Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:58

Tir prost sau cruzime ?

Subiect dedicat combaterilor organizate sau in grup restrins la principalii daunatori ai vanatului in extra sezon . Acces la autorizatii , probleme , etc .

Moderatori: Ghinda, CCM

Tir prost sau cruzime ?

Mesajde acvadan pe 14 Mar 2010, 19:28

acvadan
Membru activ
 
Mesaje: 75
Membru din: 10 Ian 2009, 07:17

Re: Tir prost sau cruzime ?

Mesajde adigeo pe 14 Mar 2010, 19:41

Tir prost , cruzime si prostie, daca tot nu a omorat-o din prima ,cu camerele de filmat linga ei , trebuia sa-i mai dea un foc,nu cu bata, e scumpa munitia nene, nu inteleg cum pot fi unii prosti , dar mai ales cum se lasa filmati ca sa nu mai existe dubii.
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: Tir prost sau cruzime ?

Mesajde Gabriel LES pe 14 Mar 2010, 19:59

ar trebui acum sa se intrebe daca a meritat sa ajunga la protv din prostie si din zgarcenie!
un cartus ... il faceam eu cadou.
iar de cel care a si filmat .... nu mai stiu ce sa spun. (presupun ca era tot vanator)!

pacat ca nu doare prostia!!! :(
Gabriel LES
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 10 Feb 2009, 22:14
Locaţie: Satu Mare

Re: Tir prost sau cruzime ?

Mesajde alex2810 pe 14 Mar 2010, 20:03

Da cand aliciti un iepure si cade, insa se mai zbate sau se misca cate jumate de metru ce ii faceti? il mai impuscati sau ii aplicati o lovitura la ceafa? Din punctul meu de vedere bine ca a curmat suferinta vulpii si nu a lasat-o asa........In ceea ce priveste cainele cred ca mai mergea al doilea foc... Numai bine.
alex2810
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 18 Oct 2009, 11:14

Re: Tir prost sau cruzime ?

Mesajde adigeo pe 14 Mar 2010, 20:08

alex2810 scrie:Da cand aliciti un iepure si cade, insa se mai zbate sau se misca cate jumate de metru ce ii faceti? il mai impuscati sau ii aplicati o lovitura la ceafa? Din punctul meu de vedere bine ca a curmat suferinta vulpii si nu a lasat-o asa........In ceea ce priveste cainele cred ca mai mergea al doilea foc... Numai bine.

Cand alicim iepurele ai dam o lovitura la ceafa, ca tre' sa ramina si de ceaun , dar nu mergem cu reporterii dupa noi la vanatoare.
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: Tir prost sau cruzime ?

Mesajde acvadan pe 14 Mar 2010, 20:21

Si eu am zis ca-i prostie in primul rind, si tiru prost cartuse proaste, zgircenie si de ce nu o reglare de conturi. Sau poate numai prostie ca filmatu si pozatu ar trebui numai la urma la tabloul de vanatoare.
acvadan
Membru activ
 
Mesaje: 75
Membru din: 10 Ian 2009, 07:17

Re: Tir prost sau cruzime ?

Mesajde DORU-VS pe 14 Mar 2010, 20:37

N-am crezut ca ardelenii se pot" lucra"la modul asta!!!Vai de capul ei de grupa,as pleca imediat din grupa respectiva.Referitor la modul cum au procedat cu vulpea si cainele"no comment"sa arunce cu piatra cel fara de pacat.Incredibil , ce reclama ne-a mai facut "colegul" nostru cameraman.
DORU-VS
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 12 Ian 2008, 21:30
Locaţie: VASLUI

Re: Tir prost sau cruzime ?

Mesajde dbo pe 14 Mar 2010, 21:28

a trei-a putere in stat si-a bagat coada si in vanatoare....pacat de grupa ca sa facut de ras pe seama a 2 ageamii! auzi mai au si 10 ani vechime! daca eram sef la grupa aia prima oara dadeam afara pe cei care au chemat presa si dupa aia pe cei gresiti!!!
Avatar utilizator
dbo
Membru activ
 
Mesaje: 102
Membru din: 28 Dec 2009, 18:28
Locaţie: c-ta

Re: Tir prost sau cruzime ?

Mesajde george_ciprian86 pe 14 Mar 2010, 23:10

dbo scrie:a trei-a putere in stat si-a bagat coada si in vanatoare....pacat de grupa ca sa facut de ras pe seama a 2 ageamii! auzi mai au si 10 ani vechime! daca eram sef la grupa aia prima oara dadeam afara pe cei care au chemat presa si dupa aia pe cei gresiti!!!


Din cate inteleg eu, imaginile au fost filmate de un amator. Cine stie cum au ajuns la tv...
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Tir prost sau cruzime ?

Mesajde Vechio pe 15 Mar 2010, 09:05

Micime sufletească de om mărunt! :oops: .
Aşa ceva, nu se face. Vânatul, indiferent de natura lui, trebuie respectat.
Din respect pentru tine, lovitura de graţie o aplici cu arma, cuţitul sau dosul palmei.
Din păcate, nu este pădure fără uscături :( .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Tir prost sau cruzime ?

Mesajde gherghisan pe 15 Mar 2010, 14:42

salutare tuturor!

nu stiu daca ar trebui obligatoriu condamnati cei ce au filmat sau au dat publicitatii imaginile respective... cel putin in viziunea mea nu!
cu alte cuvinte daca se intampla un lucru nasol la vanatoare este mai bine sa nu se afle de el sau sa nu se intample? ar trebui oare cei ce gresesc la vanatoare sa fie protejati cumva? daca da de ce?
cat despre filmarea cu pricina... la faza cu acel caine.... filmarea se opreste dupa cateva secunde....fara a vedea daca a urmat si al 2-lea foc sau nu.(eu sincer cred ca da...mai ales ca cei implicati il sustineau pe tragator sa faca acest lucru si daca privim cu atentie filmuletzul tragatorul nu paraseste pozitia dezinteresat dupa ce a tras...ci ramane in pozitie de tragere privind catre caine. dar presa in dorinta de a face stirea foarte interesata au taiat la montaj continuarea.)
cat despre faza cu vulpea.... cel ce o loveste in repetate randuri cu batul fara a asculta dorinta celui ce a tras defapt in animal de a mai trage odata este de condamnat si merita orice pedeapsa va primi.

nu cred ca solutia corecta este sa ascundem sub pres ceea ce se intampla la partidele de vanatoare ci sa luam atitudine in fata celor ce gresesc.

e doar o parere.
respect!
You can go a long way with a smile. You can go a lot farther with a smile and a gun.
gherghisan
Membru important
 
Mesaje: 193
Membru din: 04 Mai 2008, 20:25
Locaţie: CONSTANTA

Re: Tir prost sau cruzime ?

Mesajde HappyHunter pe 15 Mar 2010, 16:28

Prostie in cea mai pura forma.Rusine rusine rusine!
Rupe-l Torres!Pune-l jos!
Avatar utilizator
HappyHunter
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 17 Ian 2009, 13:23

Re: Tir prost sau cruzime ?

Mesajde Ghinda pe 15 Mar 2010, 17:01

Ne-am facut de cacat!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Tir prost sau cruzime ?

Mesajde Vechio pe 15 Mar 2010, 17:43

Parcă era mai bine dacă nu pune-ai liniuţa :wink: .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Tir prost sau cruzime ?

Mesajde hunting_maniac pe 15 Mar 2010, 18:48

Parcă era mai bine dacă nu pune-ai liniuţa :wink: .

:))))))
Avatar utilizator
hunting_maniac
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 06 Ian 2009, 18:35

Re: Tir prost sau cruzime ?

Mesajde Lukacs Elemer pe 15 Mar 2010, 20:59

Vechio scrie:Micime sufletească de om mărunt! :oops: .
Aşa ceva, nu se face. Vânatul, indiferent de natura lui, trebuie respectat.
Din respect pentru tine, lovitura de graţie o aplici cu arma, cuţitul sau dosul palmei.
Din păcate, nu este pădure fără uscături :( .

Lipsă de respect total faţă de vânat şi tot ce înseamnă vânătoarea...
Lukacs Elemer
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 27 Aug 2008, 08:28
Locaţie: Miercurea Ciuc

Re: Tir prost sau cruzime ?

Mesajde Donbazil pe 15 Mar 2010, 23:00

Sal'tare!
Domnu' Vechio: vedeti ca fara liniutza se citeste " NEAM", sinonim cu NATIE.....Deci? :shock: :shock: :shock:
Sau e astazi ziua dumneavoastra nationala?.... :evil: :evil: :evil:
Pana acuma v-am apreciat eleganta postarilor.....Dar de neam....nu se glumeste!.....chear daca stai la Nagivarad.....
Sal'tare!
Donbazil - Faget.
P.S. Despre indivizii filmati: Niste idioti!....
Avatar utilizator
Donbazil
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 03 Ian 2009, 21:25
Locaţie: Faget / Timis

Re: Tir prost sau cruzime ?

Mesajde Closcutz pe 15 Mar 2010, 23:18

Buna seara. Eu nu sunt inca vanator, dar cunosc faptul ca lovitura de gratie se da cu cartus, nu cu batul. Etic n-au procedat, e drept, dar cei care au trimis filmarea, mai ales daca sunt tot vanatori, sunt de toata jena; cu un caracter mult mai de condamnat. Oamenii necunascatori ar trebui sa afle totusi si cati iepurasi mananca un caine hoinar, sau cate pasari executa o vulpe si apoi sa tot dea lumea in judecata. M-a mirat faptul ca vanatorii risca ceva ani de puscarie, iar altii care omoara oameni sau tin oamenii la limita subzistentei sunt bine mersi la caldurica, unii chiar ii aplauda.... astia ce pedeapsa merita?
Closcutz
 
Mesaje: 1
Membru din: 28 Dec 2009, 11:48

Re: Tir prost sau cruzime ?

Mesajde Vechio pe 16 Mar 2010, 08:54

Donbazil,
M-ai dat pe spate :lol: :lol: :lol: :lol: .
Sunt convins că ai auzit de Neamul vânătorilor :lol: :lol: .
Chiar dacă trăiesc în Grosswardein, mă trag din Geoagiu de Sus, comuna Stremţ, jud. Alba şi sunt mândru că am în instalaţie, sânge de MOŢ :D :D .
Respect total :D :D
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Tir prost sau cruzime ?

Mesajde Donbazil pe 16 Mar 2010, 13:37

Sal'tare!
Scuze! Da' ma cam infuriase ce s-a transmis la TV. despre sovinii unguri.
Credeam ca faci referire la NEAMUL ROMANESC, iara cu asta io nu las loc de-ntors.....
Si avand in vedere ca tata a fost din Ciuruleasa....... :idea: :idea: :idea:
Daca vin pe la neamurile din Bihor, luam legatura si dau o bere sa-mi spal pacatu.... :) :) :) :)
Sal'tare!
Donbazil - Faget...
Avatar utilizator
Donbazil
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 03 Ian 2009, 21:25
Locaţie: Faget / Timis

Re: Tir prost sau cruzime ?

Mesajde was pe 16 Mar 2010, 14:23

Mai mare rusinea! Parca saraceau daca mai trageau cate un cartus! Cat despre cel care a filmat si a dat filmuletul mai departe este un mare gunoi, locul lui fiind la tomberon si nu intr-o comunitate. Despre cei ce lucra pe la diferitele televiziuni sau ziare pot sa spun ca dau dovada de mare neprofesionalism; au ajuns sa dea tot felul de stiri pe post fara sa cunoasca legile sau termeni de specialitate (vezi "l-a impuscat cu o arma calibrul 12 mm" s.a.). gunoaie e si astia!
was
 
Mesaje: 8
Membru din: 22 Apr 2009, 21:17

Re: Tir prost sau cruzime ?

Mesajde Ghinda pe 19 Mar 2010, 20:59

Vechio, Donbazil.
Reveniti la topic. M... la neam pe discutii generale sau off-topic.
Off-topic. Ma bag si eu!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Tir prost sau cruzime ?

Mesajde Adrian S pe 23 Mar 2010, 13:09

@gherghisan
In general "rufele se spala in familie". Pentru "ispravile" a doi, trei dobitoci (inclusiv cel care a facut publice imaginile) o sa fie blamata (de catre necunoscatori) intreaga tagma vanatoreasca.
By the way - vorba neamtului :) - Sa nu crezi ca sunt de acord cu ascunderea sub pres a lucrurilor negative. Exista alte metode a pune lucrurile in ordine.
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Tir prost sau cruzime ?

Mesajde teuton pe 24 Mar 2010, 21:06

oare organizatorul nu era acolo sau nu a zis nimic?
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Tir prost sau cruzime ?

Mesajde Clujeanul pe 25 Mar 2010, 15:40

vânătorul zice: OCROTIŢI VÎNATUL!!!
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Tir prost sau cruzime ?

Mesajde chriss_hunter29 pe 15 Oct 2010, 16:54

cineva a fost foarte rau intentionat akolo...cat despre lovirea vulpii cu batzul...dupa mine este atat inconstienta din partea lu nenea cu paru ca el nu stia probabil ca dk codana musca mergea la spital si era ciuruit de injectii pt rabie care nu sunt tocmai placute si cu atat mai mult din partea colegului vanator care trebuia sa traga focul final...indiferent cat costa acesta
nu vreau sa supar pe nimeni este doar parerea mea
stima!
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: Tir prost sau cruzime ?

Mesajde Vasi pe 20 Oct 2010, 07:30

acvadan scrie:http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/imagini-socante-o-vulpe-a-murit-in-chinuri-lovita-cu-bata-de-un-vanator.html

Un mare dobitoc care nu a auzit de etica vanatorii. Nu sunt de acord cu purtarea lui, cainii hoinari care imi intra in catare pe teren nu-mi scapa dar asta nu inseamna ca trebuie sa-l si chinui. e acolo n-are ce cauta trebuie impuscat dar rapid si fara prea multe discutii. si in nici un caz filmat, avem copii mici care nu inteleg de ce. Pentru astfel de purtare pe aici i se i pusca domnului.
Vasi
 
Mesaje: 9
Membru din: 20 Oct 2010, 07:24

Re: Tir prost sau cruzime ?

Mesajde iliealexandruionut pe 07 Mai 2013, 13:39

ACESTI OAMENI NU TREBUIE SA MAI AIBE CALITATEA DE VANATORI SI IN NICI UN CAZ NU FAC CINSTE TAGMEI NOASTRE..IMI ESTE RUSINA CA FACE PARTE DIN CATEGORIA DE OAMENI NUMITI VANATORI!!!!!DUMNEZEU SA NE FEREASCA...
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26


Înapoi la Combatere !

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Publicitate