Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 08:45

Vreau un sfat !!!

Dedicat in exclusivitate marii familii a copoilor ; rase existente ; rase utilizate in Romania ; pe scurt - COPOI

Moderator: mialxx

Vreau un sfat !!!

Mesajde petre stefan pe 08 Iul 2010, 21:02

Am o intrebare si in acelasi timp o nelamurire : Am achizitionat de 4 zile un copoi ardelenesc in virsta de 1,5 -2 ani de la un vanator batrin cu experienta care a facut o treaba foarte buna cu dresajul cainelui achizitionat , lucreaza excelent la mistret , urs si pe urma de singe .Am vazut personal sezonul trecut cum lucreaza cainele pt ca suntem inscrisi la aceeasi grupa.Problema mea este urmatoarea 2 zile dupa achizitionare l-am tinut inchis in tarc aseara am facut o iesire cu el in lesa , am dat de mistret dar nu i-am dat drumul ,in seara aceasta am facut iarasi o iesire in acelasi loc unde am dat din nou peste mistret dar nu i-am dat drumul din lesa.Cam dupa ce perioada as putea elibera cainele din lesa la mistret si sa am certitudinea ca se va intoarce la mine sau acasa pt ca locuiesc aproape cu conditia < ca imi este frica> sa nu plece acasa la mos chiar daca intre vechiul domiciliu si cel nou este o distanta apreciabila de aproximativ 30 de km.
APELUL CAINELUI ESTE IMPECABIL,RASPUNDE PROMPT LA CHEMARE PE DISTANTE SCURTE
petre stefan
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 02 Mar 2010, 15:54

Re: Vreau un sfat !!!

Mesajde hunting_maniac pe 08 Iul 2010, 23:13

Dupa parerea mea singura solutie este sa il faci sa se ataseze de tine
hraneste-l doar tu, petrece timp cu el, plimba-l, etc...
Daca pleaca la fostul proprietar acesta trebuie sa il trateze cu indiferenta sa nu il hraneasca, sa nu il mangaie si sa il recuperezi cat mai repede posibil .
Am mai sesizat ceva ai zis "sa am certitudinea ca se va intoarce la mine sau acasa " .
Eu cred ca este o mare greseala sa obisnuiesti cainele sa plece singur acasa din mai multe motive :
poate mai ai nevoie de el in ziua respectiva pentru o alta goana
exista posibilitatea sa fie furat .

Am deschis si eu un topic in care intrebam despre o posibilitate de urmarire gps a cainelui cam din aceleasi motive (dar nu prea a raspuns mai nimeni )
Asta cred ca ar fi o metoda sigura sa recuperezi cainele de fiecare data cand se pierde in teren

Si eu sunt curios sa vad raspunsul altora mai priceputi

respect
Avatar utilizator
hunting_maniac
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 06 Ian 2009, 18:35

Re: Vreau un sfat !!!

Mesajde petre stefan pe 09 Iul 2010, 07:47

Ma refeream la faptul cu intorsul acasa atunci cind sunt doar eu cu el prin apropierea casei in cazul in care pleaca dupa vreun mistret si afara se intuneca.Cred ca ideea cu GPS ul este foarte buna mai ales pt zonele cu vegetatie deasa de la deal,dar de unde se poate procura unul ?,se gasesc la magazinele de vanatoare sau la cele pt masini ,etc ?
petre stefan
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 02 Mar 2010, 15:54

Re: Vreau un sfat !!!

Mesajde hunting_maniac pe 09 Iul 2010, 23:32

Avatar utilizator
hunting_maniac
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 06 Ian 2009, 18:35

Re: Vreau un sfat !!!

Mesajde hunting_maniac pe 09 Iul 2010, 23:33

aici s-a discutat problema aceasta dar nu s-a ajuns la nici un rezultat concret
Avatar utilizator
hunting_maniac
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 06 Ian 2009, 18:35

Re: Vreau un sfat !!!

Mesajde MihaiVanatorul pe 11 Iul 2010, 22:38

salut !sunt si io un inrait vinator cu copoi,dar cred ca nu o sa poti invata catelul sa i fi stapan !poate doar un partener de vinatoare, cred ca dupa ce o sa termini cu el o goana o sa se intoarca la taticul lui care la crescut si la invatat la vinatoare !parerea mea!am avut un copoi pierdut vreo 3 ani imi luasem adio de la el ,cand la o vinatoarre comuna ne am intalnit mai multe grupe de vinatoare si cel care cica cumparese cainele meu pirdut a aparut cu el la vinatoare!!! am recunoscut cainele imediat cat si el pe mine dupa care am picat deacord ca dupa terminarea goanei cainele sa ramana dezlegat sa vedem pe care dintre cei doi stapani o sa l alega sa plece cu el acasa(nu aveam acelasi traseu ca cel care imi prinsese catelul)dupa ce am terminat ziua de vinatoare hai acasa fiecare spre casa lui...io cu vreo 5 tovarasi de vinatoare urcam dealul spre casa iar omul meu care se dadea stapanul cainelui meu la vale.omul era numai cu cutzu cutzu na na na vreo 200-300 de metri cu catelul dupa el ,la un momendat urcand prin padure ma trezesc cu catelul la spatele meu .ramas a fost la mine catelul si fac vinatoare cu el si la ora actuala cu el fara sa se mai piarda!
MihaiVanatorul
 
Mesaje: 6
Membru din: 28 Iun 2010, 20:21

Re: Vreau un sfat !!!

Mesajde sorin flutur pe 13 Iul 2010, 00:13

imi aduc aminte ca am dat un fox terrier cu care am vanat 2-3 ani....omul l-a dus direct la vanatoare....dupa prima goana nu l-a mai vazut in veci...concluzia...cred ca se speria de foc de arma :roll:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Vreau un sfat !!!

Mesajde zenaldiak pe 18 Iul 2010, 19:02

Cum a spus cineva mai sus, ataseaza-te de el, fa-l si pe el sa se ataseze de tine, dar primele ocazii cand ii dai drumul ar trebui sa fie in locuri unde este vanat cat mai putin,(nici mistret, dar nici capre sau alt vanat mare, nici macar iepuri :D ), unde poti exersa cu el apelul , si cel pe distante mici, dar mai ales cel pe distante mai mari..Dupa aceea, hiii la deal...!
Succes...., sa ai parte de el.....!
ZEN
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Re: Vreau un sfat !!!

Mesajde VanatorulGeorgeN pe 30 Noi 2014, 16:42

Buna ziua!Am o intrebare....cum se procedeaza cand mergi cu un pui de Copoi Ardelenesc prima data in goana?
Am inteles de undeva ca mergi cu el in lesa si cand auzi ceilalti caini ca latra la mistret il eliberezi....este buna?...daca da ,ce alte sfaturi mai aveti?
VanatorulGeorgeN
 
Mesaje: 5
Membru din: 30 Noi 2014, 16:35

Re: Vreau un sfat !!!

Mesajde sapsiluap pe 09 Dec 2014, 18:56

VanatorulGeorgeN scrie:Buna ziua!Am o intrebare....cum se procedeaza cand mergi cu un pui de Copoi Ardelenesc prima data in goana?
Am inteles de undeva ca mergi cu el in lesa si cand auzi ceilalti caini ca latra la mistret il eliberezi....este buna?...daca da ,ce alte sfaturi mai aveti?



... acum , depinde cat de pui e puiul ( ce varsta are ) !?

Ca daca are sub 8 -9 luni ai putea sa ii faci o intalnire cu blana de mistert , socializarea cu alti caini , apoi eventual mers la un tarc ( daca e posibil cu alti caini ) ... urmatoarea etapa o fi vinatoarea reala sau introducerea in vinatoarea reala .

Nu risca sa il bagi la vinatoare neinitiat cat de cat , nu risca sa ai un pui de copoi lipsa ( ori mort , ori pierdut..) .

Si cel mai important , dupa mine , sa existe acea interactiune intre vinator si caine ( si invers) ...inainte de toate ...
ca sa-ti dai seama ca esti prost trebuie sa-ti mearga mintea!
Avatar utilizator
sapsiluap
Membru important
 
Mesaje: 165
Membru din: 18 Sep 2006, 12:57
Locaţie: jud Hd

Re: Vreau un sfat !!!

Mesajde VanatorulGeorgeN pe 14 Dec 2014, 08:55

Multumesc!
VanatorulGeorgeN
 
Mesaje: 5
Membru din: 30 Noi 2014, 16:35


Înapoi la Copoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Publicitate