Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 03:15

terrieri

Dedicat in exclusivitate marii familii a copoilor ; rase existente ; rase utilizate in Romania ; pe scurt - COPOI

Moderator: mialxx

terrieri

Mesajde BigBoar pe 06 Ian 2013, 17:43

Salut ! As dori sa va intreb cate ceva despre terrieri .Am auzit ca terrierri sunt foarte priceputi la luat urma animalelor cum ar fi mistretul , capriorul,etc. si sunt o rasa de caini foarte curajoasa si foarte energetica asa cum este si teckelul deoarece ambele rase au fost create cu acelasi scop si anume acela de a vana rozatoare subterana(teckel- bursuci iar terrieri-daunatoare domestice adica sobolanii si soarecii dar si bursuci) asa ca ma intrebam dece terrierii nu sunt folositi mai des la vanatoarea de mistreti.Stiu ca deja sunt folositi jagdterrierul dar si irish terrier la vanatoare de mistreti deoarece sunt foarte "bataiosi" dar ma intrebam de ce nu sunt folosite si alte rase de terrier cum ar fi airedale terrierul deoarece ei sunt regii terrierilor deoarece sunt cei mai mari dintre toti si au un "pic"de curaj in ei.As vrea sa stiu daca cineva de pe forumul acesta foloseste terrieri la vanatoare , orice rasa de terrier in special jagdterrier dar daca foloseste cineva tackelulsi as vrea sa stiu cum se descurca aceste doua rase de caini de vanataoare la ...... vanatoare.
Astept raspunsurile dumneavoastra si multumesc pentru atentie!
BigBoar
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 30 Dec 2012, 16:59

Re: terrieri

Mesajde yanke pe 06 Ian 2013, 17:51

Totul depinde de zona in care vanezi. Daca vanezi in zona de munte in paduri mari ideali sunt copoii si aiderlaide terrier, caine de talie medie care au rezistenta mare la efort. Daca vanezi in zone de deal cu tufisuri dense ideali sunt cainii mai mici care se pot strecura usor cum sunt fox terrierul, jagd terrierul, teckelul.
yanke
Membru important
 
Mesaje: 229
Membru din: 15 Feb 2011, 21:13

Re: terrieri

Mesajde yanke pe 06 Ian 2013, 18:01

Eu personal folosesc teckel sarmos si fox terrier pentru vanatoarea de mistreti. Favoritii mei sunt teckelii care ma impresioneaza la fiecare vanatoare prin tenacitatea si daruirea lor. Nu puteam sa cred ca un caine relativ mic poate avea un suflet asa de mare.
yanke
Membru important
 
Mesaje: 229
Membru din: 15 Feb 2011, 21:13

Re: terrieri

Mesajde Clujeanul pe 07 Ian 2013, 11:12

Am avut teckel sarmos bun si la mistreti si la fazani - intr-adevar un caine mic cu suflet mare... dar nu mai am si nici nu mai imi trebuie!
Din cauza fizicului este net inferior altor rase, atat la vanat mic cat si la mistret. La vizuina si pt. sobolani nu ma intereseaza.
@BigBoar, terrierii si metisii de terrieri sunt des folositi la vanatoarea de mistreti - si nu degeaba, dar cu foxterrierii si cu jagdterrierii risti sa intre in gaura dupa vulpe, bursuc sau pisica si sa-ti fu***a ziua de vanatoare. In teren cu multi mistreti sunt foarte ok de folosit, dar unde sunt mistreti putini si sunt sanse mari sa gaseasca cervide sau vulpi inaintea porcului nu mai sunt chiar asa de utili.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: terrieri

Mesajde adileafu pe 07 Ian 2013, 13:56

@clujeanul, interesante parerile tale despre chinologia de vanatoare. Din experienta ta , cam ce rasa recomanzi pt vanatul negru, in conditii de vanatoare normale (fond de deal-ses, mult des, densitate mica de mistret ) ?
Cu cat cunosc mai bine oamenii,cu atat imi iubesc mai mult cainii!
Avatar utilizator
adileafu
Membru important
 
Mesaje: 178
Membru din: 29 Ian 2010, 12:15
Locaţie: Targoviste

Re: terrieri

Mesajde Clujeanul pe 07 Ian 2013, 15:05

Pentru gasit porcii un caine de talie mijlocie cu nas cat mai bun si care sa nu fuga dupa capre si vulpi, gen copoi alpin (nu zic neaparat de rasa dar as incepe goanele numai cu caini care sa nu mearga prea departe si in care sa am incredere ca daca este mistret il gasesc). Numai dupa ce latra la porc, as da drumu la restul hartuitorilor fie ei ce-or fi.
Asta as face eu, dar nu pretind ca nu se poate mai bine si mai altfel.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: terrieri

Mesajde raresr pe 07 Ian 2013, 19:56

Nu sunt deacord cu tine, orice caine la inceput se ia dupa tot ce iese in calea lui , apoi o sa constientizeze exact la ce trebuie sa vaneze si binenteles conteaza cat d emult vanat mare ai pe fond daca ai si capre multe o sa fie ami greu cu invatatul. Terrierii nu sunt caini pt urma, sunt caini hartuitori, dar binenteles sunt si exemplare care au mai dezvoltat mirosul, in special la jagdterrieri pot sa iti spun ca femelele sunt ok si pt urma de sange. Pe ce fond vanezi Clujeanul? sunt tare curios .
raresr
Nou membru
 
Mesaje: 44
Membru din: 12 Feb 2008, 10:58
Locaţie: cluj napoca

Re: terrieri

Mesajde Clujeanul pe 07 Ian 2013, 20:51

Pe Cristorel vanez.
Rares, eu sunt de acord cu tine. Poate nu m-am facut inteles destul de bine. Si mie imi plac terrierii mici.
Numai ca nu cred ca sunt cei mai aproape de ideal in situatia cand sunt putini mistreti in teren si nu i-ai localizat cu precizie.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: terrieri

Mesajde Clujeanul pe 07 Ian 2013, 21:11

Vroiam sa zic ca dupa parerea mea cand nu faci goane lungi si nici nu stii daca ai sau nu mistret, iti trebe mai degraba caini cuminti si cu nas bun decat hartuitori iuti si feroce.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: terrieri

Mesajde hanter pe 08 Ian 2013, 09:34

Salut si la multi ani la toata lumea, eu personal am un foxterier nu e rasa pura l-am cumparat de pe forumul cu anunturi de la un domn din focsani si face toti bani e dracos intr-un cuvant a fost taiat de mistret si mai rau s-a facut si nu vanez la campie vanez in zona de munte, sunt ei cam incapatinati dar daca ai doi din astia faci treaba, doar tie nu iti trebuie sa prinda animalul sa dea gura fain, parea mea personala.
Avatar utilizator
hanter
Membru activ
 
Mesaje: 109
Membru din: 03 Mar 2011, 12:22

Re: terrieri

Mesajde raresr pe 08 Ian 2013, 18:18

Clujeanul scrie:Pe Cristorel vanez.
Rares, eu sunt de acord cu tine. Poate nu m-am facut inteles destul de bine. Si mie imi plac terrierii mici.
Numai ca nu cred ca sunt cei mai aproape de ideal in situatia cand sunt putini mistreti in teren si nu i-ai localizat cu precizie.

Eu pe Stolna vanez dar sa sti ca nu am treaba cu jagdzii si , sti cum este zona grea de munte. Noi nu prea avem capre si deaia se invata mai usor la noi. Cu terrierii trebuie ami multe rabdare, dar oricum decat copoi sa stau cu zilele dupa ei prefer jagdzii si daca ii educi cum trebuie nu o sa fie taiati niciodata.
raresr
Nou membru
 
Mesaje: 44
Membru din: 12 Feb 2008, 10:58
Locaţie: cluj napoca

Re: terrieri

Mesajde Clujeanul pe 08 Ian 2013, 20:09

@raresr,
Stolna este un fond bun de mistret: munte+jir+ghinda+apa+culturi agricole.
Mai naspa ii cu braconajul si cu turmele.
Nu ai probleme cu cainii de la turmele de oi? Ca la cat is de nebuni jadgterrierii au mici sanse sa traiasca daca se bat cu cainii mari de la turme.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: terrieri

Mesajde raresr pe 11 Ian 2013, 07:56

Clujeanul scrie:@raresr,
Stolna este un fond bun de mistret: munte+jir+ghinda+apa+culturi agricole.
Mai naspa ii cu braconajul si cu turmele.
Nu ai probleme cu cainii de la turmele de oi? Ca la cat is de nebuni jadgterrierii au mici sanse sa traiasca daca se bat cu cainii mari de la turme.

de cateva ori au ajuns la turmele de oi dar mai stiau ciobanii, intradevar le mai baga si prin padure, si la luna sunt peste 10 caini abandonati care fugare tot ce misca pe acolo , oamenii inconstienti ii tot la sala marginea drumului. Cu mancarea punem noi din banii nostri o gramada de mancare, cu braconajul nu pot sa ma pronunt dar probabil ai dreptate si ar trebui sa fie oameni mai competenti pentru a lua masuri.
raresr
Nou membru
 
Mesaje: 44
Membru din: 12 Feb 2008, 10:58
Locaţie: cluj napoca

Re: terrieri

Mesajde zenaldiak pe 22 Mar 2014, 13:04

Un colaj de filme cu cateii metisi de acum doi ani.Peste cca 1,5 luni vor venii pe lume altii, din aceiasi parinti(Diablo-Muki)

http://www.youtube.com/watch?v=i-Eokqdx ... e=youtu.be
ZEN
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57


Înapoi la Copoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Publicitate