Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:24

brac german speriat - va rog un sfat

Brac , vijla, pointer , cocker , spinger , etc - sectiune dedicata .

Moderator: mialxx

brac german speriat - va rog un sfat

Mesajde Corco pe 18 Aug 2013, 11:38

Detin o femela de brac german cu par scurt in varsta de 1 an si doua luni. Pana acum am incercat sa o pregatesc cat mai bine desi nu am experienta cu caini de vanatoare ci doar cu rasa ciobanesc german. Executa foarte corect comenzile de disciplina, am iesit cu ea de foarte multe ori pe camp toata iarna si primavara, se comporta frumos, cheta cam mare dar am considerat ca asta se poate remedia, cauta vanatul, a gasit de cateva ori iepuri si fazani. Am tras cu arma langa ea, am aprins si pocnitori si s-a comportat foarte normal, fara nici o problema. Zilele trecute am iesit cu ea pentru prima data la prepelite. S-a speriat de la primele focuri de arma si a stat speriata. A fugit de langa mine, a stat departe, a alergat de nebuna pe camp in alta parte, si in final a fugit langa locul unde lasasem masinile si a stat acolo pana am terminat. Ieri am iesit din nou, nu s-a mai speriat de focurile de arma, dar nici nu s-a miscat de langa masini. A stat acolo pana am terminat vanatoarea. La ambele iesiri am fost si cu una din surorile ei, de aceeasi varsta, pe care o detine un prieten si care s-a comportat exemplar - a cautat, a inaltat prepelitele, a recuperat. La prima iesire am fost si cu o alta femela, mai mare si foarte experimentata. Credeti ca am sanse sa fac ceva pentru a indrepta lucrurile?
Corco
Membru important
 
Mesaje: 145
Membru din: 06 Ian 2012, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: brac german speriat - va rog un sfat

Mesajde baned pe 18 Aug 2013, 15:45

stai linitit ca nu are nimica , trebuie putina rabdare , ar trebui sa tragi cand e legata de tine zgomotul pocnitorilor, petardelor este similar cu cel al armei da complet diferit pt caine , si complet diferit de focul teren , ar trebui sa iei o autorizatie , si un prieten nu uita minim 2 pe autoriztie , si sa incepi cu cateaua , langa tine
1 tragi foc in diectie opusa de ea , tine-o legata de tine , dupa foc calmeazo , mangaie , felicita-o, da-i zahar , etc ,executa manevra de cateva ori pana cainele sa para linistit
2 tragi in aceasi directi-e cu cainele , teoretic na-r mai trebui sa fac figuri ,atentie !!!! nici o data in directia cainelui doar cu minim 3-4 metri inainte

totusi trebuia sa incepi de cand la-i luat sa nu faca 1 an , ieri am inceput cu catelul uni coleg , 2 luni am tras cu el la vre-o 15 metri ,dar am inceput tot mai aproape pana , nici nu a mai bagat in seama focul de arma , chiar fuge in directi-a focului , sa vada ce e, sau ce pica

stai linistit si a meu a facut figuri la prepelita, ieri , el nu stie numa vanat mare nu vrabii (prepelite)si nu stie cautat in miriste numa in boscheti ,garduri sau ierburi inalte
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: brac german speriat - va rog un sfat

Mesajde Corco pe 19 Aug 2013, 08:40

Multumesc mult pentru sfaturi, o sa incerc cele recomandate de tine.
Corco
Membru important
 
Mesaje: 145
Membru din: 06 Ian 2012, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: brac german speriat - va rog un sfat

Mesajde iliealexandruionut pe 19 Aug 2013, 08:53

salutare,

Am si eu un brac,mascul, de 11 luni si cam pe la 6 luni avea aceeasi problema.L am scos la apa,la cotofene,ciori si usor usor acum la prepelite s a comportat exemplar.Are el cheta cam lunga dar se remediaza.Iti recomand sa ti petreci cat mai mult timp in teren cu catelusa si sa comunici mult cu ea in timpul vanatorii,oferindu i incredere si facand o sa inteleaga ca totul este o joaca .Mult succes si catare plina!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: brac german speriat - va rog un sfat

Mesajde Clujeanul pe 20 Aug 2013, 10:35

Roaga-l pe un coleg sa traga cu arma dar nu chiar de langa tine - asa la vreo 30-40 de metri. Tu sa fii atent doar la catelusa, sa te joci cu ea (nu o pune sa caute vanat, doar sa se joace cu tine sau cu jucaria ei preferata) si sa incerci sa-i distragi atentia de la puscaturi. Trage din apropierea cainelui numai dupa ce vezi ca nu se sperie de puscaturile trase mai de la distanta.
Si nu te grabi!
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: brac german speriat - va rog un sfat

Mesajde Corco pe 21 Aug 2013, 08:57

Multumesc mult pentru sfaturi, am sa incerc cele sugerate.
Corco
Membru important
 
Mesaje: 145
Membru din: 06 Ian 2012, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: brac german speriat - va rog un sfat

Mesajde AdrianLica pe 21 Aug 2013, 12:39

Incearca sa-ti amintesti daca, in timpul iesirilor tale, cu aceasta catelusa, tu sau altcineva a impuscat vreun caine, iar ea a vazut faza. Mai ales daca cainele respectiv s-a zbatut sau a scheunat zgomotos. Sunt foarte multi vanatori care fac asta in prezenta propriilor caini, iar in secunda doi parca cineva le-a schimbat cainele, atat de puternic este impactul, si din pacate in acest caz nu se prea mai poate face mare branza...
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: brac german speriat - va rog un sfat

Mesajde Corco pe 21 Aug 2013, 23:26

Nu, nu s-a întâmplat nimic de genul asta.
Corco
Membru important
 
Mesaje: 145
Membru din: 06 Ian 2012, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: brac german speriat - va rog un sfat

Mesajde Kristi pe 22 Aug 2013, 14:10

AdrianLica scrie:Incearca sa-ti amintesti daca, in timpul iesirilor tale, cu aceasta catelusa, tu sau altcineva a impuscat vreun caine, iar ea a vazut faza. Mai ales daca cainele respectiv s-a zbatut sau a scheunat zgomotos. Sunt foarte multi vanatori care fac asta in prezenta propriilor caini, iar in secunda doi parca cineva le-a schimbat cainele, atat de puternic este impactul, si din pacate in acest caz nu se prea mai poate face mare branza...

Am impuscat zeci de caini hoinari , in prezenta multor caini de vanatoare ...din fericire pt mine ( citind cele expuse de colegul ) ,nici unul nu au avut vreo schimbare de comportament ! :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: brac german speriat - va rog un sfat

Mesajde Ghinda pe 23 Aug 2013, 08:02

Mai este un aspect. Chiar daca nu avea treaba cu pocnetul armei cand mergeai cu ea doar tu, la prepelita s-a schimbat placa. Adica am mai vazut faza asta. Au zburat primele prepelite, bau, bau, poc poc, trosc circ, cca 4-5 serii de cate 2 cartuse, toate deodata, de s-a ratutit animalul. Si a stat in curul stapanului toata ziua. In cateva iesiri, usor usor, cu mai putin circ, s-a remediat. Salva aia de inceput l-a dat peste cap! Asa cred eu ca a fost si la tine.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: brac german speriat - va rog un sfat

Mesajde cristian pe 27 Aug 2013, 12:00

Trebuie vazut in primul rand de la ce provine acea frica-cauza. Se poate sa fie si cum spune @Ghinda. Se poate sa se sperie si de prea multi oameni.Incearca sa iesi doar tu si cu inca un vanator.Renuntati la petarde, chiar daca pocnesc la fel ca si cartusele, cainii percep altfel zgomotul produs de petarde.
IJ 43 EM 12/70 ,Ejectoare, Dreapta 0.5 shock, Stanga 1.00 shock
cristian
Veteran
 
Mesaje: 328
Membru din: 12 Iun 2006, 19:19
Locaţie: Bucuresti

Re: brac german speriat - va rog un sfat

Mesajde Corco pe 27 Aug 2013, 14:44

Asta am sa fac sambata. Iesim doar doi vanatori, sa vad cum se comporta.
Corco
Membru important
 
Mesaje: 145
Membru din: 06 Ian 2012, 13:17
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Pontatori si scotocitori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori

Publicitate