Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:35

Vizsla maghiara

Brac , vijla, pointer , cocker , spinger , etc - sectiune dedicata .

Moderator: mialxx

Mesajde zksoad pe 26 Apr 2007, 01:08

sorin flutur scrie:eu nu am vazut decat viszla de frumusete in romania...si la Arad sunt destule

Spre deosebire de setteri si chiar pointeri, la pontatorii continentali nu exista linii de lucru si de show (expozitii) separate. Exista doar vizsla, brac, breton etc. DUAL PURPOUSE , adica de dubla folosinta , expozitii si vanatoare. Desigur sunt linii si exemplare cu care s-a lucrat mai mult sau mai putin, dar in nici un caz nu se poate vorbi la aceste rase de linii exclusiv de show sau de lucru.
zksoad
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 25 Mar 2007, 00:07
Locaţie: Romania

Mesajde zksoad pe 26 Apr 2007, 18:36

Cainii de acolo au fost slabi din ce punct de vedere? Nu lucrau? Daca un caine nu lucreaza nu poti sa zici ca-i de show. Poate si la expo e naspa. Sau se mai intampla ca un caine cu calitati si aptitudini de vanatoare sa fie stricat de stapan sau pur si simplu nescos in teren si lasate aptitudinile de vanatoare sa "adoarma" in ea. Parerea mea este ca in nici un caz nu putem judeca rasa vizsla maghiara dupa putinele exemplare de la noi in tara.
zksoad
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 25 Mar 2007, 00:07
Locaţie: Romania

Mesajde jon2004 pe 26 Apr 2007, 22:10

sorin flutur scrie:.......la noi in ultimul timp sau importat mai mult caini de show nu de lucru, cam la majoritatea raselor


pe ce i-ti bazezi afirmatiile? A facut cineva vreun studiu in acest sens , sau sunt simple speculatii facute de tine?
Banuiesc ca politia nu tine si evidenta cainilor care intra si ies din tara ! :wink: :wink: :wink:
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde zksoad pe 27 Apr 2007, 11:00

jon2004 scrie:
sorin flutur scrie:.......la noi in ultimul timp sau importat mai mult caini de show nu de lucru, cam la majoritatea raselor


pe ce i-ti bazezi afirmatiile? A facut cineva vreun studiu in acest sens , sau sunt simple speculatii facute de tine?
Banuiesc ca politia nu tine si evidenta cainilor care intra si ies din tara ! :wink: :wink: :wink:


Exact! Pe ce se bazeaza afirmatiile tale? Nu stiu ce se intampla la alte rase, noi vb aici de vijla maghiara. Nu se pot importa linii de show atata timp cat nu exista. Poate s-au importat niste caini cu care se umbla mai mult in expozitii decat la vanatoare, dar asta nu inseamna ca s-au importat caini din linii de show.
zksoad
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 25 Mar 2007, 00:07
Locaţie: Romania

Mesajde zksoad pe 27 Apr 2007, 11:12

8x57 scrie:Eu am avut doua vijle maghiare cumparate de la aceasi canisa. Prima catea a fost desteapta foc la 10 luni ne intelegeam deja prin semne tot timpul tinea contactul cu mine. Din pacate nu imlinise inca un an cind a calcat-o un tractor ,a murit in bratele mele .
Dupa citeva zile am ridicat telefonul si am comandat inca un ciine de la aceiasi canisa. Aceiasi mama alt tata avea catelusa pe care am asteptat-o 4 luni. La aproape doi ani a trebuit sa ma despart de ea. Musca pe toata lumea, in teren nu facea doi bani, si cind a sarit la copii am inchis-o intr-un tarc apoi cind a doua oara ma muscat pe mine n-am despartit .
Am vazut foarte multe vijle de exceptie in teren dar din pacate si la noi a devenit un ciine de moda si e plina tara de vijle care traiesc in cartier de blocuri.
Cei care se ocupa de vijle pentru vinatoare fac selectia cu metode foarte severe dar eficace .Acuma este o initiativa din partea vinatorilor de a separa linia de vinatoare de linia de show.

Cum putea tractorul sa calce cainele? Nu ai fost putin neglijent in situatia asta? Da, sunt foarte multe vizsle tinute ca si caini de companie ceea ce denota caracterul in general echilibrat al acestor caini. Din pacate cresterea necontrolata a dus la aparitia unor exemplare nestabile din pct de vedere al sistemului nervos, agresive sau fricoase.
Eu personal nu sunt de acord cu separarea liniilor. Un caine care castiga in expo datorita constitutiei si miscarii o sa se miste si in teren cu tot atata usurinta ca si in ring, iar care are o anatomie defectuoasa nu o sa castige nici la expo, dar si pe camp o sa oboseasca rapid.
Esti din Dunakeszi...ca si canisa Pitypang...de acolo ai luat cainii sau din alta parte? Cine au fost parintii?
zksoad
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 25 Mar 2007, 00:07
Locaţie: Romania

Mesajde peace pe 27 Apr 2007, 16:14

Trist.Imi pare rau sa aud asa ceva.
Dar mai stiu un crescator de braci cu par scurt care si-a oprit 2 catei din acelasi cuib.Unul era super la vanatoare dar nu era ...sa zic in standard, celalalt nu avea nici o treaba cu vanatoarea, dar la concursurile de frumusete el "aspira"toate premiile.
Peace
Avatar utilizator
peace
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 08 Mai 2006, 15:37

Mesajde zksoad pe 29 Apr 2007, 13:11

8x57 scrie:Ciini i-am luat de linga Györ de la canisa Tordaszigeti iar in ce priveste calcatul ciinelui de catre tractor mai exact de catre remorca tractorului nu cred ca am fost neglijent, cred ca ciinele a fost neexperimentat. A sarit de pe remorca intre roata din spate a tractorului si roata din fata a remorcii, ginionul a fost ca a sarit pe o baltoca inghetata si nu a reusit sa sara de acolo mai departe . Eram la vinatoare de fazani si tocmai mergeam de la un stand la altul iar eu am luat ciinele cu mine in remorca ca sa nu-l oboseasca fuga pe linga tractor. Dar el a vrut sa alerge impreuna cu ceilalti ciini si asta i-a fost pieirea.

Daca ai un caine esti responsabil pentru el. Cainele nu are de unde sa stie ca daca sare in fata rotii din remorca, acesta poate da peste el. Tu stii acest lucru si daca tot l-ai luat in remorca, nu ar fi trebuit sa-l lasi sa sara din ea cat timp tractorul era in mers. Imi pare rau de cainele tau si scopul meu nu e sa te invinovatesc pt cele intamplate, dar e exagerat sa spui ca cainele a fost de vina, iar tu deloc. O sa-ti lasi cainii sa sara din remorca in timpul mersului si pe viitor???
zksoad
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 25 Mar 2007, 00:07
Locaţie: Romania

Mesajde jon2004 pe 29 Apr 2007, 17:41

Accidente de genul asta se pot intampla oricand si oricui , indiferent cat de atenti suntem cu cainii nostri !Este nevoie doar de o secunda de neatentie !
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde zksoad pe 29 Apr 2007, 19:08

Conteaza daca sunt vanator sau nu? Accidente se pot intampla mereu, dar trebuie sa reducem probabilitatea accidentelor cat putem de mult. Eu tot sunt de parere ca nu e normal sa nu iei masuri de precautie ca cainele sa nu poata sari dintr-un vechicul in timpul mersului.
zksoad
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 25 Mar 2007, 00:07
Locaţie: Romania

Mesajde wachtelfeld pe 31 Iul 2007, 21:40

claudiu tinca scrie:am un pui de 7 saptamani. femela.
am adus puiul din ungaria. acolo nu e acceptata cuparea cozii.
la vanatoare e un impediment coada lunga?
ce sa fac, sa tai coada sau sa o las asa?
a!, in cazul in care cainele e prezentat in concurs, se accepta caini cu coada taiata?

Taie coada :!: :!: .....daca vrei sa faci vanatoare :!: ...virful cozii este expus la tot felul de raniri si nu odata ,ba chiar foarte frecvent am fost nevoit sa tai o vertebra ,apoi inca una si inca una,la pointeri,setteri si chiar la bracii cu coada netaiata.Pt. concursurile de frumusete nu iti face griji ,se accepta si cu coada si fara.AI GRIJA INSA CIT DE SCURT II TAI COADA SA NU ARATE APOI A DOBERMANN SAU BOXER. :lol: :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde Thaly pe 10 Feb 2008, 21:08

Am avut si eu o vizsla, cu toate ca nu mergeam cu ea la vinatoare, "vina " cam tot ce prindea pe strada cu blana, incepind de la pisici, si terminind cu cainii maidanezi, dar era un scump, un dulce, nu am avut niciodata ce sa ii reprosez, era cuminte si ascultator, pe cit de cuminte era in casa, pe atit de jucaus era afara, acum sufar mult dupa el, cind a trecut in nefiinta credeam ca nu-mi voi mai lua alt caine vreodata, dar se pare ca viata nu a fost chiar atit de cruda cu mine si acum vreau sa-mi iau un dog german, pt ca vizsla nu as suporta sa mai am, mi-ar aduce aminte de celalalt :(
Vizsla, cel mai nobil caine de vinatoare
Thaly
 
Mesaje: 1
Membru din: 10 Feb 2008, 03:00
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Gabi R pe 06 Mai 2008, 20:42

Vreau sa va intreb si eu ceva...

Un prieten are o vizsla de 6-7 luni si a scos o in teren dar catelusa nu pleaca de langa el sta pe langa el mai pleaca din cand in cand dar se intoarce si daca da de iarba mai mare numai in spatele lui sta.Cat de pontat nu vb. nu are nici o treaba simte vanatul si se repede asupra lui...ce poate face pentru a face cainele sa ponteze si sa isi faca o cheta acceptabila?
Gabi R
Membru important
 
Mesaje: 124
Membru din: 26 Sep 2007, 23:13
Locaţie: Constanta

Mesajde wachtelfeld pe 07 Mai 2008, 15:59

E caine tinar si e normal sa faca asa . Trebuie scos,scos si iar scos ,lasat sa se maturizeze cit de cit si sa inceapa sa inteleaga despre ce este vorba ....nu este nimic anormal. Defectele se vor vedea mai tirziu, daca sunt ,acum nu se poate vorbi de asa ceva .
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde sorin flutur pe 07 Mai 2008, 18:07

sau mai e o vorba...decat un aret fals...mai bine sa sperie 100 de pasari :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde Gabi R pe 07 Mai 2008, 20:10

Multumesc pt raspuns.
Deci cu iesitul la camp o sa vina totu de la sine peste ceva timp !? :D (tin sa precizez ca iese foarte foarte des la camp cu cateaua)
Gabi R
Membru important
 
Mesaje: 124
Membru din: 26 Sep 2007, 23:13
Locaţie: Constanta

Mesajde Gabi R pe 09 Mai 2008, 21:03

Fetita noastra a inceput sa isi mareasca .suntem din ce in ce mai multumiti de ea,dar faza cu pontatul o mai asteptam e pe drum. :D :lol:
Gabi R
Membru important
 
Mesaje: 124
Membru din: 26 Sep 2007, 23:13
Locaţie: Constanta

Mesajde Gabi R pe 13 Mai 2008, 21:00

Cateaua a pontattttttttt !!! 8)


Azi cand ne "jucam" cu undita cateaua a inceput sa tina aretu chiar in jur de 5 minute. :lol: 8)
Gabi R
Membru important
 
Mesaje: 124
Membru din: 26 Sep 2007, 23:13
Locaţie: Constanta

Re: Vizsla maghiara

Mesajde f.banica pe 10 Noi 2009, 17:35

Imagine
Imagine
f.banica
Membru activ
 
Mesaje: 75
Membru din: 10 Noi 2009, 07:45
Locaţie: bucuresti

Re: Vizsla maghiara

Mesajde sorin flutur pe 10 Noi 2009, 21:02

Gabita...sa intelegem ca tu esti dresorul?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Vizsla maghiara

Mesajde cross67 pe 11 Noi 2009, 09:14

Imagine
Imagine
nu este pe lume placere mai mare.........
Avatar utilizator
cross67
Veteran
 
Mesaje: 419
Membru din: 04 Sep 2007, 09:28

Re: Vizsla maghiara

Mesajde Sabin pe 18 Feb 2011, 19:38

Stie cineva, aproximativ, cam ce greutate este bine sa aiba o Vizsla (fem) la 3 luni ?
Sabin
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 29 Ian 2004, 14:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Vizsla maghiara

Mesajde Radu Nastasă pe 21 Dec 2013, 13:26

Câteva poze cu Victory, o Vizsla de 3 luni cu acte în regulă și Lady, metis de Vizsla cu Brac.
http://radunastasa.com/iesire-la-camp/
... and you’ll know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee...
Radu Nastasă
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 21 Oct 2012, 21:28
Locaţie: Piatra-Neamț

Re: Vizsla maghiara

Mesajde Radu Nastasă pe 26 Dec 2013, 09:44

http://youtu.be/nY04jrtC7gw
Aret în fața blocului :)
... and you’ll know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee...
Radu Nastasă
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 21 Oct 2012, 21:28
Locaţie: Piatra-Neamț

Re: Vizsla maghiara

Mesajde Ursus2006 pe 20 Ian 2014, 20:50

MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Vizsla maghiara

Mesajde sebika pe 23 Ian 2014, 10:53

frumos.......era preferatu' ,era din prima fatare....un catel superb....
nu batu' drumu' degeaba dupa el......
''Sa vanezi in cinste si-n omenie...''(E.Jianu)
Avatar utilizator
sebika
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 21 Feb 2009, 10:55
Locaţie: Savirsin,Timisoara,Sannicolau Mare

Re: Vizsla maghiara

Mesajde Radu Nastasă pe 22 Mar 2014, 12:16

Poze cu Vicky, de la ultima ieșire la Bistrița:
http://radunastasa.com/cu-vicky-la-bistrita/
... and you’ll know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee...
Radu Nastasă
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 21 Oct 2012, 21:28
Locaţie: Piatra-Neamț

Re: Vizsla maghiara

Mesajde blackcrotal pe 04 Sep 2015, 16:30

Salut,
Am vazut mai multe filme ( se poate spune un serial ) despre Vizsla maghiara la PV TV care aratau pe o dresoare din Ungaria despre care se spunea ca este cea mai buna sau una dintre cele mai bune dresoare de Vizsla alaturi de o doamna in varsta tot din ungaria despre care am inteles ca se spunea ca are ceam mai faina crescatorie de Vizsla din Ungaria. Apoi se arata cum decurge instruirea unor micuti si micute Vizsla pentra ca sa ajunga in pana la certificatul care sa le dea drept de monta . Acest drept de monta era conditionat de examene de lucru la vanatoare pe camp , in padure, pe balta avand probe de aret, aport, si chiar si cautare pe urme de sange.
Intamplarea a facut intai sa vad acel serial despre Viszla maghiara si apoi sa intru in posesia cartii Dr. Mihai Burcescu si apoi acesta sa aiba gentiletea si sa ma primeasca sa o cana de vorba. Asa am aflat ca in Romania PG se da numai pentru aspectul general si ca este din familie de "vanatori de exceptie " este garantat de "sa moara mama " fara sa fie dovedite aceste eventuale ale parintilor in fata unei comisii de specialitate pe cand in Germania
- vanatorul fara caine nu se numeste vanatoe
- cainele nu poate merge la vanatoare daca nu are Proba de Lucru trecuta macar de tipul de vanatoare care se desfasoara atunci
- cainele nu primeste drept de monta decat daca trece un examen compus din mai multe sesiuni si cuprinzand mai multe feluri de vanatoare functie de forma de relief si incheindu-se cu proba de cautare pe urma de sange dupa 24 ore.
Sigur ca nemtii sunt nemtii, sigur ca ei se trag din "martieni" sau chiar direct din stapanii lumii si din acest motiv ei au alt mod de a se hranii , a trai si a testa Bracii :))
Dar si la canisele din Ungaria unde sunt crescuti cainii lor nationali lucreaza in mod asemanator. Asta nu inseamna oare ca cel putin din pdv al seriozitatii TESTARII acelor caini in Ungaria este altfel decat in Romania ?
Asi fi bucuros sa cumpar un caine care sa aiba garantate ( certificate ) calitatile de vanatoare ale parintilor dar nu vorbesc limba maghiara si nici cu cititul nu ma descurc de nici un fel asa ca nu stiu cum asi putea sa contactez o canisa din Ungaria care sa vanda caini cu PG si cu cerficicat de lucru a parintilor.
Viszla din Romania imi este frica sa iau pt ca in momentul cand s-a aflat ca se pot vinde bine si repede puiuti de viszla si ca eventual acesti caini pot fi folositi la "vanarea " de trufe s-a creat o adevarata industrie care vinde viszla fara nici o garantie pe 250 euro pt ca "sa moara mama, este dintro familie e grofi din Ungaria "
Acelasi lucru este valabil si pt Epagneul Breton , pentru DEUTSCH DRAHTHAAR si pt Kurzhaar .
Treaba este ca si in cazul Bracilor cu parul scurt sau cu par sarmos vanzarile se fac tot pe sa moara mama si numai foarte , foarte , foarte putini caini sunt cu certificate ADEVARATE de lucru iar acestia sunt la niste preturi prohibitive tocmai datorita cheltuielilor foarte mari care se fac pentru ca sa ajunga in faza de a putea sa treaca acel examen care-i da drept de monta.
Dar ma intreb eu ca prostul, vanatorii din Romania au nevoie de o fabrica de bani din vanzarea de caini cu drept de monta sau au nevoie de caini BUNI cu PG care sa le permita sa mearga la VANATOARE .
Adica daca si la noi s-ar pune in aplicare sistemul german de examinare , ar putea sa existe caini de vanatoare apti sa iasa la vanatoare la campie, sau la padure + la balta . Acesti caini au dat si au promovat aceste examene, dar nu au drept de monta pentru ca nu au trecut toate cele 5 faze ale examenului.

Uff ca si iepurele ala nebun stau in fund frec pusca si visez prostii : unde traiesc eu ca sa visez normalitate aici ?
Deci cum face un roman care nu vorbeste boaca de limba maghiara, sa afle o adresa de canisa din Ungaria de unde sa poata cumpara un puiut de Viszla ai carui parinti au certificate de vanatori ?
Respect,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Vizsla maghiara

Mesajde gigi123 pe 06 Sep 2015, 19:52

Imagine

Vijla are 1 an, iar bracul 6.
gigi123
Membru activ
 
Mesaje: 110
Membru din: 30 Noi 2007, 19:28

Re: Vizsla maghiara

Mesajde Don_B pe 23 Dec 2019, 16:48

Salut. Am luat și eu o viszla de două luni jumate. Problema ii ca de unde am luato a stat numai in casa. Eu nu pot sa o tin înăuntru. Dacă o scot afară credeti ca o sa aibe ceva probleme de sanatate. Eu fiind din Timișoara nu este foarte frig momentan.
Don_B
 
Mesaje: 3
Membru din: 14 Dec 2019, 14:24

Re: Vizsla maghiara

Mesajde Sdt pe 24 Dec 2019, 10:19

Salut. Am o femela brac de Weimar, deci "copia" vizslei in varianta gri. Nu a stat nici macar o zi in casa dar....I-am construit un cotet din osb/polistiren/scandura (sandwich) iar cotetul este intr-un fel de padoc inchis cu policarbonat. Usa padocului este deschisa dar am pus o perdea de plastic ca aceea care o vezi la carmangerie in zona frigorifica. Cireasa de pe tort este ca am montat in padoc agatat de tavan cu fata in jos un radiator cu lampi halogen luat din Hornbach. Are "fata" 15 grade plus si cand este foarte frig afara. Nici nu intra in cotet. Sta direct sub radiator si viseaza ca face vanatoare. Poate unii cred ca exagerez dar cand o vad ca este "cheala" pe burta - putin imi pasa de ce cred altii. Ideea este ca spatiul pe care-l faci sa fie sufficient de mare sa se poata misca liber dar suficient de mic sa poata fi incalzit. Nu am folosit niciodata paie desi unii spun ca este ideal. Habar nu am. A mea sta pe pilota din aia ieftina de 50 de lei din Carefour. Cand se murdareste la vreo 2 luni am aruncat-o si pun una fresh
Sdt
Membru important
 
Mesaje: 126
Membru din: 22 Sep 2018, 19:31

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Pontatori si scotocitori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

Publicitate