Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:57

Daca omori sorecarii, mor si... caprioarele!

Subiect dedicat combaterilor organizate sau in grup restrins la principalii daunatori ai vanatului in extra sezon . Acces la autorizatii , probleme , etc .

Moderatori: Ghinda, CCM

Daca omori sorecarii, mor si... caprioarele!

Mesajde Jicol Dilo pe 03 Ian 2012, 19:46

Undeva in lumea asta s-au gindit cei mai inteligenti locuitori de pe pamint sa faca ei un pic de ordine in legile naturii... Dupa ce au nimicit in draci sorecari, bufnite, vulpi si alte animale care ii "incurcau" in timp ce isi admirau tarlaua, ce sa vezi?... Au constatat (sau li s-au parut!) ca sau cam inmultit rozatoarele!... Dupa o scurta si inteleapta deliberare si-au zis: "In iad cu rozatoarele, vom otravi pamintul!"... Si l-au otravit!... Dupa terminarea operatiunii, vazind care sint rezultatele, "inteligentii" care au conceput mareata operatiune au ramas cu o dilema... De cind sint caprioarele... rozatoare?!...

Cititi si va minunati!

http://www.antena3.ro/romania/76-de-cap ... 50021.html
"Ca ale Mele sint toate fiarele pamintului,..." Psalmul 49:11
http://www.punte-spate.ro
Avatar utilizator
Jicol Dilo
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 03 Apr 2010, 19:32
Locaţie: Bucovina

Re: Daca omori sorecarii, mor si... caprioarele!

Mesajde dany3lus pe 03 Ian 2012, 20:17

uite ca sunt si ,genii'' de astea, si spre ghinionul nostru sunt multe.
am vazut stirea la tv si au spus ca au mai ramas 20 si cva de caprioare pe respectivul fond.
.........incompetenti notorii,,,,,,,,,,
dany3lus
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 13 Iul 2011, 08:53

Re: Daca omori sorecarii, mor si... caprioarele!

Mesajde dany3lus pe 03 Ian 2012, 20:17

uite ca sunt si ,genii'' de astea, si spre ghinionul nostru sunt multe.
am vazut stirea la tv si au spus ca au mai ramas 20 si cva de caprioare pe respectivul fond.
.........incompetenti notorii,,,,,,,,,,
dany3lus
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 13 Iul 2011, 08:53

Re: Daca omori sorecarii, mor si... caprioarele!

Mesajde voinicu pe 03 Ian 2012, 21:37

Aceiasi soarta o merita si ei......pacat de acele caprioare.........
voinicu
 
Mesaje: 3
Membru din: 21 Dec 2011, 17:30

Re: Daca omori sorecarii, mor si... caprioarele!

Mesajde salus pe 04 Ian 2012, 11:43

De urmarit finalul povestii!!!!
Din cate stiu eu nu nu este vorba de 1-2 tarani amarati care au imprastiat o substanta pe camp, este vorba de o asociatie agricola importanta in zona.......ce se cam plangea de faptul ca "rozatoarele le cam tavalesc graul"!
Sa vedem cat de romaneste vor rezolva autoritatile aceasta situatie!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Daca omori sorecarii, mor si... caprioarele!

Mesajde Sly_Fox pe 04 Ian 2012, 15:19

Vinovatii sa plateasca pentru paguba provocata, apoi sa achite si cheltuielile aferente unei repopulari cu animale din specia caprior.
Sa vedem atunci daca mai arunca cineva otrava pe camp , asa fara nici o retinere.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Daca omori sorecarii, mor si... caprioarele!

Mesajde maryo pe 04 Ian 2012, 15:20

salus scrie:De urmarit finalul povestii!!!!
Din cate stiu eu nu nu este vorba de 1-2 tarani amarati care au imprastiat o substanta pe camp, este vorba de o asociatie agricola importanta in zona.......ce se cam plangea de faptul ca "rozatoarele le cam tavalesc graul"!
Sa vedem cat de romaneste vor rezolva autoritatile aceasta situatie!

Ai dreptate s-a vedem cat de romaneste vor ramane nepedepsiti inculpatii! :(
maryo
Membru important
 
Mesaje: 244
Membru din: 17 Apr 2009, 19:33
Locaţie: Spania (Madrid)

Re: Daca omori sorecarii, mor si... caprioarele!

Mesajde mountainhunter pe 04 Ian 2012, 21:21

eu am stiut din timp de treaba asta,de stirea asta...numai nu stiu cum sa deschid un subiect pe pagina asta(nu ma prea pricep la calculatoare) si am asteptat ca cineva sa deschita subiectu'...pacat de acele bijuterii mai oameni buni:( buna tara rea tocmeala...:(
mountainhunter
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Iun 2010, 21:44

Re: Daca omori sorecarii, mor si... caprioarele!

Mesajde linx35 pe 05 Ian 2012, 12:34

Poate suna tragic dar asta este varful aisbergului, acei cetateni sunt pusi pe treaba :shock: fac agricultura intensiva, v ati intrebat de ce Romania este campioana la rapita si soia ? Numai la noi culturile de genul se pun dupa ureche , pentru ca pamantul este concesionat(ei iau subventia , recolta si pa aaaa peste 5 -10 ani v om vorbi, tot noi ca si acum de pe marginea izlazului pustiu ) , acele plante spoliaza solul de minerale !
De ce mor albinele ?
Pai nr 1 :se cultiva plante modificate genetic
nr 2 : se folosesc insecticide ata de puternice incat mor si soarecii :)

dany3lus scrie:uite ca sunt si ,genii'' de astea, si spre ghinionul nostru sunt multe.
am vazut stirea la tv si au spus ca au mai ramas 20 si cva de caprioare pe respectivul fond.
.........incompetenti notorii,,,,,,,,,,
linx35
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 28 Dec 2010, 09:56

Re: Daca omori sorecarii, mor si... caprioarele!

Mesajde linx35 pe 05 Ian 2012, 12:35

ei merita mai multa atentie din partea autoritatilor , pe care n o au ::))



voinicu scrie:Aceiasi soarta o merita si ei......pacat de acele caprioare.........
linx35
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 28 Dec 2010, 09:56

Re: Daca omori sorecarii, mor si... caprioarele!

Mesajde cyp pe 07 Ian 2012, 11:17

pacat mare pentru bietele caprioare.asta este romania noastra mult iubita lucram cu picioarele gandim cu fundul si spalam greselile cu spagi......rusineeeeeeeeeeeee
cyp
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 05 Ian 2010, 15:44
Locaţie: verona italy

Re: Daca omori sorecarii, mor si... caprioarele!

Mesajde george_i pe 07 Ian 2012, 16:54

Pacat, nu este prima data in Arad, parca si anii trecuti sa intamplat la fel cu cerbii lopatari.
Daca nu omorau de prima data sorecarii acestia isi faceau treaba si tinau razatoarele sub control, pana la urma asta inseamna echilibrul natural
Avatar utilizator
george_i
Veteran
 
Mesaje: 606
Membru din: 20 Iul 2008, 18:53
Locaţie: sibiu

Re: Daca omori sorecarii, mor si... caprioarele!

Mesajde Jicol Dilo pe 22 Ian 2012, 10:56

Inca "un lot" de caprioare au murit recent...

http://www.realitatea.net/ingrijorator- ... 06444.html

Alin - SV
"Ca ale Mele sint toate fiarele pamintului,..." Psalmul 49:11
http://www.punte-spate.ro
Avatar utilizator
Jicol Dilo
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 03 Apr 2010, 19:32
Locaţie: Bucovina

Re: Daca omori sorecarii, mor si... caprioarele!

Mesajde Sly_Fox pe 23 Ian 2012, 17:12

Dupa cum se stie, prostia si lacomia nu au limite pe aceasta lume. Si sunt al naibii de multi oameni adepti ai celor doua plagi.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Daca omori sorecarii, mor si... caprioarele!

Mesajde Donbazil pe 23 Ian 2012, 20:12

Sal'tare!
Mai a aparut o informatzie: Se pare ca de fapt otrava avea ca destinatzie oile , pentru ca gunoaiele de ciobani baga oile pe culturi, fara sa le pese ca fac pagube fermierilor. Cu amarastenii care au 1/2 sau 1 hectar tzine vrajeala, nu i-a prins pa si pusi, oile satule, paguba ramane, dar marii fermieri fac si ei ce pot sa-i descurajeze pe ciobani, numa ca baiu dreaq e ca astia si-au dat seama si n-au mai intrat pe-acolo insa bietele salbaticiuni, acolo aveau habitatul.....
Una peste alta si pe fermieri si pe ciobani ii doare fix in pix de vanat, fiecare cu interesele lor dar .....
Cum nici cu marii fermieri si nici cu imbuibatzii de ciobani " autoritatzile" nu vor sa se puna rau, ca mai au nevoie de ei, toot vanatorii sunt cei pagubitzi....
Multe se stiu dar putzine se spun pe-acolo.....
Sal'tare
Donbazil - Faget :shock: :shock: :shock:
Avatar utilizator
Donbazil
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 03 Ian 2009, 21:25
Locaţie: Faget / Timis

Re: Daca omori sorecarii, mor si... caprioarele!

Mesajde Jicol Dilo pe 25 Ian 2012, 18:53

Acelasi subiect, informatii actualizate...

http://stirileprotv.ro/stiri/arad/campu ... vorba.html

Alin - SV
"Ca ale Mele sint toate fiarele pamintului,..." Psalmul 49:11
http://www.punte-spate.ro
Avatar utilizator
Jicol Dilo
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 03 Apr 2010, 19:32
Locaţie: Bucovina

Re: Daca omori sorecarii, mor si... caprioarele!

Mesajde Lupdestepa pe 17 Apr 2013, 16:21

Hmmm, pai da..
In loc sa lasi sacalul sa manance soareci, il impusti, soarecii mananca granele, si proprietarii in loc sa fie cu grija la recolta sunt cu grija la otrava si la caprioarele din jur.
Avatar utilizator
Lupdestepa
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 04 Noi 2012, 21:34

Re: Daca omori sorecarii, mor si... caprioarele!

Mesajde Sly_Fox pe 17 Apr 2013, 20:31

Lupdestepa scrie:In loc sa lasi sacalul sa manance soareci, il impusti, soarecii mananca granele, si proprietarii in loc sa fie cu grija la recolta sunt cu grija la otrava si la caprioarele din jur.

:lol: :lol:
Afirmatia asta este hazlie de tot.
Ati vazut de ce mor caprioarele? :D
Nu mai stiu baietii ECO cu ce sa ne imbarlige.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Daca omori sorecarii, mor si... caprioarele!

Mesajde tibi_anghel pe 18 Apr 2013, 07:37

Nuuu! Mai bine lasi sacalii sa manance oile(am vazut ca se poate), dup-aia impusti sacalii si numai atunci aproape toata lumea e fericita. Ma rog, mai putin ciobanii si ecologistii da' nici unii, nici altii nu fac bine ecosistemului.
tibi_anghel
Membru important
 
Mesaje: 226
Membru din: 09 Dec 2005, 14:31

Re: Daca omori sorecarii, mor si... caprioarele!

Mesajde Remo pe 18 Apr 2013, 07:56

Din cate stiu eu, evenimetele s-au desfasurat cam asa:
- omul de afaceri pomenit in articulele de mai sus are, langa sediu, un mic parculet in care pastreaza cateva animale salbatice, inclusiv cateva caprioare.
- la un moment dat s-a interesat cata verdeata conuma caproioarele captive. Cand a aflat, a facut un calcul de tipul "daca doua capre consuma x kg/zi inseamna ca 100 consuma 100x pe zi", adica muult prea muuuuult din graul lui;
- a trimis asociatiilor de vanatoare din zona cateva mesaje in genul: caprioarele voastre imi fac pagube, sa le indepartati imediat de pe terenul nostru;
- a organizat si a comunicat public ca foloseste "echipe mixte" de oameni si caini, dotati cu masini off road si petarde, pentru haituirea caprioarelor de pe terenurile pe care le gestioneaza;
In continuare, pe terenurile pe care le lucreaza, aflate pe raza a mai multe fonduri de vanatoare, dar in special pe teritoriul comunei unde fratele omului de afaceri este primar, au fost imprastiate tone de plicuri de hartie cu otrava. Nu s-a comunicat inca oficial cine a imprastiat otrava. Am vazut unul dintre aceste campuri si nu cred ca exagerez cand spun ca era cam un plic pe fiecare 2 metri patrati. Imaginati-va niste pliculete de hartie, un pic mai mari decat plicurile de ceai, de culoare mov, aflate in diferite stadii de degradare din cauza umezelii. Otrava a fost aruncata in zonele in care era cea mai mare concentratie de caprioare, si nu doar pe camp, ci si in santuri si pe marginea drumurilor. Caprioarele moarte au fost gasite in locurile unde era otrava. In cadavre s-a identificat aceeasi substanta ca si in plicurile de otrava si cauzele mortii corespundeau cu efectele cunoscute ale otravii - hemoragii interne masive, otrava fiind un antiocoagulant.
Dupa ce numele i-a aparut in presa, omul de afaceri a acordat un interviu unui ziar local, in care a spus ca si-a infometat caprioarele captive cateva zile si le-a oferit apoi sa manance plicuri de otrava, dar ca nu au mancat sau nu au patit nimic. Nicio asociatie de verzi nu a considerat ca ar fi ceva gresit in actiunile astea.
Din cate stiu, in dosarul care a rezultat din plangerea celor doua asociatii de vanatoare pagubite s-au facut pana acum doua expertize si cred ca tocmai se face a treia.
Cam asta ar fi esenta pana acum.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Daca omori sorecarii, mor si... caprioarele!

Mesajde Corco pe 18 Apr 2013, 08:21

@lupdestepa, hai sa nu exageram ca in ritmul asta o sa ajunga oamenii sa tina shacali pe langa casa in loc de pisici. Am inteles si din alte postari pozitia ta referitoare la shacal; poate ai dreptate, poate nu, nu sunt in masura sa ma pronunt. Mi se pare totusi exagerat ca acum sa facem legatura intre shacal si absolut orice eveniment. In cazul de fata principala cauza este faptul ca cineva a dat pe camp cu otrava. Nu cred ca poti sa arunci otrava pe camp oricand ti se nazare. Si din cate stiu, nu doar shacalul se hraneste cu soareci.
Corco
Membru important
 
Mesaje: 145
Membru din: 06 Ian 2012, 13:17
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Combatere !

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Publicitate