Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:32

Graurii, o adevarata pacoste!!!

Subiect dedicat combaterilor organizate sau in grup restrins la principalii daunatori ai vanatului in extra sezon . Acces la autorizatii , probleme , etc .

Moderatori: Ghinda, CCM

Graurii, o adevarata pacoste!!!

Mesajde EN_ pe 20 Iul 2012, 15:26

Buna ziua!
Sunt un ecologist convins, dar graurii au ajuns o adevarata pasoste pentru zona de sud-vest a tarii, mai precis zona Calafatului.De cativa ani, e cerul negru de atatia grauri. Nu se mai aleg oamenii cu nimic; ciresele le fac praf, acum pe seceta asta gauresc rosiile, cand se coc perele si merele, fac ravagii.Ba mai nou, se aseaza pe stiuletele de porumb , si il depanuseaza pana ajung la boabe. Ca sa nu mai vorbim de struguri in toamna, cand oamenii din zona sunt nevoiti sa pazeasca viile de invaziile de grauri. Am ajuns in starea in care cu drag as folosi orice metoda sa starpesc aceasta pasare atat de daunatoare si care s-a inmultit peste masura.
Cum credeti ca poate fi redus numarul lor pe cale naturala?
EN_
 
Mesaje: 10
Membru din: 20 Iul 2012, 15:03

Re: Graurii, o adevarata pacoste!!!

Mesajde laurul pe 20 Iul 2012, 16:17

Ocrotiti ulii pasarari !
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Graurii, o adevarata pacoste!!!

Mesajde katlin pe 20 Iul 2012, 18:41

Ce drac sa faca niste amarati de ulii la ditamai stolul de grauri?
katlin
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 19 Noi 2010, 08:00
Locaţie: Galati

Re: Graurii, o adevarata pacoste!!!

Mesajde adileafu pe 20 Iul 2012, 22:38

De exemplu sa-i manance :twisted:
Cu cat cunosc mai bine oamenii,cu atat imi iubesc mai mult cainii!
Avatar utilizator
adileafu
Membru important
 
Mesaje: 178
Membru din: 29 Ian 2010, 12:15
Locaţie: Targoviste

Re: Graurii, o adevarata pacoste!!!

Mesajde EN_ pe 21 Iul 2012, 10:50

Chiar sa nu fie nicio metoda pentru a le veni de hac acestor scarbotenii de pasari? :? Hai sa zicem pe cale naturala,zic asta numai ca sa nu intru in conflict cu ocrotitorii pasarilor, desi sincer sa fiu as folosi orice metoda numai sa-i vad cu cracii-n sus!! :mrgreen:
EN_
 
Mesaje: 10
Membru din: 20 Iul 2012, 15:03

Re: Graurii, o adevarata pacoste!!!

Mesajde mopeka pe 21 Iul 2012, 12:57

Invitati la vanatoare cat mai multi vanatori straini,de preferinta urmasii Romei ! 8) :mrgreen:
Giani,sper ca stii de gluma! :lol:
5,6,.22, 223,6,5 CM, 30.06, .338LM ,9,3, .357 , .38. .45, !
mopeka
Membru important
 
Mesaje: 254
Membru din: 02 Aug 2006, 16:50
Locaţie: Timisoara

Re: Graurii, o adevarata pacoste!!!

Mesajde cezar2003 pe 22 Iul 2012, 08:25

Baxuri de cartuse, camuflaj, momeala, chematoare si catarea plina! Sunt comestibili :D
cezar2003
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 25 Noi 2011, 16:18

Re: Graurii, o adevarata pacoste!!!

Mesajde vasutcorneliu pe 22 Iul 2012, 15:02

Daca o sa impusti cativa grauri din stol, ceilalti o sa se simta amenintati si vor parasi zona... cel putin pentru o vreme .
vasutcorneliu
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 13 Mar 2009, 22:07

Re: Graurii, o adevarata pacoste!!!

Mesajde EN_ pe 23 Iul 2012, 15:11

Va multumesc ca sunteti alaturi de "durerea" mea, dar n-am pusca!! :D As dori sa-mi cumpar un GEKO, parca asa se numeste, dar trebuie sa vad pe forum care sunt conditiile impuse.Mi-aduc aminte ca in armata avea cineva o arma cu care impusca gugustiuci; avea un cartus ca acela de la vechile pistoale cu bolturi.Ce denumire are arma asta?
Azi, am intins ceva plasae ca sa protejez strugurii; am niste struguri mai timpurii si deja pe cei care au intrat in parga, i-au facut praf!!! :mrgreen: Nu gasesc prin hipermarketuri plase cu ochiuri mai mari 8,10mm, astia sunt bune.
Ultima oară modificat de EN_ pe 23 Iul 2012, 15:22, modificat de 2 ori în total.
EN_
 
Mesaje: 10
Membru din: 20 Iul 2012, 15:03

Re: Graurii, o adevarata pacoste!!!

Mesajde EN_ pe 23 Iul 2012, 15:12

.............
EN_
 
Mesaje: 10
Membru din: 20 Iul 2012, 15:03

Re: Graurii, o adevarata pacoste!!!

Mesajde Alin3006 pe 23 Iul 2012, 15:38

Vezi ca pusca aia de vrei tu sa o cumperi nu te ajuta. Si e interzisa la vanatoare. Mai mult, daca impusti graurii aia fara autorizatie esti braconier si poti sa te trezesti fericitul castigator al unui bilet de " odihna" de vreo 5 ani. :mrgreen:

De ce nu te adresezi unui forum ecologist, poate au ei o solutie pasnica? 8) Cica natura regleaza de la sine chestii de genul asta, cel putin asa sustin ecologistii. Sau fara cirese viata nu mai e la fel de " verde" ? :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Graurii, o adevarata pacoste!!!

Mesajde EN_ pe 23 Iul 2012, 15:49

@Alin3006, tare mult as vrea sa fii tu in locul meu si a multor altii in situatia mea, cand vezi cum munca de un an vine pasaretul diabolic al cerului si ti-o matraseste.Si atunci sa te vad cat mai ramai de ecologist. Si eu sunt ecologist convins, cu conditia sa nu-mi fie afectate truda de zi cu zi de tot soiul de lighioane.
EN_
 
Mesaje: 10
Membru din: 20 Iul 2012, 15:03

Re: Graurii, o adevarata pacoste!!!

Mesajde Alin3006 pe 23 Iul 2012, 16:09

Cred ca nu m-ai inteles...EU NU SUNT ecologist convins. EU sunt vanator.
De regula, ecologistii convinsi ma arata cu degetul ca pe un soi de monstru insetat de sange care ucide cu sange rece bietele animalute si pasarele nevinovate. Insa, atunci cand animalutele sau pasarelele dau iama in culturi, devin "lighioane si scarbosenii de pasari"...Hm, e drept, e greu sa mai agiti steagul verde dupa ce lighioanele si-au batut joc de munca ta...de care de altfel imi pare rau, ca nu sunt asa insensibil pe cat crezi tu. Sau alti ecologisti convinsi cu care vin in contact, care militeaza din pozitia comoda a omului modern si salveaza balene mai mult sau mai putin virtuale ca e trendy.
Sincer imi pare rau de strugurii tai, eu doar te-am avertizat ce poti sa patesti.
Ia legatura cu asociatia de vanatoare din zona, desi ma indoiesc ca te vor ajuta in vreun fel...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Graurii, o adevarata pacoste!!!

Mesajde EN_ pe 23 Iul 2012, 18:11

Da, acum cred ca am vorbit amandoi aceeasi limba si sunt intru totul de acord cu tine.Cat despre vanatorii din zona...sunt saraci, cred ca-si numara si alicele din cartus, dar sa-si permita sa le risipeasca pe grauri, care trebuie sa recunosc, ca e o pasare a dreaq de inteligenta.Poate o da vreo molima in al pasaret, ca alta speranta nu am!! Iaca asa, maine imi mai vin doua plase de 4x10m, cu care sper sa rezolv temporar problema. Dar ce fac cu prunii, ca peste o saptamana, doua se coc si iar navalesc aceste pasari hidoase care imi provoaca cosmaruri. :(
EN_
 
Mesaje: 10
Membru din: 20 Iul 2012, 15:03

Re: Graurii, o adevarata pacoste!!!

Mesajde cezar2003 pe 23 Iul 2012, 18:49

Nu patesti nimica stai linistit ia-ti o arma cu aer comprimat, si baga mare, mai ales ca esti pe proprietatea ta, tragi numai in sus :), nici nu face zgomot.
Iar povestea cu 5 ani e banc stai linistit.
cezar2003
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 25 Noi 2011, 16:18

Re: Graurii, o adevarata pacoste!!!

Mesajde Alin3006 pe 23 Iul 2012, 20:10

cezar2003 scrie:Nu patesti nimica stai linistit ia-ti o arma cu aer comprimat, si baga mare, mai ales ca esti pe proprietatea ta, tragi numai in sus :), nici nu face zgomot.
Iar povestea cu 5 ani e banc stai linistit.


De ce, tu ai facut asa si n-ai patit nimic?
Asa spune legea prietene; poti si sa furi si sa scapi nepedepsit, sau chiar sa ucizi.
In alta ordine de idei, daca tu crezi ca scapa de grauri cu AC inseamna ca nu stii despre ce vorbesti... Aia e pasarea dracului. cumnata-miu nu stie de vreo 3 ani ce gust au ciresele lui.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Graurii, o adevarata pacoste!!!

Mesajde EN_ pe 23 Iul 2012, 21:33

AC, se numeste arma aia de care va vorbeam mai inainte? Tare mult imi place!! Parca as risca sa am o asemenea arma in batatura curtii! :D Sa stau pe scaunel si sa fac:poc! Cred ca pana toamna tarziu, as avea proteina asigurata. :D
EN_
 
Mesaje: 10
Membru din: 20 Iul 2012, 15:03

Re: Graurii, o adevarata pacoste!!!

Mesajde scirocco pe 24 Iul 2012, 07:44

AC inseamna arma cu aer comprimat (care nu face zgomot nici cat o basina)a carei destinatie este tirul sportiv.In alta ordine de idei,ar fi bine sa iei aminte la sfatul lui Alin care te invata de bine si vei fi scutit de multe zile pierdute pe la politie unde vei da cu subsemnatul.Te vede un vecin ''amabil'' sau cu care ai clinciuri si te reclama, de vei ajunge sa le faci norma la tov.militieni.Si de grauri tot nu o scapi....Mai bine recurge la metodele traditionale : sperietori,eventual ceva care misca la adierea vantului,pocnitori cu carbid,stii tunuletele alea improvizate din spray si tub de PVC,petarde,o morisca adaptata sa faca si zgomot,etc. Vei fi mult mai linistit....
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Graurii, o adevarata pacoste!!!

Mesajde laurul pe 24 Iul 2012, 09:44

Bunul meu avea ceva vie in curte....ca la vreo 50-60 de vedre de vin pe an.

Tot el, Dzeu sa-l odihneasca era "fericitul" posesor al unui "telefon" taman in mijlocul viei.
"Telefonul" asta era un stalp ce sustinea liniile de inalta tensiune, linii folosite de grauri pentru aterizarea preliminara de dinaintea coborarii la struguri.

Mosul isi facuse dintr-o tabla de otel, o greutate si o sarma lunga de vreo 40 de metri un gong, gong instalat undeva la vreo 10-12 metri inaltime, chiar pe stalpul de inalta.

Vibra tot stalpul dupa gongul de rigoare iar graurii fugeau ca de dracu.
Drept e ca zburau vreo 50 de metri la......vecini.

Fa cum Scirocco si bubuie-i ca atunci cand erai copil.
Si mai ales asculta-l pe ecologistul 30-06.
:lol:
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Graurii, o adevarata pacoste!!!

Mesajde Alin3006 pe 24 Iul 2012, 09:57

Frate, ce sa zic, daca si-ar pune vecinul un gong in gradina, cu sau fara grauri, m-ati vedea la Stirile Pro TV :lol: 8) Dar nu din cauza graurilor.
E fix ca in bancul cu betivii:
- Ce e asta, un gong?
- Nu, un ceas vorbitor...spune al doilea betiv lovind in gong.
De jos: - " E 3 dimineata, boul dracului!!!"
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Graurii, o adevarata pacoste!!!

Mesajde cezar2003 pe 24 Iul 2012, 12:50

De ce, tu ai facut asa si n-ai patit nimic?
Asa spune legea prietene; poti si sa furi si sa scapi nepedepsit, sau chiar sa ucizi.
In alta ordine de idei, daca tu crezi ca scapa de grauri cu AC inseamna ca nu stii despre ce vorbesti... Aia e pasarea dracului. cumnata-miu nu stie de vreo 3 ani ce gust au ciresele lui.
[/quote]

Intereseazate un pic de legile din Anglia o tara civilizata, unde pe proprietatea ta daca ai probleme cu porumbeii faci combatere si impusti cu sutele, si la fel cu ciorile, etc.

In schimb la noi lumea e organizata, incaseza taxe dar nu face combatere si nu ajuta la pastrarea echilibrului cinegetic.

E just sa-ti faci singur dreptate.

Asta daca esti un om cu picioarele pe pamant, sau poti sa faci teoria batului de chibrit pe forum.
cezar2003
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 25 Noi 2011, 16:18

Re: Graurii, o adevarata pacoste!!!

Mesajde Alin3006 pe 24 Iul 2012, 13:34

Cezarica, tu din ce nori ai picat dragule?
Pai omul ala de se vaita de grauri nu e in Yorkshire unde poti fi Chuck Norris in " back yardu' tau" ci pe la Calafat pe undeva.
Unde te poti trezi in orice moment cu organu' daca te apuci sa dai cu pusca dupe grauri si te apuci de treaba cu ei : " Subsemnatul...declar pe propria raspundere ca...."
Eu zic sa stea cuminte, asta daca vrea sa ramana " cu picioarele pe pamant" si sa nu se mute pe la Rahova cu vanatorul No1 al tarii....
Daca tit ti se pare ca e de joaca cu organu, afla ca te inseli si nu e teoria chibritului, stiu eu niste baieti care erau s-o ia rau in freza ghici de la ce? Bravo! 3 grauri care nu erau trecuti pe hartie.... :mrgreen:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Graurii, o adevarata pacoste!!!

Mesajde vasutcorneliu pe 24 Iul 2012, 13:51

Dute la asociatia de vanatoare pe raza careia e via ta si spune-le ca daca nu trimite pe cineva sa traga cu pusca dupe monstruoasele dihanii o sa-i dai in judecata conf. L 407/2006, art. 13.
Nu te risca sa-ti faci singur dreptate!
vasutcorneliu
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 13 Mar 2009, 22:07

Re: Graurii, o adevarata pacoste!!!

Mesajde hunt25 pe 24 Iul 2012, 14:20

Alin3006 scrie:Cezarica, tu din ce nori ai picat dragule?
Pai omul ala de se vaita de grauri nu e in Yorkshire unde poti fi Chuck Norris in " back yardu' tau" ci pe la Calafat pe undeva.
Unde te poti trezi in orice moment cu organu' daca te apuci sa dai cu pusca dupe grauri si te apuci de treaba cu ei : " Subsemnatul...declar pe propria raspundere ca...."
Eu zic sa stea cuminte, asta daca vrea sa ramana " cu picioarele pe pamant" si sa nu se mute pe la Rahova cu vanatorul No1 al tarii....
Daca tit ti se pare ca e de joaca cu organu, afla ca te inseli si nu e teoria chibritului, stiu eu niste baieti care erau s-o ia rau in freza ghici de la ce? Bravo! 3 grauri care nu erau trecuti pe hartie.... :mrgreen:


Nu e dracu chiar asa de negru Aline, si nici toate "organele" nu sunt chiar asa reduse.
Unchiul meu are un AC 6.35 si acum vre-o 2 zile, intr-o seara a puscat vre-o 15-20 de grauri asta in conditiile in care "organu" locuieste langa unchiu'.
Cat despre turnatul vecinilor pai poti sa ai vre-unu' care nu te inghite da dar chiar vreau sa vad cum demonstreaza vecinu la "organ" ca eu am braconat la graur :lol:

ps:sa nu se inteleaga gresit ca instig la lucruri necurate :mrgreen:

numa bine!
hunt25
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 12 Mai 2011, 13:41

Re: Graurii, o adevarata pacoste!!!

Mesajde Orhantes pe 24 Iul 2012, 14:28

E tare fratele cezar 2003.

Deci daca vine organu si te intreaba ce dracu faci cu AC in gradina la tine, ii raspunzi ca ai voie conform legilor din Anglia. ( faci rost si de o testare psihologica pe langa toate celelalte belele ).

Am vazut cu ceva ani in urma un reportaj referitor la cele mai eficiente sperietori. S-a dovedit ca cele mai bune ar fi niste baloane ( cred ca undeva la 60cm diametru ) cu niste ochi mari miscatori aplicati pe el ( cred ca erau ceva de genul felicitarilor chinezesti " dai in sus se-mbraca fata... dai in jos se dezbraca fata" ) . Erau agatate in copaci ( era vorba de o livada ) si erau miscate de adierile de vant - de aici si miscarea ochilor. Nu stiu ce sa zic incearca poate merge < cu niste ochi obisnuiti > ( e clar ca te apuca dracii cand vezi ca munca se duce p...i de suflet )
Bafta.
Orhantes
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 24 Iul 2009, 15:23

Re: Graurii, o adevarata pacoste!!!

Mesajde Alin3006 pe 24 Iul 2012, 17:37

Nu e dracu chiar asa de negru Aline, si nici toate "organele" nu sunt chiar asa reduse.
Unchiul meu are un AC 6.35 si acum vre-o 2 zile, intr-o seara a puscat vre-o 15-20 de grauri asta in conditiile in care "organu" locuieste langa unchiu'.

ps:sa nu se inteleaga gresit ca instig la lucruri necurate :mrgreen:

[/quote]

Pai taman asta faci. Pentru cine nu a inteles fac o schema explicativa:
- Legea spune ca nu ai voie sa tragi cu AC in grauri.
- Daca o ignori si totusi tragi, infractiunea respectiva se numeste Braconaj.
- Pentru braconaj cel putin teoretic exista o pedeapsa penala
- Nu toata lumea e vecina cu " organu" si nu orice " organ " e de gasca si inchide ochii

In final, ca si concluzie, un om sanatos la cap ar alege o metoda de combatere fara posibile urmari penale.
Tot ca si concluzie, din partea mea puteti sa trageti si cu bazooka in graurii aia. Nu eu raman fara arme si ma aleg eventual cu dosar penal...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Graurii, o adevarata pacoste!!!

Mesajde hunt25 pe 24 Iul 2012, 19:59

Aline, de cativa ani nu mai ramane nici un fruct prin gradini din cauza graurilor si a ciorilor.Oare acum tre sa ma uit la AC si sa arunc banii pe niste mizerii de sperieroti sau dracu stie ce sonerii.Am avut si o goarna de urla de iti sareau timpanele si a fost buna numa vre-o 2-3 vile pana s-au invatat cu ea.
Iar chestia cu braconaju e cam relativa.

Ideea e simpla:guvernu nu schimba legile iar eu (si multi altii) nu putem sa ne aparam bucata de pamant...iar daca o facem suntem catalogati drept braconieri.

Doamne apara si pazeste!
hunt25
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 12 Mai 2011, 13:41

Re: Graurii, o adevarata pacoste!!!

Mesajde Alin3006 pe 24 Iul 2012, 20:20

Dragilor, asta e discutia cu " mortii lor de nenorociti" indiferent de culoare.
Sigur ca voi aveti dreptate. Insa e una sa incalci o lege cand stii ce faci si alta sa o incalci ca prostul crezand ca e ok ce ai facut.
Corect?
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Graurii, o adevarata pacoste!!!

Mesajde katlin pe 24 Iul 2012, 20:26

Corect.
Leaga niste beteala de aia de impodobit bradul de copaci.
Eu la un teren de 50 ha de floare ce naiba sa le fac, au si apa in apropiere...ma dispera si pe mine. Pe lunca ma dispera si mistretii la porumb si cu ce ma apar? Dau cu sticle si carbid dar s-au invatat cu zgomotul.
Strica cca 2 ha pe noapte, asociatia da din umeri(cred ca se si bucura).
katlin
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 19 Noi 2010, 08:00
Locaţie: Galati

Re: Graurii, o adevarata pacoste!!!

Mesajde hunt25 pe 24 Iul 2012, 23:33

Mancare multa si vanatoare 0.Deasta s-au inmultit in halu asta.
De cand eram mic tin minte ca veneau graurii prin gradini dar in ultimi ani e jale rau.Poate se gandesc si astia sa mai modifice legea.'Om traii s-'om vedea...acum si eu ca-n vorba aia: "pasarea(grauru') malai viseaza" :mrgreen:
hunt25
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 12 Mai 2011, 13:41

Următorul

Înapoi la Combatere !

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Publicitate