Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 08:17

Cormoranul mare/specie protejata/"bucuria" pisciculturii

Subiect dedicat combaterilor organizate sau in grup restrins la principalii daunatori ai vanatului in extra sezon . Acces la autorizatii , probleme , etc .

Moderatori: Ghinda, CCM

Cormoranul mare/specie protejata/"bucuria" pisciculturii

Mesajde gherman pe 07 Ian 2016, 15:41

Rasfoind mai aprofundat LEGEA nr. 149 din 16 iunie 2015 privind modificarea şi completarea Legii vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006 pe sectiunea de specii protejate, neprotejate, conditii de vanatoare, etc ajung la Anexa 2 si-mi "cad" ochii pe Valoarea de despagubire (euro) la Cormoranul mare (Phalacrocorax carbo) pentru fapte ilicite pentru speciile la care vanarea este interzisa.
Altfel spus, specia respectiva, de interes deosebit pentru mine, si, in sens larg pentru toti piscicultorii din tara noastra si nu numai, a devenit strict protejata prin legea respectiva fara ca, la nivel national sau mondial sa devina vulnerabila, pe cale de disparitie, critic periclitata sau disparuta din salbaticie conform statusurilor de conservare ale Uniunii Internationale pentru Conservarea Naturii.
Am ramas mut de uimire. Adica o specie comuna, larga raspandita, cu efective care ar face invidios orice lup, urs, ras, uliu, vultur sau orice alta specie cu adevarat periclitata a devenit strict protejata.
"BUCURIA" PISCICULTORILOR !
Nu stiu care factor de decizie a decis acest lucru, dar trebuia sa rasfoiasca inainte google, sa vada cate articole sunt publicate doar prin ziarele romanesti in care se trag semnale de alarma asupra pierderilor provocate pisciculturii de aceasta specie. Practic, un iaz cu luciu de apa de 60 ha poate fi golit de pesti de catre o hoarda de 80 de cormorani in 3 luni.
Afisez si cateva link-uri (sper ca nu incalc politica forumului), poate le vede vreun responsabil:

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actua ... r+din+Iasi
http://www.green-borders.eu/img/File/Pr ... unarii.pdf
http://www.europarl.europa.eu/meetdocs/ ... 1491ro.pdf
http://adevarulfinanciar.ro/articol/n-a ... -vidrelor/

Ma opresc aici ca inca sunt stupefiat.
Traim in Romania si asta ne consuma extrem de mult timp...
gherman
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 18 Iul 2006, 15:27
Locaţie: cluj napoca

Re: Cormoranul mare/specie protejata/"bucuria" pisciculturii

Mesajde Remo pe 07 Ian 2016, 18:03

Cormoranul mare a dispărut de pe lista speciilor la care vanatoarea este permisa prin efectul Ordonanţei de urgenţă nr. 154/2008. Este pe lista speciilor la care vanatoarea este interzisa si pentru care se plateste despagubire din 13.05.2010, ca efect al Legii 80/2010. Nu cred ca are rost sa intrebi vanatorii de ce a fost interzisa vanatoarea la mai multe specii si de ce a fost scurtat sezonul de vanatoare la multe altele in perioada respectiva, sigur nu de la vanatori a venit initiativa. Eventual vanatorilor li se poate reprosa ca nu au avut nimic de obiectat cand s-au produs modificarile.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Cormoranul mare/specie protejata/"bucuria" pisciculturii

Mesajde tehărău pe 23 Feb 2016, 17:23

http://agvps-forum.ro/viewtopic.php?f=7 ... c077#p1817

DomDoctor, poștă!

Care ai zis vorba aia golanescă, cu coprofagia, te-am auzit! Să puneți mâna să mai informați și alții!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Cormoranul mare/specie protejata/"bucuria" pisciculturii

Mesajde bogus pe 23 Feb 2016, 22:45

Am un prieten care are o salba de 9 lacuri populate cu peste chiar in fondul in care vanez, anul asta a depus de doua ori relcamatii la primarie/asociatie/ITRSV in speranta ca vom primii derogare pt cormoran si starc ca sa-i oprim dezastrul pe care il produc pe lacurile lui ... vezi de treaba, nimic
pana acum singura solutie a fost cate o vanatoare la rata si lisita si multe multe focuri aiurea ca sa-i mai speriem, chiar si el si-a cumparat ceva "tun" care se alimenteaza de la butelie si provoaca o bubuitura asemanatoare unui foc de arma, dar degeaba!!!
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Cormoranul mare/specie protejata/"bucuria" pisciculturii

Mesajde biriuck pe 26 Mai 2017, 22:51

Vanarea cormoranului mare este unul din amendamentele sustinute de AGVPS. Sa speram ca trece
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Cormoranul mare/specie protejata/"bucuria" pisciculturii

Mesajde Mircea-B pe 03 Dec 2019, 08:35

https://www.mediafax.ro/social/senatul- ... e-18645162
Acum sa vedem cum se va pune in practica.
12/70, 12/76, 30.06, 9,3x62
Avatar utilizator
Mircea-B
Membru important
 
Mesaje: 143
Membru din: 27 Iun 2017, 13:34
Locaţie: Bucuresti/Buzau

Re: Cormoranul mare/specie protejata/"bucuria" pisciculturii

Mesajde Ghinda pe 20 Iul 2022, 12:51

S-a acordat cotă. Vânează careva? Sau va fi atacat și anulat?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Cormoranul mare/specie protejata/"bucuria" pisciculturii

Mesajde Sly_Fox pe 20 Iul 2022, 17:10

Cine mai știe ce o să fie și cu verzii! Am vânat cormorani pe vremuri, când era permis, tot pe atunci am vânat țigănuși. Nu mi-au plăcut la gust, deși unii se jurau că nu au gustat ceva mai bun. Țigănușul mirosea a mâl foarte tare, iar cormoranul avea un gust de pește rânced. Poate să fie vânat doar pentru că este dăunător pisciculturii, altfel...
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cormoranul mare/specie protejata/"bucuria" pisciculturii

Mesajde yoghi pe 20 Iul 2022, 19:53

Daca scrie rata sau gasca pe hartie...aia e ...mai .neagra un pic dar ...e gasca bre!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cormoranul mare/specie protejata/"bucuria" pisciculturii

Mesajde Sly_Fox pe 21 Iul 2022, 19:54

Nu este cea mai bună soluție. Că este mai neagră, că este vopsită, tot braconaj se cheamă. Ai hârtie bine, nu ai hârtie iar bine, îți vezi de treabă. Bagi o sesiune de talere pentru răcorire și gata.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cormoranul mare/specie protejata/"bucuria" pisciculturii

Mesajde the_mav pe 22 Iul 2022, 21:13

Ghinda scrie:S-a acordat cotă. Vânează careva? Sau va fi atacat și anulat?

:mrgreen: :mrgreen: :D
Si la marmota e cota :D ;;) :D
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova


Înapoi la Combatere !

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate