Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 13:34

Combatere caini+pisici- cai legale si oficiale

Subiect dedicat combaterilor organizate sau in grup restrins la principalii daunatori ai vanatului in extra sezon . Acces la autorizatii , probleme , etc .

Moderatori: Ghinda, CCM

Combatere caini+pisici- cai legale si oficiale

Mesajde Sly_Fox pe 27 Aug 2013, 19:53

eagleman scrie:Ţin minte că pe vremea lui Ceauşescu, când eram copil, dacă vedeam 1-2 câini hoinari prin acelelaşi locuri, era un eveniment de ţinut minte.

Pai pe timpul lui Nea Nicu, paznicii de vanatoare aveau obligatia sa predea cainii hoinari impuscati, sau pieile lor, catre cooperativa, capatand in schimb intre 10 si 15 lei de exemplar. Tin minte si acum cum ieseam seara cu vanatorii din zona la vanat hoinari. Multi caini si-au dat blanurile pentru diferite confectii.
Daca pe atunci erai rasplatit in bani pentru fiecare caine hoinar impuscat, in zilele noastre sunt toate sansele pentru a capata un dosar penal daca mierlesti vreunul. :twisted:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Combatere caini+pisici- cai legale si oficiale

Mesajde Ursus2006 pe 28 Aug 2013, 07:11

Sly_Fox scrie:[
in zilele noastre sunt toate sansele pentru a capata un dosar penal daca mierlesti vreunul. :twisted:


Pai nici cainele nu mai e ce-a fost! :roll:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Combatere caini+pisici- cai legale si oficiale

Mesajde von BRAUN pe 28 Aug 2013, 07:15

Legea 407/2006 a vanatorii si a protectiei fondului cinegetic
Art. 19:
...
[i (3) Pisicile şi câinii sălbăticiţi sau hoinari găsiţi pe suprafeţele fondurilor cinegetice se împuşcă fără restricţii şi fără obligarea la despăgubiri, iar fapta nu constituie infracţiune.

(4) Pisicile şi câinii care sunt în situaţia prevăzută la alin. (3) se împuşcă de către personalul de specialitate al gestionarului fondului cinegetic sau de vânători, cu ocazia acţiunilor organizate în acest scop, la care participă şi personal de specialitate al gestionarului sau cu ocazia vânătorilor organizate.
[/i]

Personal, nu am auzit pe nimeni sa fie refuzat de asociatie daca a cerut autorizatie pentru combatere iar la mine in grupa scoatem la inceputul fiecarei luni autorizatii de combatere si in echipe de cate patru-cinci vanatori, patrulam saptamanal pe fond. Exact ca la carte - cand se intra pe fond se face instructajul si se completeaza autorizatia iar la sfarsit se inchide autorizatia cu consemnarea exemplarelor de vulpi/pisici/caini doborati. Nu se impusca cainii cu jujeu, in legatoare ori cei aflati in loc imprejmuit pe langa stani si nici puii de caine insa avem grija sa vorbim cu proprietarul ca daca ii mai gasim liberi, o sa se bucure de caine numai in forma impaiata!
Si pentru a nu "indigna opinia publica" (sigur ati vazut prin ziare fotografii cu caini impuscati pe camp), fiecare exemplar doborat este pus in sac si scos de pe fond.
Mai mult chiar, in grupa am hotarat ca fiecare vanator sa sa iasa cel putin la doua actiuni de combatere lunar iar cine nu poate (ori nu vrea) achita la casierul grupei cate 50 de lei pentru fiecare luna in care nu iesit pe teren.
Iesirile la combatere nu le facem din placerea de a ucide ori de foame, sa avem traista plina de iepuri iarna ci pentru a nu fi pusi in situatia ca atunci cand se deschide sezonul la iepuri sa nu-i vedem mai mult la televizor decat pe fondul pentru care platim anual o suma nu mica!

Cu respect,
von Braun
Decat sarac si in puscarie, mai bine liber si bogat !
Avatar utilizator
von BRAUN
Membru important
 
Mesaje: 142
Membru din: 16 Iun 2013, 17:10

Combatere caini+pisici- cai legale si oficiale

Mesajde Sly_Fox pe 28 Aug 2013, 18:07

von BRAUN scrie:Legea 407/2006 a vanatorii si a protectiei fondului cinegetic
Art. 19:
...
[i (3) Pisicile şi câinii sălbăticiţi sau hoinari găsiţi pe suprafeţele fondurilor cinegetice se împuşcă fără restricţii şi fără obligarea la despăgubiri, iar fapta nu constituie infracţiune.

(4) Pisicile şi câinii care sunt în situaţia prevăzută la alin. (3) se împuşcă de către personalul de specialitate al gestionarului fondului cinegetic sau de vânători, cu ocazia acţiunilor organizate în acest scop, la care participă şi personal de specialitate al gestionarului sau cu ocazia vânătorilor organizate.
[/i]

Asa spune legea vanatorii, insa nu iese intodeauna dupa aceasta lege. Si s-a mai discutat pe forum despre acest subiect fierbinte pe care il reprezinta cainele hoinar.
In fapt poti fi anchetat pentru impuscarea unui caine hoinar, datorita unor prevederi ce protejeaza animalele domestice. Este vorba despre legea protectiei animalelor,205/2004, care spune ca practicarea tirului asupra animalelor domestice sau omorarea cu intentie, constituie cruzime si se pedepseste penal. Exceptie fac animalele destinate sacrificarii, iar cainele nu intra in aceasta categorie. :)
Ori cainele hoinar este considerat animal domestic, nefiind cuprins in vreo anexa a legii 407/2006.
Atunci cand vine garda si te prinde asupra faptului ca ai tras asupra unui caine, iti deschide dosar tocmai pe aceasta lege a protectiei animalelor, iar tu urmeaza (pe banii si nervii proprii) sa demonstrezi in instanta ca ai actionat de fapt legal, pe baza legii 407. Devine complicat, asa este?
In plus te poti trezi dat in judecata de catre stapanul animalului impuscat. Am un coleg care a fost condamnat la 6 luni inchisoare cu suspendare, fiind dat in judecata si tarat prin tribunale de catre proprietarul cainelui.
von BRAUN scrie: Exact ca la carte - cand se intra pe fond se face instructajul si se completeaza autorizatia iar la sfarsit se inchide autorizatia cu consemnarea exemplarelor de vulpi/pisici/caini doborati.
von Braun

Ceea ce faceti voi nu prea este OK. Deoarece pisicile si cainii domestici nu sunt considerate specii de interes cinegetic, nu se trec in autorizatie. Asadar nici voi nu trebuie sa treceti in autorizatie ca ati impuscat niste specii pe care nu le aveti inscrise. Posibil ca cineva vreodata sa se uite pe hartii si sa va faca o groaza de probleme.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Combatere caini+pisici- cai legale si oficiale

Mesajde Sly_Fox pe 28 Aug 2013, 20:30

Cum spui tu, numai ca exista vanatori condamnati cu suspendare pentru ca au impuscat caini hoinar. Un exemplu l-am dat mai sus, un coleg vanator din grupa. Avea autorizatie la gasca, iar pe drumul de intoarcere a impuscat un hoinar. Se pare ca a fost vazut de catre cineva, garda a venit, ulterior a venit si un presupus stapan care a facut plangere penala.
Rezultatul: inchisoare 6 luni, cu suspendare, datorita uciderii unui animal domestic. A avut omul si avocati, chiar doi, dar...
Si ca sa tragem concluzia, tipic romanesc ,,shit happens,,
Pana nu se definitiveaza harababura asta legislativa, cainii si pisicile hoinare sa fie introduse intr-o anexa speciala si sa fie trecuti pe autorizatie, exista riscul sa ne trezim cu neplaceri din astea.
In privinta cainilor si pisicilor impuscate pe care voi le treceti pe autorizatie cum este? Eu unul nu am mai auzit sa se treaca pisici si caini hoinari pe autorizatiile de vanatoare. Fiind avocat poate imi explici si mie cum vine asta?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Combatere caini+pisici- cai legale si oficiale

Mesajde von BRAUN pe 28 Aug 2013, 21:06

Nu stiu daca rangul de forumist imi permite sa afisez o autorizatie ELIBERATA DE AJVPS, dar daca imi dai un mail personal, oricand iti trimit una.
Cat priveste amicul tau, sigur a calcat pe bec impuscand un caine pentru ca daca avea autorizatie de combatere primea cel mult felicitari de la ceilalti colegi de grupa.
Apropos, voi stiti ca lunar paznicii de vanatoare primesc de la AJVPS cate 50 de cartuse pentru combatere?

von BRAUN
Decat sarac si in puscarie, mai bine liber si bogat !
Avatar utilizator
von BRAUN
Membru important
 
Mesaje: 142
Membru din: 16 Iun 2013, 17:10

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde Sly_Fox pe 28 Aug 2013, 22:26

Nu a calcat pe niciun bec, dar nu mai revin la caz pentru ca ne indepartam de subiectul topicului. Copia autorizatiei o poti pune pe PM, chiar sunt curios care este asociatia ce elibereaza autorizatii la caini si pisici.
Cat priveste cele 50 de cartuse primite lunar de catre paznici nu am mai auzit.Despre ce AJVPS vorbesti? Posibil ca vreo asociatie de vanatoare sa aiba o asemnea politica, insa nu este nicidecum o regula generala, mai degraba o exceptie.
In Ialomita de exemplu nu mai exista niciun AJVPS cam de multisor, iar prin tara fostele AJVPS-uri au ramas cu ,,J,,-ul in denumire doar simbolic, ca in rest au propriile statute si sunt total independente.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Combatere caini+pisici- cai legale si oficiale

Mesajde Ghinda pe 29 Aug 2013, 06:49

Von BRAUN, Sly_fox si altii, patiti sau nu, pareri, argumentate, orivind legalitatea acestei actiuni.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Combatere caini+pisici- cai legale si oficiale

Mesajde Ghinda pe 29 Aug 2013, 07:00

Fiindca moderatorul este un idiot, rog administrator sau moderator capabil, sa mute sau sa uneasca subiectul asta cu ala de la Combatere caini+pisici- cai legale si oficiale.

Multumesc!

PS Sunt tembel!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Combatere caini+pisici- cai legale si oficiale

Mesajde Ursus2006 pe 29 Aug 2013, 07:24

S-ar putea sa mai existe asociatii care elibereaza aut. pe care trec caini si pisici hoinare. Culmea ar fi sa semneze cei care impusca si la rubrica de primire a vanatului. :lol:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Combatere caini+pisici- cai legale si oficiale

Mesajde jderul pe 29 Aug 2013, 10:58

cam vechi termenul combatere cam comunist nu credetii ? caini si pisicile asa zis , zise hoinare se pot impusca .......... de catre personalul angajat al asociatiei de vanatoare in baza unui ordin emis de catre director si sau de catre vanatori odata cu actiunea de vanatoare ,mai bine zis cand ies la vinatoare in baza unei autorizatii . autorizatia se elibereaza de catre gestionar doar pentru speciile de interes vanatoresc pentru care a primit cota de recolta de la administrator aici gasindu se si cioara griva ,cotofana etc.deci gestinarul nu elibereaza autorizatia pentru combatere rapitoare cu par si pene .... ci pentru ciori grive ,cotofene etc. odata cu actiunea de vanatoare fie ea la mistret sau la ciori grive se pot impusca ( ATENTIE NU RECOLTA)si caini si pisici hoinare care ,binenteles, se gasesc in fondul de vanatoare unde se desfasoara actiunea . ramine insa un mister insa , mister care trebiua demult elucidat de catre " forumul nostru suprem in ale vanatorii la care ne am inchinat atatia zeci de ani vati prins desigur celebrul AGVPS " fapotul cum se transform un caine comunitar in caine hoinar sub aspectul legii desigur .
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: Combatere caini+pisici- cai legale si oficiale

Mesajde radu pe 29 Aug 2013, 12:52

Uite asa ....

Ordin nr. 523/2008 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 205/2004 privind protectia animalelor
Capitolul I - Dispozitii generale

Art. 1
(1) Prezentele norme metodologice reglementeaza masurile necesare in vederea asigurarii conditiilor de bunastare si protectie a animalelor.
(2) Prezentele norme metodologice se aplica pentru urmatoarele categorii de animale:
a) animale de interes economic;
b) animale de companie;
c) animale salbatice;
d) animale utilizate in scopuri experimentale sau in alte scopuri stiintifice.

Art. 2
In sensul prezentelor norme metodologice, termenii si sintagmele de mai jos au urmatoarele semnificatii:
a) animale de interes economic - animalele crescute in scopul obtinerii diferitelor produse de origine animala, precum alimente, lana, piele si blana, inclusiv animalele destinate a fi utilizate in scopuri economice;
b) animale de companie - animalele, astfel cum sunt definite in Legea nr. 60/2004 privind ratificarea Conventiei europene pentru protectia animalelor de companie, semnata la Strasbourg la 23 iunie 2003;
c) animale salbatice - toate animalele, exceptandu-le pe cele domestice si pe cele de companie;
d) animale utilizate in scopuri experimentale sau in alte scopuri stiintifice - animalele folosite sau destinate a fi folosite in scop experimental.

Lege nr. 60 din 24/03/2004 (Lege 60/2004)
privind ratificarea Conventiei europene pentru protectia animalelor de companie, semnata la Strasbourg la 23 iunie 2003



Convenţia Europeană pentru Protecţia Animalelor de Companie

Art. 1 – Definiţii
(1) În termenii prezentei convenţii înţelegem prin animal de companie orice animal deţinut sau destinat a fi deţinut de către om, în special pe lângă casă, pentru agrement sau companie.
…..
(5) Înţelegem prin animal fără stăpân orice animal de companie care, fie nu are adăpost, fie se găseşte în afara proprietăţii stăpânului său sau a deţinătorului său şi care nu este sub controlul ori supravegherea directă a nici unui proprietar sau deţinător.
Românului nu trebuie sa i-o tragi. Îl laşi în pace , că şi-o trage singur.
Avatar utilizator
radu
Membru important
 
Mesaje: 139
Membru din: 09 Dec 2005, 07:14

Re: Combatere caini+pisici- cai legale si oficiale

Mesajde Ghinda pe 29 Aug 2013, 13:00

Multumesc!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Combatere caini+pisici- cai legale si oficiale

Mesajde Vrajitoru pe 29 Aug 2013, 13:38

@radu: Excelenta sintetizare!
Domnul care a luat 6 luni cu suspendare poate sa mearga sa ceara daune de la avocatii sai ca sunt varza.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Combatere caini+pisici- cai legale si oficiale

Mesajde tehărău pe 29 Aug 2013, 15:35

@ghinda, excelentă ideea de a separa topic-ul în forma actuală.
Nu ştiu dacă nu cumva ar fi mai bine postat la legislaţie de interes vanatoresc.
Dacă toata legislaţia ar fi sintetizată aşa cum au facut-o colegii de mai sus, (cărora le multumesc foarte mult!), nu am mai fi muiti cu nonşalantă de către funcţionari platiti din banii noştri. Ar fi foarte tare ca în loc să faci o banala cerere pe care româneste o însoţeşti de-un dop, să vii cu una argumentată cu articole legislative. Oare functionarelul ar cauta să vadă ce reglementează referintele sau ar aproba-o direct pentru a evita complicaţiile? :D

Chiar am de gand să iau legislaţia la purificat. Începând cu statutul AGVPS. Mă crucesc când citesc ce mari diferenţe sunt în modul de eliberare a autorizaţiilor de la un judeţ la altul. Cum vrea urechea gestionarului, aşa se procedează... :evil:
Dacă ceva mă enervează, mă enervează abuzul şi conducerea dictatorială bazată pe principiul "Că aşa vreau Eu!". :evil:

Şi să revin: nu e chiar aşa simplă treaba cu căţelul.
Exemplu concret: câini la stână mulţi şi fără jujeu. Vorbit / amenintat cu amendă / bla bla cu ciobanul. Flit total. Se formează un comando format din paznic, secretar şi poliţistul responsabil. Gasesc ăştia ciobanul făcând o căpiţă. Nu se pot apropia din cauza câinilor. Paznicul, cocoş, ia puşca să-i împuşte. Din vârful căpiţei, îi bagă în seama, în sfârşit, ciobanul:
- Bă, vezi că-i câinele lui frate-miu şi ăsta e terenul lui. Şi sunt cu frate-miu şi cu doi vecini (era singur)! Ne vedem la tribunal! Şi s-a întors iar cu curul...
Decizia poliţistului a fost să nu se tragă. A zis că-l citează la post şi au făcut cale-ntoarsa. Pe banii şi timpul AJVPS. Astept continuarea...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde von BRAUN pe 29 Aug 2013, 15:35

Ursus2006 scrie:S-ar putea sa mai existe asociatii care elibereaza aut. pe care trec caini si pisici hoinare. Culmea ar fi sa semneze cei care impusca si la rubrica de primire a vanatului. :lol:


1. Scuze, dar ai cerut cumva o asmenea autorizatie de la asociatia care gestioneaza fondul si nu ai primit?
2. Da, culmea! chiar semnam autorizatia la sfarsit pentru a confirma faptul ca pe fond au fost impuscati caini hoinari ori pisici salbaticite. La urma-urmei, asta confirma ca paznicul de vanatoare nu isi face treaba. Apopo, cate amenzi a dat paznicul de vanatoare pe fondul vostru ciobanilor ori celor prinsi cu caini nelegati si fara jujeu pe fond? Sigur, niciuna, asa cum nici paznicul de pe fondul meu nu a amendat vreodata pe nimeni. Si daca vrem sa avem iepuri si capre, e mai simplu sa rezolvi singur problema, in limitele si cu respectarea legii, decat sa te certi cu paznicul de vanatoare ori vreun hutupan de care stii ca iese la braconat cu caini.
Poate ati auzit, dar undeva prin judetul Botosani a iesit un mare scandal in toamna anului trecut cand au fost impuscati intr-o singura zi cateva zeci de caini ( http://stiri.botosani.ro/stire/45914/MA ... na%21.html ).
Cu mare tam-tam s-a anuntat ancheta, care s-a 'dezumflat" dupa doua zile. Ghici ce au facut proprietarii cainilor ( http://botosaneanul.ro/stiri/ancheta-la ... cut-legal/)? NIMIC, pentru ca ar fi luat si amenda ! Asa ca raman surprins de ce se intampla la voi !
Pe de alta parte, asa cum am mai spus, pentru a evita orice neplaceri, animalele doborate le punem in saci de plastic si le scoatem de pe fond.

von BRAUN
Decat sarac si in puscarie, mai bine liber si bogat !
Avatar utilizator
von BRAUN
Membru important
 
Mesaje: 142
Membru din: 16 Iun 2013, 17:10

Re: Combatere caini+pisici- cai legale si oficiale

Mesajde iliealexandruionut pe 29 Aug 2013, 17:22

Am citit cu mare atentie ce ati scris cu totii si imi exprim si eu un punct de vedere si anume:LEGEA ESTE CLARA SI CONCISA..orice caine prins fara stapan pe fondul de vanatoare (si fara jujeu)este considerat hoinar si se impusca pe loc!!!!!fara alte comentarii.La noi la AJVPS GIURGIU nimeni nu o sa zica vreodata sa nu se impuste hoinari!SI chiar daca in trecut am pierdut un caine in acest fel(nu eram vanator) si m a durut sufletul ,am inteles ca a fost greseala mea si mi am asumat o!astea fiind spuse SPOR LA IMPUSCAT CAINI HOINARI CE DISTRUG VANATUL DRAGI COLEGI!!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Combatere caini+pisici- cai legale si oficiale

Mesajde Sly_Fox pe 29 Aug 2013, 18:59

jderul scrie:caini si pisicile asa zis , zise hoinare se pot impusca .......... de catre personalul angajat al asociatiei de vanatoare in baza unui ordin emis de catre director si sau de catre vanatori odata cu actiunea de vanatoare ,mai bine zis cand ies la vinatoare in baza unei autorizatii . autorizatia se elibereaza de catre gestionar doar pentru speciile de interes vanatoresc pentru care a primit cota de recolta de la administrator

Corect. Deci cum cainii si pisicile hoinare nu fac parte din speciile de interes cinegetic, deci nu au cote anuale, nu se trec pe autorizatie si in niciun caz nu se inscriu pe autorizatie numarul exemplarelor impuscate. De semnat pentru primire ce sa mai zic, bascalie curata.
Pentru a evita neplacerile datorita legilor vanatorii si a protectiei animalelor, care se ciocnesc reciproc, trebuia ca in legea vanatorii sa se introduca o anexa separata in care sa se treaca cainele hoinar si pisica salbaticita, in vederea posibilitatii eliberarii autorizatiilor si la aceste specii. Concomitent, in legea protectiei animalelor, hoinarii si vagaboandele ce se afla pe terenurile extravilane, sa nu mai fie considerate animale de companie si sa nu mai intre sub incidenta acestei legi. Si se rezolva treaba excelent,aceste animale nemaifiind de protejat ci de impuscat.
Vrajitoru scrie:@radu: Excelenta sintetizare!
Domnul care a luat 6 luni cu suspendare poate sa mearga sa ceara daune de la avocatii sai ca sunt varza.

Care paragraf din sintetizare te-a dus la aceasta concluzie?
Eu unul nu vad deloc chestiunea asa de simpla, ci mai degraba complicata si datatoare de migrene.
Citeste te rog si sanctiunile ce se aplica in cazul uciderii unui animal considerat de companie (asa cum din text reiese ca ar fi chiar si animalele fara stapan). Deci ce facem cu acest paragraf din Conventia Europeana pentru Protectia Animalelor de Companie:(5) Înţelegem prin animal fără stăpân orice animal de companie care, fie nu are adăpost, fie se găseşte în afara proprietăţii stăpânului său sau a deţinătorului său şi care nu este sub controlul ori supravegherea directă a nici unui proprietar sau deţinător
Cel care maltrateaza sau ucide un animal de companie( categorie unde intra si cainele sau pisica fara adapost sau in afara proprietatii stapanului) este pasibil cu inchisoarea de minim 6 luni.
Asa este ca omul trebuie sa se gandeasca de doua ori inainte sa se duca peste avocati sa le ceara daune?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Combatere caini+pisici- cai legale si oficiale

Mesajde tibi_anghel pe 29 Aug 2013, 20:08

Eu zic ca daca astepti pana legiuitorul va face respectiva adaugire care sa permita eliberarea autorizatiei la hoinari si pisici salbaticite, o sa gasesti fondurile populate numai cu animale de companie. Oricum este foarte putin probabil sa apara o asemenea modificare in conditiile in care ong-urile care se ocupa de protectia animalelor au o capacitate de lobby infinit mai mare decat a noastra. Partea proasta este ca aceste organizatii nu sunt in marea lor majoritate decat sugative de bani si datatoare de job-uri bine platite pentru munca putina sau deloc. Dar cel mai important lucru este ca orice initiativa se va lovi de directivele europene care reglementeaza problema hoinarilor raportandu-se la standardele lor. Se uita insa un aspect: noi suntem o tara ca vai de p..l noastra cu probleme sociale teribile si cand spun acest lucru ma gandesc la OAMENI care isi pierd viata din cauza saraciei sau a bolilor care nu se pot trata din cauza listelor prea lungi de asteptare, la COPII care cresc in conditii mai proaste decat ale animalelor si la BATRANI care mor de foame. Ca lucrurile sa fi intrat pe un fagas normal ar fi fost bine ca autoritatile sa inchida ochii un an de zile la tot ceea ce inseamna legislatie de ocrotire si lobby-uri de tot felul. In acest fel am fi scapat de acest surplus la fel ca tarile care dupa WWII au folosit otravuri sau comandouri specializate in lichidarea haitelor de caini. Dar nu s-a facut iar acum sansele sunt extrem de mici. Mergand in continuare pe calea dictata de conventii de tot felul si pe politica ong-urilor care fac p..a mare de cele mai multe ori pe banii nostri, noi vom condamna mii sau zeci de mii de OAMENI la moarte sau la o viata mizera din dragoste pentru cutu-cutu sau miau-miau. Si sa pui in aceeasi balanta oamenii si animalele si s-o inclini in favoarea animalelor... In consecinta consider ca singura rezolvare o reprezinta un plus de prudenta si cativa saci de nylon in masina. Si calibre mai discrete.
tibi_anghel
Membru important
 
Mesaje: 226
Membru din: 09 Dec 2005, 14:31

Re: Combatere caini+pisici- cai legale si oficiale

Mesajde Ursus2006 pe 29 Aug 2013, 20:43

von BRAUN, ti-a raspun Sly-Fox cum sta treaba cu autorizatiile.
Eu personal, n-am cerut niciodata autorizatie pe care sa cer sa mi se treaca caini si pisici hoinare. Pentru ca nu exista asa ceva. S-o lamurim si cu oieritul: in 2011, cand am preluat fondul, am dus proprietarilor stanelor, extras din codul silvic, legea 407 etc. Erau obisnuiti cu AJVPS-ul, de care n-aveau nicio teama.Intr-o luna s-au convins ca nu e de gluma: au invatat cat de lung si ce diametru are jujueul, din ce esenta de lemn se face, cati caini sunt legali la stana, unde trebuie sa stea cainii samd. Paznicul este pus de noi. Pe langa el, facem si noi paza fondului. Pana acum, n-am avut niciun eveniment de braconaj cu arma, braconaj cu caini, laturi nu se practica in zona noastra. Atat, ca n-am firma de consultanta in gestionarea fondurilor de vanatoare. :wink:

Am o mare curiozitate: ce rubrica semnati la sfarsitul actiunii de vanatoare ( a se citi combatere la caini si pisici hoinare) ??
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Combatere caini+pisici- cai legale si oficiale

Mesajde bliviu pe 29 Aug 2013, 21:08

Adevarul este ca ii plin de ciini :( unde te duci dai de ciini :x in padure ii plin in oras ii plin pina si la restaurant cind te duci sa maninci vine un ciine si se uita la tine ca milogu de iti trece pofta de mincare :lol: Acum nu zic ca trebuie sa mergi la restaurant cu pusca da atunci cind dai de ei in padure si sint in 5 si se mai si dau la tine :twisted: dumnezeu sa ma ierte :wink:
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: Combatere caini+pisici- cai legale si oficiale

Mesajde von BRAUN pe 30 Aug 2013, 06:20

[quote="Ursus2006"]von BRAUN, ti-a raspun Sly-Fox cum sta treaba cu autorizatiile.
... Atat, ca n-am firma de consultanta in gestionarea fondurilor de vanatoare. :wink:

Daca ai vorbit serios de consultant, cred ca stiu de un profesor care se ocupa cu asa ceva. Este si vanator si ii place viata. Te rog confirma pe pm.

von BRAUN
Decat sarac si in puscarie, mai bine liber si bogat !
Avatar utilizator
von BRAUN
Membru important
 
Mesaje: 142
Membru din: 16 Iun 2013, 17:10

Re: Combatere caini+pisici- cai legale si oficiale

Mesajde Sly_Fox pe 30 Aug 2013, 09:12

Hi. hi, hi, Mr Ursus, cum nu esti matale inteles de catre uuoameni. :lol:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Combatere caini+pisici- cai legale si oficiale

Mesajde Vrajitoru pe 30 Aug 2013, 09:25

Ai dreptate Sly! Nu am citit cu atentie!
Si acum intreb: daca sunt 2 legi care se bat cap in cap, care castiga? Care vrea judecatorul? Sau si alea au unele intaietate la altele?
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Combatere caini+pisici- cai legale si oficiale

Mesajde jderul pe 30 Aug 2013, 09:50

iata ce ar fi trebuit lamurit de catre legiuitorii nostri ;
ce inseamna caine ,pisica comunitar si
cum se transforma cainele respectiv pisica din comunitari in 1. hoinari
2. salbaticiti ( atentie sa nu cadem in pacat adica nu e tot una pisica salbaticita cu cea salbatica).
pun si eu o intebare daca prin " absurd " cainele de la stane pierde jujeul se transforma automat din caine comunitar in hoinar ? , daca la o vanatoare cainele tau iti pleaca sa zicem pe un alt fond de vanatoare si til impusca paznicul vecin se intele ca , caine tau de vanatoare sa transformat din comunitar in hoinar ?. din cauza acesatei probleme se ajunge in instanta . mai e si un aspect destul de important adica dupa cum stiti sau ar trebui sa stiti orice foc de arma tras in fondul de vanatoare sau in afara fara justificare constitue infractiune , adica daca ati impuscat sa zicem un caine pe un fond de vanatoare pe care la ti catalogat ca fiind hoinar si nu este fiind binenteles comunitar va puteti astepta la un dosar penal pentru nejustificare . nu vreau sa ma intelegeti gresit ca as tine doamne fereste cu " ursul din padure " dar fiti atenti la vorba aia cum zice romanul la " neatentie "
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: Combatere caini+pisici- cai legale si oficiale

Mesajde Sly_Fox pe 30 Aug 2013, 10:37

Vrajitoru scrie:Ai dreptate Sly! Nu am citit cu atentie!
Si acum intreb: daca sunt 2 legi care se bat cap in cap, care castiga? Care vrea judecatorul? Sau si alea au unele intaietate la altele?

Sincer nu stiu, instanta decide. Pe ce considerente, habar nu am.
Din acest motiv am dat prima replica colegului Von Braun, pentru a scoate in evidenta faptul ca impuscarea unui caine pe camp, poate duce la unele probleme chiar de natura penala. Nu as fi crezut daca nu vedeam un caz in care a fost implicat un cunoscut de-al meu. Atunci am inceput sa ma uit pe legi pentru a nu fi prins cu pantalonii in vine.
Daca legea vanatorii avea intaietate, cum de sunt deschise dosare celor care impusca caini hoinari, ba mai mult, unii sunt si condamnati de catre instante?
jderul scrie:iata ce ar fi trebuit lamurit de catre legiuitorii nostri ;
ce inseamna caine ,pisica comunitar si
cum se transforma cainele respectiv pisica din comunitari in
1. hoinari
2. salbaticiti ( atentie sa nu cadem in pacat adica nu e tot una pisica salbaticita cu cea salbatica).

Aici este durerea, ca legea actuala nu prea pune punctul pe I, iar vanatorii se afla intre ciocan si nicovala.
Suntem intr-o situatie tipic romaneasca, nici laie, nci balaie.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Combatere caini+pisici- cai legale si oficiale

Mesajde radu pe 30 Aug 2013, 10:57

Dupa cum scrie mai sus, L 205/2004 se aplica doar pentru animalele de companie; cind acestea se găsesc în afara proprietăţii stăpânului sau a deţinătorului şi nu sint sub controlul ori supravegherea directă a nici unui proprietar sau deţinător, devin animale fara stapin si nu mai sint aparate de lege. In localitate nu se poate folosi arma - nu da voie nici 295, nici 407 - dar animalele aflate in aceasta situatie pot fi prinse de serviciile de ecarisaj, fara ca fapta sa constituie infractiunea de furt. In afara localitatilor, animalele din aceasta categorie pot fi impuscate in conditiile L 407.
Pe scurt, daca sint indeplinite cumulativ TOATE prevederile L407 si nu poate fi identificat stapinul sau detinatorul ciinelui sau pisicii in momentul observarii, animalul poate fi impuscat fara restricţii şi fara obligarea la despăgubiri, iar fapta nu constituie infracţiune.
Românului nu trebuie sa i-o tragi. Îl laşi în pace , că şi-o trage singur.
Avatar utilizator
radu
Membru important
 
Mesaje: 139
Membru din: 09 Dec 2005, 07:14

Re: Combatere caini+pisici- cai legale si oficiale

Mesajde jderul pe 30 Aug 2013, 11:02

uite..... ar putea fi chiar si un subiect pentru o teza de doctorat pentru "tatuca "de la palat ca , cu " mistretul " a cam dat o in balarii , nimic nou sub soare .sar putea intitula chiar asa :


TRANSFORMARE CAINELUI COMUNITAR IN CAINE HOINAR


AUTOR ING. N........ S............ VIITOR DR. N....... S...........
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: Combatere caini+pisici- cai legale si oficiale

Mesajde Ursus2006 pe 30 Aug 2013, 11:11

E deja DR. Si inginer, pe deasupra.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Combatere caini+pisici- cai legale si oficiale

Mesajde Sly_Fox pe 30 Aug 2013, 11:52

radu scrie:Dupa cum scrie mai sus, L 205/2004 se aplica doar pentru animalele de companie; cind acestea se găsesc în afara proprietăţii stăpânului sau a deţinătorului şi nu sint sub controlul ori supravegherea directă a nici unui proprietar sau deţinător, devin animale fara stapin si nu mai sint aparate de lege. In localitate nu se poate folosi arma - nu da voie nici 295, nici 407 - dar animalele aflate in aceasta situatie pot fi prinse de serviciile de ecarisaj, fara ca fapta sa constituie infractiunea de furt. In afara localitatilor, animalele din aceasta categorie pot fi impuscate in conditiile L 407.
Pe scurt, daca sint indeplinite cumulativ TOATE prevederile L407 si nu poate fi identificat stapinul sau detinatorul ciinelui sau pisicii in momentul observarii, animalul poate fi impuscat fara restricţii şi fara obligarea la despăgubiri, iar fapta nu constituie infracţiune.

Eu tare as vrea sa fie asa, dar nu reiese de niciunde ca animalele aflate in afara proprietatii stapanului devin animale fara stapan si nu mai intra sub incidenta legii 205/2004. Ba din contra sunt considerate tot animale de companie (vezi Directiva).

Ca sa spunem lucrurilor pe nume,eu am discutat cu un magistrat (vanator deasemenea) si omul a explicat cum este cu cainii hoinari.
Legile se bat cap in cap si pe mana dumnealui au incaput cateva dosare pentru impuscarea cainilor fara stapan gasiti in terenurile de vanatoare.
Cum se rezolva in instanta aceste cauze. Pai simplu, daca acel caz judecat este mediatizat si la usa judecatoriei urla presa, iubitorii de animale,sau vreun presupus stapan descoperit ulterior, atunci se aplica legea 205/2004, ca de, instanta se afla sub ,,presiune''. In cazul in care nimeni nu pretinde vreo pretentie, nu se alarmeaza nimeni, atunci treaba se inchide inca de la procuratura, prin neinceperea urmaririi penale.
Vrem nu vrem astea sunt realitatile tarii in care traim. Cine urla mai tare, ala are mai multe sanse de a castiga o cauza. :evil:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Următorul

Înapoi la Combatere !

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Publicitate