Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:12

Expo pescuiala si un pic de vanatoreala 2019

Prilej de intilnire pentru multi dintre forumistii nostri !

Moderator: popaliviu

Expo pescuiala si un pic de vanatoreala 2019

Mesajde Ghinda pe 01 Apr 2019, 08:05

Cum a fost anul acesta?
Care ati fost niste opinii. Eu nu am ajuns.
Multumesc
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Expo pescuiala si un pic de vanatoreala 2019

Mesajde tehărău pe 01 Apr 2019, 17:28

A fost exact ca de fiecare dată, un pic mai bine:
Produse fără număr, nu îți ajungea timpul în două zile sa pui la ochi toate modelele de arme. Lunete așezate pe trepiede speciale, mii de modele. Comercianți amabili și plini de cunoștințe, specializați pe produse. Cafea din partea casei. Reduceri de te și mirai dacă nu cumva ai câștigat vreo tombolă de poți avea acel preț. Forumiștii au avut o sala de recepție specială, antren și voie buna...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Expo pescuiala si un pic de vanatoreala 2019

Mesajde tehărău pe 02 Apr 2019, 01:26

N-am fost fraților la nici o expoziție. Visam de 1 Aprilie...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Expo pescuiala si un pic de vanatoreala 2019

Mesajde Ghinda pe 02 Apr 2019, 06:39

Sa imi stea inima in loc. =)) =)) =))
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Expo pescuiala si un pic de vanatoreala 2019

Mesajde bogus pe 02 Apr 2019, 07:46

tehărău scrie:A fost exact ca de fiecare dată, un pic mai bine:
Produse fără număr, nu îți ajungea timpul în două zile sa pui la ochi toate modelele de arme. Lunete așezate pe trepiede speciale, mii de modele. Comercianți amabili și plini de cunoștințe, specializați pe produse. Cafea din partea casei. Reduceri de te și mirai dacă nu cumva ai câștigat vreo tombolă de poți avea acel preț. Forumiștii au avut o sala de recepție specială, antren și voie buna...

=)) =)) =)) =)) =))
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Expo pescuiala si un pic de vanatoreala 2019

Mesajde Septimiu pe 02 Apr 2019, 08:01

E primul an in care nu am reusit sa ajung dar am inteles ca pe vanatoare au fost mai multi expozanti decat in anii precedenti iar la pescuiala mai slabut, predominand produse pentru pescuitul crapului (nade) in detrimentul produselor pentru rapitori.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Expo pescuiala si un pic de vanatoreala 2019

Mesajde Ciprian_1 pe 02 Apr 2019, 08:46

Am fost eu.
Targul este in crestere, cred ca e cel mai bun de pana acum.
Au fost cativa expozanti care chiar au afcut eforturi sa se prezinte ca la targurile "de afara".
Pentru prima oara am putut pune mana pe arme de vanatoare!
Optica de vanatoare a fost foarte bine reprezentata.
Printre remarcati intr-o ordine absoulut intamplatoare:
Soimusan, Sami Faur, Armurier Vasile Craciun, Elitte Hunting (CT), Huntershop (BH), Romsilva - a expus recordurile nationale la mistret si cerb carpatin, Romcraft, Outdoor and More (SB), cateva standuri cu lanterne foarte bine dotate, Alexandru Blaj, Tapel, Wild Hunting ....
Pentru prima data am vazut un stand de taxidermie, avea naturalizati doar pesti, dar erau senzationali.
Tot pentru prima data am vazut o mica demonstratie de vanatoare cu pasari de prada.
Preturile nu le pot comenta, am fost sa vad targul nu aveam nevoie de ceva anume.
Am cumparat o struna pentru stiuca si salam de biscuiti.
Sambata dimineata am stat 10 minute la coada la bilete. Era aglomeratie destul de mare.
Daca interesul vizitatorilor va creste atunci expozanti vor fi obligati sa isi ridice standardul de reprezentare.
Sper sa fie si mai bine la anul.
Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Re: Expo pescuiala si un pic de vanatoreala 2019

Mesajde Ciprian_1 pe 02 Apr 2019, 08:57

@Septimiu
Intr-adevar craparii erau net superiori rapitorilor.
Erau cateva standuri bunicele pentru pescarii de rapitor.
Am fost dezamagit de un astfel de stand. Aveau niste chestii care imi trebuiau si am vrut sa le cumpar. Cand sa ma duc sa le platesc imi spun ca articolele din zona aia nu se vand ci se pot comanda doar online...
O alta dovada ca interesul a fost mai mare este ca sambata multe produse nu mai earu la vanzare.
Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Re: Expo pescuiala si un pic de vanatoreala 2019

Mesajde Ciprian_1 pe 02 Apr 2019, 09:03

Pretul biletului era marisor dupa parerea mea, 30 RON.
Era justificat de faptul ca era o tombola la care se castiga un Logan si primeai un rucsac total nefolositor pescarilor sau vanatorilor.
Un pret de intrare de 10 RON era mai atractiv. Fara tombola, fara rucsac de 2 bani...
O alta tehnica de atragere a vizitatorilor ar putea fi gruparea a doua sau mai multe targuri asemanatoare.
La Fehova se organiza expozitie canina (CACIB) si expozitie ecvestra.
Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Re: Expo pescuiala si un pic de vanatoreala 2019

Mesajde mihai_tud pe 02 Apr 2019, 09:08

Am fost vineri in prima zi.Dezamagire totala pe partea de vanatoare,cateva arme expuse (CZ si Merkel) cateva lunete si binocluri majoritatea de calitate medie.Poate pentru un nou vanator a fost impresionant dar mie mi-ar fi placut sa vad expozitie cu arme multe,lunete red-dot-uri .Sa poti sa te joci cu ele ,sa epolezi sa vezi cum e echilibrat ansamblul arma+dispozitiv de ochire....
Pierdere de timp si bani.
PS. Singurul lucru util a fost simulatorul de tragere unde am tras la mistret la goana dar se putea trage si cu pistolul la diferite tinte.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Expo pescuiala si un pic de vanatoreala 2019

Mesajde Mircea-B pe 02 Apr 2019, 10:16

@mihai_tud
Vizavi de modul de prezentare lunete si red-dot am vazut un "episod" la standul Arrow.
Un vanator (sau nu....naiba stie) era cu kinder-ul din dotare pe la targ. Pune kinder-ul mana pe un pat cu luneta si, nici una nici doua, o scapa jos. Omu' de la Arrow mai-mai sa-i stea ceasul cand a vazut "bucuria".
Cand i-a atras atentia "taticului" asupra nazbatiei, cine credeti ca avea gura mai mare?! Taticul!!!
Si ca sa fie tacamul complet, tot el a plecat ofticat nevoie mare ca nu poate kinder-ul sa probeze "materialul didactic".
Ca nota personala: intr-adevar, nu erau lunete Zeiss, dar nici cele expuse pe paturi nu erau sub 1000-1500 de lei bucata (Minox, Hawke, Bushnell).
12/70, 12/76, 30.06, 9,3x62
Avatar utilizator
Mircea-B
Membru important
 
Mesaje: 136
Membru din: 27 Iun 2017, 13:34
Locaţie: Bucuresti/Buzau

Re: Expo pescuiala si un pic de vanatoreala 2019

Mesajde mihai_tud pe 02 Apr 2019, 11:42

Mircea-B scrie:@mihai_tud
Vizavi de modul de prezentare lunete si red-dot am vazut un "episod" la standul Arrow.
Un vanator (sau nu....naiba stie) era cu kinder-ul din dotare pe la targ. Pune kinder-ul mana pe un pat cu luneta si, nici una nici doua, o scapa jos. Omu' de la Arrow mai-mai sa-i stea ceasul cand a vazut "bucuria".
Cand i-a atras atentia "taticului" asupra nazbatiei, cine credeti ca avea gura mai mare?! Taticul!!!
Si ca sa fie tacamul complet, tot el a plecat ofticat nevoie mare ca nu poate kinder-ul sa probeze "materialul didactic".
Ca nota personala: intr-adevar, nu erau lunete Zeiss, dar nici cele expuse pe paturi nu erau sub 1000-1500 de lei bucata (Minox, Hawke, Bushnell).

Taticul din intamplarea ta s-a comportat tipic mitocanului care in loc sa recunoasca greseala da tare din gura acuzand pe altii.Sper ca nu era vanator .In ceea ce priveste lunetele de 1500 lei nu as pune asa ceva pe arma ca nu vreau sa ma pape ursul in stand.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Expo pescuiala si un pic de vanatoreala 2019

Mesajde Johnny_r0 pe 02 Apr 2019, 17:52

tehărău scrie:A fost exact ca de fiecare dată, un pic mai bine:
Produse fără număr, nu îți ajungea timpul în două zile sa pui la ochi toate modelele de arme. Lunete așezate pe trepiede speciale, mii de modele. Comercianți amabili și plini de cunoștințe, specializați pe produse. Cafea din partea casei. Reduceri de te și mirai dacă nu cumva ai câștigat vreo tombolă de poți avea acel preț. Forumiștii au avut o sala de recepție specială, antren și voie buna...



Eu am crezut ca am gresit locatia cand am citit " unde ai fost " tu. :))

Din punctul meu de vedere a fost mult mai slab ca anul trecut, care a fost mai slab ca acum 2 ani si etc.
Preturile in cel mai bun caz la fel ca in magazine.
Singurul plus din punctul meu de vedere a fost cei de la Huntershop care au venit cu arme, pistoale.
Avatar utilizator
Johnny_r0
Membru activ
 
Mesaje: 76
Membru din: 02 Noi 2014, 18:39
Locaţie: Bucuresti

Re: Expo pescuiala si un pic de vanatoreala 2019

Mesajde mihai_tud pe 03 Apr 2019, 08:47

Johnny_r0 scrie:
tehărău scrie:A fost exact ca de fiecare dată, un pic mai bine:
Produse fără număr, nu îți ajungea timpul în două zile sa pui la ochi toate modelele de arme. Lunete așezate pe trepiede speciale, mii de modele. Comercianți amabili și plini de cunoștințe, specializați pe produse. Cafea din partea casei. Reduceri de te și mirai dacă nu cumva ai câștigat vreo tombolă de poți avea acel preț. Forumiștii au avut o sala de recepție specială, antren și voie buna...



Eu am crezut ca am gresit locatia cand am citit " unde ai fost " tu. :))

[b]Din punctul meu de vedere a fost mult mai slab ca anul trecut, care a fost mai slab ca acum 2 ani [/b]si etc.
Preturile in cel mai bun caz la fel ca in magazine.
Singurul plus din punctul meu de vedere a fost cei de la Huntershop care au venit cu arme, pistoale.

A fost o expozitie de calitate medie : mai proasta decat ceea de anul trecut dar mai buna decat cea de anul viitor! :lol: :lol: :lol: :lol:
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Expo pescuiala si un pic de vanatoreala 2019

Mesajde liviur pe 03 Apr 2019, 10:27

Expo a fost in crestere, cel putin pe partea de vanatoare, salutam prezenta Arrow chiar daca au avut doar stand Blaser si Huntershop chiar daca au venit doar cu arme Verney-Carron si Merkel si optica Delta.
In rest multi expozanti care au fost si anii trecuti.
Mie unul mi-a placut, e clar ca e loc de mai bine si ma bucura progresul fata de anii trecuti. La pescuit nu m-am uitat ca nu prea ma intereseaza.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Expo pescuiala si un pic de vanatoreala 2019

Mesajde OVI762 pe 03 Apr 2019, 10:45

mihai_tud scrie:
Mircea-B scrie:@mihai_tud
Vizavi de modul de prezentare lunete si red-dot am vazut un "episod" la standul Arrow.
Un vanator (sau nu....naiba stie) era cu kinder-ul din dotare pe la targ. Pune kinder-ul mana pe un pat cu luneta si, nici una nici doua, o scapa jos. Omu' de la Arrow mai-mai sa-i stea ceasul cand a vazut "bucuria".
Cand i-a atras atentia "taticului" asupra nazbatiei, cine credeti ca avea gura mai mare?! Taticul!!!
Si ca sa fie tacamul complet, tot el a plecat ofticat nevoie mare ca nu poate kinder-ul sa probeze "materialul didactic".
Ca nota personala: intr-adevar, nu erau lunete Zeiss, dar nici cele expuse pe paturi nu erau sub 1000-1500 de lei bucata (Minox, Hawke, Bushnell).

Taticul din intamplarea ta s-a comportat tipic mitocanului care in loc sa recunoasca greseala da tare din gura acuzand pe altii.Sper ca nu era vanator .In ceea ce priveste lunetele de 1500 lei nu as pune asa ceva pe arma ca nu vreau sa ma pape ursul in stand.


Trag amerikanskii cubushnell trophy xlt de behaie si nu-i mai papa ursul.La noi daca nu e zaiss sau swaro nici vulpea nu pica :lol:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Expo pescuiala si un pic de vanatoreala 2019

Mesajde pipabh pe 03 Apr 2019, 10:52

OVI762 scrie:
mihai_tud scrie:
Mircea-B scrie:@mihai_tud
Vizavi de modul de prezentare lunete si red-dot am vazut un "episod" la standul Arrow.
Un vanator (sau nu....naiba stie) era cu kinder-ul din dotare pe la targ. Pune kinder-ul mana pe un pat cu luneta si, nici una nici doua, o scapa jos. Omu' de la Arrow mai-mai sa-i stea ceasul cand a vazut "bucuria".
Cand i-a atras atentia "taticului" asupra nazbatiei, cine credeti ca avea gura mai mare?! Taticul!!!
Si ca sa fie tacamul complet, tot el a plecat ofticat nevoie mare ca nu poate kinder-ul sa probeze "materialul didactic".
Ca nota personala: intr-adevar, nu erau lunete Zeiss, dar nici cele expuse pe paturi nu erau sub 1000-1500 de lei bucata (Minox, Hawke, Bushnell).

Taticul din intamplarea ta s-a comportat tipic mitocanului care in loc sa recunoasca greseala da tare din gura acuzand pe altii.Sper ca nu era vanator .In ceea ce priveste lunetele de 1500 lei nu as pune asa ceva pe arma ca nu vreau sa ma pape ursul in stand.


Trag amerikanskii cubushnell trophy xlt de behaie si nu-i mai papa ursul.La noi daca nu e zaiss sau swaro nici vulpea nu pica :lol:

O fi bine? O fi rau?...
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Expo pescuiala si un pic de vanatoreala 2019

Mesajde mihai_tud pe 03 Apr 2019, 12:57

OVI762 scrie:
mihai_tud scrie:
Mircea-B scrie:@mihai_tud
Vizavi de modul de prezentare lunete si red-dot am vazut un "episod" la standul Arrow.
Un vanator (sau nu....naiba stie) era cu kinder-ul din dotare pe la targ. Pune kinder-ul mana pe un pat cu luneta si, nici una nici doua, o scapa jos. Omu' de la Arrow mai-mai sa-i stea ceasul cand a vazut "bucuria".
Cand i-a atras atentia "taticului" asupra nazbatiei, cine credeti ca avea gura mai mare?! Taticul!!!
Si ca sa fie tacamul complet, tot el a plecat ofticat nevoie mare ca nu poate kinder-ul sa probeze "materialul didactic".
Ca nota personala: intr-adevar, nu erau lunete Zeiss, dar nici cele expuse pe paturi nu erau sub 1000-1500 de lei bucata (Minox, Hawke, Bushnell).

Taticul din intamplarea ta s-a comportat tipic mitocanului care in loc sa recunoasca greseala da tare din gura acuzand pe altii.Sper ca nu era vanator .In ceea ce priveste lunetele de 1500 lei nu as pune asa ceva pe arma ca nu vreau sa ma pape ursul in stand.


Trag amerikanskii cubushnell trophy xlt de behaie si nu-i mai papa ursul.La noi daca nu e zaiss sau swaro nici vulpea nu pica :lol:

In america pot trage cu ce vor ei in caz de nevoie.Am un prieten care a avut magazin de arme si mi-a aratat cu ce arme a mai ramas prin casa dupa ce a inchis magazinul.Ca si lunete avea IOR si nemtesti. La vanatoare are mereu un pistol la brau (calibru destul de puternic) .Asa ca pot pune Bushnell pe arma ca daca da chix scoate pistolul si se apara,eu ce dracu fac daca ma lasa sticla cand vine ursul pe mine? Scot cutitul (de lemn)?
Am fost foarte multumit de o luneta IOR pe care am avut-o ,asa ca una din aia as pune pe arma dar nu costa 1500 lei.
Ma rog fiecare e liber sa puna ce vrea pe arma....
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Expo pescuiala si un pic de vanatoreala 2019

Mesajde yoghi pe 03 Apr 2019, 18:59

si ursul care "vine pe tine" tu vrei sa-l impusti cu luneta ?.....si fara autorizatie :D

sau poate nu intelegi ..nu ai fost in situatia sa "vina pe tine".
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Expo pescuiala si un pic de vanatoreala 2019

Mesajde mihai_tud pe 04 Apr 2019, 10:03

yoghi scrie:si ursul care "vine pe tine" tu vrei sa-l impusti cu luneta ?.....si fara autorizatie :D

sau poate nu intelegi ..nu ai fost in situatia sa "vina pe tine".

Devenim off-topic asa ca e ultimul raspuns pe care-l mai dau pe aceasta tema.
Stimate coleg te anunt ca si pe la mine prin zona sunt ursi asta in cazul in care credeai ca in Romania exista doar cativa ursi si acestia au facut un obicei din a se intalni doar cu tine.Concret eram in stand la goana de mistret si pe una dintre poteci a iesit ditamai ursul brun in galop de ii auzeam si respiratia .L-am tinut pe luneta pana cand a trecut de mine ca sa fiu pregatit in caz ca isi schimba directia si da peste mine.Distanta dintre mine si urs a fost de 41 m ,masurata cu telemetrul asa ca nu cred ca ii lua mai mult de 3-4 secunde sa fie peste mine, daca avea de gand .Consider ca cel putin pentru aceste momente este foarte bine sa stii ca te poti baza pe arma (sa nu se blocheze fiind semi) si luneta plus ca in afara de aceste doua lucruri iti mai trebuie si o mare stapanire de sine care se poate forma prin ani de vanatoare.Nu m-am referit la vanatoarea de urs organizata ci la intalniri accidentale.
Am mai avut intalniri accidentale cu urs deoarece in zona unde vanez eu cu grupa sunt foarte multe desisuri asa ca stiu despre ce e vorba (o ruda foarte apropiata de mine ,vanator fiind a avut parte si de o lupta corp la corp cu o ursoaica).
In alta ordine de idei am observat ca pe acest forum s-a dezvoltat o agresivitate a unor colegi care au statut de "veteran" iar acest fapt are ca si efect reticenta colegilor mai tineri in a pune intrebari (pertinente sau nu).Eu consider ca rolul acestui forum este sa impartasim experientele avute si sa ne imbogatim bagajul de cunostinte.Imi cer scuze daca am ofensat pe cineva ,nu am avut aceasta intentie.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Expo pescuiala si un pic de vanatoreala 2019

Mesajde yoghi pe 04 Apr 2019, 20:14

Coleguuu te superi prea repede!

Eu din experienta (rea sau buna) propie am considerat ca ursul care "vine pe mine" si pe care vrei sa-l impusti in legitima aparare , este cel care iti iese in 5-15m sau care vine LA TINE suparat sau macar deranjat -care te sarzeaza/iti pune sangele in tigae ( la fiert :ymhug: )...pt care nu prea ai ce face cu luneta.

A fost o remarca in gluma...are si "zambaret" !

si sa sti ca ursul impuscat la goana "" ca vine pe mine"" la 25m , te lasa fara arma si cu putin ""ajutor"" din partea gestionarului te lasa si fara bani...multi bani.La 25m daca ursul se uita la tine ..il certi -cum zic batranii.

Dar ...ce stiu eu...Bafta.....la cumparat luneta.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Expo pescuiala si un pic de vanatoreala 2019

Mesajde laurul pe 04 Apr 2019, 21:54

mihai_tud scrie:.Concret eram in stand la goana de mistret si pe una dintre poteci a iesit ditamai ursul brun in galop de ii auzeam si respiratia .L-am tinut pe luneta pana cand a trecut de mine ca sa fiu pregatit in caz ca isi schimba directia si da peste mine.Distanta dintre mine si urs a fost de 41 m ,masurata cu telemetrul asa ca nu cred ca ii lua mai mult de 3-4 secunde sa fie peste mine, daca avea de gand .

=)) =)) =))

Am mai avut intalniri accidentale cu urs deoarece in zona unde vanez eu cu grupa sunt foarte multe desisuri asa ca stiu despre ce e vorba (o ruda foarte apropiata de mine ,vanator fiind a avut parte si de o lupta corp la corp cu o ursoaica)

:ymapplause: :ymapplause:

In alta ordine de idei am observat ca pe acest forum s-a dezvoltat o agresivitate a unor colegi care au statut de "veteran" iar acest fapt are ca si efect reticenta colegilor mai tineri in a pune intrebari (pertinente sau nu).Eu consider ca rolul acestui forum este sa impartasim experientele avute si sa ne imbogatim bagajul de cunostinte.Imi cer scuze daca am ofensat pe cineva ,nu am avut aceasta intentie.

Cat despre agresivitate... Nu exista, doar ca unul care știe cu ce se mănâncă vanatoarea, își simte inteligenta insultata când citește grozavii ca cele de mai sus.
Iertare ptr off topic.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Expo pescuiala si un pic de vanatoreala 2019

Mesajde biriuck pe 04 Apr 2019, 22:11

la 41m nu dau siguranta, abia la 39,9 :lol:

Revenind la expozitie, ce demonstratie cu pasari de prada a fost? Are cineva imagini?
Nici eu nu am putut ajunge din cauza serviciului, nu ma interesa neaparat echipament nou dar aveam de dat noroc cu 2-3 oameni :|
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Expo pescuiala si un pic de vanatoreala 2019

Mesajde yoghi pe 04 Apr 2019, 23:31

Nu am vazut demontratia ci doar am vizitat(cascat gura ) standul .Mai erau si cei care scoteau sunete : wow..wau..mama..maiculita...sa moara mama;
...si cei cu intrebari -zboara?... cat de sus?
stie sa se intoarca?....ce mananca?...si binenteles cat costa.?
niste baieti tineri aveau cativa soimi ,un uliu, o bufnita si o acvila .
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Expo pescuiala si un pic de vanatoreala 2019

Mesajde Mircea-B pe 05 Apr 2019, 07:45

Demonstratia cu pasarile a fost facuta in interior, inspre partea din spate a pavilionului expozitional, si era destul de simpla: dresorul/manuitorul elibera pasarea care nu se ducea prea departe...se aseza pe structura metalica a acoperisului. Apoi, la chemarea aceluiasi dresor + o chestie sub forma de "prada", pasarea venea in picaj si prindea "prada".
Ceea ce m-a impresionat: pasarile erau superbe si foarte bine ingrijite.
12/70, 12/76, 30.06, 9,3x62
Avatar utilizator
Mircea-B
Membru important
 
Mesaje: 136
Membru din: 27 Iun 2017, 13:34
Locaţie: Bucuresti/Buzau

Re: Expo pescuiala si un pic de vanatoreala 2019

Mesajde mihai_tud pe 05 Apr 2019, 16:37

laurul scrie:
mihai_tud scrie:.Concret eram in stand la goana de mistret si pe una dintre poteci a iesit ditamai ursul brun in galop de ii auzeam si respiratia .L-am tinut pe luneta pana cand a trecut de mine ca sa fiu pregatit in caz ca isi schimba directia si da peste mine.Distanta dintre mine si urs a fost de 41 m ,masurata cu telemetrul asa ca nu cred ca ii lua mai mult de 3-4 secunde sa fie peste mine, daca avea de gand .

=)) =)) =))

Am mai avut intalniri accidentale cu urs deoarece in zona unde vanez eu cu grupa sunt foarte multe desisuri asa ca stiu despre ce e vorba (o ruda foarte apropiata de mine ,vanator fiind a avut parte si de o lupta corp la corp cu o ursoaica)

:ymapplause: :ymapplause:

In alta ordine de idei am observat ca pe acest forum s-a dezvoltat o agresivitate a unor colegi care au statut de "veteran" iar acest fapt are ca si efect reticenta colegilor mai tineri in a pune intrebari (pertinente sau nu).Eu consider ca rolul acestui forum este sa impartasim experientele avute si sa ne imbogatim bagajul de cunostinte.Imi cer scuze daca am ofensat pe cineva ,nu am avut aceasta intentie.

Cat despre agresivitate... Nu exista, doar ca unul care știe cu ce se mănâncă vanatoarea, își simte inteligenta insultata când citește grozavii ca cele de mai sus.
Iertare ptr off topic.

@youghi nu m-am suparat,am vrut doar sa clarific unele aspecte.Stiu cum sa procedez in toate cazurile in care m-a intalnesc cu urs,mistret ranit, etc.Te salut cu respect!
Speram sa incheiem acest topic in topic dar vad ca pentru dumneata @laurul cele de mai sus sunt niste grozavii. A pune emoticoane sarcastice cand citezi o intamplare trista spusa de cineva ma ajuta sa evaluez foarte bine care este nivelul inteligentei presupus a fi insultata.In ceea ce priveste mancatul vanatorii iti urez pofta buna in continuare din partea unuia care vaneaza de peste 20 ani si nu s-a facut de rusine in cadrul grupei pana acum, marturie fiind zecile de mistreti pusi pe tablou si nici un incident de vanatoare. Ma surprinde faptul ca toata aceasta "dezbatere" a plecat de la afirmatia mea cum ca nu as pune o luneta de 1500 lei pe arma cu care vanez.Este interzis sa am aceasta opinie?Trebuie sa cer aprobarea "veteranilor " de pe forum? Eu nu am incredere in Bushnell fiindca face binocluri cu preturi incepand de la 60 USD! De ce sa cred eu ca face lunete mai bune?Daca sunt la vanatoare si am ghinionul sa dea ursul peste mine fii sigur ca nu o sa stau sa astept sa ajunga la 2 m ci o sa trag in el din momentul in care sunt sigur ca vine 100% spre mine si a ajuns la mai putin de 10 m (ambele conditii indeplinite) .Am destula experienta in teren sa evaluez intentiile unui animal .Acum daca eu am luneta pe arma (ca asa vaneaza unii care nu stiu cu ce se mananca vanatoarea ) la vanatoarea de mistret la goana ce sa fac sa o demontez repede ca nu am ce face cu luneta daca vine ursul la mine fiindca asa zic unii considerati guru pe forum ?Cred ca o magnificatie de 1,5 iti ofera suficient camp vizual sa dai jos un urs daca stii sa tragi cu arma la distanta potrivita si nu te-ai pierdut de tot cu firea.Daca nu esti in stare sa nimeresti un urs care vine cu fata spre tine din 10 m inseamna ca iti meriti soarta si nu trebuia sa te faci vanator dar parca e mai confortabil sa stii ca te poti baza 100% pe arma si luneta.
Nu am afirmat ca trag in ursul care trece la o anumita distanta de mine ,era doar unul din exemplele in care m-am intalnit cu ursul.Pana acum am avut 1 inatalnire in care nu m-a vazut (cea expusa in postarea initiala cu distanta de 41 m ,ultima de altfel) si 4 intalniri in care m-a vazut dar nu a venit spre mine la mai putin de 15 m deoarece am facut galagie la el astfel incat si-a schimbat directia nefind nevoit sa trag.
Nu am afirmat ca vreau sa cumper vreo luneta,am suficiente arme dotate cu tot ce trebuie chiar daca nu le trec in datele personale din forum, nu consider ca e relevant ci suna mai degraba cu lauda tipic romaneasca : iata cate lucruri imi permit eu sa detin asa ca voi ceilalti taceti si luati aminte la ce va spun eu.Locul de munca si functia nu spun nimic cu privire la calitatile de vanator ale unei persoane.Numarul de arme iarasi nu spune nimic in afara faptului ca persoana respectiva este pasionata de vanatoare si isi permite sa detina mai multe arme.Daca reuseste sa si traga bine cu ele nu putem sti.
Daca voi fi nevoit sa impusc vreodata un urs din considerente de autoaparare nu o sa ezit ,daca am gresit platesc in fata legii dar mai bine viu vinovat decat mort nevinovat.Prefer sa platesc cateva mii de euro pe urs si sa fiu anchetat decat sa ma viziteze sotia la cimitir sau sa fiu mutilat pe viata.
Nu am luat la misto pe nimeni pe acest forum asa ca am dreptul sa nu permit sa fiu luat la misto de nimeni vezi: "la 41m nu dau siguranta, abia la 39,9 :lol:)-@biriuk.Nu cred ca am participat la vreo vanatoare impreuna ,nici la vreo bere asa ca rog moderatie in afirmatii.Faptul ca ai strans peste 2450 de postari nu inseamna ca esti si vreun mare specialist.Este simplu sa postezi 2000 de stupizenii ca sa fie la numar, totusi mai importanta este calitatea postarilor.
In concluzie imi mentin afirmatia cu privire la agresivitate la care mai adaug si o doza de infantilism din partea unora.Spiritul asta de haita in care daca unul se ia in contre cu cineva pe forum trebuie neaparat sa mai sara alti cativa pe acelasi om ma dezgusta.
Rog moderatorul sa ma scuze de off-topic ,sper sa nu mai dezvoltam acest subiect aici.
O seara buna!
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05


Înapoi la Expozitii outdoor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Publicitate