Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 13:57

Brac german neascultator si nu pune gura

Brac , vijla, pointer , cocker , spinger , etc - sectiune dedicata .

Moderator: mialxx

Brac german neascultator si nu pune gura

Mesajde bredwolf pe 21 Ian 2014, 21:23

Salutare colegi forumisti.
Am deschis acest topic pentru a va cere sfatul in legatura cu dresajul unui brac german cu par scurt.
In primul rand,sa va spun putin din istoria lui.
Am catelusa(este femela)de la 2 luni,acum are 10.La 4-5 luni am invatat-o comenzile de baza,precum sezi,culcat,nu e voie,aici.De la 6 luni am inceput sa ies cu ea pe camp(sezonul nu era deschis si nu am scoso la vanatoare)pentru a se obisnui cu campul,ba chiar i-am pus si un iepure domestic pe care l-a alergat in moemntul in care l-a vazut dar l-a pierdut.
Cand a implinit 8 luni a inceput si sezonul la iepuri si fazani,asa ca am scoso la vanatoare
La prima vanatoare,pur si simplu a stat in spatele meu,iar din cand in cand,incepea sa sara pe mine,lucru care ma enerva foarte tare.Nu puteam merge 10m fara ca ea sa sara pe mine.
Dupa aceasta vanatoare,de fiecare data cand ma vede sare pe mine,iar la comanda nu e voie nu raspunde in momentul in care sare.
Am mai scoso la o vanataore.Fiind in flanc alaturi de ea,un iepure a sarit iar ea la alergat.Nu l-a prins,insa am fost multumit de faptul ca s-a comportat exemplar si a alergat iepurele mai bine de 500m.Continua sa sara pe mine,insa nu la fel de des,iar la comanda cauta mergea in fata mea si se facea ca mirosea.
Vanatorile au trecut,catelusa a continuat sa alerge iepuri si sa sara pe mine,insa intr-o zi,cand eu am impuscat un iepure si l-a vazut mort,a inceput sa latre la mine si la iepure si sa se dea in spate.I-am lasat iepurele in fata pentru a il mirosi,insa nici nu s-a apropiat de el.Acasa,i l-am lasat in tarc,unde l-a mirosit.
Acum 2 saptamani,la o vanatoare de iepure,a alergat unul pe care l-a prins(iepurele era impuscat dar nu mortal),insa nu a pus gura pe el,doar l-a mirosit si a ramas langa el pana am venit eu.
Saptamana trecuta,a fost prima data la fazani.Aici,s-a descurcat mai bine(nu a scos niciunul),adica vedea unde cad cei impuscati si se ducea la ei,unde ramanea pana veneam eu,la fel nu punea gura.
Asa ca,eu va cer ajutorul in legatura cu comportamentul catelusei:
Ce as putea sa ii fac sa nu mai sara pe mine?
Ce sa ii fac sa puna gura pe vanat?
Si inca ceva,daca doriti sa ma ajutati.
In legatura cu aportul.Daca ii arunc un bat,merge la el,il ia,insa nu mi-l aduce si ma face sa o alerg sa il lau,pentru a ma juca cu ea.Cum sa o fac sa inteleaga ca la aport trebuie sa imi aduca mie ce ii dau,ba chiar si fazanii cazuti?
Va rog mult ajutati-ma.
bredwolf
 
Mesaje: 6
Membru din: 27 Oct 2012, 21:20

Re: Brac german neascultator si nu pune gura

Mesajde liviu35 pe 22 Ian 2014, 10:55

De unde ai luat catelusa ? Ce pedigree are? :?: :?:
liviu35
Membru important
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Noi 2008, 13:47
Locaţie: Dobroesti,Ilfov

Re: Brac german neascultator si nu pune gura

Mesajde salus pe 22 Ian 2014, 13:35

Incearca sa lucrezi la aport folosind o piele de iepure, un bat pe care sa legi o aripa de fazan, iar cand te evita cu batul in gura incearca sa ii arati o bucata de paine, carne.......ceva ce o poate face sa creada ca este mancare. Uneori da rezultate aceasta metoda insa trebuie lucrat intens si cu rabdare, cainele este destul de mare si pare ca genetic nu a mostenit mare lucru.
Cand sare pe tine spune-i rastit nu si calc-o pe labele din spate, ai sa vezi ca va renunta la a mai sarii pe tine.
Bracul este un caine ce cauta mereu atentia stapanului si se gudura, sare pe stapan atunci cand nu primeste suficienta atentie, odata cu varsta va renunta la astfel de comportament.
Nu lasa iepuri, fazani si alte animale impuscate in tarc pentru ca se familiarizeaza prea mult cu vanatul si il ignoara, important este ca atunci cand impusti iepure, fazan sa o chemi si sa agiti vanatul in jurul ei pentru ai starnii interesul, o lasi sa miroase si apoi pui vanatul in ranita si continui vanatoare, in felul asta o sa faci catelusa sa fie mai interesata de urme si vanat.
Bracul este un caine cu cheta scurta, nu va pleca departe de tine si nici nu va intra in maracini sau ierburi inalte decat foarte rar, este un caine simandicos.
Am avut si inca am Braci, unii au instincte native si nu este nevoie de prea mult dresaj, altii sunt praf si iti dai seama repede daca poti face treaba cu ei, ce pot sa iti spun este ca unul din cainii mei a inceput sa lucreze foarte bine in camp dupa doi ani si cand ma asteptam mai putin, deja il ignoram si ii cautam stapan.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Brac german neascultator si nu pune gura

Mesajde bredwolf pe 22 Ian 2014, 14:36

@liviu35,catelusa o am de la un baiat ce nu era vanator care la randul lui a luat-o ca animal de companie si a tinut-o 2 luni,apoi a fost nevoit sa se mute si nu a mai putut sa o tina,asa ca am cumparat-o eu.El a cumparat catelusa de la un om care la randul lui a fost vanator si detinea braci.Tatal catelusei a fost scos in teren,insa mama nu.Catelusa este rasa pura.

@salus

Nu i-am lasat vanatul impuscat mai mult de 1 ora in cusca.
Din cate am vazut,ii plac foarte mult fazanii,adica ii vede mereu cand sunt sus,se duce spre ei cand sunt jos,dar dupa ce ii omor nu pune gura pe ei.In maracini si ierburi inalte intra doar cu mine,de exemplu un fazan impuscat,care nu mai putea zbura a intrat in maracini,eu m-am aporpiat de ele si a intrat dupa el,l-a facut sa iasa de acolo iar ulterior a fost prins.Pentru acest lucru am felicitat-o cu putin zahar.

In legatura cu aportul,nu am blana si nici aripa de fazan,insa am niste pede de la coada.Daca le leg de un bat si fac forma unui fazan,e bine?
Problema cea mai mare este cum sa il fac sa puna gura pe vanat.
La aport,cum sa o fac sa inteleaga ca vanatul de jos trebuie sa il aduca?
Iar in legatura cu aretul,se mai poate face ceva daca nu am invatat-o de mica?Mentionez ca are coada taiata de tot,deoarece baiatul de la care am luat-o,i-a taiat coada,insa s-a infectat si a trebuit taiata de tot.
Multumesc de raspunsuri,astept alte pareri in continuare.
bredwolf
 
Mesaje: 6
Membru din: 27 Oct 2012, 21:20

Re: Brac german neascultator si nu pune gura

Mesajde liviu35 pe 22 Ian 2014, 15:17

Iti sugerez sa cumperi o carte de dresaj. Optiunile nu sunt prea multe ca in ultimii 25 de ani a aparut una singura. Cainii de Aret- Dr. Mihai Burcescu. O gasesti pe cadouri vinatori.ro. Acolo vei gasi multe raspunsuri cu privire la modul de a lucra cu cainele. Am avut probleme similare cu epagneul meu. Se rezolva.
liviu35
Membru important
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Noi 2008, 13:47
Locaţie: Dobroesti,Ilfov

Re: Brac german neascultator si nu pune gura

Mesajde Ghinda pe 22 Ian 2014, 15:52

Daca are gena, isi va da drumul! Singura, de o sa te miri cumn dracu nu functiona inainte!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Brac german neascultator si nu pune gura

Mesajde Sly_Fox pe 22 Ian 2014, 19:33

Ca bine zice Ghinda.
Eu sunt la al treilea brac german cu par scurt,toti proveniti din parinti utilizati intens la vanatoare. Primul,Bitmann,lucra bine in teren,inca de la prima iesire, insa era cam lent. L-am dat unui vanator,eu mai avand o catea.
Cateaua,Pamela,din primul moment cand a luat contact cu campul,a trecut la scotocit si ridicat fazani si potarnichi.Instinctual, fara niciun dresaj.A fost cea mai inteligenta dintre toti cainii pe care i-am avut vreodata,de rasa sau nu. Cred ca intelegea absolut tot ceea ce vorbeam cu ea,interpreta pana si gesturile sau expresivitatea fetei. Cateaua asta s-a nascut dresata gata,efortul a fost minim pentru mine. S-a prapadit intre timp.
Acum am un pui de-al ei,pe Fritz,la fel de inteligent si ascultator. Eforturi minime pentru a-l face sa inteleaga ce are de facut in teren. In aret a intrat de cand a facut ochi, la un pui de gaina abia iesit din ou. :D Ulterior,cand avea cateva luni, mi-a facut harcea-parcea cateva zeci de gaini. Dimineata cand am iesit din casa,in fata usii erau gainile mele facute morman,iar Fritz astepta langa ele,bucuros de isprava si dornic de recompensa.
Nu am avut incotr-o,l-am recompensat si direct cu el in camp. A mers bine de la prima iesire.
In concluzie conteaza foarte mult si gena,instinctul. In schimb,atunci cand este sa fie o ghioarla,pai ghioarla ramane,orice i-ai face.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Brac german neascultator si nu pune gura

Mesajde bredwolf pe 22 Ian 2014, 20:53

Multumesc tuturor de raspunsuri.
Aceasta catelusa este primul meu caine de vanatoare si sunt foarte atasat de ea,mult mai atasat este fiul meu care a primit-o de ziua lui.
Eu nu imi doresc decat sa faca si ea ce face un caine de vanatoare,cat de cat macar.Insa ea interpreteaza totul ca pe o joaca.Am mai observat ceva la ea.Cand este inconjurata de multa lume,aproape ca nu mai asculta de mine.
bredwolf
 
Mesaje: 6
Membru din: 27 Oct 2012, 21:20

Re: Brac german neascultator si nu pune gura

Mesajde CALUTUL pe 22 Ian 2014, 23:17

Lasa, te rog, un nr. de telefon.
CALUTUL
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 12 Feb 2009, 17:32

Re: Brac german neascultator si nu pune gura

Mesajde Kristi pe 23 Ian 2014, 08:23

Ghinda scrie:Daca are gena, isi va da drumul! Singura, de o sa te miri cumn dracu nu functiona inainte!

Daca avea gena ...manca fazanii pe paine , de vii !! :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Brac german neascultator si nu pune gura

Mesajde Ghinda pe 23 Ian 2014, 08:42

Asa o fi Kristi. Si Candy a mea, facea aret la oratanii, pana, cara tot din curte, facea cheta in teren. Pana la prima vanatoare. Era sa calc pe ea de 100 ori. Cheta? Zero! Aret! Si mai zero! Si tot asa vreo 5 iesiri. Diferenta era ca de la iesire la iesire calcam mai rar pe ea. Si hop primul aret. In ziua aia am avut areturi pe ragaitelea! Avea 6 luni. Si de atunci am caine!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Brac german neascultator si nu pune gura

Mesajde iliealexandruionut pe 23 Ian 2014, 14:41

Salut dragul meu coleg,

si eu sunt la primul brac (are 16 luni) si dupa ce am citit o tona de pagini m am apucat de lucru.(am experienta cu cainii de la rottweiler,pitt bull,ciobanesc german,mioritic,maidanezi si inca cativa metisi) incearca varinta cu o recompensa de nerefuzat la fiecare lucru marunt ce il face la indemnul tau,solidifica relatia ta personala cu cainele ,obedienta obtinuta prin joaca si dorinta lui de a si satisface stapanaul este sfanta!proba de teren..IA O DE LA 0!mergi alaturi de un camarad ce are un caine ,,ata,, si starneste o competitie constructiva intre ei..poate merge.in rest cei ce ti au raspuns inaintea mea ti au spus cam tot ce era de spus.Acum iti mai zic ceva:sunt braci care incep sa lucreze si dupa 2/3 ani(am un prieten vanator la pitesti care 3 ani l a plimbat degeaba iar acum la fazan si rata toti ii cauta cainele :shock: :lol: ) mult succes in demersul tau si catare plina!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Brac german neascultator si nu pune gura

Mesajde bredwolf pe 23 Ian 2014, 19:25

Multumesc inca o data ca mi ati raspuns.
@calutul,daca esti interesat sa o cumperi sau pentru monta,imi pare rau insa bu iti voi da numarul meu.Am deja un prieten cu un brac foarte..bunm
@iliealecandru,
Sambata un coleg de grupa va aduce un brac care merge spirt la fazani,sper sa invete ceva de la el.va voi tine la curent cu evolutia catelusei.
Este adevarat ca nu are gena de vanatoare,insa eu continui sa sper ca aceasta catelusa nu va deveni un simplu caine de companie,ci un camarad de vanatoare.
Cum am mai spus,va voi tine la curent despre comportamentul ei de la vanatoarea de sambata unde vom fi insotiti de un caine care stie.


Catare plina tuturor.
bredwolf
 
Mesaje: 6
Membru din: 27 Oct 2012, 21:20

Re: Brac german neascultator si nu pune gura

Mesajde dragos74 pe 24 Ian 2014, 11:45

CALUTUL scrie:Lasa, te rog, un nr. de telefon.


pai daca ai ceva sfaturi de dat ,ar fi frumos sa scri aici pe forum, ca poate mai folosesc si altora... :!: :)
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: Brac german neascultator si nu pune gura

Mesajde CALUTUL pe 24 Ian 2014, 18:57

Nu ma intereseaza nici sa o cumpar si nici pentru monta, am deja doi braci cu care ies la vanatoare, voiam doar sa discutam despre problemele pe care le ai cu cainele. Ma descurc mai greu cu tastatura si imi era mai comod sa discutam la telefon. 0766662459 acesta este numarul meu de telefon si daca esti totusi interesat si de parerea mea suna-ma sau da-mi un mesaj cu numarul tau de telefon si te voi suna eu.
CALUTUL
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 12 Feb 2009, 17:32

Re: Brac german neascultator si nu pune gura

Mesajde bredwolf pe 25 Ian 2014, 12:05

calutul,multumesc pentru interesul de care dai dovada.Nu este nevoie sa vorbim la telefon,sunt si alti colegi forumisti care au nevoie de ajutor.Fa te rog un efort si scrie pe forum sugestiile tale.Multumesc
bredwolf
 
Mesaje: 6
Membru din: 27 Oct 2012, 21:20

Re: Brac german neascultator si nu pune gura

Mesajde Kristi pe 25 Ian 2014, 13:00

bredwolf scrie:calutul,multumesc pentru interesul de care dai dovada.Nu este nevoie sa vorbim la telefon,sunt si alti colegi forumisti care au nevoie de ajutor.Fa te rog un efort si scrie pe forum sugestiile tale.Multumesc

Prietene ,colegul a dorit sa te ajute , nu are de ce sa scrie pe forum ...nu toti intampina pb ca tine ...rar asa ceva ...daca doresti sa primesti cel mai bun sfat asculta.l de la mine ...lasa catelusa copilului tau sa se joace cu ea daca nu doresti sa renunti la ea...adica de companie ca de asta este sigur buna :wink: ...si cumparati un caine de vanatoare !!!
PS Cand ai pb si doresti sa fii ajutat nu refuzi sa vb cu cineva ...pe forum de ce sa scrie , daca tu ai probleme ...sa incarce paginile cu prostii !!!
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Brac german neascultator si nu pune gura

Mesajde dragos74 pe 25 Ian 2014, 14:45

kristi parerea mea este ca tu gresesti aici... :!:

si ma mir ca tocmai tu gandesti asa, care din ce am vazut mereu ajuti cu un sfat pe forum... :wink:

pai prieteni de aceea se numeste forum de vanatoare ,sa discutam aici diferitele probleme legate de acest hobby :!: daca nu puneti doar carti de vizita si hai sa ne sunam intre noi, ce sa mai rupem tastatura in doua.

dupa parerea mea chiar adminii sau moderatorii ar trebui sa incurajeze discutiile pe topic si nu ''in privat'' :!:

ca problema in cauza a pomenit-o momentan bredwolf ,dar poate o mai au si altii acum sau o vor avea in viitor, iar ce se discuta pe forum ramane scris si valabil si in viitor ....de aici rezulta valoarea forumului si nu in'' cartile de vizita'' afisate :wink:
p.s.... cand ne arde pe noi buza sa vezi ce ne mai descurcam cu tastatura....altfel... :mrgreen:
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: Brac german neascultator si nu pune gura

Mesajde dragos74 pe 25 Ian 2014, 14:50

Kristi scrie:Prietene ,colegul a dorit sa te ajute , nu are de ce sa scrie pe forum ...
...pe forum de ce sa scrie , daca tu ai probleme ...sa incarce paginile cu prostii !!!


:lol: :lol: :lol: fff.tare ... :mrgreen:
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: Brac german neascultator si nu pune gura

Mesajde Kristi pe 25 Ian 2014, 16:42

dragos74 scrie:
Kristi scrie:Prietene ,colegul a dorit sa te ajute , nu are de ce sa scrie pe forum ...
...pe forum de ce sa scrie , daca tu ai probleme ...sa incarce paginile cu prostii !!!


:lol: :lol: :lol: fff.tare ... :mrgreen:

Dragos , crede.ma ca am dat cel mai bun sfat :wink: ...si cine are problema cu cainle poate sa si.o expuna singur , nu trebuie ca ...un coleg nou pe forum care se va inscrie peste doi ani si v,a avea cu adevarat o pb cu un caine sa stea sa caute cand si unde s.a mai discutat despre asta si daca , cumva este identica pb lui ...cu a nu stiu cui !!! Omul s.a oferit sa.l ajute in privat si mai mult pt ca una este sa bati la taste si alta sa discuti le telefon !! Iar ceea ce cred eu despre acest caz ...mai ales cand am constatat ce raspuns a dat pers respect ...este ca , nu are intentia sa asculte cand cineva il ajuta efectiv ...sa nu mai spun si ce impresie mi.a facut ...ce fel de caine are !!! Daca as fi constattat ca pers respectiva avea intentii bune si avea cu adevarat un caine cu o anume pb ...poate altul era si raspunsul meu ....deci inca odata repet ...am dat cel mai bun sfat ...sa nu mai spun ce faceam eu daca eram proprietarul acestui ...,, caine''...!!
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Brac german neascultator si nu pune gura

Mesajde lorki pe 25 Ian 2014, 19:00

sa nu mai spun ce faceam eu daca eram proprietarul acestui ...,, caine''...!!

Ai avea sufletul ala ?

Adevarat, aceeasi mancare o mananca un caine prost ca si unul bun dar trebuie sa fi neamt sa faci ce face neamtul.
lorki
Membru activ
 
Mesaje: 116
Membru din: 12 Dec 2010, 13:55

Re: Brac german neascultator si nu pune gura

Mesajde dragos74 pe 25 Ian 2014, 19:08

eu ma refeream doar la ideea de ce ar trebui sa fie forumul

iti dai seama ce ar fi pe un forum, daca la orice discutie deschisa, ti se da un nr. de tel. sa-l apelezi :lol: :lol:

binenteles ca de multe ori e binevenit sau chiar necesar dialogul direct prin telefon ,insa ce naiba as mai citi eu pe aici, atunci cand imi fac timp special pt. asta ,daca toti luam legatura prin tel. :(
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: Brac german neascultator si nu pune gura

Mesajde bredwolf pe 25 Ian 2014, 20:45

Multumesc de sfaturile care mi le-ati dat pana acum.
Am decis sa renunt la a mai citi acest forum deoarece sunt foarte multi destepti care stiu totul,inclusiv intentiile mele si toate cele.
Nu permit nimanui sa afirme despre cateaua mea,chiar daca nu este ea cine stie ce,ca este un caine prost.
Am vorbit deja cu cineva si catelusa va merge la dresaj alaturi de alti caini,sper sa iasa ceva din ea.
Multumesc inca o data,va rog sa nu mai postati in topic.
Cer inchiderea topicului,multumesc
bredwolf
 
Mesaje: 6
Membru din: 27 Oct 2012, 21:20

Re: Brac german neascultator si nu pune gura

Mesajde dragos74 pe 25 Ian 2014, 22:23

...am sa cer eu scuze in numele colegilor de forum , am sa cer eu scuze... catzelei...cand am s-o intalnesc... :lol: :lol: :lol:

...ce topic nebunesc.... :shock: :shock: :mrgreen: :lol:
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: Brac german neascultator si nu pune gura

Mesajde Kristi pe 26 Ian 2014, 07:43

dragos74 scrie:....
,insa ce naiba as mai citi eu pe aici, atunci cand imi fac timp special pt. asta ,daca toti luam legatura prin tel. :(

Pai de ce ar trebui sa citesti Dragos...cainii tai nu au astfel de probleme ! :wink: un subiect devine interesat atunci cand ai astfel de probleme si te ajuta constructiv la ceva !!!...si crede.ma ca sunt multe alte subiecte mult mai interesante de lecturat decat asemenea ineptii ...app...sa nu uiti sa.ti ceri scuze catelusei ... :lol: :lol: ...cu siguranta o vei intalni ca acum sa dus la dresor !!! :lol: :lol: dresorul o sa ii dea catelusei ,tot ceea ce nu au reusit parintii ei !!?? :(
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Brac german neascultator si nu pune gura

Mesajde Ursus2006 pe 27 Ian 2014, 08:56

M-am gandit sa-l sun eu pe @ CALUTUL, daca o fi si dumnealui de acord. Notez indicatiile cu pixul, apoi le postez. Asa e bine??? :mrgreen:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Brac german neascultator si nu pune gura

Mesajde wachtelfeld pe 27 Ian 2014, 22:35

Aberant !!!!
Din zi in zi ma minunez cate orgolii si mai ales cate controverse se nasc din cauza cainiilor....si culmea e ca cei care ar trebui sa invete sunt cei care se supara primii. :(
In plus nu inteleg cum cineva crede ca poate remedia sau invata cum trebuie sa fie un caine scriind/intreband doar pe un forum de vanatoare....aberant !!!
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Brac german neascultator si nu pune gura

Mesajde liviumihaescu pe 17 Feb 2014, 12:53

Doamne apara si pazeste ! Cu un patru jumate rezolvai problema catelei.
liviumihaescu
Membru important
 
Mesaje: 120
Membru din: 18 Mai 2013, 17:55

Re: Brac german neascultator si nu pune gura

Mesajde hunterkris01 pe 17 Feb 2014, 20:27

:x :lol: :lol:
Avatar utilizator
hunterkris01
Membru activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 13 Mar 2013, 14:36
Locaţie: BUCURESTI/ILFOV


Înapoi la Pontatori si scotocitori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

Publicitate