Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Ian 2022, 20:46

Graurii, o adevarata pacoste!!!

Subiect dedicat combaterilor organizate sau in grup restrins la principalii daunatori ai vanatului in extra sezon . Acces la autorizatii , probleme , etc .

Moderator: Ghinda

Re: Graurii, o adevarata pacoste!!!

Mesajde katlin pe 25 Iul 2012, 12:40

La cati sunt ar trebui sa se vaneze fara autorizatie, la liber. Si asa, nu cred ca se reduc semnificativ efectivele.
katlin
Membru important

Locaţie: Galati

Mesajde Ghinda pe 25 Iul 2012, 15:52

I-am ascultat oful omului, am lasat subiectul pentru practic ce cerea el era ca o "combatere", dar sa nu uitam ca nu este un daunator al vanatului. Deci ori inchidem sesiunea de pareri si mutam la vanatul mic ori sfaturi la obiect cum sa ramana cat mai mult vin pentru iarna!
Multumesc!
Moderatorul
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran

Locaţie: Bucuresti

Mesajde mopeka pe 25 Iul 2012, 20:50

Stimat coleg coforumist,
Eu ma petrec, pacilea pe la Recas,pe unde se mai face si vin de struguri,pe ceva sute de ha.
Spre surprinderea multora,un efect bun la alungarea graurilor din vie,il are un dispozitiv ,facut de o firma de pe la Oradea,care detoneaza gaz ,dintr-o butelie.
Automat si programat.
Toamna zici ca-s la Verdun(stii ,batalia aia din primul ....)
Vrei sa stii mai multe?!
4,5 5,6,.22, 223, 243, 308, 30.06, .338LM ,9,3, .357 , .38,.44Mag .45, 45-70 !
mopeka
Membru important

Locaţie: Timisoara

Mesajde EN_ pe 25 Iul 2012, 21:03

In urma cu cativa ani, am montat o sonerie model vechi, ceva alarma de pompieri, cu doua clopote mari de iti era frica numai cand o priveai montata tocmai in motzul spalierului.Face galagie, cat cuprinde! Am fost tare incantat cad i-am dat drumul la prima aparitie a stolului de grauri. Cateva zile a fost bine.Dupa care intr-una din zile am gasit-o plina de gainati si diverse alte sparcaituri.Am dat drumul la sonerie si am constata cu durere ca erau cativa care se uitau cu scarba la ea de la cativa metri, asezati comod pe creaca unui prun. A doua zi am dat-o jos.
Vad ca dau rezultate plasele intinse; am unele vechi si cu cele noi sper sa acopar toata suprafata.
EN_

Mesajde mopeka pe 23 Aug 2012, 18:57

EN_ scrie:In urma cu cativa ani, am montat o sonerie model vechi, ceva alarma de pompieri, cu doua clopote mari de iti era frica numai cand o priveai montata tocmai in motzul spalierului.Face galagie, cat cuprinde! Am fost tare incantat cad i-am dat drumul la prima aparitie a stolului de grauri. Cateva zile a fost bine.Dupa care intr-una din zile am gasit-o plina de gainati si diverse alte sparcaituri.Am dat drumul la sonerie si am constata cu durere ca erau cativa care se uitau cu scarba la ea de la cativa metri, asezati comod pe creaca unui prun. A doua zi am dat-o jos.
Vad ca dau rezultate plasele intinse; am unele vechi si cu cele noi sper sa acopar toata suprafata.

Au mai ramas struguri in vie!?(Intelegi ca e o intrebare ,exagerat de perversa... :twisted: )?!
4,5 5,6,.22, 223, 243, 308, 30.06, .338LM ,9,3, .357 , .38,.44Mag .45, 45-70 !
mopeka
Membru important

Locaţie: Timisoara

Mesajde EN_ pe 20 Sep 2012, 19:57

Da, am reusit sa salvez o mare parte din struguri prin folosirea plaselor.Numai ca ale dreaq pasari ale iadului, in ultimele zile se obisnuisera si intrau in portiunile in care era distanta ceva mai mare intre plase.Una peste alta, a fost singura solutie care a dat rezultate.
EN_

Anterior

Înapoi la Combatere !