
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Oct 2012, 17:43

Anterior

Înapoi la Combatere !

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Publicitate