Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:04

Vulpea- pradator sau daunator?

Subiect dedicat combaterilor organizate sau in grup restrins la principalii daunatori ai vanatului in extra sezon . Acces la autorizatii , probleme , etc .

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde gligorescu pe 03 Mar 2011, 16:15

Domnilor sa ma iertati ca sunt off topic dar trebuie sa va spun ca era al naibi de frig,imi inghetasera toate extremitatile si bataiam din toate incheieturile.Domnu Sima era imbracat bine,nu avea probleme,dovada ca vulpoiul a cazut din prima de cum i-a soptit la ureche comanda "cazi".Ce sa mai ,am fost invitat sa pozez si eu cu vulpoiul dupa gat ca un fel de fular,nu am cedat rugamintilor,ajunsi acasa a mai venit un prieten al lui Amis si cum a vazut vulpoiul l-au apucat toate mancarimile zicand ceva de niste purici,eu eram ca lemnu de la celebra palinca ,pe mine nu m-a mancat nici un purice.La mai multe....petreceri de dupa vanatoare :D
Avatar utilizator
gligorescu
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 27 Apr 2007, 15:39
Locaţie: Pitesti

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde jaguar44 pe 03 Mar 2011, 22:29

Frumoasa lovitura ,se vede clasa tragatorului....
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde jaguar44 pe 03 Mar 2011, 22:33

Daca as avea posibilitatea sa folosesc mai des un poligon , cred ca as reusi performante asemanatoare...
la cata ambitie am... :wink:
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde Ghinda pe 04 Mar 2011, 11:10

Din cauza ca stateai intre betoanele alea se auzea si reverbratia la zgomot si se auzea naspa. Dar se pare ca totusi de la distanta nu s-a bunghit vulpea.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde Carlos pe 06 Mar 2011, 21:54

Super Domn` Gigi! Cu totii stim ca performantele vanatoresti pe care le ai intrec cu mult filmuletul! Cel mai mult mi-a placut replica: - Sunt doua vulpi aici... le stiu eu! :) :wink:
Erotic este sa te mangai cu o pana, pervers este sa te mangai cu toata gaina...
Avatar utilizator
Carlos
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 10 Mai 2010, 14:22

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde Kristi pe 07 Mar 2011, 08:42

Odata cu incheierea sezonului de vanatoare , am pus gand pe actiunile de combatere , ele fiind singurele modalitati sa mai putem scote cainii , pusca si ...pe noi , la are curat ! Daca mai au si sorti de izbanda , este cu atat mai frumos si mai pasional ...si la terminarea actiunii de combatere se lasa cu deja cunoscutele tuciuri :wink: ... Sambata si duminica am participat la actiuni de combatere pe fondul meu de vanatoare si daca sambata nu am avut ocazia sa ne intalnim cu cumatra , duminica am oprit din elanul lor caracteristic 3 (trei) si am mai ranit doua ... Va las in compania pozelor ...
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Cam in acest mod mi.am petrecut doua zile superbe ... :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde OVI762 pe 07 Mar 2011, 19:16

Crestini adevarati,le-ati facut vulpilor parastas,spre linistea sufletului :D Bravo baieti.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde Vechio pe 14 Mar 2011, 20:38

Frumoasă acţiune în amsamblul ei. Felicitări :D .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde Kristi pe 18 Mar 2011, 05:30

Vechio scrie:Frumoasă acţiune în amsamblul ei. Felicitări :D .

Multumim frumos ...sambata vrem sa ne intalnim din nou poate mai pomenim vreuna si ... sa le facem parastasul de 3 saptamani acestora ... :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde CINEGETICUS pe 13 Dec 2011, 19:42

Vulpile dar mai ales cainii hoinari trebuiesc eradicati de pe fondurile de vanatoare daca mai vreti sa mai avem iepuri,fazani sau caprioara.
CINEGETICUS
 
Mesaje: 13
Membru din: 04 Ian 2011, 01:47

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde Sly_Fox pe 13 Dec 2011, 20:53

CINEGETICUS scrie:Vulpile dar mai ales cainii hoinari trebuiesc eradicati de pe fondurile de vanatoare daca mai vreti sa mai avem iepuri,fazani sau caprioara.

In privinta cainilor hoinari sunt de acord cu tine. Insa referitor la vulpi nu ai dreptate. In fiecare fond trebuie sa existe si un efectiv optim de vulpi. Vulpea nu trebuie nicidecum eradicata , ci populatia de cumetre trebuie tinuta sub control, astfel incat sa existe un numar optim de exemplare in functie de suprafata fondului si speciile de vanat prezente in teren.
Cu totii stim ca vulpea are rolul ei in lantul trofic, iar eradicarea ei duce fara dubii la un dezechilibru ecologic.
Eu sunt de parere ca nici o specie nu trebuie combatuta pana la eradicare, nici chiar griva ori cotofana,ci trebuie facut in asa fel incat sa existe un efectiv optim al speciilor respective.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde CINEGETICUS pe 13 Dec 2011, 22:14

Sly_Fox scrie:
CINEGETICUS scrie:Vulpile dar mai ales cainii hoinari trebuiesc eradicati de pe fondurile de vanatoare daca mai vreti sa mai avem iepuri,fazani sau caprioara.

In privinta cainilor hoinari sunt de acord cu tine. Insa referitor la vulpi nu ai dreptate. In fiecare fond trebuie sa existe si un efectiv optim de vulpi. Vulpea nu trebuie nicidecum eradicata , ci populatia de cumetre trebuie tinuta sub control, astfel incat sa existe un numar optim de exemplare in functie de suprafata fondului si speciile de vanat prezente in teren.
Cu totii stim ca vulpea are rolul ei in lantul trofic, iar eradicarea ei duce fara dubii la un dezechilibru ecologic.
Eu sunt de parere ca nici o specie nu trebuie combatuta pana la eradicare, nici chiar griva ori cotofana,ci trebuie facut in asa fel incat sa existe un efectiv optim al speciilor respective.


Ce s-ar intampla daca pe un fond nu ar mai exista vulpi??? Dar ce s-ar intampla daca tot pe acelasi fond sau pe cu totul altul efectivele de cotofene si grive ar fi redus la 25% fata de cel din prezent ? Daca nu ar fi bine sa se intample acest lucru, de ce ???
CINEGETICUS
 
Mesaje: 13
Membru din: 04 Ian 2011, 01:47

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde Sly_Fox pe 13 Dec 2011, 22:50

CINEGETICUS scrie:Ce s-ar intampla daca pe un fond nu ar mai exista vulpi??? Dar ce s-ar intampla daca tot pe acelasi fond sau pe cu totul altul efectivele de cotofene si grive ar fi redus la 25% fata de cel din prezent ? Daca nu ar fi bine sa se intample acest lucru, de ce ???

Daca vulpile ar fi eradicate se vor produce urmatoarele fenomene nedorite as spune eu.
1) Unele specii de animale nu ar mai avea dusman natural, astfel ca exemplarele bolnave, batrane, cu malformatii, care in mod natural ar fi cazut prada vulpilor, ar ramane in teren raspandind boala, dand nastere la progenituri ce poseda un cod genetic deficitar.
2) Ar apare fenomenul de consangvinitate la speciile prada, datorita inmultirii excesive
3) Locul vulpii va fi luat mai mult ca sigur de alta specie rapitoare ori pradatoare, mult mai invaziva
4) Multi vanatori care prefera vanatoarea la vulpe ar fi privati de aceasta pasiune.
Asa ca locul vulpii este in terenul de vanatoare, bineinteles intr-un numar de exemplare bine monitorizat de catre administratorul terenului respectiv.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde Ghinda pe 14 Dec 2011, 10:09

Bravo Sly_fox!
Cinegeticus, mai documenteaza putin, vezi si ce s-a mai scris. Natura nu a lasat geaba vulpea. La caini, da, eradicare, nu are ce cauta in teren, vulpea trebuie tinuta sub control.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde Kristi pe 19 Dec 2011, 08:48

Eu nu cred ca vom reusi vreodata noi sa eradicam vulpile ...si ...deocamdata le mai ciupim :wink: , pe unde le prindem fara probleme... :lol: si nici nu cred ca voi trai sa imi iasa vulpea la vreo bataie si sa spun ...nu trag pentru ca sunt foarte putine ... :lol:
Imagine
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde Kristi pe 02 Ian 2012, 12:47

In prima zi a anului ce puteam face ca sa ne revenim dupa o noapte incarcata cu de toate...nimic altceva decat vanatoare ...asa ca dupa amiaza cand ne.am trezit ...am apucat pe cararile superbe ale vanatorii sau cum spune un frumos cantec ....prin codru vrege de brad... ;) putina combatere nu strica niciodata asa ca primul vanat pe 2012 a fost un vulpoi ...
Imagine
Imagine
Imagine
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde cyp pe 07 Ian 2012, 11:26

micsorarea efectivului de vulpi da
eradicare nu.
cyp
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 05 Ian 2010, 15:44
Locaţie: verona italy

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde jaguar44 pe 08 Apr 2012, 15:21

vulpe si sacalImagine
Imagine
Imagine
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde jaguar44 pe 08 Apr 2012, 15:44

mai era o vulpe...si nu mai e!Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde violiv pe 05 Iun 2012, 10:50

De la un amic: surprinsa asupra faptului, urmarita, doborata 500 m mai incolo chiar cand sa scape in padure.

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Gaina mare n-a lasat-o sa fuga suficient de repede :oops: si n-a lasat-o din gura nici moarta :mrgreen:
Blaser R 93, cal. 9,3x62, Ceco SP, Kahles 2,5-10x50, distanta ~90 m.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde Sly_Fox pe 05 Iun 2012, 13:30

Moaaaaaaaaaa. :lol: :lol:
Luptatoare pana la capat cumatra. Nu a lasat prada sub nici un chip. Atat intamplarea cat si fotografia sunt de mare efect.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde Alin3006 pe 19 Iun 2012, 11:38

Vio, transmite-i amicului salutarile mele. Vad ca nu le iarta de loc... :D am auzit ca a facut treaba buna si la sacal. Asa, cu gaina in gura, nu credeam sa vad vulpe cazuta in foc. Bravo lui.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde violiv pe 24 Noi 2014, 09:30

O intalnire frumoasa prin nu mai stiu ce varfuri de munti prin Carpatii de Curbura.
Decor super, cu zapada proaspata pe ramurile brazilor si n-a fost chiar mare bai ca ni s-a scuturat intr-una prin toate ungherele posibile. Din pacate, coltosii au lipsit la intalnire da' m-am trezit fata in fata cu vulpita - o secunda am zis ca parca n-as trage, inarmat fiind cu "doboratoarea de elefanti" da' reflexul a fost mai iute ca gandul si glontul a ajuns-o cand tocmai se hotarase s-o stearga vulpeste ... lovita la 2 cm lateral stanga de originea cozii si parcursa jumate in lung de greul glont .... nu-i pentru cei milosi:

Imagine

Imagine

Imagine

Chiar ca 375 RUM e mult prea mult pentru o vulpe.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde Sly_Fox pe 24 Noi 2014, 18:03

Banuiesc ca nicio cucoana nu mai vrea guler din blana acestei vulpi. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde violiv pe 26 Noi 2014, 00:30

O mare tampenie, pe care chiar nu reusesc s-o inteleg: de ani buni nimeni nu mai vrea blana de vulpe. In cel mai bun caz merg la groapa de var .... anul acesta intra in saci de plastic.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde radubichis pe 26 Noi 2014, 10:59

violiv scrie:O intalnire frumoasa prin nu mai stiu ce varfuri de munti prin Carpatii de Curbura.
Decor super, cu zapada proaspata pe ramurile brazilor si n-a fost chiar mare bai ca ni s-a scuturat intr-una prin toate ungherele posibile. Din pacate, coltosii au lipsit la intalnire da' m-am trezit fata in fata cu vulpita - o secunda am zis ca parca n-as trage, inarmat fiind cu "doboratoarea de elefanti" da' reflexul a fost mai iute ca gandul si glontul a ajuns-o cand tocmai se hotarase s-o stearga vulpeste ... lovita la 2 cm lateral stanga de originea cozii si parcursa jumate in lung de greul glont .... nu-i pentru cei milosi:

Imagine

Imagine

Imagine

Chiar ca 375 RUM e mult prea mult pentru o vulpe.

Nici vulcanizata nu mai poate fi blana folosita
Uite una rezolvata cu 308W
Imagine
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde biriuck pe 26 Noi 2014, 15:25

violiv scrie:O mare tampenie, pe care chiar nu reusesc s-o inteleg: de ani buni nimeni nu mai vrea blana de vulpe. In cel mai bun caz merg la groapa de var .... anul acesta intra in saci de plastic.


Pai daca sunt facute direct umplutura de sarmale :lol: Ca parca toata lumea trage la porci in ultima vreme doar de la 9.3 in sus...
Eu am la masina o pereche de manusi si un briceag pe care il folosesc doar pentru astfel de cazuri, in ultima perioada insa n-am avut ocazia sa impusc cumatra la goana. Nu o jupoi cu manusi din cauza ca mi-e scarba de ea, doar ceva teama pentru rabie :roll:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde Alin3006 pe 26 Noi 2014, 18:14

biriuck scrie:Nu o jupoi cu manusi din cauza ca mi-e scarba de ea, doar ceva teama pentru rabie :roll:


Din acelasi motiv am lasat si eu multe cucoane ¨nedezbracate¨. :lol: Si treaba cu tinutul la masina nu e o solutie, ca de regula de la vulpe la masina mergi de-ti sar capacele si eu unul m-as lipsi. Doar daca le-as avea in rucsac...asta ar fi o varianta.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde biriuck pe 26 Noi 2014, 22:44

Mai da-o naibii ca are doar cateva kg, nu e vreun mamut. Si la cum ma ia lumea peste picior ca am rucsacul prea greu la vanatoare numai alea nu mai bagam in el...

Rezultatul eu zic ca merita
Imagine


P.S. O sa regreti tu candva cucoanele nedezbracate, nici macar nu le-ai "parlit"?
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde Sly_Fox pe 26 Noi 2014, 22:49

violiv scrie:O mare tampenie, pe care chiar nu reusesc s-o inteleg: de ani buni nimeni nu mai vrea blana de vulpe. In cel mai bun caz merg la groapa de var .... anul acesta intra in saci de plastic.

Madamele mai in varsta care se respecta, au cel putin o haina de vulpe in sifonier,cele mai tinerele se imbraca dupa moda actuala,adica cu ,,veritabile haine din nylon natural chinezesc,, :D
Acum pe bune,o haina de blana de vulpe confectionata de catre un mare mester blanar, din cele mai frumoase exemplare,reprezinta ceva cu adevarat frumos.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Combatere !

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate