Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:56

Calea finlandeza a pontatorilor.

Brac , vijla, pointer , cocker , spinger , etc - sectiune dedicata .

Moderator: mialxx

Calea finlandeza a pontatorilor.

Mesajde wachtelfeld pe 04 Iun 2014, 12:55

Ani in urma cand am povestit ce am vazut ca faceau finlandezii cu cainii lor, co-moderatorul acestui topic, dar si altii ma persiflau pe aceasta tema, acum uitati-va si voi cu ochisorii vostri ce se poate face cu acesti caini.... :D

http://pointingdogblog.blogspot.ro/2013 ... om_21.html
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Calea finlandeza a pontatorilor.

Mesajde Remo pe 04 Iun 2014, 15:08

"The dog, while hunting out of sight of the handler, sticks a point."

Greu de conceput la noi. Cea mai frecventa descriere laudativa a unui caine de aret pe care am auzit-o a fost de genul "sa vezi ce cheta scurta are" sau "nu-ti pleaca de sub pusca". Nu vad bine cainele care ar pleca asa departe. Mai ales daca grupa shimba frontul la dreapta sau la stanga si mirosul vine din alta parte.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Calea finlandeza a pontatorilor.

Mesajde wachtelfeld pe 04 Iun 2014, 16:21

Remo scrie:"The dog, while hunting out of sight of the handler, sticks a point."

Greu de conceput la noi. Cea mai frecventa descriere laudativa a unui caine de aret pe care am auzit-o a fost de genul "sa vezi ce cheta scurta are" sau "nu-ti pleaca de sub pusca". Nu vad bine cainele care ar pleca asa departe. Mai ales daca grupa shimba frontul la dreapta sau la stanga si mirosul vine din alta parte.


Acu' depinde cine are nasul, cainele sau stapanul....de regula la noi "nasul" il cam are stapanul... :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti


Înapoi la Pontatori si scotocitori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Publicitate