Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 11:05

Braconajul cu ogari

Subiect dedicat combaterilor organizate sau in grup restrins la principalii daunatori ai vanatului in extra sezon . Acces la autorizatii , probleme , etc .

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde florinbos pe 19 Feb 2010, 11:38

Deja o dai de gard. Moderatorul. Dac mai ai un post ca asta incerc un ban. Adica citesc pe rand si la care postare a ta nu este in regula, zvast peste deste!
florinbos
 
Mesaje: 4
Membru din: 20 Sep 2009, 13:26

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde florinbos pe 19 Feb 2010, 11:41

Esti un nesimtit! Toit moderator!
florinbos
 
Mesaje: 4
Membru din: 20 Sep 2009, 13:26

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde adigeo pe 19 Feb 2010, 13:15

florinsef ,daca vrei sa-i vezi pe aia care te rezolva cu pumnul ,ranga sau rubber buckshot, da si tu o locatie mai exacta , nu Olt , sunt sigur ca se vor gasi [si alti ] amatori
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde scirocco pe 19 Feb 2010, 15:05

S-a intitulat bine flacaul atunci cand a pus nickname-ul @florin bos(in latina bos = bou) :lol: :lol: Rugam moderatorul sa ne scuteasca de rumegatoare, nu putem conversa cu ipochimenul.
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde adigeo pe 19 Feb 2010, 15:11

:lol: :lol: eu stiu doar putina engleza de balta , latina mai deloc.
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde Ghinda pe 21 Feb 2010, 23:20

Imi cer iertare de la colegii forumisti, dar am sters tot. Daca mai intra magarul ala pe aici, si daca posteaza cele mai bune chestii de vanatoare, sterg si daca ar fi mama mea!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde grasuxxl pe 12 Iul 2010, 12:02

voi vb de braconaj cu ogari . noi suntem mici copi pe langa voi . va luati autorizate la rate si vanati tot ce va iese in cale. am doi ogari care prind tot ce misca. si nu renunt la ei pt nimic in lume.
grasuxxl
 
Mesaje: 1
Membru din: 12 Iul 2010, 11:51

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde scirocco pe 12 Iul 2010, 12:33

grasuxxl scrie:voi vb de braconaj cu ogari . noi suntem mici copi pe langa voi . va luati autorizate la rate si vanati tot ce va iese in cale. am doi ogari care prind tot ce misca. si nu renunt la ei pt nimic in lume.


Cei care fac asta(si nu o sa spun ca nu sunt si indivizi de genul asta),o fac exclusiv pe pielea lor si se expun rigorilor legii cand vor fi prinsi,pentru ca mai devreme sau mai tarziu o vor pati cu siguranta.Problema care se pune in cazul tau,este ca bietii caini pe care ii detii,nu au nici cea mai mica vina,chiar daca prind tot ce misca,toata culpa cade in spatele tau ca ii expui unor mari riscuri si in acelasi timp nu respecti legea.Si nu trebuie sa renunti tu la ei,este suficient sa te gaseasca cine trebuie cu cainii in teren si pe urma ai sa te uiti ganditor pe internet sau in ziare,cum faci rost de alti caini.Fa-ti un bine,prietene si renunta sa ne mai starnesti cu discutii nepotrivite.Cand vei intra in legalitate atunci vom putea purta nenumarate discutii,pana atunci....."salve et i".

P.S Nu te-am injurat, se traduce " salut si du-te" :wink:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde Alin3006 pe 12 Iul 2010, 12:41

Deja " s-a dus ". :wink:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde cosmin p pe 12 Iul 2010, 12:50

In urma cu scurt timp intr-o discutie cu un paznic de vanatoare imi spunea ca de un 1 an jumate are la activ un numar de 300 de ogari puscati. Am ramas cu gura cascata. :shock: Nici acum nu stiu daca sa cred sau nu. Voi ce ziceti?

P.S. Fondul cu pricina este intre primele 3-4 din Judet la efective de vanat.
cosmin p
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 27 Aug 2007, 11:28
Locaţie: craiova

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde scirocco pe 12 Iul 2010, 16:39

Inseamna ca omul are dreptate,mai ales ca in zona Olteniei,Teleorman,Dolj,am inteles ca sunt ogari cu nemiluita. Bravo lui,ca isi face treaba.
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde teuton pe 12 Iul 2010, 21:27

am un muncitor, de undeva din arges , care s-a apucat sa-mi zica de ogarii lui care sunt f buni la prinderea caprioarelor si a iepurilor. omul era suparat ca programul din santier nu ii permite sa iasa mai des pe camp si anul asta frate-sau si alti prieteni (tot detinatori de ogari) au prins mai multe caprioare si iezi decat el. omul a fost vanator si a fost prins la braconaj (dar nu a patit nimic in afara de excludere)
ce pot sa inteleg eu din asta este ca legile din romanica sunt fix ZERO :cry:
..... de fapt stiam de mult.....
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde Sly_Fox pe 13 Iul 2010, 00:30

Ale dracu' lighioane mai sunt si ogarii astia. Noi, vanatorii din Ialomita, nu am avut prilejul sa vedem asa ceva prin terenurile de vanatoare. De fapt ogarii nici nu ar fi facut multi purici prin blana, cunoscundu-se ,,pasiunea'' vanatorilor din zona pentru cainii ,,nelegitimati''.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde madalin122582 pe 27 Aug 2010, 13:44

Interesant subiect. Eu sunt din Valcea si de 10 ani de cand colind meleagurile acestui judet, nu am vazut pui de ogar sau metis. Nici macar nu am auzit de asa ceva. Si daca as vedea cainele fara stapan pe teren, fie el ogar sau nu, nu m-as zgarci la un cartus
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde Alin3006 pe 27 Aug 2010, 14:43

madalin122582 scrie:Interesant subiect. Eu sunt din Valcea si de 10 ani de cand colind meleagurile acestui judet, nu am vazut pui de ogar sau metis. Nici macar nu am auzit de asa ceva. Si daca as vedea cainele fara stapan pe teren, fie el ogar sau nu, nu m-as zgarci la un cartus


Vrei sa ne convingi sau sa ne zapacesti? :mrgreen:
Cred ca n-ai ajuns tu pe meleagurile care trebuie, ca daca nici la Valcea nu sunt ogari inseamna ca nu sunt nicaieri...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde madalin122582 pe 27 Aug 2010, 15:05

Alin, sunt nascut si crescut in jud. Valcea. Si merg de regula la vanatoare in zona - Balcesti, Dragasani...aproape de granita cu Olt, Dolj. Si asta de peste 10 ani. Am foarte multi prieteni vanatori...si din politie. Ma gandesc ca daca acest fenomem este asa de raspandit precum se vorbeste pe acest topic, auzeam macar de un caz concret. Si inca o diferenta...cunosc paznici de vanatoare care nu fac NICI UN COMPROMIS. In cosecinta fodurile de vanatoare protejate de ei sunt la mare cautare.

Daca tu ai info ca ar exista astfel de fapte, te rog sa imi spui...macar zona... Te asigur ca fac parte din categoria care ar face orice pentru protectia vanatului si eliminarea braconajului
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde madalin122582 pe 27 Aug 2010, 15:10

Alin3006 scrie:Vrei sa ne convingi sau sa ne zapacesti? :mrgreen:


Am inteles aluzia. Am schimbat :D
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde Alin3006 pe 27 Aug 2010, 15:13

Madalin, ti-am parafrazat semnatura...in gluma. Eu unul am vazut pur si simplu mergand pe sosea un pick-up Mitsubishi care mergea in paralel pe camp si in urma lui erau 3 ogari cu limba scoasa de-un metru. Ce crezi ca faceau ? Din pacate nu conosc zona suficient ca sa-ti spun exact unde, undeva pe drumul spre Horezu.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde madalin122582 pe 27 Aug 2010, 15:19

Asa o fi...Recunosc ca zona Horezu imi este mai putin cunoscuta. Nu acuz pentru ca nu cunosc. O sa iti fac o invitatie la toamna la mistret sa te convingi ca avem fonduri de vanatoare bine protejate...si bogate...cel putin unele. Promit !
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde titi_rulment pe 30 Aug 2010, 11:29

Si eu tot in Jud Valcea vanez...nici eu nu am auzit de vanatoare cu ogari la noi...insa nu exclud varianta...
titi_rulment
Membru important
 
Mesaje: 155
Membru din: 19 Feb 2009, 12:53

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde gigi1978 pe 10 Sep 2010, 14:18

se pot impusac ogari daca sunt legati de caruta??
legea e facuta pt a fi i------ta
gigi1978
 
Mesaje: 4
Membru din: 10 Sep 2010, 14:02
Locaţie: arges

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde Ghinda pe 10 Sep 2010, 19:38

Delicata treaba. Da. Dar nu te lua dupa mine, ca mai imi lipsesc din doage.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde adileafu pe 10 Sep 2010, 20:47

Nu!Este ilegal si crud.Dar poti sa le ,,dojenesti''stapanul.
Cu cat cunosc mai bine oamenii,cu atat imi iubesc mai mult cainii!
Avatar utilizator
adileafu
Membru important
 
Mesaje: 178
Membru din: 29 Ian 2010, 12:15
Locaţie: Targoviste

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde Dragan pe 10 Sep 2010, 22:43

Cum iti trece prin cap o asemenea prostie omule?????Cred ca marea majoritate a vanatorilor urasc cainii vagabonzi si mai cu seama cei ciobanesti care bantuie terenurile de vanatoare si nu ar sta pe ganduri in uciderea lor.Dar, in cazul tau, sa impusti cainii legati la caruta nu cred ca s-ar incumeta vreunul, nici chiar paznicul de vanatoare.In mod sigur omul si-a adus ogarii pentru braconaj si probabil a si dat o raita dupa plecarea voastra iar paznicul daca este din zona stie mai multe despre acesta si cati or mai fi.
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde Sly_Fox pe 11 Sep 2010, 08:28

Atunci trebuiesc busiti, cand dau ei cate o raita prin teren, cand sunt prinsi in flagrant, nu cand sunt legati la caruta.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde chriss_hunter29 pe 15 Oct 2010, 16:26

eu vanez de obicei pe zona vladila studina si pot sa va spun concret-nu ogarii din caracal sunt problema...ci cei de la traianu si rotunda,au ajuns atat de nesimtiti incat fac bataie 3 patru sunt pe cai cu cate 5-6 ogari dupa ei iar ceilalti tot calare cu restul satrei asteapta la 2-3 km....anul trecut in iarna i-am alergat pana am reusit sa termin o vitara...fara nici un rezultat...paznicii de vanatoare sunt ok insa nu au cu ce sa se deplaseze iar politia este inexistenta(chiar daca poate unii vor nu au cu ce sa intre iarna in camp)...pana la urma solutia este sa ne unim cat mai multi vanatori impatimiti de acest sport nobil...si macar dc legea nu ne ajuta sa dam cu ei jos...macar ii speriem cu cat stam mai mult in teren cu atat ei nu o sa mai calce pe akolo.....si dc tot suntem impatimiti putem sa dam un pic de ajutor si paznicilor...sa-i luam cu noi la fiecare iesire si sa-i ajutam sa-si faca treaba adik combatrea daunatorilor....dc de fiecare data cand un vanator iese in teren ar lua si paznicul de vanatoare cu el ...omul ala ar putea sa faca ceea ce noi nu prea avem voie......
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde iustin pe 06 Dec 2010, 20:48

mah dar voi vanatori cand nu este sezonul deschis dc va duceti la vanatoare?????? de ce ii condamnati decat pe cei cu ogari si pe vanatori nu?? nu toti care au ogari si vaneaza cu el.. am unu si il tin de frumos dar voi nu aveti ce sa imi faceti pt ca din cate stiu am voie sa tin ogar
iustin
 
Mesaje: 3
Membru din: 06 Dec 2010, 20:36

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde chriss_hunter29 pe 06 Dec 2010, 22:47

daca ai un ogar si este bine mersi la tine in batatura nu are nimeni nimic cu tine,...pe de alta parte atunci cand nu este sezon si vanatorii ies in camp ,o fac pentru combatere respectiv pentru protectia vanatului!
p.s.
dar ce faci cu ogarul ala?..este pentru paza si protectie? :lol:
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde Sly_Fox pe 06 Dec 2010, 23:58

Se antreneaza cu ogarul pentru jocurile olimpice, proba 100 metri viteza. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde Ursus2006 pe 07 Dec 2010, 14:36

iustin scrie:mah


Cu cine vorbesti ?? Sa-ti faci un " mah " din lemn !
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Combatere !

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori

Publicitate