Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:08

Cioara, ce este de facut?

Subiect dedicat combaterilor organizate sau in grup restrins la principalii daunatori ai vanatului in extra sezon . Acces la autorizatii , probleme , etc .

Moderatori: Ghinda, CCM

Cioara, ce este de facut?

Mesajde Ghinda pe 07 Mai 2013, 07:56

Un subiect dedicat pent5ru aceste pasari, din specii diferite, nu a fost deschis. Din punctul meu de vedere, griva e a mai pacatoasa. Pe langa Bucuresti, am vazut tot mai ra grive, iar ciori, cum erau in alte vremuri cu miile, mai deloc. Doar in oras seara!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde WALLACE CINEGETIC pe 07 Mai 2013, 09:22

Mă bucură faptul că s-a deschis și acest subiect extrem de fierbinte. Ciorile și coțofenele fac prăpăd în rândul cuiburilor de fazani și potârnichi, chiar și juvenilii de iepuri sunt afectați de ciori. Se mai acordă azi atenție la combaterea ciorilor și a coțofenelor? Aștept poze. mulțumesc
WALLACE CINEGETIC
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Feb 2013, 22:17

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde Sly_Fox pe 07 Mai 2013, 09:43

Ghinda scrie:Pe langa Bucuresti, am vazut tot mai ra grive, iar ciori, cum erau in alte vremuri cu miile, mai deloc. Doar in oras seara!

Prin zona mea nu s-a schimbat nimic, tot ca pe vremuri. :wink:
Ciorile sunt la fel din punct de vedere numeric, doar oamenii au mai plecat. :(
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde iliealexandruionut pe 07 Mai 2013, 13:24

salutare tuturor,

problema ciorilor este una din ce in ce mai grava dupa parerea mea...sunt extrem de multe si DISTRUG VANATUL ,asta este clar.cred ca agvps trebuie sa organizeze sesiuni de combatere cat mai dese unde sa puna la dispozitia vanatorilor munitie si sunt sigur ca mult dintre noi ar fi bucurosi sa participe la o ,,decimare,, de genul acesta.sau macar sa distruga cat mai multe cuiburi cu oua(nu cu pui ca nu suntem criminali).acest lucru fiind valabil si la cotofene....

multa bafta!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde Clujeanul pe 07 Mai 2013, 13:55

Ciorile depind de existenta locurilor de cuibarit. Asa cum se observa, arborii mari din interiorul/apropierea localitatilor se tot imputineaza - chestia asta le deranjeaza foarte tare pe ciori. Sigur ca nu-i o metoda de starpire a ciorilor, dar poate fi o explicatie la observarea a tot mai putine exemplare in anumite zone.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde Sly_Fox pe 07 Mai 2013, 19:05

iliealexandruionut scrie:salutare tuturor,
cred ca agvps trebuie sa organizeze sesiuni de combatere cat mai dese unde sa puna la dispozitia vanatorilor munitie

Ce AGVPS prietene,aceasta organizatie nu mai detine fonduri de la revolutie. Practic AGVPS-ul nu mai are niciun rol in activitatea de gospodarire a fondurilor de vanatoare. Organizarea actiunilor de combatere a pasarilor si mamiferelor considerate daunatoare,revine gestionarilor fondurilor cinegetice, prin personalul de specialitate si vanatorii amatori.
Cat despre punerea munitiei la dispozitia vanatorilor...vise taica, vise.
iliealexandruionut scrie: multa bafta!

Cu asta ne-ai umplut de respect. Ori nu ai prea umblat printre vanatori, ori ai ceva cu noi, altfel nu ne urai asa ceva. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde adrian1123 pe 07 Mai 2013, 21:01

Este vanator nou dar pasionat si bine intentionat ,cred eu,are timp sa invete,cat despre ciori ...autorizatie,munitie si combatere.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde iliealexandruionut pe 08 Mai 2013, 10:25

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: IMI CER SCUZE!! eram foarte obosit si.....dar..poate ma iertati pt ca este extrasezon...salutare tuturor!!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde iliealexandruionut pe 08 Mai 2013, 10:27

ms mult nea adi pt sustinere!!!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde cezar2003 pe 08 Mai 2013, 20:48

Furadan.


Cand era legal si se folosea la tratatamentul semintelor populatia de ciori era decenta, insesizabila.

Acum sunt probleme.
cezar2003
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 25 Noi 2011, 16:18

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde Sly_Fox pe 08 Mai 2013, 23:15

Nu sunt de acord. Otrava este cea mai nenorocita, eu unul nu as folosi asa ceva nici pentru cea mai nesuferita creatura de pe pamant.
Am vazut efectele otravii asupra animalelor, pe cand aceasta era folosita legal in actiunile de combatere. Este cea mai josnica metoda folosita. :twisted:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde WALLACE CINEGETIC pe 09 Mai 2013, 00:19

Deși eficientă, otrăvirea este o modalitate cinică și lipsită de etică. Dezaprob otravirea uricărei ființe, excepție gândacii și șobolanii. În schimb aș mitralia mii de cartușe în ciori și coțofene!
WALLACE CINEGETIC
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Feb 2013, 22:17

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde Kristi pe 09 Mai 2013, 07:45

WALLACE CINEGETIC scrie:Deși eficientă, otrăvirea este o modalitate cinică și lipsită de etică. Dezaprob otravirea uricărei ființe, excepție gândacii și șobolanii. În schimb aș mitralia mii de cartușe în ciori și coțofene!

Si cine te tine sa n.o faci ?
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde WALLACE CINEGETIC pe 09 Mai 2013, 10:58

Important nu este ceea ce fac/nu fac eu, ci conștientizarea și mobilizarea a cât mai multor vânători să facă combatere și la ciori.
WALLACE CINEGETIC
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Feb 2013, 22:17

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde Kristi pe 09 Mai 2013, 13:11

WALLACE CINEGETIC scrie:Important nu este ceea ce fac/nu fac eu, ci conștientizarea și mobilizarea a cât mai multor vânători să facă combatere și la ciori.

Cu fraza asta mai spart ... :lol: :lol: :lol: tu colegule esti ca medicul ...stii zicala ...sa nu faci , ce face medicul ...sa faci , ce zice el ! :wink: :lol:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde WALLACE CINEGETIC pe 09 Mai 2013, 23:29

Kristi, ai împușcat vreo cioară anul acesta ?
WALLACE CINEGETIC
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Feb 2013, 22:17

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde Ghinda pe 10 Mai 2013, 05:54

Iar trebuie sa intervin

Wallace, ori dai exemplu, ca de sfaturi sunt toti satului, ori esti mai ponderat.
Kristi, pune o poza cu o cioara.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde Kristi pe 10 Mai 2013, 06:32

WALLACE CINEGETIC scrie:Kristi, ai împușcat vreo cioară anul acesta ?

Poti fi sigur de un lucru ...am impuscat mai multe ca tine si anul acesta si anul trecut ...etc ! Si la impusc pentru ca asa cred eu ca este bine , nu pentru ca tipi tu pe aici ! Te crezi cumva vreun profet !!...crezi ca , combaterea se face doar in fata calculatorului batand la taste ? Eu asa cum spuneam mi.as dori sa vad macar o foto de la vreo combatere unde ai impuscat si tu ceva ! Asa cum spuneam de batut taste si de spus ce este bine sau cel mai bine de facut ...stim aproximativ toti ! :wink:
Iti dedic o foto draguta !
Imagine
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde Corco pe 10 Mai 2013, 11:28

@WALLACE ma alatur si eu rugamintii lui Kristi, ne arati si noua ceva din "rezultatele" obtinute de tine? Ar fi un exemplu pentru cei pe care vrei sa-i mobilizezi.
Corco
Membru important
 
Mesaje: 145
Membru din: 06 Ian 2012, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde greenbozzo_2 pe 10 Mai 2013, 11:34

Kristi scrie:
WALLACE CINEGETIC scrie:Kristi, ai împușcat vreo cioară anul acesta ?

Poti fi sigur de un lucru ...am impuscat mai multe ca tine si anul acesta si anul trecut ...etc ! Si la impusc pentru ca asa cred eu ca este bine , nu pentru ca tipi tu pe aici ! Te crezi cumva vreun profet !!...crezi ca , combaterea se face doar in fata calculatorului batand la taste ? Eu asa cum spuneam mi.as dori sa vad macar o foto de la vreo combatere unde ai impuscat si tu ceva ! Asa cum spuneam de batut taste si de spus ce este bine sau cel mai bine de facut ...stim aproximativ toti ! :wink:
Iti dedic o foto draguta !
Imagine


cam mare "fularul" ala Kristi.... :D :D :D
greenbozzo_2
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 24 Oct 2010, 18:05

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde danut_s pe 10 Mai 2013, 15:24

Pot sa pun si eu o poza cu peste 30 de cotofene,si pana la peste 100 de ciori,grive,si alte specii?pt colegu WALLACE CINEGETIC :lol: sunt pastrate la congelator pt a le trimite la Cluj domnului Gherman la facultatea de medicina veterinara pentru analizejos in lada se mai afla si un sacal care deabia asteapta sa il fac ardelean cu acte in regula :lol:

Imagine
danut_s
Membru important
 
Mesaje: 174
Membru din: 07 Aug 2009, 16:12
Locaţie: buzau

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde Kristi pe 10 Mai 2013, 15:28

Mai bine ii ofere.ai lui foto s.o posteze ... isi mai spala din pacate ! :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde WALLACE CINEGETIC pe 11 Mai 2013, 22:56

Dragi colegi , nu v-am pus NICIODATĂ la îndoială abilitățile profesionalismul. Vă felicit SINCER pentru faptul că dați dovadă de etică vânătorească acordând importanță acțiunilor de combatere, însă, din păcate, nu toți colegii vânători acordă atenția cuvenită acțiunilor de combatere, motiv pentru care în postările mele am vrut să subliniez mereu importanța pe care o joacă combaterea dăunătorilor în activitatea totală de vânătoare, în menținerea echilibrului în lanțul trofic. Felicitări și pentru poze și aștept și alte poze noi din acțiunile de combatere.
WALLACE CINEGETIC
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Feb 2013, 22:17

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde Kristi pe 12 Mai 2013, 06:48

Mi.as mai permite o intrebare , sper ca ...macar acum sa primesc un raspuns direct ...de cand esti vanator colegule si daca nu deranjez , ce varsta ai ?
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde WALLACE CINEGETIC pe 12 Mai 2013, 09:18

Kristi scrie:Mi.as mai permite o intrebare , sper ca ...macar acum sa primesc un raspuns direct ...de cand esti vanator colegule si daca nu deranjez , ce varsta ai ?


2008/38 :D
WALLACE CINEGETIC
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Feb 2013, 22:17

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde Kristi pe 12 Mai 2013, 11:52

Multumesc frumos ! Si multi inainte fara incidente grave si cat mai multa combatere ! :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde WALLACE CINEGETIC pe 12 Mai 2013, 17:32

Kristi scrie:Multumesc frumos ! Si multi inainte fara incidente grave si cat mai multa combatere ! :wink:

Mulțumesc Cristi și te asigur de respectul meu...mai ales că tratezi cu maximă seriozitate importanța activității de combatere! Aștept cu viu intere noi poze cu rezultatele combaterii. :D
WALLACE CINEGETIC
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Feb 2013, 22:17

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde Clujeanul pe 13 Mai 2013, 15:57

:D
"Louis, I think this is the beginning of a beautiful friendship."
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde cod pe 17 Mai 2013, 14:22

Primul animal in care am tras cu pusca a fost cioara, in prima pe care am doborat-o chiar cu ambele focuri...pt siguranta ca o dobor, apoi am reusit primul dubleu, asta dupa ce cel ce ma indruma mi-a atras atentia la prima cioara, ca focul 2 putea sa doboare o alta.... in iesirea respectiva am reusit doborarea a 5 ciori si am tras cam 35 de cartuse, calibrul 12, 30 gr. cu alica de 1,7 mm.

Intamplarea de mai sus este doar un pamflet, o fantezie, si trebuie tratata ca atare :D
Avatar utilizator
cod
Membru important
 
Mesaje: 194
Membru din: 09 Feb 2012, 15:24
Locaţie: Noua Zeelanda

Re: Cioara, ce este de facut?

Mesajde eti79ety pe 17 Mai 2013, 18:07

Cum mah 35?!? poate 135 :lol:
Lunetistule.... :wink:
Decat prieten mincinos, mai bine dusman!
Trateaza oamenii, asa cum vrei sa te trateze ei pe tine!
eti79ety
Membru activ
 
Mesaje: 101
Membru din: 12 Oct 2010, 18:26
Locaţie: Olt

Următorul

Înapoi la Combatere !

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate