Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:11

CAINII VAGABONZI

Subiect dedicat combaterilor organizate sau in grup restrins la principalii daunatori ai vanatului in extra sezon . Acces la autorizatii , probleme , etc .

Moderatori: Ghinda, CCM

CAINII VAGABONZI

Mesajde Vila pe 30 Ian 2006, 15:56

Desi nu este tocmai un subiect despre vanatoare nu ma pot abtine sa nu va intreb cum este posibil ca in secolul XXI, intr-o capitala ce se vrea europeana (si nu doar geografic) un om sa fie ucis de catre un caine vagabond. Faptul ca victima nu era cetatean roman nu face decat sa dea amploare acestui caz extrem de grav insa ce facem cu drama personala a fiecaruia dintre noi - cei care la un moment dat am suferit datorita acestui flagel (peste 200.000 de caini doar in Bucuresti conform ONG -urilor care ar trebui sa se ocupe de aceasta problema).
Postez acest topic deoarece am posibilitatea sa fac ceva (in calitate de vanator) cel putin "tehnic" si totusi sunt "legat de maini si de picioare". Nu ma astept sa fim rugati sa impuscam cainii in oras dar sa asisti la un "spectacol" cel putin stupid unde cativa hingheri aleargau pe strada cainii maidanezi avand aceleasi laturi de otel ca si acum 40 de ani ma face sa ma intreb daca cei care hotarasc asupra acestei probleme au cat de cat o logica.
Televiziunile anuntau ca doar intr-o noapte au fost prinsi 15 caini!!!!!!!?. Oare cati ani ne trebuiesc in acest ritm pentru a eradica problema. Mai mult decat atat diversi conationali binevoitori incercau sa impiedice lucratorii primariei sa-si faca treaba. Ce face politia romana? Ma intreb ce s-ar intampla daca as avea proasta inspiratie sa impusc cu arma de tir(Geco) haita de patrupede din jurul blocului meu. Cumva dosar penal.....?
Vila
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 13 Ian 2006, 13:27
Locaţie: Bucuresti

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 30 Ian 2006, 16:24

daca te vad vecinii ai dat de dracu!
eu am fost dat in gat la politie pt ca am impuscat cainii la iesirea din localitate pe o groapa de gunoi.si am ajuns la politie sa dau explicatii!
asa ca ai grija!
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde the_mav pe 30 Ian 2006, 16:27

Ca moderator al acestui thread trebuie sa atrag atentia celor care posteaza ca dorim pastrarea unei decente a forumului privind subiectele discutate, precum si respectarea legislatiei in vigoare.

Nu cred ca vanatoarea este permisa cu armele de tir, conform legislatiei din prezent.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde amis pe 30 Ian 2006, 16:29

oo
Ultima oară modificat de amis pe 18 Aug 2006, 21:35, modificat 1 dată în total.
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde Vila pe 30 Ian 2006, 16:34

Nici nu poate fi vorba despre vanatoare! Am deschis topicul cu buna stiinta ca subiectul nu se incadreaza la capitolul vanatoare doar ca discutii cu caracter general intre cei care avem obligatia ca sa eliminam cainii vagabonzi din teren. Bucurestiul nu este teren de vanatoare cum nici cainii nu sunt vanat insa avem o problema extrem de grava care parea data uitarii insa iata ca viata se razbuna atunci cand te astepti mai putin. Daca victima era o ruda sau un prieten credeti ca ne mai pasa foarte tare de ce spun vecinii de bloc?
Vila
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 13 Ian 2006, 13:27
Locaţie: Bucuresti

Mesajde amis pe 30 Ian 2006, 16:55

oo
Ultima oară modificat de amis pe 18 Aug 2006, 15:37, modificat 1 dată în total.
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde jon2004 pe 30 Ian 2006, 18:06

the_mav scrie:Ca moderator al acestui thread trebuie sa atrag atentia celor care posteaza ca dorim pastrarea unei decente a forumului privind subiectele discutate, precum si respectarea legislatiei in vigoare.

Nu cred ca vanatoarea este permisa cu armele de tir, conform legislatiei din prezent.


Era un aspect ipotetic al problemei.Vila nu a spus ca a impuscat ,sau va impusca, un caine in fata blocului! :!:
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde valpangica pe 30 Ian 2006, 19:31

Subiectul cainilor hoinari ( din terenurile de vinatoare ) s-a mai discutat pe acest Forum si nu am ajuns la nici o concluzie legata de etica acestui gest . Eu il consider normal altii il considera barbar , samd .
Cu atit mai pretentios este acest subiect al cainilor vagabonzi din capitala tarii . Eu ca vanator stiu ca sunt legat de maini si de picioare legislativ , dar ca cetatean sunt pur si simplu indignat de starea asta de fapt . Ti-e si frica sa lasi copilul la scoala si asta in mijlocul Bucurestiului
Oricum asociatiile astea care apara drepturile animalelor ar trebuii combatute de niste asociatii care apara drepturile OMULUI .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde the_mav pe 31 Ian 2006, 08:50

Era un aspect ipotetic al problemei.Vila nu a spus ca a impuscat ,sau va impusca, un caine in fata blocului!

cred ca si tentativa s-ar pedepsi :!:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde Dima pe 31 Ian 2006, 09:09

In urma cu citiva ani am iesit in plina vara la combatere organizata in jurul Bucurestiului. Indrumati de cetatenii din zona, am gasit mai multe haite aciuite in terenuri pline de balarii, maracini, etc, nelucrate de ani de zile. Cu greu am reusit sa-i scoatem de acolo, s-au impuscat cam 20, dar au mai scapat destui. Curios, cetatenii ne-au spus ca fusesera adusi si eliberati acolo de cei de la ecarisaj, in urma cu citeva luni...
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Mesajde the_mav pe 31 Ian 2006, 09:25

dima..ai dreptate la acest lucru
am vazut haite intregi luate de hingheri din diverse orase care erau eliberate in mijlocul campului...
faza vazuta s-a intamplat intre alexandria si turnu magurele

toata lumea isi da seama ca este posibil ca aceste lucruri sa se mai fi intamplat si in alte locuri din tara
:roll: :? :roll:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 31 Ian 2006, 09:55

da s-au mai intamplat
la copaceni in judetul ilfov,chiar in perioada in care asociatiile de protectia animalelor luau amploare
la fiecare sfarsit de saptamana apareau la marginea satului minim10-15 caini,care erau lasati liberi din niste dacii papuc albe!
.noroc ca dupa aia aparea si unu cu o semiautomata si le spunea noapte buna! :twisted: :twisted:
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde Un vanator pe 31 Ian 2006, 10:48

Solutia ar fi, ca sa fie impacati si cei de la Protectia Animala: stransi cainii de pe strazi, tinuti in adaposturi speciale 30 de zile, iar daca nu sunt "infiati" cu Proces Verbal de Asumare a Responsabilitatii de "iubitorii" de animale sa fie eutanasiati. Exact asa se intampla in toate tarile considerate "civilizate". Daca s-ar pune pe treaba in cateva luni ar fi eradicata problema cainilor vagabonzi. Si legea sa fie clara: ai caine, sa ai acte pentru el, sa il vaccinezi periodic, sa ii strangi rahatul de pe alei, din parcuri sau de unde il apuca, sa poarte botnita, lesa, etc. Daca un caine musca pe cineva amenda sa fie suficient de atragatoare incat sa il stimuleze pe proprietar sa il tina cu botnita si in somn.
Simplu, nu ? Dar ca de obicei lucrurile simple sunt "extraordinar" de greu de pus in aplicare in .ro. (pai daca nu iese banu' !)
Avatar utilizator
Un vanator
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 11 Aug 2005, 22:03
Locaţie: Bucureşti

Mesajde florin.t pe 31 Ian 2006, 11:04

Pana una, alta impuscatii pe toti atunci cand ii gasiti in teren. Solutia in oras ar fi cu otrava ca si la sobolani (sunt otravuri de care mor la fel de repede ca si cu injectia). Nu stiu cine poate adaposti atatia caini 30 de zile. Cred ca 24 de ore ar fi suficient si daca nu este revendicat sa fie eutanasiat.

Daca acesti caini musca, terorizeaza locuitorii si sunt vectori importanti in raspandirea unor boli nu vad de ce unele asociatii nu vor sa scapati de ei. Cred ca fac galagie doar sa aiba obiect, sa aiba motiv sa stranga sume de bani pe care oare cum ii folosesc daca acesti caini se reintorc de unde au plecat ?
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde Un vanator pe 31 Ian 2006, 11:54

[quote="florin.t"]Cred ca 24 de ore ar fi suficient si daca nu este revendicat sa fie eutanasiat.
quote]
Pai daca tu ai avea un caine de vanatoare, cu acte in regula, inscris la asociatie si la zi cu vaccinurile si toate actele, sa zicem ca l-ai pierde undeva. Iti ajung 24 h ? Eu zic ca 30 de zile e un termen ok (nu pentru mine, dar ma gandesc si la ceva reglementari UE)
Avatar utilizator
Un vanator
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 11 Aug 2005, 22:03
Locaţie: Bucureşti

Mesajde florin.t pe 31 Ian 2006, 12:28

Un vanator scrie: Pai daca tu ai avea un caine de vanatoare, cu acte in regula, inscris la asociatie si la zi cu vaccinurile si toate actele, sa zicem ca l-ai pierde undeva. Iti ajung 24 h ? Eu zic ca 30 de zile e un termen ok (nu pentru mine, dar ma gandesc si la ceva reglementari UE)


Cainele meu ar avea la gat zgarda si atasat un medalion cu numele proprietarului si nr. de tel. . E greu de confundat chiar si pt. necunoscatori un caine de rasa bine intretinut cu un metis vagabond (scuze, comunitar). Tot cautam reglementari UE , noi chiar nu putem sa gandim si sa ne rezolvam problemele ? :? :shock: :lol:
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde Vila pe 31 Ian 2006, 13:00

Ce incercam eu sa aflu postand acest topic era daca noi putem face ceva concret si mai ales LEGAL sau asteptam ca institutiile statului sa faca ceva. Asteptarea s-ar putea sa fie lunga. "Ceva" asteapta si copii institutionalizati, si batranii, si scolile, si soferii care isi fac praf masinile, ...cu totii asteptam ceva. Haideti sa nu mai asteptam! Cu ceva timp in urma parca in zona Moldovei, oamenii erau foarte deranjati de stolurile enorme de ciori care poposeau noaptea in oras. AJVPS - ul local a rezolvat problema cu ajutorul nostru. Ar fi total absurd ca toti "tintasii" sa iasa in oras chiar convocati de AJVPS-uri dar sunt convins ca printre noi exista oameni capabili si mai ales responsabili care sa nu reprezinte un pericol. Daca imi veti spune ca legislatia nu permite, ca UE ne asteapta la colt sa ne pedepseasca, etc. sunt tot atatea motive ca sa asteptam in continuare acel "ceva" sa vina de sus. Credeti-ma, de fiecare data va fi un mic specatcol hilar dar trist doar pentru a racori spiritele aprinse, dupa care se va lasa aceeasi indiferenta. Poate vor mai muri cativa oameni.....! Un moft!
Vila
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 13 Ian 2006, 13:27
Locaţie: Bucuresti

Mesajde florin.t pe 31 Ian 2006, 13:41

Vila scrie:Ce incercam eu sa aflu postand acest topic era daca noi putem face ceva concret si mai ales LEGAL sau asteptam ca institutiile statului sa faca ceva.


Dupa cum stii nu putem trage cu arma in oras, una e sa tragi in sus la ciori eventual pe craca si alta dupa cainii care alearga prin oras. Personal nici n-as participa la asa ceva pt. ca dupa colt poate aparea oricand un om sau un copil. Problema cainilor din oras nu e a noastra ci a administratiei orasului respectiv. Solutia de rezolvare rapida si ieftina ar fi otravirea acestora (si totodata a sobolanilor) si ridicare cadavrelor. Cei cu functii publice (consilieri la primarii, etc) ar putea influenta consiliile din care fac parte sa adopte anumite hotarari (privind efectuarea deratizarii de ex. iar asociatiile de protectie a animalelor n-au decat sa aiba grija sa nu se otravesca cainii lor vagabonzi).
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 31 Ian 2006, 14:07

Solutia de rezolvare rapida si ieftina ar fi otravirea acestora (si totodata a sobolanilor)

nu neg ca solutia ar fii eficienta dar nu cred ca ar avea aplicabilitate!eu unul cred ca ar fii un nou prilej pt romani ca sa mai capete o eticheta pe langa cele de hoti sau tigani.........
cred ca cel mai bine ar fii sa fie ridicati si dupa cateva zil1(5-10-15) sa fie eutanasiati [/b]
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde jon2004 pe 31 Ian 2006, 14:26

florin.t scrie: Solutia in oras ar fi cu otrava ca si la sobolani (sunt otravuri de care mor la fel de repede ca si cu injectia).


Cunosc un primar, nu spune cine, dintr-un oras, nu spun care 8) , acel primar a pus in practica solutia cu otrava!Foarte eficienta, in cateva minute , problema era rezolvata!Toata aceasta actiune s-a facut cu ajutorul maturatorilor, pe timpul noptii!Aruncau otrava,cainii o mancau, se linisteau si baietii cu tomberonul ii transportau,la locul lor.Dimineata totul era in regula, orasul avea mai putini catei comunitari , fara spectacolul oferit de hingherii care prind cainii in timpul zilei.

Implicarea vanatorilor in actiunea de eliminare a cainilor comunitari, nu este cea mai buna solutie!Deja avem mari probleme de imagine, mai ramane sa ne vada populatia impuscand cainii de pe strada ! :twisted:
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde jon2004 pe 31 Ian 2006, 16:00

Nici eu nu sunt deacord, cu folosirea otravii, nici macar la sobolani(sunt alte metode).Eu am aratat cum a procedat un primar din Romania!In mod sigur , folosirea otravii intr-o localitate ,poate duce la intamplari nedorite.Au si fost situatii cand , persoane care au iesit cu cainii in parc , au ramas fara ei , dupa ce au mancat din otrava ramasa prin diferite locuri!
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde ave25 pe 01 Feb 2006, 17:50

amis scrie:Vila,daca tragi langa bloc,sigur ai probleme.Incearca la vreun amic veterinar ori un a.c.


si cu un ac daca tragi in spatele blocului si te reclama, tot ai probleme. Minim 2.000 RON amenda si confiscarea armei, dupa lege :evil:

Din alt punct de vedere, chiar daca un AC are suficienta putere sa omoare un caine, cred ca cel mai bine este ca in loc de peleturi sa se foloseasca sageti tranchilizante.

Problema cainilor in Bucuresti este mai acuta decat in orice alt oras al tarii. Vina este in mod egal impartita intre edili si locuitorii urbei. Am fost in multe locuri din Romania (si nu numai) dar nu am mai vazut nicaieri aceasta obsesie a oamenilor pentru cainii vagabonzi. Am si eu o mica haita langa bloc (in plin centrul bucurestilor, pe mosilor) care se mareste de la o zi la alta. In fiecare dimineata exista vecini binevoitori care merg cu oala de mancare sa hraneasca animalele, care devin tot mai multe. La inceput erau timide si speriate, iar acum deja au inceput sa fie increzatoare si este doar o chestiune de timp pana cand vor deveni agresive cu intrusii, pentru ca acum este teritoriul lor. Acest lucru se intampla peste tot in bucuresti. De ce credeti ca exista haite de caini in zone unde nu au gunoaie si alte surse de hrana? Pentru ca lumea ii hraneste! Acesti "iubitori" de animale sunt atat de virulenti incat pana acum nimeni nu a putut sa le tina piept un timp suficient de lung pentru a rezolva problema.
Bineinteles ca asta nu este o scuza pentru edili :evil:
Problema nu cred sincer ca va fi rezolvata curand tocmai pentru ca nu vad actualii edili in stare sa zgandareasca cuibul de viespi suficient de mult timp. Vor fi bineinteles cateva actiuni, dar se vor stinge. Nu doresc sa continui prea mult pe acest subiect ... char in timp ce scriu se insereaza si deja cainii din fata blocului au inceput sa latre.

Si cand ma gandesc ca am locuit cativa ani intr-o tara unde nu-mi amintesc sa fi vazut nici un caine vagabond...
ave25
---------------------
hunter 440 5,5mm
Tasco 6-24x50AOE
ave25
Membru important
 
Mesaje: 191
Membru din: 09 Ian 2006, 22:59
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Scarto pe 10 Feb 2006, 01:33

Nu este o problema cu care sa glumesti (tragi sau nu cu arma pe lěnga bloc) chestiia ce se ěntěmpla la tine ěn curte (ave25) este o chestie normala mai in toate judetele tarii, de exemplu si la Satu_Mare sunt destui caini , dar deocamdata nu au "omorět" pe nimeni faptul ca la urgenta se prezinta oameni muscati de caini e alta chestie(si asta nu intereseaza pe nimeni) daca vrei faci tratamentul daca nu.... nu .... ei iti fac ceva injectie si un tetanus, apoi analize te descurci tu..... uite la mine in cartier de exemplu de vreo 9 ani de cand au aparut cateii de rasa Pittbull nu mai prea avem maidanezi ... oare de ce ???(nu zic ca e o metoda!!!!) dar lumea sa obisnuit cu ideea ca daca vrea acel caine(metis,vagabond,maidanez) il tine in casa ,nu in parcare sau legat de garaj(pentru ca noaptea devine antrenamentul Pittbullilor), iar hingherii nu pot actiona deoarece sunt opriti de catre vecinul din bloc ce da cu sticle de bere de pe geam(vazut la TV) sau de vecina ce iese cu Pittbullu la ei(tot vazut la tv) si noi vrem ěn UE ????
vanat in catare .....
Scarto
Membru activ
 
Mesaje: 68
Membru din: 28 Aug 2004, 13:47
Locaţie: Satu Mare

Mesajde Vechio pe 10 Feb 2006, 16:33

Consider că în localităţi problema câinilor vagabonzi e a primăriei, că nu degeaba plătim taxe.
În teren, vagabondul e problema sniperului, că de grupă e greu să fie vorba. Stăpânii ieşiţi cu ei la "antrenament sau promenadă" âi iau în braţe - chiar dacă are iepurele in gură. Şi vrem în UE, când mulţi dintre noi nu au ieşit din opincile din anvelopă de camion! Aiurea :(
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde Scarto pe 14 Feb 2006, 19:35

Domnilor , ne maněnca cainii "comunitari" de vii , uite inca un caz la Costanata ěn care cainii "comunitari" au atacat si aproape "devorat" o těnara ... oare ce-i determina pe acesti cateii sa atace persoanele??? :roll: sa fie oare foamea ??? :?: voi ce ziceti ?

Salutari tuturor membriilor !!!
vanat in catare .....
Scarto
Membru activ
 
Mesaje: 68
Membru din: 28 Aug 2004, 13:47
Locaţie: Satu Mare

Mesajde razvy pe 14 Feb 2006, 20:36

Da e speriat daca nu se ia o masura e de jale ,
Numarul lor a crescut si au format haite , asta cred ca e motivul , haita isi apara teritoriul si atuci ataca .. om sau alti ciini .
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde ave25 pe 14 Feb 2006, 21:50

Scarto scrie:Domnilor , ne maněnca cainii "comunitari" de vii , uite inca un caz la Costanata ěn care cainii "comunitari" au atacat si aproape "devorat" o těnara ... oare ce-i determina pe acesti cateii sa atace persoanele??? :roll: sa fie oare foamea ??? :?: voi ce ziceti ?


In cazul de la Constanta s-a spus ca tanara a fost salvata de un cioban, dar nu cred ca este exclus ca o parte din caini sa fi fost chiar ai ciobanului. Nu ar fi primul cioban care "fructifica" potentialul gropilor de gunoi. Eu cred ca autoritatile locale (si cu siguranta nu numai in Constanta) dau dovada de inconstienta cand lasa orice fel de animale (caini, porci si gaini de obicei) pe langa gropile de gunoi. Este un atentat direct si indirect la viata si sanatatea noastra, dar pana cand nu se intampla ceva grav nu se misca nimic.
ave25
---------------------
hunter 440 5,5mm
Tasco 6-24x50AOE
ave25
Membru important
 
Mesaje: 191
Membru din: 09 Ian 2006, 22:59
Locaţie: Bucuresti

Mesajde florin.t pe 15 Feb 2006, 08:12

Pe langa pericolul muscaturilor, va dati seama cate boli pot aduce in oras ? Raman la parerea mea cu otrava, cei care-si lasa cainii pe langa tomberoanele de gunoi (si chiar sa manance de acolo) si apoi ii duc in casa (la bloc) merita sa ramana fara ei .
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde Marius pe 15 Feb 2006, 09:28

ave25 scrie: Este un atentat direct si indirect la viata si sanatatea noastra, dar pana cand nu se intampla ceva grav nu se misca nimic.


Adevarat!
Ganditi-va ce s-ar intampla daca intr-o zi s-ar declansa o epidemie de turbare printre cainii vagabonzi in mediu urban, de ex. in Bucuresti.
Ce ziceti, ar fi imposibil?
Ca de obicei autoritatile ar fi total nepregatite, si cred sincer ca s-ar apela la vanatori.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Johny Wolf pe 15 Feb 2006, 10:49

Sunt deacord cu "mmarius" noi nu suntem hangheri ci vanatori si nu avem nici o treaba cu aceasta problema a cainilor comunitari din orase. Problema noastra este cu cainii din fondurile de vanatoare si atat.
Problema cainilor comunitari trebuie privita din perspectiva cetateanului.
Este antradevar o problema. Vinovati ar fi multi.
In primul rand acasta problema a aparut din cauza saraciei (materiala, culturala) in care am trait, traim si a nepasarii incepand de la simplu cetatean pana la institutiile care trebuia sa se ocupe de aceasta problema, si mai ales a televiziunilor. Televiziuni care in cautare de senzational si audienta au creat o adevarata mascaranie macabra. Caini cu avocati, gospodine care iau la bataie hingheri, camere pline cu caini morti, oameni mutilati...
Acei caini eliberati in afara oraselor din cate am inteles sunt eliberati datorita numarului mic de locuri unde pot fi retinuti in institutii. Si petru ca nu doresc sa se treseasca cu televiziunele pe cap finca ii omoara sau ii tin prea inghesuiti ii elibereaza in afara orasului.
Cred ca ar trebui ca aceste institutii de prindere a cainilor sa fie lasate sa isi faca treaba.
Televiziunile sa nu mai difuzese reportaje de acest gen.
Cetatenii daca dores un caine, fie el maidanez, nu au decat sa mearga sa il inregistreze si sa ia la cunostinta daca nu stii cam se creste un caine incepand de la locul unde trebuie tinut, hrana, igiena, modul in care se scoate la plimbare etc, si toata aceasta problema ar fi cred eu rezolvata.
In unele tari caini care nu sunt de rasa si totusi sunt intregistrati si au proprietari sunt sterilizati. Alti care sunt din rase interzise in acea tara, si mai ales cei care au un comportament agresiv sunt omorati. Deci fara nostalgii si regrete.
ANIMAL PLANET. Sunt emisiuni care in care se dezvolta foarte clar aceasta problema. Si cum trebuie ea abordata.
PS Stiti numere de telefon a unei institutii care se ocupa cu problema cainilor comunitari? Eu personal nu stiu nici numele unei firme ce sa mai spun de telefoane. Cred ca asta ar trebui sa apara la televiziune.
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Următorul

Înapoi la Combatere !

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate