Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 02:15

Cainii hoinari...

Subiect dedicat combaterilor organizate sau in grup restrins la principalii daunatori ai vanatului in extra sezon . Acces la autorizatii , probleme , etc .

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: Cainii hoinari...

Mesajde gbulan51 pe 31 Aug 2010, 16:25

Haideti ca ma risc eu sa va spun metoda, poate moare BB si alte " Maricica" pana apuca sa citeasca :
Se ia un bec, se piseaza, apoi se amesteca in carne tocata ( mici, chiftele sau orice tocatura din carne) , se amplaseaza in calea cainilor, efectul este garantat in 2-5 zile. Mai erau niste substante de stropit pomii, niste prafuri, dar de cand intraram in UE, nu mai e voie cu dracoveniile alea, erau in grupa 1 de toxicitate, ajungea un " praf de sare" pe o bucatica de carnat si animalul nu mai facea 10 metri.
homo, homini, lupus !
gbulan51
Membru activ
 
Mesaje: 74
Membru din: 17 Noi 2007, 09:41
Locaţie: Dupa blocuri

Re: Cainii hoinari...

Mesajde Ghinda pe 01 Sep 2010, 02:19

Filitox este substanta pentru pomi. Praful era pentru sere.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Cainii hoinari...

Mesajde Vasi pe 20 Oct 2010, 07:34

Orhantes scrie:Lasa dracului pliciu'. Daca dai aiurea si moare prin alta parte " un prieten" iti poate face mult " bine".
Cand vorbesc de siguranta copilului meu nu e loc de etica vis a vis de caini vagabonzi.( nu e vina lor dar....nici a mea )
Cunosc eu pe cineva care a tras in caine ( in sat) unele alice au ricosat nimerind niste " balaoachesi".
Tine-te frate , a platit de nu a mai stiut ce-i cu el si a pierdut si dreptul de a avea arma.
{Cate zile? 2-3}
Restul pe PM sau tel.0752722279 daca aveti intrebari si/sau nelamuriri.
Metoda este aplicabila doar pentru haitele de langa bloc/sat etc.
Pentru cei din teren exista " infuzia de plumb "



Corectam se numste intoxicare inoportuna cu metale grele, eka plumb sau aliaje ale acestuia.
Vasi
 
Mesaje: 9
Membru din: 20 Oct 2010, 07:24

Re: Cainii hoinari...

Mesajde Vasi pe 20 Oct 2010, 07:38

teuton scrie:daca se interzice, ii braconam
totusi imi pare rau de saracii caini (de a caror soarta tot omul cred ca este vinovat)



Sunt iubitor de patrupede si am caine acasa. Foarte rasfatata. Dar pe teren e diferenta, am vazut iepure halit de cainii hoinari si povesti despre puii de capra cu accente horror. Daca il vad in teren stric si-un breneke sa-l vad jos. 16 lei sa fie paguba mea. ( Sauvestre long range 12 gauge)
Vasi
 
Mesaje: 9
Membru din: 20 Oct 2010, 07:24

Re: Cainii hoinari...

Mesajde DORU-VS pe 21 Noi 2010, 14:44

Ce mai fac , cainii fara stapan prin tara!Un exemplu din judetul Iasi:
O femeie de 68 de ani din Horleşti a ajuns în stare critică la Unitatea de Primire Urgenţe a Spitalului „Sfântul Ioan" după ce a fost muşcată de 10 câini fără stăpân din comună de cap, piept, mâini şi picioare.

Incidentul s-a petrecut în această dimineaţă pe uliţele satului. Pacienta este internată în Clinica de Chirurgie Reconstructivă, însă prognosticul este extrem de rezervat din cauza rănilor severe.

„Pacienta a fost preluată de o echipă medicală complexă formată din şase medici
care încearcă să asigure rezolvarea optimă a leziunilor. Starea pacientei este gravă, iar prognosticul rămâne rezervat din cauza multiplelor răni şi a riscului de infecţie", spune doctorul Tudor Ciuhodaru, coordonatorul UPU al Spitalului „Sfântul Ioan".
Oare prin zona nu sunt vanatori?
DORU-VS
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 12 Ian 2008, 21:30
Locaţie: VASLUI

Re: Cainii hoinari...

Mesajde Sly_Fox pe 21 Noi 2010, 16:02

Probabil ca sunt vanatori in zona, dar nu pot impusca cotarlele in intravilanul comunei. Daca javrele nu ies in camp ci hoinaresc pe strazi, atunci nu mai este treaba vanatorilor. In acest caz autoritatile locale trebuie sa rezolve problema cainilor.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cainii hoinari...

Mesajde budicavasilica pe 20 Sep 2011, 08:06

Ieri am iesit la o rata in recunoastere fiind au iesit 2 vitei maidanezi din niste stufuri. Mitraliati amandoi, traiasca Baikalul. Nu este o placere sa impusti astfel de vanat dar un rau necesar. Plus ca am dat 4 cartuse in al doilea parca era antiglont.
budicavasilica
 
Mesaje: 3
Membru din: 19 Sep 2011, 21:15

Re: Cainii hoinari...

Mesajde sturionu pe 20 Sep 2011, 08:46

Incearca alice de 5mm. Cad <<pachet>>, indiferent de marime.

Impuscarea celui mai bun prieten al omului nu este o placere pentru nimeni; este pretul pe care trebuie sa il platesti, atunci cand esti vanator...

Numai bine,


Stu
Avatar utilizator
sturionu
Membru important
 
Mesaje: 146
Membru din: 25 Feb 2009, 10:54

Re: Cainii hoinari...

Mesajde drmarius pe 24 Mar 2012, 02:11

La ultima iesire cu cainele pe camp am vazut o echipa de 3 hoinari la vanatoare de iepuri. In jurul nostru au alergat 3 iepuri. Pe prima am stricat-o eu. Urmatoarele au fost identice si pe ultima am reusit sa o fotografiez.

De sus in jos sunt imaginile cu ordinea in care au incercat sa prinda iepurii. 2 caini alaturati cauta iepurii si cand sar ii dirijeaza spre al 3 lea, care sta nemiscat (la aproximativ 100- 150m) pana cand ajung langa el si apoi incerca sa le taie calea sa ii prinda.

Imi pare rau ca nu am avut camera video.

Imagine
drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

Re: Cainii hoinari...

Mesajde tehărău pe 24 Mar 2012, 07:08

Frumoasa si semnificativa poza! In perioada de fatari nu o sa mai lase nimic. Pe ei!
Hoinarii au facut prapad iarna asta pe zapada mare la capre si iepuri. Saptamana trecuta am rezolvat 2 care erau "meseriasi". Ne-au fentat de mai multe ori dar ne-am trezit de la 3 si i-am asteptat... :mrgreen: .
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Cainii hoinari...

Mesajde romaniac pe 24 Mar 2012, 16:14

Cam scapata de sub control situatia asta cu cainii vagabonzi:

http://www.hotnews.ro/stiri-ultima_ora- ... anesti.htm

Este asta a doua stire in cateva luni sau ma lasa pe mine memoria? Parca a fost un astfel de incident nu de mult timp cu un copil care a iesit din curtea gradinitei si a fost omorat de caini hoinari.
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Anterior

Înapoi la Combatere !

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate