Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 04:21

epagneul breton

Brac , vijla, pointer , cocker , spinger , etc - sectiune dedicata .

Moderator: mialxx

Re: epagneul breton

Mesajde liviu35 pe 04 Iun 2013, 22:59

uite eu pe la 1 an si opt luni o sa ii fac testul de displazie, daca ma hotarasc sa o dau la monta, dar momentan nu am motive. inca o data imi pare nespus de rau de ghinionul lui evolvermix, mai ales ca dracusorii astia mici ti se lipesc repede de suflet.
in alta ordine de idei cred ca sunt un antitalent in dresaj. Ma chinui cu aportul de vreo doua saptamani fara nici un fel de rezultat. azi a venit la mine un amic , care a avut caini, si a rezolvat problema in vreo douazeci de minute . am ramas masca . a reusit sa-l faca sa aporteze la comada jucaria, sa o aduca si sa o lase la piciorul lui, in pozitia sezi :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: . Si asta fara ca mai intai sa alerge vreo 5 minute de bezmetic cu ea in gura. il mai chem. :mrgreen:
liviu35
Membru important
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Noi 2008, 13:47
Locaţie: Dobroesti,Ilfov

Re: epagneul breton

Mesajde evolvermix pe 07 Iun 2013, 19:21

al meu face de toate, aret, aport, pacat ca s-a dus vanatoarea lui. si eu sper sa fie un caz izolat. in seria H la aceiasi femela sunt 13 pui, dar in realitate sunt 2 femele deci e posibil ca de la cealalta femela sa fie sanatosi.
evolvermix
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 08 Mai 2012, 14:02
Locaţie: Constanta

Re: epagneul breton

Mesajde Kristi pe 07 Iun 2013, 21:42

evolvermix scrie:al meu face de toate, aret, aport, pacat ca s-a dus vanatoarea lui. si eu sper sa fie un caz izolat. in seria H la aceiasi femela sunt 13 pui, dar in realitate sunt 2 femele deci e posibil ca de la cealalta femela sa fie sanatosi.

Pana acum tu esti singurul care a patit necazul ...sau singurul care a mediatizat ...sa inteleg ca o femela a nascut 12 si una decat pe al tau ( asta dupa spusele tale )...!!??
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: epagneul breton

Mesajde evolvermix pe 09 Iun 2013, 09:47

nu, una a nascut 7 si una 6!
evolvermix
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 08 Mai 2012, 14:02
Locaţie: Constanta

Re: epagneul breton

Mesajde evolvermix pe 09 Iun 2013, 09:54

Ma rog, ai inteles tu Kristi, toti 13 sunt pe o femela pusi in pedigree dar defapt sunt 2 femele, una mamica lui Hugo*care dupa mine, are probleme) de unde are si liviu o femela si alta femela care arata mult mai bine si e si mult mai activa. In orice caz, vroiam sa va spun ca Hugo e foarte bine, merge foarte frumos, picioarele arata extraordinar la 1 luna jumatate de la operatie. Sunt foarte fericit ca am putut sa-l ajut. O sa fie foarte bine si cu toate ca ne-am chinuit cu totii satisfactia e pe masura. Daca mai are cineva nevoie de recomandari la doctori puteti apela la mine fara probleme, o sa va recomand cu siguranta unul dintre cei mai buni de pe meleagurile noastre.
evolvermix
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 08 Mai 2012, 14:02
Locaţie: Constanta

Re: epagneul breton

Mesajde liviu35 pe 09 Iun 2013, 19:21

Ma bucur sa aud ca Hugo e bine. Eu cred ca a fost un caz izolat . Mai ales ca la epagneu problemele de displazie de sold sunt mult mai rare decat la rasele de talie mare
liviu35
Membru important
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Noi 2008, 13:47
Locaţie: Dobroesti,Ilfov

Re: epagneul breton

Mesajde liviu35 pe 09 Iun 2013, 21:54

Cat despre activa :evil: :evil: :evil: .Momentan am legat-o , pana ii fac padoc, ca imi distrugea toata curtea. Mi-a smuls un copacel cu tot cu radacina din pamant, mi-a rupt un cires de la jumate , tuia nu mai au nici o ramura aproape, la fel si bradutii in partea de jos , la trandafiri sapa la radacina cam 30 de cm ca sa poata sa-i scoata fara sa se intepe, cusca arata de parca ar fi de pe vremea lui Ceasca, cat de activa sa mai fie???
Oricum cam in doua saptamani va sta in padoc. Momentan mi-e mila de ea ca o tin legata da ce sa-i fac? O scot cam 1 ora si jumate pe zi la alergat iar in weekend o tin libera ca pot sa o supraveghez. Plus scosul in teren. Oricum ca ai bagat spaima in noi bag medicamentatie in ea, medicamentatie care oricum trebuie data cainilor supusi la efort, mai ales in perioadele de efort fizic intens. Si ii tin si greutatea sub control. Mancarea o dau cantarita, nu din ochi. Pana la un an ii dadeam de 3 ori pe zi , acum ii dau de doua ori iar in ziua de teren doar o data, mai mult, plus vreo delicatesa, doar dupa ce ne intoarcem. Totul insa cu masura pentru ca excesul de greutate e unul din factorii care favorizeaza displazia .
liviu35
Membru important
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Noi 2008, 13:47
Locaţie: Dobroesti,Ilfov

Re: epagneul breton

Mesajde Kristi pe 09 Iun 2013, 23:10

evolvermix scrie:Ma rog, ai inteles tu Kristi, ...............

Eu am dorit sa spun ca , la gradul de displazie pe care ni l.ai spus ca are ( adica foarte mare !)...trebuia sa mai fie pui cu displazie ...numai daca al tau era singurul pui din cuib ...altfel ... :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: epagneul breton

Mesajde evolvermix pe 10 Iun 2013, 11:07

Da Kristi asa e, sunt si eu sigur ca mai sunt caini cu displazie din cuibul din care provine Hugo. Nu vreau sa mai discut despre treaba asta, m-am facut foarte bine inteles. Sper sa nu mai fie totusi asa grav ca Hugo. Un caine care sare de exemplu un gard sa zicem, sau chestii de genul, poate sa faca displazie, dar nu face la ambele picioare de gradul D. Face la un singur picior sa zicem si oricum nu asa avansat, deci clar e genetic. Eu ma refeream mai sus ca din 2 femele, una cu 6 si alta cu 7 pui au rezultat 13, toti 13 in pedigree avand aceiasi mama. Intelegi ? Deci nu se stie care este bolnav si care este sanatos. Eu ma gandesc totusi ca femela care este in pedigree e sanatoasa iar mama lui Hugo este bolnava.
evolvermix
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 08 Mai 2012, 14:02
Locaţie: Constanta

Re: epagneul breton

Mesajde evolvermix pe 19 Iul 2013, 12:20

Alaltaieri am fost la Bucuresti sa`i scoatem placutele lui Hugo. Dr Tanase mi`a spus ca arata foarte bine, oasele sunt sudate si se va recupera din ce in ce mai bine. Dupa ce se vindeca taieturile mergem la mare la inot. Pana atunci alergat in parc. Hugo e foarte fericit, se vede ca nu`l mai doare cand alearga, mersul e normal doar ca trebuie sa faca mai multa miscare, ca a slabit mult. In sfarsit Hugo e normal.
evolvermix
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 08 Mai 2012, 14:02
Locaţie: Constanta

Re: epagneul breton

Mesajde dragos74 pe 19 Iul 2013, 16:41

:) miscarea nu ingrasa... dimpotriva... :D
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: epagneul breton

Mesajde evolvermix pe 19 Iul 2013, 22:44

Are o atrofie mica la muschii picioarelor din spate, la asta m`am referit cand am spus ca a slabit! Nu a facut miscare cat a fost bolnav iar dupa operatie a trebuit sa`l tin in casa, ca sa nu`si rupa picioarele, deci de abia acum incolo isi incepe viata de caine :D Sunt foarte fericit ca poate sa alerge, si alearga asa frumos, nu ca un iepure! Deci operatia a fost perfecta, arata perfect! Multumesc dl prof. dr. Andrei Tanase, e un om minunat, care face minuni.
evolvermix
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 08 Mai 2012, 14:02
Locaţie: Constanta

Re: epagneul breton

Mesajde razvan pe 12 Aug 2013, 13:21

pentru posesorii de bretoni : mi-a venit DVD-ul "Du dressage à la chasse avec l'Epagneul Breton" mai mult documentar decat dresaj propriuzis, va fi disponibil de saptamana viitoare (adica sa-l decodez) si va fac copii.
o prezentare a rasei si canisa Keranlouan.Doritorii pls mesaj pe mail razvanidumitru@yahoo.com
Coca
razvan
Nou membru
 
Mesaje: 28
Membru din: 26 Ian 2004, 14:34

Re: epagneul breton

Mesajde Ghinda pe 12 Aug 2013, 16:16

Vreau!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: epagneul breton

Mesajde dragos.iv pe 02 Noi 2013, 18:57

razvan scrie:pentru posesorii de bretoni : mi-a venit DVD-ul "Du dressage à la chasse avec l'Epagneul Breton" mai mult documentar decat dresaj propriuzis, va fi disponibil de saptamana viitoare (adica sa-l decodez) si va fac copii.
o prezentare a rasei si canisa Keranlouan.Doritorii pls mesaj pe mail razvanidumitru@yahoo.com

Vorbim de etica... Dar cu drepturile de autor ce facem? Stiu ca par carcotas dar chestia cu decodatul mi se pare in afara legii! Altfel, de ce ar fi codat?
Site-ul Keranlouan este public. Orice poate comanda DVD-ul respectiv la cel care l-a produs si are dreptul de comercializare.
Stiu ca deranjez dar asta e opunia mea... :|
dragos.iv
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 04 Sep 2013, 17:13

Re: epagneul breton

Mesajde zahei pe 14 Ian 2014, 08:37

salut,

dumnealui este Zed si o sa fie vanator ca parintii lui!


Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
eu am un hobby, mie nu-mi place istoria.
Avatar utilizator
zahei
Membru activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 01 Iul 2013, 01:20

Re: epagneul breton

Mesajde evolvermix pe 14 Ian 2014, 12:54

Super frumos, sa`ti traiasca!
evolvermix
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 08 Mai 2012, 14:02
Locaţie: Constanta

Re: epagneul breton

Mesajde dragos.iv pe 15 Ian 2014, 17:06

zahei scrie:salut,

dumnealui este Zed si o sa fie vanator ca parintii lui!


Maestre,as vrea si eu asa ceva. :P
Poti sa imi dai o indrumare ?
Multumesc
dragos.iv
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 04 Sep 2013, 17:13

Re: epagneul breton

Mesajde cristian pe 16 Ian 2014, 15:59

Vreau si eu unul pentru un prieten, un numar de telefon de-al crescatorului se poate ?
IJ 43 EM 12/70 ,Ejectoare, Dreapta 0.5 shock, Stanga 1.00 shock
cristian
Veteran
 
Mesaje: 328
Membru din: 12 Iun 2006, 19:19
Locaţie: Bucuresti

Re: epagneul breton

Mesajde Ursus2006 pe 17 Ian 2014, 08:46

Gica Lazar de la Arad- e nr. lui de telefon in lista de la " Utilitare ".
Sau trimiteti-i un MP domnului Ghinda, ca nr. de telefon nu vi-l pot da, ca asta e al dracu' si ma baneaza daca-i pun nr. de tel. pe forum! :lol:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: epagneul breton

Mesajde evolvermix pe 09 Feb 2014, 16:44

Mare grija la displazie , sper sa ai noroc !
evolvermix
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 08 Mai 2012, 14:02
Locaţie: Constanta

Re: epagneul breton

Mesajde evolvermix pe 08 Mar 2014, 22:06

Daca e de la Gica ma mir sa`ti fi aratat parintii (pe amandoi) si cu atat ma mir sa`ti fi aratat cum vaneaza femela care se presupune ca este mama, ca nu se stie sigur daca e mama respectivului catel.
evolvermix
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 08 Mai 2012, 14:02
Locaţie: Constanta

Re: epagneul breton

Mesajde Ghinda pe 11 Mar 2014, 08:37

Ajunge mai! Ho!
Daca ai avut nesansa, nu f--e si pe altii la cap!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: epagneul breton

Mesajde Kristi pe 11 Mar 2014, 09:30

Ghinda scrie:Ajunge mai! Ho!
Daca ai avut nesansa, nu f--e si pe altii la cap!

Ca bine zici maestre ...
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: epagneul breton

Mesajde dragos.iv pe 18 Mar 2014, 19:31

Dar altcineva nu mai vinde bretoni in tara asta ? Ca eu unul nu mi-as asuma riscul displaziei cumparand de la Dl Lazar... indiferent cat de mic e riscul ! As cumpara de la o canisa fara cumparatori ghinionisti ... :mrgreen:
Astept pm
dragos.iv
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 04 Sep 2013, 17:13

Re: epagneul breton

Mesajde wachtelfeld pe 18 Mar 2014, 20:31

dragos.iv scrie:Dar altcineva nu mai vinde bretoni in tara asta ? Ca eu unul nu mi-as asuma riscul displaziei cumparand de la Dl Lazar... indiferent cat de mic e riscul ! As cumpara de la o canisa fara cumparatori ghinionisti ... :mrgreen:
Astept pm



Ca de pilda care canisa ? Chiar sunt curios...
"Astept pm"...pentru ce ?
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: epagneul breton

Mesajde zahei pe 07 Apr 2014, 11:15

pun si eu o filmare cu Zed la 5 luni si jumatate. imi place ca merge cu nasul pe jos. a facut deja primele areturi la niste mierle :) din pacate nu am prins nici unul in filmarea asta.

https://www.youtube.com/watch?v=xSyAEMW8T1o
eu am un hobby, mie nu-mi place istoria.
Avatar utilizator
zahei
Membru activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 01 Iul 2013, 01:20

Re: epagneul breton

Mesajde zahei pe 07 Apr 2014, 11:27

si cateva poze, cu Zed la 5 luni si jumatate

Imagine

Imagine

Imagine
eu am un hobby, mie nu-mi place istoria.
Avatar utilizator
zahei
Membru activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 01 Iul 2013, 01:20

Re: epagneul breton

Mesajde evolvermix pe 13 Aug 2014, 01:22

Ghinda scrie:Ajunge mai! Ho!
Daca ai avut nesansa, nu f--e si pe altii la cap!


Care e ideea? Sa iti iei caine ieftin cu displazie si pedigree de keranlouan fals sau mai bine iti iei unu fara pedigree perfect sanatos si apt de vanatoare? La 2 ani jumate l`am scos pe Hugo la vanatoare! Dupa juma de ora a obosit s`a pus jos si n`a mai vrut sa miste desi e foarte entuziasmat, eu nu am vanat nimic, a fost doar un experiment. Nu stiu ce vreti voi si de ce nu ma credeti ca nenorocitu` asta de Gica vinde caini cu displazie grava? Ce vreti mai mult decat displazia cainelui meu? Am pus radiografia si poate orice medic sa isi dea cu parerea, e GENETICA, sau poate nu intelegeti! Sper ca nu am "Frecat" pe nimeni la cap cum s~a zis mai sus si sper sa se inteleaga fara sa mai dau eu comentarii de convingere! Oricum daca vreti caine de la Gica va costa 250 de euro plus 800 operiatia si inca 500 celelalte cheltuieli: medicamente, pansamente etc. Succes cu acest nenorocit !!! Aveti grija ca e de treaba, va invita in casa la paste cu parmezan primit de partenerii lui din Italia ! probabil caini fara displazie cu care isi inmulteste catelele cu displazie! La cati bani am dat pe cainele asta al meu pe care nu m`am indurat sa il arunc la gunoi sau sa ii fac injectie fatala asa cum imi recomanda marele crescator si iubitor de caini Gica care mi`a propus sa imi dea banii pe caine si sa ii fac injectie letala, am preferat operatia si sa il tin de companie(il iubeam deja)! Sper din suflet sa pateasca si Gica ce am patit eu si ma bucur ca unii oameni interesati de Bretoni adevarati intra pe forum sa ma iau in considerare! Am pus ecografia mai sus ! Aia nu minte, iar eu nu exagerez! Am auzit acum cateva zile pe fiul unui vecin de`al meu care are breton care a zis ca eu as fi mintit, sincer nu ma intereseaza ce credeti, eu deja am cainele care a fost operat de displazie, scriu pe acest forum ca sa nu mai existe oameni care sa ia de la Gica caini cu displazie! Daca avea de gradul 2 nu ziceam nimic dar gradul 4 nu are cum sa fie decat genetic deci e clar ca femelele lu` Gica asta sunt cu probleme!!! Aveti mare grija !!! Daca aveti nevoie de doctor bun contactati`ma !!!!!!!!!!
evolvermix
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 08 Mai 2012, 14:02
Locaţie: Constanta

Re: epagneul breton

Mesajde evolvermix pe 13 Aug 2014, 01:40

Acel vecin de`al meu mi`a zis ca taica`su stie despre povestea asta dar femela lui nu are nicio problema. Am un prieten care are 2 caini de la Gica si au probleme cu dantura! Eu am avut probleme cu displazia de gradul 4! Cat ghinion sa ai? Cum se poate ca unul dintre frati sa aiba displazie de gradul 4 (singurul care s`a ocupat de o radiografie pentruc ca il tin in apartament si probabil iti dai seama mai repede la apartament) iar ceilalti care au surori si frati ai lu` Hugo dau vina pe crestere "cumva cainele a crescut prea repede" semizeu!!!!!! Sa fim seriosi !!! Mi`as dori din suflet sa aiba doar Hugo aceasta boala de care doar crescatorii sunt responsabili, imi pare ca sunt singurul care scrie adevarul despre nenorocitul asta de Gica! Si sa fie siguri toti cumparatorii ca nu exagerez ! Faceti cercetari despre cainii nascuti acum 2 ani jumate ! sunt 13 pe o femela !! desi el are 2 femele in curte !! Tin sa aprecizez ca legal ca nu am avut ce sa ii fac acestui Gica !! Legea nu ma ajuta !! Nu mi`a platit nicio cheltuiala legata de operatia cainelui ce sa mai zic despre faptul ca nici banii pe caine nu i`am vazut "mai ales ca era caine cu pedigree de keranlouan de la mama lor (cu displazie de gradul 4)" iar cei care mi`ati scris mai sus , cred ca nu intelegeti despre ce vb eu !! Hugo are radiografia mai sus !!!!!!!!!!!!! De ce nu o dati la un doctor si o sa vedeti ca acest caine despre care vb eu, pe care il tin in apartament, nu are cum sa aiba displazia aia decat genetic !! Nu stiu unde ati auzit voi ca un singur caine din 7 frati sa aiba displazie de gradul 4 iar ceilalti nimic !! ceilalti sunt injectati si inlocuiti cu cealalta generatie asa cum mi`am propus si mie nenorocitul asta de Gica !!!!!!!!!!!!!!!!1
evolvermix
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 08 Mai 2012, 14:02
Locaţie: Constanta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Pontatori si scotocitori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Publicitate