Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:45

Braconajul cu ogari

Subiect dedicat combaterilor organizate sau in grup restrins la principalii daunatori ai vanatului in extra sezon . Acces la autorizatii , probleme , etc .

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde marius 45 pe 19 Feb 2009, 23:42

Dintotdeauna dreptul e interpretabil...si oricum ar fi el daca l ai prins cu potaia pe un fond de vanatoare legea e de partea ta.Daca a iesit ded pe fond e mai rau...dar si atunci exista autoapararea :mrgreen: ca s a dat cainele la tine si ...de....il poti percuta
Cu ogarii vazusem un documentar cu ceva vreme im urma....era undeva prin tarile arabe...si acolo era interzis la vanatoare tocmai pt ravagiile pe care le face....
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde predator pe 20 Feb 2009, 07:48

Adevarul este ca si eu as impusca orice potaie din camp indiferent ca este ogar sau caine hoinar, dar atata timp cat autoritatile nu fac chiar nimic ba din contra inchid ochii la acest fenomen este foarte greu sa fi eficient! Poti pusca sute de ogari si alte bidiganii daca legea nu-si spune cuvantul! Doar cativa sa fie condamnati la 4-5 ani de puscarie si nici draq nu mai iese cu javrele astea la braconat! :evil:
RESIGNATION IS OUR BIGGEST ENEMY
predator
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 09 Dec 2007, 10:16
Locaţie: Arealul Carpato&Danubian&Pontic

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde newuser pe 21 Feb 2009, 11:18

Mihaitza scrie:Newuser....ati promit ca atunci cand vin in tzara am sa te sun si am sa te invit la o,,vanatoare,,de ogri sau caini hoinari...doar daca ai lasat nr la cartea de tel..

cu mare placere "stric" cateva cutii de cartuse
astept pm sau tel
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde cybelle pe 21 Feb 2009, 19:52

azi de ex am fo la vanatoare.
am facut 2 fazani si 4 caini. nici unul nu era ogar. majoritatea care-i impusc sunt maidanezi[comunitari]. prea putin ii vezi cu ogari.
in ultimul an am puscat la caini pe fond de m-au gasit dracii, insa tot mai gasesti, ca na decat sa[-i dai sa] manance in curte, mai bine il lasi sa manance ce vrea el pe camp.. :wink:

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde Mihaitza pe 23 Feb 2009, 00:04

felicitari cybelle pentru prada impuscata....(clar ca pentru caini !!!! :wink: :wink: : )
daca nu impuscai cainii acum,maine nu mai aveai fazani....

asa este....la camp gaseste numai prospatura....mai ales acum cand fara iepuroaicele...
--dar sa nu uite ca si ALICELE sunt tot asa de calde si proaspete,facute exact pe gustul lor... :evil: :twisted:
--numai bine.......
Mihaitza
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 01 Feb 2009, 02:51

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde cybelle pe 23 Feb 2009, 08:20

trei dintre cani au cazut cu 4mm, insa unul era cam departe si a incasat o bila crestata... :wink: Pt toate marimile de caini..avem toate marimile/gramajele de 'bile'... :evil: :wink:

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde predator pe 23 Feb 2009, 08:47

Perfect!!!!!! :D
RESIGNATION IS OUR BIGGEST ENEMY
predator
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 09 Dec 2007, 10:16
Locaţie: Arealul Carpato&Danubian&Pontic

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde amatei83 pe 25 Feb 2009, 16:50

Sunt destui vanatori sau mai degraba purtatori de arma care braconeaza in zona de sud mai ales noaptea la far, multi fiind chiar paznici, iar ziua se dau mari protectori ai vanatului.
amatei83
 
Mesaje: 4
Membru din: 25 Feb 2009, 16:36

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde amatei83 pe 25 Feb 2009, 16:53

Cei mai mari braconieri sunt tot printre noi vanatori, sunt adeptii expresiei dupa noi potopul, adica daca platesc sa pusc tot ce este pe fond indiferent de marimea varsta animalului.
amatei83
 
Mesaje: 4
Membru din: 25 Feb 2009, 16:36

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde Mihaitza pe 25 Feb 2009, 21:40

corect amatei83......nu conteaza ca maine sau la anul nu mai au ce vana.....acum(azi )sa rupa tot.....stii unii care,daca ar putea pusca o remorca de animale nu ar zice nu.....
----numai bine
Mihaitza
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 01 Feb 2009, 02:51

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde aghiuta pe 25 Feb 2009, 22:48

Eu sunt vanator de foarte putin timp si mi-ar prinde bine,mai ales ca acum se inchide sezonul,sa-mi "fac mana" mergand la combatere,dar,din cate spun vanatorii din zona mea,nu se da autorizatie tip A pentru combatere,pe motiv ca se braconeaza :shock:
Ca si cum un braconier se sinchiseste daca are sau nu autorizatie.
Sper sa fie numai legenda chstia ca nu se da autorizatie;cu prima ocazie am sa testez personal adevarul povestilor,dar daca este asa,atunci sa nu ne mai miram ca se umple terenul de caini,vulpi,etc.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde cybelle pe 26 Feb 2009, 02:26

prietene..
aut la combatere se da. ca lumea prefera sa nu ia, asta este partea a doua. am mai sris si ma iscriu in continuare; in extrasezon nimeni, da nimeni nu vorbeste de combatere, se discuta de mare, grecia, antalia, samd. lasa sa faca fraerii combatere. :wink: personal anul trecut am avut aut de combatere in extrasezon 30/30 de zile. ai idee cu cata lume m-am intalnit pe fond???? de cei din grupa vorbesc???? 0 barat>> adica 'fi', adika multimea vida ca sa fiu mai explicit.
dau un exemplu din ce i-mi mai aduc aminte: acum vreo doi ani val pangica a propus un lucru, si anume ca tine transportul si masa cu spritul[campenesc] pt cei ce vin cu el la lo combatere pe nu stiu ce fond. urmarea nu o mai tin minte, nu doresc polemici, din acest motiv nici nu aberez in continuare. gesturi au fost si o sa mai fie.. ideea este sa continue treaba asta cu combaterea si sa-si dea lumea interesul. :wink:

respect
ps: cand val organiza combaterea eu inca nu aveam arma :wink: insa tare mi-ar mai fi placut sa ajung acolo cu ei. :idea: :wink:
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde aghiuta pe 26 Feb 2009, 02:38

Sper sa ai dreptate cu autorizatia la combatere;cand am s-o solicit am sa vad daca ce se vorbeste este real sau nu.
Eu o fiu unul care am sa cer sa o am 30/30 in lunile de vara pentru ca asa cum am spus mai spus vreau sa-mi fac mana si in plus mie imi place sa trag cu arma.Poligon in preajma nu este.
Chiar daca nu ma voi intalni cu nimeni pe camp tot am sa merg,chiar daca este ilegal(aberatia dracului :twisted: :twisted: :twisted: ),macar ca fac miscare in aer liber.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde drsoicatd pe 26 Feb 2009, 22:18

Cybelle cand mai iei aut la combatere as veni si eu cu tine. Ca la mine la grupa nu prea am auzit de asa ceva. Si vorba aia: combatem nu combatem, vremea trece...
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde predator pe 27 Feb 2009, 16:26

drsoicatd scrie:Cybelle cand mai iei aut la combatere as veni si eu cu tine. Ca la mine la grupa nu prea am auzit de asa ceva. Si vorba aia: combatem nu combatem, vremea trece...

Combaterea nu se discuta precum gusturile, nici macar nu se barfeste, se FACE!
RESIGNATION IS OUR BIGGEST ENEMY
predator
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 09 Dec 2007, 10:16
Locaţie: Arealul Carpato&Danubian&Pontic

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde drsoicatd pe 27 Feb 2009, 17:59

predator scrie:
drsoicatd scrie:Cybelle cand mai iei aut la combatere as veni si eu cu tine. Ca la mine la grupa nu prea am auzit de asa ceva. Si vorba aia: combatem nu combatem, vremea trece...

Combaterea nu se discuta precum gusturile, nici macar nu se barfeste, se FACE!

:?: :shock: ? Lumineaza-ma!
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde Marius pe 01 Mar 2009, 16:19

aghiuta scrie:Sper sa ai dreptate cu autorizatia la combatere;cand am s-o solicit am sa vad daca ce se vorbeste este real sau nu.
Eu o fiu unul care am sa cer sa o am 30/30 in lunile de vara pentru ca asa cum am spus mai spus vreau sa-mi fac mana si in plus mie imi place sa trag cu arma.Poligon in preajma nu este.
Chiar daca nu ma voi intalni cu nimeni pe camp tot am sa merg,chiar daca este ilegal(aberatia dracului :twisted: :twisted: :twisted: ),macar ca fac miscare in aer liber.


M-as mira sa primesti autorizatie prea des.
Daca vei merge fara aut. pe acel fond, vei avea probleme, intrucat prevad ca te vei intalni cu cei ce lasa fondul chel. Nu te vor tolera.
Daca vrei sa-ti faci mana, la 200 de metri de casa.
Daca vrei sa faci miscare, apuca-te de jogging.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde aghiuta pe 03 Mar 2009, 00:35

Marius scrie:M-as mira sa primesti autorizatie prea des.
Daca vei merge fara aut. pe acel fond, vei avea probleme, intrucat prevad ca te vei intalni cu cei ce lasa fondul chel. Nu te vor tolera.


Drept sa-ti spun si eu sunt tare curios sa stiu cine-s cei care nu ma vor "tolera" :wink:
Uite asa un scenariu ipotetic de braconaj se poate transforma in ceva real. :twisted:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde pure speed pe 07 Mar 2009, 19:30

Salutare oameni buni.Eu am un ogar este foarte batran,este cainele crescut de mine,fratele meu din copilarie.Cand eram mai pusti mai ieseam si eu cu el in camp in anturajul baietilor mai mari care aveau ogari din tata in fiu,asta se intampla cand imi petreceam vacantele pe la bunici,langa Alexandria.Va spun sincer microbul se prinsese un pic de mine dar frica de autoritati era mai mare.Vreau sa va spun cateva lucruri referitor la mentalitatea bastinasului de la sat,posesor de ogar sau metis ogar.Ii cunosc bine si cunosc o gramada in teleorman si olt.
Il doare in cot ca i se impusca cainele.Nu este atasat de acel animal,pentru el este doar o scula de muncit,azi il impusti, maine isi ia altul mic sau mare,eventual o femela.Cunosc posesori de ogari care au 3-4 ogari si ies in camp doar cu doi,ca sa le mai ramana acasa ceva de rezerva.LE ESTE FRICA DE PUSCARIE ,este singurul lucru pentru care ar renunta la aceste practici,nici macar amenzile mari nu-i sperie,dar nu am auzit pe nimeni sa faca puscarie pt asa ceva.
Va pot spune multe lucruri despre acest fenomen daca sunteti interesati.


PS. Acum o saptamana sub podul de peste raul Vedea de la intrare in Alexandria s-au gasit in jur de 100 de piei proaspete de caprioara.Nu-s din vina ogarilor.Sunt urme de glont,am inteles ceva de genul JECO.
pure speed
 
Mesaje: 18
Membru din: 08 Dec 2007, 02:44

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde cybelle pe 07 Mar 2009, 20:22

si uite asa aruncam pisica moarta in curtea altuia.. nu contesta nimeni padurea cu uscaturile ei[braconerii cu arma] insa acii vb de ogari/metisi/comunitari etc.. caini in general, care sau mai bine zis cu care se braconeaza rau de tot in jud teleorman si oltenia. rau inseamna ca sunt fonduri unde zici ca ai tras cu aspiratorul la iepuri si capre; nu mai gasesti unul/una.
un om prins cu un geco in teren il poti 'fote' sai ras f..e. si daca esti al draq mai faci dosar si mai ia si ceva puscarie pe deasupra. cel ce mere pe camp cu 3-4 ogari in caruta[zic ogari, insa pot fi si metisi , samd] ce risca ?? risca 4 vieti de animale pe care le impuscam noi, si ce altceva mai risca???

niste jegosi care nu au mila de sufletele alea; ar putea sa ii alerge in ceva organizat, insa dezaxatii mai degraba ii alerga pe camp ca-i moca,iepuri sunt[dai draq se inmultesc ei] decat intr-un cadru organizat. politia daca meri si declari ca unii braconeaza pe camp prin FURCULESTI sti ce zice?? dai draq sa braconeze ce sunt iepurii tai? ia-i hranit tu? sunt de la tine din curte>?? :shock: da da
ia sa zici ca e unu pe camp cu o arma. si trage dupa capre.. sa vezi ce reactie au!!?? se precipita si apoi se depun.[ca in chimie] :wink:

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde pure speed pe 12 Mar 2009, 01:59

Se pare ca nu mai sunteti interesati?
pure speed
 
Mesaje: 18
Membru din: 08 Dec 2007, 02:44

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde newuser pe 12 Mar 2009, 11:20

pure speed scrie:Se pare ca nu mai sunteti interesati?

da-i drumul la povesti tati, ca oricum discutam de pomana
daca nici politia locala nu e interesata de fenomen....noi ce putem face? povestim si cotizam sa aiba seful de post de unde-si lua sporurile :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde pure speed pe 12 Mar 2009, 20:13

Am mai observat o chestie,99% din paznicii de vanatoare pe care eu ii cunosc,sunt semianalfabeti sau chiar analafabeti.Poate sa fie si asta un motiv pentru care actiunile de combatere nu sunt asa de profesionist realizate.Ei sunt primi dispusi la nereguli, dar numai in prezenta unor persoane de incredere.
Paznicul de vanatoare din comuna Maldaieni (teleorman) contra sumei de 100 roni bucata,te lasa sa prinzi un iepure sau doi cu ogarii.(te anunta el cand sa vii,ziua sau noaptea)
Sunt multe de spus dar nimic nu mi se pare mai tragic decat chestia cu caprioarele de care v-am spus.Am auzit ca aia nici macar nu sunt vanatori si pieile provin de la capre braconate pe fondurile de vanatoare de la Tatarasti (TR) si Bucov (TR sau AG).
pure speed
 
Mesaje: 18
Membru din: 08 Dec 2007, 02:44

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde Alin3006 pe 15 Mar 2009, 01:13

Omule, stai putin, cum adica " s-au gasit " ?? 100 de piei ? Cine le-a gasit? Sa intelegem ca politia stie si tace, sau mai rau , nu a demarat nici o ancheta in sensul asta? 100 de piei la un loc nu mai e braconaj, e abator in toata legea!!! :evil: :evil: :evil:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde pure speed pe 15 Mar 2009, 16:07

Pieile au fost gasite de un pescar care asunat la 112.Am inteles ca politia a inceput o ancheta impreuna cu AJVPS.Chiar vor sa faca dreptate dar nu au nici o pista.
pure speed
 
Mesaje: 18
Membru din: 08 Dec 2007, 02:44

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde amatei83 pe 15 Mar 2009, 21:31

Cred ca o sa ii prinda atunci cand o sa gaseasca armele de la ciorogarla. :lol:
amatei83
 
Mesaje: 4
Membru din: 25 Feb 2009, 16:36

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde amatei83 pe 15 Mar 2009, 21:35

Sa fim seriosi, "a inceput politia o ancheta"........
Cred ca nu mai pot dormi noaptea cu gandul la braconieri.
amatei83
 
Mesaje: 4
Membru din: 25 Feb 2009, 16:36

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde VANATORU77 pe 19 Mar 2009, 11:05

100 de piei.......?! :shock: Daca e adevarat ,asta e crima, le-au luat pe toate. Ma mira faptul ca stirea nu a aparut in presa ,e o fapta grava care dupa parerea mea nu a-r putea trece neobservata, mai ales ca a fost sunat la 112.
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde eugen_gherca pe 12 Apr 2009, 15:24

cu tot respectul dar eu credeam ca ogarul este un caine de rasa mai bine zis unul mai rarut nu asa cu zecile pe fondul de vanatoare dupa cum se povesteste aici ba mai mult cu exemplare de rezerva acasa , cainii fara stapan sunt din abundenta se aduc de la oras si li se da drumul pe camp [ spun asta pt ca periodic apar figuri noi ] foarte bine ca sunt impuscati dar nu cred ca sa fie ogari
eugen_gherca
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 24 Mar 2009, 17:53

Re: Braconajul cu ogari

Mesajde crysst pe 06 Mai 2009, 23:37

pieile gasite in Alexandria au fost in numar de vre-o 40, politia (si nu numai) stie cine sunt faptasii (pentru ca faptasii sunt cu gura mare) dar nu au nici un fel de dovada, si probabil nici nu vor gasi nici un fel de dovada...si asta nu pentru ca nu vor........ci pentru ca e foarte greu de probat treaba asta.
crysst
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 05 Aug 2006, 00:12
Locaţie: Alexandria

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Combatere !

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Publicitate