Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:33

Terrier irlandez

Dedicat in exclusivitate marii familii a copoilor ; rase existente ; rase utilizate in Romania ; pe scurt - COPOI

Moderator: mialxx

Terrier irlandez

Mesajde zenaldiak pe 30 Sep 2008, 17:04

Imi cer scuze daca sunt pe off topic, caut sa cumpar un catel, mascul din rasa terrier irlandez(chiar si fara pedegree), cu varsta intre 6 sapt.-1,5 ani.
Intrucat nu am gasit in zona noastra, rog ajutorul vostru, poate cunoasteti pe cineva care tine aceasta rasa....
Multumesc anticipat...
Respecte.........
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Mesajde sorin flutur pe 30 Sep 2008, 22:07

i-a legatura cu Lavinia Ster...daca vrei de frumusete...daca vrei de vanatoare...nu stiu unde gasesti...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde jagermeister pe 30 Sep 2008, 22:51

Lavinia Steer creste Welsh Terrier (terrier galez),nu Terrier Irlandez,rasa care nu cred sa aiba reprezentanti in Romania.
"Nu este pe lume,placere mai mare..."
Avatar utilizator
jagermeister
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 30 Mai 2006, 10:37
Locaţie: Romania

Mesajde sorin flutur pe 01 Oct 2008, 11:18

Lavinia Steer o cunoaste pe una din Slovenia sau Croatia care creste irish terrier...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde zenaldiak pe 01 Oct 2008, 20:09

Multumesc oricum pt indrumari..
Speram sa gasesc mai aproape, cred ca ma orientez via Ungaria-Germania, transportul fiind mai comod, avand prieteni traseisti(a nu se intelege altceva :wink: ) in aceste locatii...
Respecte......


P.S.M-ar interesa totusi un metis airedale-jagd terrier, sau un airedale de talie mai redusa...
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Mesajde sorin flutur pe 02 Oct 2008, 20:47

daca gaseti de vanatoare sa ma anunti si pe mine...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde zenaldiak pe 03 Oct 2008, 20:14

La aceasta rasa nu trebuie sa fie neaparat de vanatoare.Il faci de vanatoare daca-l ai din timp.Acelasi lucru este in cazul raselor Beagle, Bloodhound, Ogarul irlandez, Teckel, majoritatea terrierilor(mai putin cei "de brat").Conformatia corpului se schimba in functie de antrenamentul cainelui si modul diferit de dezvoltare a grupelor musculare. Asa e diferenta si intre caii de trasura si cei folositi la calarie, din aceeasi rasa evident. Revenind la caini, fiecare rasa isi are tipologia comportamentala si scala comportamentala specifice, insa cu rabdare se pot obtine rezultate. Un pointer care la a patra generatie este tinut de companie sau pt expozitii, daca-l ai de mic il inveti aceleasi lucruri ca pe unul din parinti vanatori accivi, iar puiul celor din urma poate da chix ca oiricare altul.
Asadar, cererea ramane valabila....
Respecte...
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Mesajde sorin flutur pe 03 Oct 2008, 20:47

se poate intampla ce zici tu...dar cu un procentaj mult mai mic...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde caribu pe 04 Oct 2008, 19:05

Este canisa de Irish terrier in Ungaria, am vrut sa iau unul in primavara dar cerea 900 de euro la 7/8 saptamani si mi s-a parut mult. Daca gasesc site-ul incerc sa pun link.
caribu
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 10 Iun 2007, 20:56
Locaţie: oradea

Mesajde caribu pe 04 Oct 2008, 19:12

caribu
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 10 Iun 2007, 20:56
Locaţie: oradea

Mesajde caribu pe 04 Oct 2008, 19:14

Nu mai stiu daca la aceasta canisa am apelat dar stiu ca sunt folositi si la vanatoare
caribu
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 10 Iun 2007, 20:56
Locaţie: oradea

Mesajde raresr pe 05 Oct 2008, 11:28

si eu sunt interesat de un irish terrier si de un jagdterrier dar numai cu acte. daca stiti acreva sa fie de vanzare va rog sa ma anuntati si pe mine.
raresr
Nou membru
 
Mesaje: 44
Membru din: 12 Feb 2008, 10:58
Locaţie: cluj napoca

Mesajde zenaldiak pe 05 Oct 2008, 21:40

sorin flutur scrie:se poate intampla ce zici tu...dar cu un procentaj mult mai mic...

Iti respect parerea, dareu o mentin pe a mea, formata din expreienta proprie, pana la proba contrarie desigur, care , totusi poate fi o exceptie intaritoare a regulei. :wink:
La modul serios , consider ca terrieri sunt cei mai usor de invatat sa-si faca treaba.Eau am vazut terrier care ponta si facea aport, dar poate era tot o exceptie nu? :lol:


caribu
multumesc pt link, le-am trimis un mail darla pretul enuntat de tine consider ca este exagerat.Poate asa cere piata?!

Respecte
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Mesajde florin.t pe 07 Oct 2008, 19:38

Daca vrei cu toate cele din parinti campioni, etc,etc, sunt scumpi dar la ei gasesti la persoane fizice nu neaparat de la canise caini cu pedigree (dar costa 70 eur pedigree-ul international recunoscut la noi) la preturi rezonabile. Deci daca vrei caine de vanatoare fara prea multe acte si pretentii gasesti mai ieftin, daca vrei cumva sa-ti faci canisa ....
Uite un sit de la ei : http://www.vadaszapro.hu aici mergi pe Vadászkutya (caini de vanatoare) si cauti ... de preferinta sa fie in zona din apropierea granitei cu noi .
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde zenaldiak pe 07 Oct 2008, 19:51

Iti multumesc foarte mult, dar am parcurs deja acel site, majoritatea sunt prepelicari, vijle, braci, teckeli, dintre terieri numai fox si jagd. Imi convine exact varianta pe care ai descris-o, in ceea ce priveste modul de achizitie si preferintele mele privind pedegree-ul, care nu ma intereseaza, doar sa fie deparazitat si vaccinat.Eu trebuie sa vad catelul lasat in libertate in curtea sa, urmand apoi sa fie lasat intr-un loc necunoscut.In functie de comportamentul avut in cele doua situatii il iau sau nu.
RESPECTE.....
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Mesajde raresr pe 07 Oct 2008, 22:26

eu vreau sa fac canisa de jagd , daca cunosteti persoane de unde pot cumpara, as prefera adusi de dincolo si sa fie peste 6 luni.
raresr
Nou membru
 
Mesaje: 44
Membru din: 12 Feb 2008, 10:58
Locaţie: cluj napoca

Mesajde zenaldiak pe 09 Oct 2008, 17:38

:)
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Mesajde raresr pe 09 Oct 2008, 19:17

zenaldiak cel mai fain mesaj ai ma "unje" la inima :)) dar totusi ce ai vrut sa scrii? :)
raresr
Nou membru
 
Mesaje: 44
Membru din: 12 Feb 2008, 10:58
Locaţie: cluj napoca

Mesajde zenaldiak pe 10 Oct 2008, 22:45

Nimic special, concluzia mea finala ar fi ca , in materie de terrieri, cu putina rabdare poti vopsi si oua de pasti cu ei :lol: , tinand cont bineanteles de particularitatile comportamentale individuale, iar ca o comparatie intre terrieri: jagd prea necugetat, sinucigas chiar, dar cu nas bun, fox, nasul prea in vant si tendinte de a goni o vulpe in detrimentul mistretului, airedale in schimb e un pic mai echilibrat, are avantaj in conditii de zapada mare, ori zone mlastinoase(ii place apa), revine mai repede dupa un mistret scapat din goana, in comparatie cu un copoi ardelenesc, care si la 4 ani mai exagereaza cu urmaritul pana la a patra zare :lol: , irlandezul in schimb poti sa-l nveti repede( daca nu are caini in preajma care sa-l strice), sa goneasca numai mistretul , fara caprioare si alte cele, sa revina repede in perimetrul goanei, iar cand are mistret in goana nu e sinucigas ca jagdul( care din acest motiv poate tine in loc vanatul), ci face o munca de hartuire 'a la copoi', numai ca mult mai dinamic.
Toate aceste opinii sunt subiective, nu trebuie sa si le asume nimeni, insa, cine a avut toate aceste rase in mana, la goana la mistret, nu cred ca are experiente mult diferite, rezultatele difera de la individ la individ, doar ca daca ai avut mai mult de furca cu mai multi din fiecare rasa, se poate sa-ti formezi o opinie cat de cat obiectiva.
Recomand folosirea raselor copoi slovak, blue de gascogne, copoi austriac, sa vedeti diferente.
In practica exista fenomene similare ca si in industria auto, la noi VW, Mercan, Audi, si-atat, dar mai sunt si alte marci
Asa si cu rasele de caini de vanatoare, in Franta, Spania, ITalia, Marea Britanie, vanatoarea are traditii stravechi, cu folosirea unor rase (unele folosite exclusiv pe teritorii restranse, de pe raza a doua-trei localitati), despre care noi am auzit-Vazut in cele mai fericit caz in carti, la noi se folosesc trei prepelicari, doi -trei scotocitori, un copoi si doi trei terrieri gonitori, si cu asta s-a incheiat povestea , care este departe de complexitatea vanatorii cu caini pe plan european, ca sa nu mai pomenim de alte obiceiuri considerate"etice" in lumea larga.....
Respecte....
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Mesajde jagermeister pe 11 Oct 2008, 11:28

zenaldiak scrie:airedale in schimb e un pic mai echilibrat, are avantaj in conditii de zapada mare, ori zone mlastinoase(ii place apa), revine mai repede dupa un mistret scapat din goana (...)

La care se poate adauga si faptul ca,Airedale Terrierul,datorita taliei si temperamentului,poate indeplini cu succes si sarcinile de caine de paza.
"Nu este pe lume,placere mai mare..."
Avatar utilizator
jagermeister
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 30 Mai 2006, 10:37
Locaţie: Romania

Mesajde jagermeister pe 11 Oct 2008, 11:30

raresr scrie:eu vreau sa fac canisa de jagd , daca cunosteti persoane de unde pot cumpara, as prefera adusi de dincolo si sa fie peste 6 luni.

Canise bune de Jagdterrier gasesti in spatiul ex-iugoslav si nici preturile cateilor nu-s exorbitante.
"Nu este pe lume,placere mai mare..."
Avatar utilizator
jagermeister
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 30 Mai 2006, 10:37
Locaţie: Romania

Mesajde luca pe 11 Oct 2008, 20:55

In Maramures, la Remecioara are cineva, Ratiu parca-l cheama, adusi din Austria. Am inteles ca-s buni !
Am gasit si tel : 0741603538
luca
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 30 Oct 2007, 14:31
Locaţie: GORJ

Mesajde raresr pe 11 Oct 2008, 23:44

mersi de info o sa sun duminica si eventual sa iau din judete diferite, as incerca si iugoslavia dar cu cine sa ma duc acolo sa ma descurc cu limba :)
raresr
Nou membru
 
Mesaje: 44
Membru din: 12 Feb 2008, 10:58
Locaţie: cluj napoca

Mesajde zenaldiak pe 13 Oct 2008, 15:36

Vreo noutate, privind irlandezi?....
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Mesajde raresr pe 13 Oct 2008, 20:51

nici una dar eu raman pe jagdterrieri cred ca ma duc ins erbia ca am gasit ceva si imi aduc de acolo
raresr
Nou membru
 
Mesaje: 44
Membru din: 12 Feb 2008, 10:58
Locaţie: cluj napoca

Re: Terrier irlandez

Mesajde Szabo Carol pe 16 Feb 2009, 21:22

As vrea si eu sa cumpar catei de Airedale Terrier pentru vanatoare la mistret.Daca poate cineva sa ma ajute cu ceva indicatii,date,nr de telefon...As fii foarte recunoscator
Avatar utilizator
Szabo Carol
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 16 Feb 2009, 20:41

Re: Terrier irlandez

Mesajde sorin flutur pe 16 Feb 2009, 22:01

terrieri, terrieri....am avut fox terrier vreo 5 ani...si eu am crezut ca este o rasa pentru mistret...pana l-am vazut pe primul in gura la mistret...era cat pe aci sa-mi iau si irish terrier...dar m-am trezit...terrierii sunt rase selectate pentru a se lupta corp la corp cu vanatul...din aceasta cauza mai sunt denumiti caini cu capul fierbinte...cand se aprinde becul rosu nu mai gandesc...altfel nu ar sari pe un vier de 200 kg...sinucigasi...iar vanatoarea la mistreti cu ei este ca o loterie cu viata....ei au fost creati ca sa ucida vulpi, vidre, bursuci...nu un animal care se lupta cu ursul....99% dintre vanatorii romani folosesc terrieri la mistret....crima...la mistret se folosesc haite de copoi care haituesc, gonesc, nu sar in spatele porcotanului....
cand o mai aud si pe asta cu ....copoiul...goneste sapte hotare...cui ii trebuie asa ceva....pai tocmai pentru asta au fost creati copoii , sa goneasca 7 hotare pane cade animalul gonit lat...de ce au fost interzisi copoii ardelenesti la noi?
pentru ca un copoi bun pe urma unei capre sau iepure insemna reusita sigura cu mai mare eficienta decat un ogar...iar un asemenea caine pe mana unui braconier...sau a unui taran flamand...pt. ca putini au braconat in tara asta din pasiune....
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Terrier irlandez

Mesajde luca pe 16 Feb 2009, 22:32

...pt. ca putini au braconat in tara asta din pasiune....
Maestre pot folosi citatul asta la semnatura?!
"...simt enorm si vaz monstruos..." I.L. Caragiale
luca
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 30 Oct 2007, 14:31
Locaţie: GORJ

Re: Terrier irlandez

Mesajde sorin flutur pe 16 Feb 2009, 23:29

luca scrie:...pt. ca putini au braconat in tara asta din pasiune....
Maestre pot folosi citatul asta la semnatura?!

poti...ca a murit mosu'...fie-i tarana usoara
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Terrier irlandez

Mesajde florin.t pe 17 Feb 2009, 15:45

sorin flutur scrie:pentru ca un copoi bun pe urma unei capre sau iepure insemna reusita sigura cu mai mare eficienta decat un ogar...iar un asemenea caine pe mana unui braconier...sau a unui taran flamand...pt. ca putini au braconat in tara asta din pasiune....


unu singur nu prea dar daca sunt mai multi, intr-adevar sansele cred ca ar fi mari numai ca trebuie sa fii si repede langa ei cand prind vanatul ca altfel gasesti niste caini cu burtile crapand de pline iar din capra ... de o portie de racituri ... ca iepurele nu are rost sa te obosesti sa-l mai cauti ...
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Următorul

Înapoi la Copoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate