Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:58

cea mai buna rasa pentru vanatoarea la mistret

Dedicat in exclusivitate marii familii a copoilor ; rase existente ; rase utilizate in Romania ; pe scurt - COPOI

Moderator: mialxx

Mesajde zenaldiak pe 05 Oct 2008, 22:05

.mai multi trebuie sa ai stiinta ca sa-i stapanesti...si nici un roman sau stramos de-al lui sunt sigur ca nu are stiinta asta....

cu asta sunt de acord..
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Re: cea mai buna rasa pentru vanatoarea la mistret

Mesajde Madalin pe 08 Ian 2009, 22:44

La ultimul mistret(150 kg) am avut doar un singur caine(copoi ardelenesc) si sa dus cu mistretul 3 km si apoi a dat acolo o lupta cu el de 40 de min :D
Madalin
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 22 Feb 2008, 11:41
Locaţie: Ploiesti

Re: cea mai buna rasa pentru vanatoarea la mistret

Mesajde cofu pe 09 Mar 2009, 20:49

nimic nu se compara cu vanatoarea la mistret cu copoi.Am si eu doi si din pacate tre sa-i vand.Tre bani sa fac masina .Daca vrea cineva 0742631339 pret 1000 euro -pomana curata dar in criza solutii de criza ........... :(
cofu
 
Mesaje: 5
Membru din: 07 Mar 2009, 23:53

Re: cea mai buna rasa pentru vanatoarea la mistret

Mesajde vasutcorneliu pe 03 Mai 2009, 08:46

Poate ar trebui specificata metoda de vanatoare.Toata stima pt copoi.Cred ca cel mai bun caine pt vanatoarea la goana la mistreti pe care l-am vazut a fost un copoi. dar a fost o exceptie.Din 10 copoi cam 2 merg bine Cine crede ca poate controla un copoi chefnind pe urma se inseala.Mai degraba faci un jagd sa manance cu pisica din blid decat sa opresti un copoi dupa ce a dat de vanat; apoi trebuie foarte multa munca de lamurire sa-l dezveti de cervide. .Ar trebui sa facem diferenta intre gonitor si hartuitor.Sa nu uitam ca metoda de vanatoare a copoiului ardelenesc este sa dea de vanat si sa-l goneasca pana-l aduce de unde a plecat. Avantajul copoiului e ca se invata repede si de mic sa caute si sa goneasca si este foarte util cand terenul este acoperit de zapada groasa.Inca odata toata stima pentru copoi dar umila mea parere este ca 2-3 fox sau jagd completati de un teckel ofera placere asemanatoare cu orgasmul (daca ai pusca functionala).
vasutcorneliu
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 13 Mar 2009, 22:07

Re: cea mai buna rasa pentru vanatoarea la mistret

Mesajde sorin flutur pe 03 Mai 2009, 14:54

de ce trebuie completat un fox sau jagd de un teckel?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: cea mai buna rasa pentru vanatoarea la mistret

Mesajde vasutcorneliu pe 10 Mai 2009, 22:40

Teckelul are nas mai bun, rolul sau este de a gasi mistretul.Dupa ce l-a gasit si a spus tuturor acest lucru intra in scena terierii care cu agresivitatea si glasul proverbial plus o talie mai inalta decat teckelul hartuiesc mistretii pana la standuri, uneori si mai departe. Daca ai ranit mistretul si teckelul are un minim de dresaj pe urma de sange ai mai multe sanse sa-l recuperezi (pe mistret) decat cu alti caini hartuitori sau gonitori.
vasutcorneliu
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 13 Mar 2009, 22:07

Re: cea mai buna rasa pentru vanatoarea la mistret

Mesajde sorin flutur pe 11 Iun 2009, 11:31

corect raspunsul :D
vanezi cu teckel?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: cea mai buna rasa pentru vanatoarea la mistret

Mesajde vasutcorneliu pe 18 Iun 2009, 15:38

unul dintre cei mai buni prieteni ai mei este un teckel si sunt foarte onorat ca vanez cu el.
vasutcorneliu
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 13 Mar 2009, 22:07

Re: cea mai buna rasa pentru vanatoarea la mistret

Mesajde sorin flutur pe 19 Iun 2009, 12:03

vrem detalii :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: cea mai buna rasa pentru vanatoarea la mistret

Mesajde sorin flutur pe 19 Iun 2009, 12:08

despre cea mai buna rasa la mistreti nu se poate vorbi decat daca luam in considerare si alte aspecte....relief, campie, deal, munte, vegetatie....tipul de vanatoare....goane scurte pe parcele mici ...goane mari....vanatoare colectiva sau in grup restrans....sau individuala la dibuite.....in functie de aceste situatii putem vorbi si despre cea mai pretabila rasa...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: cea mai buna rasa pentru vanatoarea la mistret

Mesajde Tudor pe 19 Iun 2009, 21:11

sorin flutur scrie:despre cea mai buna rasa la mistreti nu se poate vorbi decat daca luam in considerare si alte aspecte....relief, campie, deal, munte, vegetatie....tipul de vanatoare....goane scurte pe parcele mici ...goane mari....vanatoare colectiva sau in grup restrans....sau individuala la dibuite.....in functie de aceste situatii putem vorbi si despre cea mai pretabila rasa...


Zi-ne parerea ta Sorine...dar nu numai despre teckel :D
Nu sunt lacom de vanat ci de vanatoare.
Avatar utilizator
Tudor
Veteran
 
Mesaje: 554
Membru din: 23 Mar 2008, 11:16
Locaţie: Ilfov

Re: cea mai buna rasa pentru vanatoarea la mistret

Mesajde sorin flutur pe 21 Iun 2009, 22:17

parerea mea...pe care o tot repet....terrierii sunt pentru vanatoarea la animale pe care le pot ucide...vulpi, bursuci, vidre....pot avea succes la godaci, dar cand intalnesc un vier sau o scroafa....
pentru mistret la goane scurte, in zone de campie-deal, unde pui vanatorii in marginea desimii...sunt copoii cu picioare scurte sau teckelul....
pentru zona de deal-munte, teren accidentat, unde faci goane lungi, de obicei o singura goana, mistretul se vaneaza cu haita de copoi cu picioare lungi....
amestecul de rase...metisi, terrieri si copoi la aceasta vanatoare....este cum ai vana pasari cu pointeri si springeri...se poate...dar este cam ca orice lucru facut de romani aztazi :D
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: cea mai buna rasa pentru vanatoarea la mistret

Mesajde Tudor pe 22 Iun 2009, 18:16

sorin flutur scrie:parerea mea...pe care o tot repet....terrierii sunt pentru vanatoarea la animale pe care le pot ucide...vulpi, bursuci, vidre....pot avea succes la godaci, dar cand intalnesc un vier sau o scroafa....
pentru mistret la goane scurte, in zone de campie-deal, unde pui vanatorii in marginea desimii...sunt copoii cu picioare scurte sau teckelul....
pentru zona de deal-munte, teren accidentat, unde faci goane lungi, de obicei o singura goana, mistretul se vaneaza cu haita de copoi cu picioare lungi....
amestecul de rase...metisi, terrieri si copoi la aceasta vanatoare....este cum ai vana pasari cu pointeri si springeri...se poate...dar este cam ca orice lucru facut de romani aztazi :D


Dar pentru mine vanator de ses de 3-4 mistreti pe an ,individual sau in grup restrans, ce caini imi trebuie?
Nu sunt lacom de vanat ci de vanatoare.
Avatar utilizator
Tudor
Veteran
 
Mesaje: 554
Membru din: 23 Mar 2008, 11:16
Locaţie: Ilfov

Re: cea mai buna rasa pentru vanatoarea la mistret

Mesajde sorin flutur pe 22 Iun 2009, 20:17

copoi cu picioare scurte sau teckel....recomand eu....merge si haita de copoi cu picioare lungi daca padurea e mare, intinsa si faci o singura goana.....nu numai relieful conteaza....conteaza si suprafata fondului...daca ai padure intinsa si faci vanatoarea dintr-o singura goana, se preteaza o haita de copoi si la campie....
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: cea mai buna rasa pentru vanatoarea la mistret

Mesajde Ghinda pe 23 Iun 2009, 07:57

De aia imi iau teckeli!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: cea mai buna rasa pentru vanatoarea la mistret

Mesajde Tudor pe 23 Iun 2009, 13:07

sorin flutur scrie:copoi cu picioare scurte sau teckel....recomand eu....merge si haita de copoi cu picioare lungi daca padurea e mare, intinsa si faci o singura goana.....nu numai relieful conteaza....conteaza si suprafata fondului...daca ai padure intinsa si faci vanatoarea dintr-o singura goana, se preteaza o haita de copoi si la campie....


Ce se intampla cu teckelul cand da peste o haita de caini salbaticiti cum avem atatea, inclusiv in paduri?
Nu sunt lacom de vanat ci de vanatoare.
Avatar utilizator
Tudor
Veteran
 
Mesaje: 554
Membru din: 23 Mar 2008, 11:16
Locaţie: Ilfov

Re: cea mai buna rasa pentru vanatoarea la mistret

Mesajde sorin flutur pe 23 Iun 2009, 17:33

atunci e bai...mai ales ca teckelul tanar sare la orice caine, cat ar fi de mare...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: cea mai buna rasa pentru vanatoarea la mistret

Mesajde xeduard pe 24 Iun 2009, 22:29

Recunosc ca nu stiu prea multe lucruri despre caini de vanatoare, cu atat mai putin despre caini de vanatoare la mistret, de aceea as vrea sa va intreb...
Am inteles ca cei mai buni sunt copoii nostri, deasemenea terrieri, teckeli, metisi de copoi(mai buni chiar decat rasa originala), dar nu am "auzit" nimic despre o rasa de caini facuta special pentru aceasta vanatoare si anume, dogul argentinian.
Inca odata, nu ma pricep, tocmai de aceea intreb, o rasa de caine facuta SPECIAL pentru o asemenea vanatoare, este adevarat ca pentru alte conditii (Argentina, alta clima,...etc), dar totusi, sa fie mai proasta si decat metisi de copoi, terrieri,..etc?
xeduard
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 01 Dec 2008, 16:51
Locaţie: California

Re: cea mai buna rasa pentru vanatoarea la mistret

Mesajde sorin flutur pe 24 Iun 2009, 22:34

1.copoii nostri nu sunt cei mai buni....ba chiar cred ca este invers....si nu datorita lor
2.terrierii nu sunt pentru mistret
3 metisii sunt pe departe mai slabi ca rasa pura
4 dogo argentino este pentru vanatoarea cu sulita....
sper ca te-am ajutat un pic :D
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: cea mai buna rasa pentru vanatoarea la mistret

Mesajde Tudor pe 25 Iun 2009, 08:48

sorin flutur scrie:1.copoii nostri nu sunt cei mai buni....ba chiar cred ca este invers....si nu datorita lor
2.terrierii nu sunt pentru mistret
:D


Spuneai mai sus despre copoii cu picioare lungi / cu picioare scurte, in functie de cat de accidentat este terenul dar si marimea lui, ar fi cele mai bune rase :o .
Nu am caini de mistret de nici un fel asa ca poti fi cat se poate de deschis si direct :D .
Nu sunt lacom de vanat ci de vanatoare.
Avatar utilizator
Tudor
Veteran
 
Mesaje: 554
Membru din: 23 Mar 2008, 11:16
Locaţie: Ilfov

Re: cea mai buna rasa pentru vanatoarea la mistret

Mesajde wachtelfeld pe 25 Iun 2009, 13:57

....dupa mine cel mai bun este acela care este cu adevarat bun ,indiferent de rasa ... :D :D :wink:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: cea mai buna rasa pentru vanatoarea la mistret

Mesajde sorin flutur pe 25 Iun 2009, 14:45

intotdeauna sunt cazuri particulare....dar daca nu generalizam....nu putem face o statistica :D
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: cea mai buna rasa pentru vanatoarea la mistret

Mesajde vasutcorneliu pe 25 Iun 2009, 18:17

Salut pe toata lumea.Departe de mine este gandul de a face reclama sau antireclama unei anumite rase de caini utilizate la vanatoarea de mistret. Cu tot respectul cuvenit Sorine, faptul ca un terrier nu poate sa ucida un mistret nu-l face inapt pentru a fi folosit la goana la mistreti; cu riscul de a ma repeta va spun ca am vazut copoi la goana care numai ca nu putea vorbi, ce mai, un caine de nota 10+ dar a fost o exceptie. Foarte putini copoi ajung la o astfel de performanta dar nu din vina lor ci din vina noastra;daca un copoi a vazut un caprior impuscat va fi aproape imposibil de adus pe calea cea buna;ar trebui sa fie scos la vanatoare de mistreti cel putin o data pe saptamana; sa nu uitam ca copoiul este o rasa de caini care gonesc vanatul deci care parcurg distante foarte mari in urma vanatului si care raspund foarte greu sau deloc la comenzile date de conducator.Desi pare mai greu de crezut cunoscandu-le proverbiala incapatanare,terrierii pot fi utilizati cu mai mult succes la vanatoare la goana la mistreti ca excelenti hartuitori. Iar daca doriti sa obtineti "combinatia de aur" completati echipajul cu unul sau mai multi teckeli si-o sa vedeti rezultatul. Ura.
vasutcorneliu
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 13 Mar 2009, 22:07

Re: cea mai buna rasa pentru vanatoarea la mistret

Mesajde Tudor pe 25 Iun 2009, 20:00

sorin flutur scrie:intotdeauna sunt cazuri particulare....dar daca nu generalizam....nu putem face o statistica :D


Atunci titlul topicului nu prea mai are sens.
Nu sunt lacom de vanat ci de vanatoare.
Avatar utilizator
Tudor
Veteran
 
Mesaje: 554
Membru din: 23 Mar 2008, 11:16
Locaţie: Ilfov

Re: cea mai buna rasa pentru vanatoarea la mistret

Mesajde sorin flutur pe 25 Iun 2009, 22:10

terrieri sunt folositi la noi deoarece vanatoarea la mistret se face dupa traditii de braconaj....adica afli parcela unde dorm porcii, o inconjori cu pusti si dai drumul la caini...dupa aia urmatoarea si tot asa...pentru asta nu trebuiesc caini...bagi un gonas cu pocnitori....terrierul s-a impamantenit la noi din aceste cauze...este bun la goane scurte...nu mana mult, scoate repede mistretul, il opreste in loc daca e ranit...godacul si daca nu e ranit....dar ce te impiedica sa faci o singura goana intr-o zi , sa iei o suprafata mare si sa folosesti o haita de copoi?...haita inseamna caini crescuti si antrenati impreuna...eventual care provin din aceeasi pereche
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: cea mai buna rasa pentru vanatoarea la mistret

Mesajde vasutcorneliu pe 27 Iun 2009, 15:26

Nu doresc ca acest topic sa devina pro terrieri sau pro copoi ci unul care sa ne lamureasca cat de cat care ar fi cea mai potrivita rasa de caini folosita la vanatoarea de mistreti in anumite zone geografice ale tarii. Cu tot respectul Sorine, este o acuza destul de grava afirmatia cum ca terrierii sunt rezultatul unor actiuni de vanatoare mai putin legale.Nu trebuie sa uitam ca rasa jagdterrier a fost creeata de crescatorii germani tocmai pentru a fi folosita la vanatul negru in general si a mistretului in special.Daca aruncam un ochi in ograda vanatorilor europeni si chiar la vecinii nostrii unguri vedem cum terrierii sunt tinuti la loc de cinste, utilitatea lor fiind indiscutabila.
Sigur, ca roman mi-as dori ca, copoiul nostru sa fie folosit mai des la vanatorile de mistreti; inimosii crescatori au inceput sa ridice stacheta rasei organizand tot mai multe concursuri pentru caini hartuitori.
Raman totusi la parerea ca cel putin in zona de campie si coline terrierii sunt de preferat copoilor din motive pe care le-am descris alta data.
Pe de alta parte, nu stiu ce sa zic, dar o singura goana intr-o zi inseamna sa stai cateva ore pe loc pe timp de ger si acest lucru poate sa transforme o zi de vanatoare in ceva de care sigur nu-ti vei aminti cu placere.
Cu respect.
vasutcorneliu
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 13 Mar 2009, 22:07

Re: cea mai buna rasa pentru vanatoarea la mistret

Mesajde sorin flutur pe 29 Iun 2009, 08:52

succesul terrierilor mai este datorat si faptului ca nu gonesc mult, astfel ca pe fondurile mici, raman porcii ...nu-i muta pe fondul vecin...eu nu spun ca terrierii nu se preteaza la un anumit tip de vanatoare....problema principala este cand ranesti un vier....devin victime sigure....povesti de genul...jagd dresat sa muste doar de cur...sunt povesti care merg doar la tarc nu cand e porcul ranit si ai mai multi caini pe el...
iar vanatoare prin goane mari este mai sportiva...nu stai 2 ore pe loc....te misti cum duc cainii porcii...mai fugi sa iesi in calea lor....mai te urci in copac cand vine turma pe tine :D
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: cea mai buna rasa pentru vanatoarea la mistret

Mesajde vasutcorneliu pe 30 Iun 2009, 16:59

Distanta mare pe care o strabat copoii in urmarirea vanatului a fost unul din motivele pentru care pana nu de mult au fost interzisi la vanatoare. In alte parti, unde fiecare fond de vanatoare are alt stapan nu se vaneaza cu caini gonitori de talie mare tocmai din considerentul ca nelinistesc fondul si chiar "muta" vanatul de pe un fond pe altul.
vasutcorneliu
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 13 Mar 2009, 22:07

Re: cea mai buna rasa pentru vanatoarea la mistret

Mesajde sorin flutur pe 01 Iul 2009, 12:15

nu asta-i cauza...inainte toate fondurile erau ale unui singur CAP....problema era ca duceau vanatul pana in curtea Ocolului Silvic....si nu intotdeauna in sezon :evil:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: cea mai buna rasa pentru vanatoarea la mistret

Mesajde adi_hunter pe 06 Aug 2009, 22:51

la aproape un an de cind am lansat discutia am ajuns la o concluzie: cel ami bun caine e cel pe care il ai si de care te folosesti.pentru ca nu am timp destul mi-am luat un metis................de frica sa nu stric vreun caine bun si .............sa nu vorbesc aiurea din cauza banilor.Catelul in prezent lucreaza bine pntru un incepator dar am avut noroc ca se intelege cu o catea matura si care mina bine si asa imbin utilul cu placutul pina la inceperea sezonului.ii scot eu sau proprietarul in teren la plimbare si ei deja lucreaza ca o echipa
moartea e in folosul vietii
Avatar utilizator
adi_hunter
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 06 Mar 2007, 20:17
Locaţie: banat

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Copoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate