Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 17:29

Vulpea- pradator sau daunator?

Subiect dedicat combaterilor organizate sau in grup restrins la principalii daunatori ai vanatului in extra sezon . Acces la autorizatii , probleme , etc .

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde WALLACE CINEGETIC pe 28 Noi 2014, 21:27

Vulpes vulpes este un prădător autohton cu un rol benefic în lanțul trofic, însă în unele județe există clar o explozie demografică, ceea ce ar trebui să ne mobilizeze și mai mult în rărirea ei.
WALLACE CINEGETIC
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Feb 2013, 22:17

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde acsph pe 28 Noi 2014, 22:44

Parafrazandul pe Florin Halagian : Focul pe ele! :D
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde OVI762 pe 28 Noi 2014, 23:22

Wallace,jos palaria pentru postarea de mai sus;ai trecut de la un extremistteribilistnerealist la o normalitate fireasca,vanatoreasca...omeneasca,iar pentru asta,eu,cel care sunt si vanez,te salut.Este o problema anul asta cu vulpile si aici unde-mi duc firescul trai si mai exact in Campia Romanatiului-sunt multe ale dracu,intra in gospodarii si fac ravagii;pana si politistii au ajuns sa ne ceara ajutorul,off the record si de multe ori intravilan.S-a produs un dezechilibru major in primavara cand,datorita precipitatiilor,puii de iepure s-au dus p...loii de suflet iar cei de vulpe,aparati de vizuini,au prosperat si s-au inmultit.Am simtit ceva in vara cand le vedeam mereu insa de prin octombrie incoace au luat-o razna-am ajuns sa iesim noaptea,la far,sa bubuim vulpile,iar asta nu este normal.Mai cadea cate una la datorie si inainte in felul asta insa acum sunt prea multe-5,6 pe noapte.Am mai linistit lucrurile din Octombrie pana acum,insa tot sunt multe;sper ca pana in primavara,cu ajutorul iernii,sa inclinam balanta in favoarea noastra.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde WALLACE CINEGETIC pe 29 Noi 2014, 00:07

Cum influențează anotimpul iarna populațiile de vulpi ?
WALLACE CINEGETIC
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Feb 2013, 22:17

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde OVI762 pe 04 Dec 2014, 07:49

Le vezi mult mai bine pe zapada,atat pe ele cat si vizuinele,si poti sa le gasesti urma usor și in plus de asta,daca zapada este mai mare le incurca la alergat si le impusti mai lesne.Altfel,iarna nu prea le deranjaza deloc,avand blana groasa si dormind in vizuini calduroase si nu ies afara decat daca trebuie sa manance si nu mai au provizii in camara;nu uit nici acum o anume zi de ianuarie din anii trecuti cand zapada si soarele puternic pentru cand a fost ne-au oferit o zi incredibil de frumoasa pentru vanat vulpi...
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde laurul pe 04 Dec 2014, 10:06

OVI762 scrie:Le vezi mult mai bine pe zapada,atat pe ele cat si vizuinele,si poti sa le gasesti urma usor și in plus de asta,daca zapada este mai mare le incurca la alergat si le impusti mai lesne.Altfel,iarna nu prea le deranjaza deloc,avand blana groasa si dormind in vizuini calduroase si nu ies afara decat daca trebuie sa manance si nu mai au provizii in camara;nu uit nici acum o anume zi de ianuarie din anii trecuti cand zapada si soarele puternic pentru cand a fost ne-au oferit o zi incredibil de frumoasa pentru vanat vulpi...

Ianuarie , probabil in a doua jumatate a lunii.....cam atunci incepe babardeala si umbla de nebune dupa sex...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde biriuck pe 04 Dec 2014, 21:57

OVI762 scrie:...nu ies afara decat daca trebuie sa manance si nu mai au provizii in camara...

Ce provizii are vulpea in camara? :roll:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde NightSirc pe 04 Dec 2014, 23:06

biriuck scrie:
OVI762 scrie:...nu ies afara decat daca trebuie sa manance si nu mai au provizii in camara...

Ce provizii are vulpea in camara? :roll:


Ramase de la bursuc, fostul proprietar ;)
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde OVI762 pe 05 Dec 2014, 09:00

Jivina mai desteapta ca vulpea,mai rar.Daca reuseste sa dea iama la cotetul cu gaini,nu se lasa pana nu le pescuieste pe toate si nu le mananca pe loc ci le ingroapa pentru a-i servii mai tarziu drept ospat;vulpea isi poate aduce aminte de peste 50 de locuri in care si-a ascuns hrana,si nu o spun eu,o spun aia de la National Geographic,care nu sunt vanatori :mrgreen: De aici metafora cu ''camara''.In ceea ce il priveste pe bursuc,de obicei e taman invers,coana vulpe fiind uzual fostul proprietar.Bursucul este un animal dat dracului cand vine vorba de situatia locativa-lasa toanta de vulpe sa sape vizuina si el face o ''hostile take over''ca ii este mai la indemana decat sa se apuce sa sape ca diliul.De altfel,vizuina bursucului poate fi lesne confundata cu cea a vulpii,insa cine a vazut ambele apartamente stie ca cea a bursucului are usa de la intrare mai mare si mai rotunjita,sa-i incapa curu' care este considerabil mai mare decat al cumetrei.
PS
La capitolul vulpi sunt artist,de-as fi vazut macar iepuri cate vulpi am nasit m-as considera fericit;sa caut prin calculatorul vechi sa vad daca mai am filmarea cu vulpile care cantau.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde OVI762 pe 05 Dec 2014, 09:10

laurul scrie:
OVI762 scrie:Le vezi mult mai bine pe zapada,atat pe ele cat si vizuinele,si poti sa le gasesti urma usor și in plus de asta,daca zapada este mai mare le incurca la alergat si le impusti mai lesne.Altfel,iarna nu prea le deranjaza deloc,avand blana groasa si dormind in vizuini calduroase si nu ies afara decat daca trebuie sa manance si nu mai au provizii in camara;nu uit nici acum o anume zi de ianuarie din anii trecuti cand zapada si soarele puternic pentru cand a fost ne-au oferit o zi incredibil de frumoasa pentru vanat vulpi...

Ianuarie , probabil in a doua jumatate a lunii.....cam atunci incepe babardeala si umbla de nebune dupa sex...




Intr-adevar,la un sfarsit de Ianuar s-a savarsit ziua minunata-zapada mare,soare puternic si un vin rosu ce incalzea si pamantul de sub cizme :D si o slana cu branza si ceapa de mirosea cale de 3 poste;la slana cred ca veneau ca disperatele ca altfel nu ma pot gandii...le-a pacalit soarele si cred ca le orbise si instinctul de reproducere,ca prea veneau ca toantele in fata pustii.Am tras si cu alica de 3 in ele ca altceva nu mai aveam in centura,unicele si 5-urile raposand de mult,saracele.Si noi plecaseram la mistret,cica...Pacat ca nu mai ai ce face cu frumusetea de blana.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde WALLACE CINEGETIC pe 25 Dec 2014, 00:53

Moderat
WALLACE CINEGETIC
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Feb 2013, 22:17

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde biriuck pe 22 Feb 2015, 11:42

OVI762 scrie:...le-a pacalit soarele si cred ca le orbise si instinctul de reproducere,ca prea veneau ca toantele in fata pustii.Am tras si cu alica de 3 in ele ca altceva nu mai aveam in centura,unicele si 5-urile raposand de mult,saracele.Si noi plecaseram la mistret,cica...Pacat ca nu mai ai ce face cu frumusetea de blana.


Oare?
Imagine
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde OVI762 pe 22 Feb 2015, 16:43

''E''de import,nu se pune :lol: :lol: Iote-le si pe ale noastre
Imagine
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde WALLACE CINEGETIC pe 25 Feb 2015, 20:46

Vânătorii pot readuce trendul modei blănii de vulpe !
WALLACE CINEGETIC
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Feb 2013, 22:17

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde WALLACE CINEGETIC pe 01 Apr 2015, 21:26

Nu mai combate nimeni vulpes vulpes ????
WALLACE CINEGETIC
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Feb 2013, 22:17

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde Alin3006 pe 01 Apr 2015, 21:36

Ba da! Putintica rabdare!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde Adrian S pe 03 Apr 2015, 12:30

WALLACE CINEGETIC scrie:Nu mai combate nimeni vulpes vulpes ????


Ce, ai inceput sa te plictisesti? :D
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde Ghinda pe 03 Apr 2015, 14:46

Nu il excitati ca iar am de lucru sa sterg postarile.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde Sly_Fox pe 03 Apr 2015, 20:14

WALLACE CINEGETIC scrie:Nu mai combate nimeni vulpes vulpes ????

Nu,nu o mai combate nimeni, in primul rand pentru ca vulpea nu se combate ci se vaneaza,in cel de-al doilea rand pentru ca in aceasta perioada vulpea are pui.
Daca toate celelalte specii la care vanatoarea este permisa au perioada lor de ocrotire,cand isi cresc puii,de ce vulpea nu ar beneficia si ea de o asemenea clementa?
Este de bun simt sa ii lasam ragazul sa isi creasca puii, oricum din toamana pana la sfarsitul iernii este destul timp pentru a vana aceasta specie.

PS: Wallace,daca mai vorbesti despre combatere la vulpe si nu despre vanatoare la vulpe,si mai ales in lunile de primavara,fac un blat cu domnul arbitru Ghinda astfel incat sa iti dea rosu la fiecare postare. :lol:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde Kristi pe 08 Apr 2015, 06:15

Sly_Fox scrie:
WALLACE CINEGETIC scrie:Nu mai combate nimeni vulpes vulpes ????


Daca toate celelalte specii la care vanatoarea este permisa au perioada lor de ocrotire,cand isi cresc puii,de ce vulpea nu ar beneficia si ea de o asemenea clementa?

Si eu mi.am pus aceasta intrebare ...totusi nu este nimic ilegal in a impusca vulpea in aceasta perioada ...si eu unul chiar o fac atunci cand am ocazia ... indiferent cum voi fi catalogat sau acuzat ! :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde laurul pe 08 Apr 2015, 11:02

Sly_Fox scrie:Daca toate celelalte specii la care vanatoarea este permisa au perioada lor de ocrotire,cand isi cresc puii,de ce vulpea nu ar beneficia si ea de o asemenea clementa?
Este de bun simt sa ii lasam ragazul sa isi creasca puii, oricum din toamana pana la sfarsitul iernii este destul timp pentru a vana aceasta specie.

Asta e o alta ineptie majora marca Legislativul Roman.
Adicatelea un intrus invaziv cum e sacalul are perioada de liniste, si batrana noastra vulpe, care ne ofera clipe minunate cand stai la o panda, ca deh, la altele "nu mai e plan, domne!" sa nu merite o perioada de relas ????
O avea sacalul coaie mai multe ca vulpea, dar sigur si vulpoiul are mai multe ca madam sacala....
@ vulpoisiret- :wink:
@wallace....vanatoare nu combatere, da?! fara discutii....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Vulpea- pradator sau daunator?

Mesajde WALLACE CINEGETIC pe 08 Apr 2015, 23:37

Moderat
WALLACE CINEGETIC
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Feb 2013, 22:17

Anterior

Înapoi la Combatere !

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate