Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 06:27

Braconajul cu ogari

Subiect dedicat combaterilor organizate sau in grup restrins la principalii daunatori ai vanatului in extra sezon . Acces la autorizatii , probleme , etc .

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde newuser pe 07 Dec 2010, 16:48

iustin scrie:mah dar voi vanatori cand nu este sezonul deschis dc va duceti la vanatoare?????? de ce ii condamnati decat pe cei cu ogari si pe vanatori nu?? nu toti care au ogari si vaneaza cu el.. am unu si il tin de frumos dar voi nu aveti ce sa imi faceti pt ca din cate stiu am voie sa tin ogar

Sa puscam ogarii ce-si plimba stapanii pe camp.
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde scirocco pe 07 Dec 2010, 17:02

newuser scrie:
iustin scrie:mah dar voi vanatori cand nu este sezonul deschis dc va duceti la vanatoare?????? de ce ii condamnati decat pe cei cu ogari si pe vanatori nu?? nu toti care au ogari si vaneaza cu el.. am unu si il tin de frumos dar voi nu aveti ce sa imi faceti pt ca din cate stiu am voie sa tin ogar

Sa puscam ogarii ce-si plimba stapanii pe camp.


Deși, ar fi fost frumos și invers... :lol:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde madalin122582 pe 07 Dec 2010, 21:13

iustin scrie:nu toti care au ogari si vaneaza cu el

Asa e. Nu se numeste vanatoare. Se numeste braconaj
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde pure speed pe 07 Feb 2011, 22:41

De ce nu intelegeti ca nu impuscarea este solutia,respectivul individ mai are cel putin o femela acasa pentru pui sau daca nu el cineva din apropiati.Eu cred ca din momentul asta singurele solutii ar fi fonduri de vanatoare private,BGS la paza sau administratori privati de fond de vanatoare care contra cost sa accepte si clienti posesori de ogari.(in Ungaria exista).
pure speed
 
Mesaje: 18
Membru din: 08 Dec 2007, 02:44

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde OVI762 pe 08 Feb 2011, 00:08

Intr-adevar:nu impuscarea este solutia.Mai exista si otrava,cutit,streang,calcat cu masina si lista continua.Daca in Ungaria e permis ok,sa fie la ei acolo dar eu sa nu vad potaile pe camp ca ma apuca mancarimea de degete si trag fara somatie.In cazul in care se va legaliza vanatoarea cu ogari ma conformez si cu asta basta insa am vazut prea multe urme de ogar pe camp ca sa imi mai para rau de ei-trag in ei doar ca sa ucid si la fel ar trebui facut si in cazul alora care scot ogarii pe camp.FARA MILA. :evil:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde Ray pe 08 Feb 2011, 01:35

[quote="OVI762"]..........................trag in ei doar ca sa ucid si la fel ar trebui facut si in cazul alora care scot ogarii pe camp.

Stimate OVI762,
felicitari, cu aceasta afirmatie dai dovada de un " vanator vrednic "
de ce nu ai spus asta si la testul psihologic pentru obtinerea permisului de port arma,
sunt ferm convins ca il treceai cu brio :oops:
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 205
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde OVI762 pe 08 Feb 2011, 09:40

Pai tocmai asta le-am spus si alora la test ca doctorul care m-a examinat era vanator batran :wink:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde Vechio pe 08 Feb 2011, 18:07

OVI762 scrie:Pai tocmai asta le-am spus si alora la test ca doctorul care m-a examinat era vanator batran :wink:

Şi ştia pentru ce e bun pliciul sau flobertul :wink: .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde OVI762 pe 08 Feb 2011, 23:43

Vechio scrie:
OVI762 scrie:Pai tocmai asta le-am spus si alora la test ca doctorul care m-a examinat era vanator batran :wink:

Şi ştia pentru ce e bun pliciul sau flobertul :wink: .

Sau nu.Te invit oricand la mine in Dolj sa vezi realitatea asa cum ni se prezinta noua pe teren de fiecare data cand iesim pe camp.Crede-ma ca vei ramane uimit si vei intelege de ce gandesc asa.Toata stima si respectul;asta pentru tine@Vechio.Pentru amatorii de cuvinte fara sens,o recomandare amicala de la BUG Mafia:nu vorbii fara sa stii,nu halii mereu ce auzi de la altii. :mrgreen: :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde pure speed pe 09 Feb 2011, 01:11

OVI762,se pare ca metoda asta ta nu da rezultate, ba din contra incurajeaza inmultirea ogarilor.Sunt o gramada de persoane care cresc ogari si ii inmultesc urmarind doar latura financiara,cu alte cuvinte tu cand impusti un ogar poti sa fii sigur ca ii bagi in buzunar niste banuti altui crescator,iar crescatorul vede ca afacerea ii merge si o extinde iar altul ii fura idea de afcere vazand ca acestuia ii merge bine.Cel mai bine predal politiei pe braconier.
Sunt curios daca pana in anii 90 existau ogari pe camp?
pure speed
 
Mesaje: 18
Membru din: 08 Dec 2007, 02:44

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde OVI762 pe 09 Feb 2011, 01:50

Metoda da rezultate incredibile:in ultimii 2 ani au mierlit-o 21 de ogari din cauza intoxicatiei acute cu plumb si doar 5 mai sunt in viata.Urmeaza ca zilele urmatoare sa ii otravim astfel incat sa moara in chinuri spre a pricepe si proprietarul mesajul.Inainte de 90 care era prins cu jigodia pe camp mergea la canal.Stau la dispozitie pentru lamuriri suplimentare si eventual solutii de eutanasiere.Best regards.Acest text este un pamflet si trebuie tratat ca atare-cu seriozitate. :twisted:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde OVI762 pe 09 Feb 2011, 02:06

Asta e parerea mea despre cei care braconeaza cu ogari.Privind insa ogarul ca si caine de vanatoare LEGAL,ma declar impresionat de calitatile acestei specii si imi pare cumva rau ca la noi astfel de caini cu vadite calitati nu pot fi folositi la vanatoare legal.Mi-ar placea sincer sa ii vad la treaba in conformitate cu legea fiindca iubesc natura in toate formele ei.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde Vechio pe 09 Feb 2011, 09:41

pure speed scrie:...
Sunt curios daca pana in anii 90 existau ogari pe camp?
Nu (cel puţin pe fondurile pe care am vânat), pentru că şi atunci erau scumpi, se împuşcau fără restricţie şi primeam de la asociaţie un cartuş pentru fiecare pereche de urechi - să nu mai spun de blana predată la IJVRM :wink: :) .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde cod pe 28 Ian 2013, 05:24

Fara sa imi dau seama am creat un topic nou, cam cu aceiasi tema.

viewtopic.php?f=55&t=12197

daca un moderator ar putea sa le contopeasca ar fi foarte bine.

In topicul de mai sus gasiti cativa braconieri care isi vand ogarii, aveti acolo date de contact, localitati, poze etc.

Majoritatea ii vand si ofera si proba de lucru, prilej cu care se poate rezolva cate ceva (in sensul bun pentru noi).

Va multumesc,
Cod
Am plutit alaturi cu moartea de câteva ori, ne-am privit adânc in ochi, si ne-am luat ramas bun.
Avatar utilizator
cod
Membru important
 
Mesaje: 194
Membru din: 09 Feb 2012, 15:24
Locaţie: Noua Zeelanda


Re: Braconajul cu ogari

Mesajde romaniac pe 21 Feb 2013, 18:53

Daca mai citesti si comentariile sa vezi si cati sustinatori au te ia disperarea.
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Anterior

Înapoi la Combatere !

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

Publicitate