Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:00

teckel

Dedicat in exclusivitate marii familii a copoilor ; rase existente ; rase utilizate in Romania ; pe scurt - COPOI

Moderator: mialxx

Re: teckel

Mesajde luca pe 06 Oct 2009, 22:49

Se-mpaca una cu alta. Sunt atatea exemple pe forum :wink:
"...simt enorm si vaz monstruos..." I.L. Caragiale
luca
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 30 Oct 2007, 14:31
Locaţie: GORJ

Re: teckel

Mesajde sorin flutur pe 28 Oct 2009, 11:11

nu mai ziceti nimic de teckeli?
ati uitat de mercedesul chinologiei germane?
sper sa nu citeasca Domn' Doctor Burcescu ...ca-mi da injectie :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: teckel

Mesajde Ghinda pe 30 Oct 2009, 16:50

Prin decembrie sa bag fiarele la un godac si dupa aia om mai vedea. E mici inca 4 spre 5 luni! Frati cu al lui Luca!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: teckel

Mesajde luca pe 02 Noi 2009, 09:50

Saptamana trecuta l-am scos la fazani sa-l obisnuiesc cu focul de arma. In prima jumatate de ora m-a uimit ce cheta are. Mai tarziu s-a mai potolit, radiatorul mic ce sa-i faci! :lol: . La pranz l-am trimis acasa.
"...simt enorm si vaz monstruos..." I.L. Caragiale
luca
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 30 Oct 2007, 14:31
Locaţie: GORJ

Re: teckel

Mesajde sorin flutur pe 02 Noi 2009, 11:09

:lol:
si eu am deschis la fazani cu teckelul
am fost la tara si nu am avut loc in masina de soacra cumnat muiere prunc si bagaje
asa ca am luat teckelul pe care il tin la tara la ai mei
am puscat 2 cocosi, am ratat 2 si 2 iepuri...nu prea ma puteam concentra...nu sunt obisnuit sa vanez cu un singur caine :lol:
e super un caine care latra pe urma calda...daca stii cum sa faci...iese o vanatoare super
teckelul meu latra la fazani in spini ca sa-i salte...si e ratez ca un neghiob....m-am gandit sa schimb cartusele...ca a dat cainele de altceva...si cand colo sare cocosul...
:D
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: teckel

Mesajde HappyHunter pe 18 Noi 2009, 14:24

Salutare!Ma atrege tot mai mult aceasta rasa din punct de vedere al aptitudinilor lor pentru vanatoare dar si ca aspect(sunt tare simpatici).Intrebarea mea ar fi : credeti ca ar face o echipa buna cu un jagd?
Rupe-l Torres!Pune-l jos!
Avatar utilizator
HappyHunter
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 17 Ian 2009, 13:23

Re: teckel

Mesajde sorin flutur pe 18 Noi 2009, 19:06

echipajul lui mos Stravoiu...un teckel si 2-3 terierri..fox sau jagd...eu folosesc sistemul de ani de zile....un echipaj pretabil la modul de vanatoare de la noi in zona de campie-munte....teckelul gaseste, terrierii hartuiesc sau chiar opresc mistretul....
totusi raman la parerea ca terierri sun pentru vanatoarea de animale pe care le pot ucide :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: teckel

Mesajde Nicu_Pop pe 27 Noi 2009, 22:49

Unde as putea sa gasesc si eu un tekel , mar interesa daca poate cineva sami dea un pui sau catel matur.
Nicu_Pop
 
Mesaje: 1
Membru din: 10 Mar 2008, 15:21
Locaţie: Tarnaveni

Re: teckel

Mesajde sorin flutur pe 28 Noi 2009, 14:13

urmareste sectunea vanzari
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: teckel

Mesajde vasutcorneliu pe 03 Dec 2009, 20:21

Sunt mandru sa va spun ca la festivalul de la Bata atat teckelita(Lola) cat si welsh.(Cindy care a luat loc I) sunt cainii mei. La data festivalului Lola avea 1 an si 2 luni iar Cindy avea 1 an si 4 luni.
vasutcorneliu
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 13 Mar 2009, 22:07

Re: teckel

Mesajde sorin flutur pe 04 Dec 2009, 13:39

daca esti mandru....povesteste despre ele la vanatoare....lasa tarcul...nu e bun decat la inceput pentru trezirea interesului....sa nu capete naravul de a intra la contact cu porcul....mistretul din padure e foarte diferit fata de cel din tarc :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: teckel

Mesajde vasutcorneliu pe 04 Dec 2009, 19:14

sorin flutur scrie::lol:
si eu am deschis la fazani cu teckelul
am fost la tara si nu am avut loc in masina de soacra cumnat muiere prunc si bagaje
asa ca am luat teckelul pe care il tin la tara la ai mei
am puscat 2 cocosi, am ratat 2 si 2 iepuri...nu prea ma puteam concentra...nu sunt obisnuit sa vanez cu un singur caine :lol:
e super un caine care latra pe urma calda...daca stii cum sa faci...iese o vanatoare super
teckelul meu latra la fazani in spini ca sa-i salte...si e ratez ca un neghiob....m-am gandit sa schimb cartusele...ca a dat cainele de altceva...si cand colo sare cocosul...
:D

O sa vin si cu amanunte, dar mai inainte sa ne explicati domnu. comisar cum ati ratat la deschiderea la fazani cei doi iepuri :wink:
vasutcorneliu
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 13 Mar 2009, 22:07

Re: teckel

Mesajde cristian pe 14 Dec 2009, 14:31

vasutcorneliu scrie:
sorin flutur scrie::lol:
si eu am deschis la fazani cu teckelul
am fost la tara si nu am avut loc in masina de soacra cumnat muiere prunc si bagaje
asa ca am luat teckelul pe care il tin la tara la ai mei
am puscat 2 cocosi, am ratat 2 si 2 iepuri...nu prea ma puteam concentra...nu sunt obisnuit sa vanez cu un singur caine :lol:
e super un caine care latra pe urma calda...daca stii cum sa faci...iese o vanatoare super
teckelul meu latra la fazani in spini ca sa-i salte...si e ratez ca un neghiob....m-am gandit sa schimb cartusele...ca a dat cainele de altceva...si cand colo sare cocosul...
:D

O sa vin si cu amanunte, dar mai inainte sa ne explicati domnu. comisar cum ati ratat la deschiderea la fazani cei doi iepuri :wink:

La multe asociatii-printre care si la Dimbovita-deschiderea la fazan are loc in acelasi timp cu deschiderea sezonului la iepure, asa ca este explicabila afirmatia domnului comisar Flutur.
IJ 43 EM 12/70 ,Ejectoare, Dreapta 0.5 shock, Stanga 1.00 shock
cristian
Veteran
 
Mesaje: 328
Membru din: 12 Iun 2006, 19:19
Locaţie: Bucuresti

Re: teckel

Mesajde sorin flutur pe 15 Dec 2009, 13:26

vasutcorneliu scrie:
sorin flutur scrie::lol:
si eu am deschis la fazani cu teckelul
am fost la tara si nu am avut loc in masina de soacra cumnat muiere prunc si bagaje
asa ca am luat teckelul pe care il tin la tara la ai mei
am puscat 2 cocosi, am ratat 2 si 2 iepuri...nu prea ma puteam concentra...nu sunt obisnuit sa vanez cu un singur caine :lol:
e super un caine care latra pe urma calda...daca stii cum sa faci...iese o vanatoare super
teckelul meu latra la fazani in spini ca sa-i salte...si e ratez ca un neghiob....m-am gandit sa schimb cartusele...ca a dat cainele de altceva...si cand colo sare cocosul...
:D

O sa vin si cu amanunte, dar mai inainte sa ne explicati domnu. comisar cum ati ratat la deschiderea la fazani cei doi iepuri :wink:

:roll: m-ai prins :D
vezi data postarii....2 noiembrie....eu am deschis la 1 nov si la fazani.....pt. ca nu am avut timp sa merg pana atunci :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: teckel

Mesajde eugen_gherca pe 15 Dec 2009, 16:00

sunt convins ca asa e cum spui , nu am inteles cum se face ca tu mergi la tara si vanezi , poate ne dai cateva detalii :D
eugen_gherca
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 24 Mar 2009, 17:53

Re: teckel

Mesajde cristian pe 15 Dec 2009, 17:04

eugen_gherca scrie:sunt convins ca asa e cum spui , nu am inteles cum se face ca tu mergi la tara si vanezi , poate ne dai cateva detalii :D

Simplu ca buna ziua, in Arad inca nu s-a deschis sezonul de vanatoare in oras-doar la tara este deschis!
IJ 43 EM 12/70 ,Ejectoare, Dreapta 0.5 shock, Stanga 1.00 shock
cristian
Veteran
 
Mesaje: 328
Membru din: 12 Iun 2006, 19:19
Locaţie: Bucuresti

Re: teckel

Mesajde eugen_gherca pe 15 Dec 2009, 18:02

la noi se vaneaza in jurul orasului fara sa credem ca doar la tara se vaneaza chestia e de spatiu nu de incadrare demografica , tu mergi la tarta sa vanezi ca si cum ai merge undeva unde sunt excluse regulile
eugen_gherca
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 24 Mar 2009, 17:53

Re: teckel

Mesajde vasutcorneliu pe 15 Dec 2009, 19:17

Catelusa welsh. "merge" foarte bine la goana de la 8 luni dar nu despre ea este vorba aici ci de teckelita Lola.Pe ea am folosit-o toata vara (dupa 01.aug :wink: , bieinteles) la panda la mistret unde mi-a fost de un real folos incepand cu faptul ca devenea extrem de atenta cand auzea vanatul apropiindu-se si pana la recuperarea unor piese mai "incapatanate".Este drept ca la inceput a mai latrat speriind mistretii dar dupa cateva iesiri a inteles ce are de facut. Duminica a scos un vier ce a fost rapus de glontul unui prieten. Parerea mea: aceasta rasa este foarte eficienta si o recomand cu multa caldura atat profesionistilor cat si vanatorilor amatori. Cat despre apreciera ca tarcul nu e bun decat la inceput, nu e chiar asa. O vizita la tarc o data pe luna ii readuce aminte prietenului nostru ce dorim de la el cu ocazia vanatorii, asociaza mirosul mistretului (care e acelasi si in tarc si in padure) cu latratul si hartuiala, invata lucrul in echipa si nu in ultimul rand invata sa se fereasca de a ataca orbeste.Scuze pt. off
vasutcorneliu
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 13 Mar 2009, 22:07

Re: teckel

Mesajde sorin flutur pe 16 Dec 2009, 20:27

eugen_gherca scrie:la noi se vaneaza in jurul orasului fara sa credem ca doar la tara se vaneaza chestia e de spatiu nu de incadrare demografica , tu mergi la tarta sa vanezi ca si cum ai merge undeva unde sunt excluse regulile

moldovene....merg la "tara"....pentru ca acolo este grupa mea, acolo a fost si a lu' bunicu, acolo m-am nascut si am copilarit....merg si pe langa oras dar nu-mi prea place...a umplut Ceasca Aradul de moldoveni :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: teckel

Mesajde sorin flutur pe 16 Dec 2009, 20:32

si vezi ca esti tot timpul off topic...aici incercam sa vorbim despre teckel...poate ne impartasesti si tu din vastele tale pareri...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: teckel

Mesajde eugen_gherca pe 18 Dec 2009, 19:18

sorine nu am vrut sa te jignesc [ abia acum am vazut mesajul ] parea asa de simplu eu am crezut ca ai luat autorizatie la tara , scuze inca o data
eugen_gherca
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 24 Mar 2009, 17:53

Re: teckel

Mesajde sorin flutur pe 21 Dec 2009, 20:38

te iert daca-mi spui cum te striga la tara la Moldova dupa numele de Eugen :D
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: teckel

Mesajde liviu35 pe 15 Feb 2010, 20:28

ia mai subtire cu moldovenii, câ răpidi m-apuc di zâs bancuri cu militieni :mrgreen: :lol: :lol: :lol: :lol:
liviu35
Membru important
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Noi 2008, 13:47
Locaţie: Dobroesti,Ilfov

Re: teckel

Mesajde sorin flutur pe 15 Feb 2010, 20:59

:lol: :lol: cam tot aia :lol: :lol: :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: teckel

Mesajde Alin3006 pe 25 Oct 2010, 10:17

Sambata am intrat cu Fritz in goana pentru prima data. Initial era destul de nedumerit, nu ii era clar ce vreau de la el. Fiind si alti doi caini " invatati " s-a dumirit destul de rapid si in scurt timp a pus nasul in pamant si s-a dus ata pe o urma calda de vulpe, chefnind. Vulpea a cazut in foc si a ajuns primul la ea, o maraia si o latra dar nu indraznea sa " puna botul" . Au venit si cei doi " batrani " - o femela de copoi si un metis de brac sarmos, care au inceput s-o scuture. Atat i-a trebuit piticului: breloc s-a facut de vulpe, nu i-o mai scoteai din gura. Pentru cele 8 luni ale lui, asa spune ca " pustiul promite". Din pacate nu a avut contact si cu mistretii la iesirea asta, poate data viitoare.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: teckel

Mesajde sorin flutur pe 25 Oct 2010, 14:07

atat a fost mai greu...acu' ai teckel vanator...nu conteaza ce vanat o sa fie...o sa-l gaseasca...singura problema...vizuina de vulpe in timpul goanei la mistreti :evil:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: teckel

Mesajde Alin3006 pe 25 Oct 2010, 14:13

sorin flutur scrie:atat a fost mai greu...acu' ai teckel vanator...nu conteaza ce vanat o sa fie...o sa-l gaseasca...singura problema...vizuina de vulpe in timpul goanei la mistreti :evil:


Macar sa intre...e genul de vanatoare care mi-ar place cu tot dinadinsul...cu riscul de a-l astepta sa iasa si tot tacamul.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: teckel

Mesajde Alin3006 pe 25 Oct 2010, 14:18

Cand avea cinci luni, doua pisici ale vecinilor au fatat simultan. Era o serpuiala de pisoi la ei in curte si-un miorlait de-mi venea sa iau arma si sa trag la gramada. La un moment dat a prins poarta vecinului deschisa si a dat iama in pisoi. Numai ca, spre ghinionul lui, cele doua mame vegheau si i-au tras o mama de bataie cum nici in cele mai negre cosmaruri n-a visat un teckel. L-au scarmanat matzele de sarea blana din el ca la malaxor si chiorlaia de ti se rupea sufletul. M-am gandit ca prinde frica de pisici. Nici poveste, insa de atunci le uraste atat de patimas, incat e in stare sa rupa usa daca simte pisica pe afara. Pana nu o urca in pom nu se lasa si poti urmari " goana " in tot cartierul, ca chefneste de zici ca e pe urma ciurdei de mistreti. :D
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: teckel

Mesajde sorin flutur pe 26 Oct 2010, 10:46

o sa fie un mare vanator dupa cum se arata....la padure cam cat are cheta?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: teckel

Mesajde Alin3006 pe 26 Oct 2010, 18:17

sorin flutur scrie:o sa fie un mare vanator dupa cum se arata....la padure cam cat are cheta?


E greu de spus exact, dar are momente cand pune nasul jos si se duce lansat cateva sute de metrii. Din ce cred eu, e vorba de urme proaspete, dar nu " calde ". Pe astea din urma chefneste, asa a facut si cu vulpea si asa face si la pisici.
Abia astept sa vad ce va face cand va da de urma de porc...pana acum l-a vazut doar la tarc. Nu l-am bagat inauntru ca mi-a fost frica sa nu-l omoare cei doi porci, fiind singur, insa face un scandal si o harmalaie la gard de zici ca-s trei teckeli nu unul.
Sper sa te auda Dumnezeu si sa ai dreptate. Nas are, chefneste, pasiune are....mai trebuie doar multa munca cu el.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Copoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

Publicitate