Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 07:12

Korthals griffon

Brac , vijla, pointer , cocker , spinger , etc - sectiune dedicata .

Moderator: mialxx

Korthals griffon

Mesajde BigBoar pe 15 Noi 2013, 20:48

Salutare !As vrea si eu sa stiu daca este cinevape acest forum care a vanat cu acesta rasa de caini sau stie ceva despre ea si ar vrea sa ne impartasesca si noua.Multumesc si va doresc un weekend placut tuturor si o noapte buna!
BigBoar
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 30 Dec 2012, 16:59

Re: Korthals griffon

Mesajde baned pe 16 Noi 2013, 07:08

Un coleg de grupa detine unul , un pic mai mic decat bracul german sarmos , dar aceleasi tip de caine ,doar putin mai mare blanita sarmoasa pe el , oricum personalitatea depinde de crescator
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: Korthals griffon

Mesajde salus pe 18 Noi 2013, 12:47

Eu am unul de 7 ani, este un caine inteligent apa este mult prea "uda" pentru el (asta nu este o particularitate a rasei, probabil ca al meu este "defect").
Are un nas bun, cheta scurta, este un pasarar inascut iar in zilele lui bune nu se da inapoi nici de la alergatul iepurilor.
Problema pe care am sesizat-o eu la aceasta rasa este parul, destul de lung si nu prea sarmos, iar in terenurile noastre pline de scaieti/ciulini este o mare problema, il deranjeaza si incepe sa evite locurile cu ierburi inalte, este mai mult un caine de miriste. O alta problema este zapada, care din cauza parului moale si mare se prinde peste tot si ingheata, mai ales intre pernutele de la labe unde zapada inghetata ii provoaca rani daca nu il cureti constant.
Este un prieten de nadejde dar pretentios, nu poti pleca in teren cu el fara o forfecuta in buzunar. :lol:
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Korthals griffon

Mesajde autopas pe 18 Noi 2013, 22:40

Am un prieten italian care vaneaza cu doi Korthals griffon,pe care i-a adus anul trecut in Insula mare a Brailei.Datorita faptului ca au o personalitate puternica,au zile cand au chef de vanatoare si zile cand n-au.Daca-l nimeresti in ziua buna,tot pasaretul din zona va fi al tau.Daca nu,cheta va fi intr-un perimetru de 3m,efectuata intr-un ritm lent.La iepuri,Griffonul pleaca dupa ei dar se razgandeste repede,urmarirea iesind total din discutie.Buni aportori,iubesc apa.Cel mai mare defect la aceasta rasa este cheta scurta.Pentru a-ti face o impresie mai buna,urmareste filmele postate pe youtube cu aceasta rasa.Iti recomand sa faci apoi o comparatie cu Pointerul englez.
Ciprian Ţelicov
Avatar utilizator
autopas
 
Mesaje: 19
Membru din: 23 Sep 2013, 19:43
Locaţie: Galati


Înapoi la Pontatori si scotocitori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Publicitate