Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 05:52

Scotocitori

Brac , vijla, pointer , cocker , spinger , etc - sectiune dedicata .

Moderator: mialxx

Mesajde wachtelfeld pe 28 Dec 2006, 23:17

:lol: ...una din catelele mele are un derby european :lol: ,stiu bine cu ce se maninca treaba asta... :lol: insa una este concursul si alta este vanatoarea pura..nu am vrut sa te jignesc ,departe de mine...insa viata si experienta m-au invatat ca nu exista" cel mai bun "sau "cel mai prost",la inceputuri si eu ziceam la fel :wink: :lol:
Si ,in alta ordine de idei,nu tin musai partea bracului insa o sa ai surprize cind ai sa vezi ce pot face liniile actuale....nu stiu cine este Federico dar titlurile europene in ultimii ani sunt luate de catre alte nume de conducatori,poate vreun cact,eventual cacit,asta da,insa europene...sau poate nu stiu eu ...cel putin in ultimii 5 ani cei mai multi sunt caini francezi cu conducatori francezi sau italieni stabiliti in franta ...insa daca fac un efort iti scot toate titlurile europene sau mondiale caini si conducatori,sursa l'officiel des chiens de chasse ,la care sunt abonat.
Cam cite prepelite impusti pe sezon ?....o sa iti spun mai tirziu scopul intrebarii....si repet nu vreu cu nimic sa te ofensez :!:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 28 Dec 2006, 23:23

...iar de soimarit te cam poti apuca...eu vinez vara pe caldura 4-5-6 ore uneori si 6 zile din 7 ,uneori merg cite 3-4 ore si dimineata si seara....daca vrei martori sunt si de pe forum citiva care stiu :lol: Jon2004,mihai daniel,marius (el personal nu a fost cu catelele dar asociatul lui da),nelu boloca,attila....si mai insir citiva care au vazut si stiu :lol: ...asa ca daca vrei manusa pt. soimi asta ti-o fac eu cadou :lol: :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde sorin flutur pe 28 Dec 2006, 23:38

La mine nu e zona de prepelite, am impuscat, 10-15 maxim intr-o zi fara chematoare, pe langa ARAD, cu chematoare 200 in 3 vanatori....anul asta pana intr-o suta pt ca eu pusc vreo 10 dupa care fac poze....la mine la grupa sunt mai multe potarnichi ca prepelite dar nu prea puscam ca sa avem de antrenament la catei
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde sorin flutur pe 28 Dec 2006, 23:51

si Mihai, eu m-am referit la rasa nu la un anume caine...poate ca sunt din liniile astea mai moderne exemplare care au nas, viteza si cheta apropiate de britanici, poate de gordon........cat au cheta catelele tale?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde sorin flutur pe 29 Dec 2006, 00:28

despre titlurile lui Federico chiar daca sunt CACIT, cati romani se lauda cu un CACIT la un concurs afara ca de concusurile din ro. sunt lamurit...o sa il intreb mai exact ca nu se prea lauda de felul lui.
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde wachtelfeld pe 29 Dec 2006, 18:05

Cheta naturala este in jur de 100 m uneori mai mult insa cheta o au cum vreu eu.... :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 29 Dec 2006, 18:13

.....de ce iti spuneam de prepelita!?...prepelita este comoara pe care noi romanii din pacate nu o prea apreciem...este dupa cum am spus scoala primara,liceeul,facultatea oricarui caine de aret sau scotocitor,la prepelita ii faci cheta,la prepelita ii vezi nasul,la prepelita ii faci comunicarea si aportul,in vest din cauza ca nu prea stiu ce-i aia ei recomanda si folosesc potirnichiile,insa din proprie experienta pot afirma ca nu se compara si acel caine care a inceput si lucreaza bine pe prepelita poate face orice specie de vanat cu pene mai putin becatine si vanat de balta care sunt alta mincare de peste...cam despre asta este vorba.....iar cu federico lasa omu' in pace, nu are in final nici o importanta,aici doar discutam si zic eu nu facem ierarhizari ,ci doar un schimb de opinii care uneori pot fii diferite ,de ce nu? :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde sorin flutur pe 02 Ian 2007, 21:21

eu cred ca densitatea vanatului conteaza, iar la prepelita e mai usor pt ca o gasesti pe miristi ,trifoisti, in camp deschis si lucrezi mai usor cu cainele, iar cand e pasajul catelul poate face sute de areturi intr-o zi, sau pui chematoare si nici nu mai trebuie sa umbli atata
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Scotocitori

Mesajde ing. Paul Jung pe 16 Noi 2008, 21:52

La stilul de vinätoare pe care cred cä-l recunosc in mesajele anterioare recomand cu convingere wachtelul german ( Deutsche wachtel) Are avantajul cä e un scotocitor pasionat, dä glas la prezenta vinatului, e pasionat de apä si aporteazä. Vreti altceva? Importanta glasului stie sä o aprecieze cine a asteptat 20 de minute un cocker sau un pontator in märäcini iar apoi a plecat cu traista goalä. Dupä ei un wachtel scoate si fazani si iepuri. De altfel wachtelul scotoceste ( cautä) foarte bine si la cäprior si cerb si mistret. Diferenta fatä de copoi este cä pune vinatul in miscare si il urmärste cu gla , si nu il tine pe loc in mijlocul pentii sau a desisului. Astfel träieste mai mult si vinätorul poate sä tragä färä sä pericliteze ciinele.
ing. Paul Jung
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 16 Noi 2008, 21:02

Re: Scotocitori

Mesajde sorin flutur pe 17 Dec 2008, 20:26

ing. Paul Jung scrie:La stilul de vinätoare pe care cred cä-l recunosc in mesajele anterioare recomand cu convingere wachtelul german ( Deutsche wachtel) Are avantajul cä e un scotocitor pasionat, dä glas la prezenta vinatului, e pasionat de apä si aporteazä. Vreti altceva? Importanta glasului stie sä o aprecieze cine a asteptat 20 de minute un cocker sau un pontator in märäcini iar apoi a plecat cu traista goalä. Dupä ei un wachtel scoate si fazani si iepuri. De altfel wachtelul scotoceste ( cautä) foarte bine si la cäprior si cerb si mistret. Diferenta fatä de copoi este cä pune vinatul in miscare si il urmärste cu gla , si nu il tine pe loc in mijlocul pentii sau a desisului. Astfel träieste mai mult si vinätorul poate sä tragä färä sä pericliteze ciinele.

nu inteleg de ce sa vanezi cu o copie nereusita cand poti vana cu originalul? :shock:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Scotocitori

Mesajde Kristi pe 20 Dec 2010, 08:29

Primele contacte cu vanatul ...
Imagine
Imagine
Imagine
Cu respect !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Scotocitori

Mesajde florin.t pe 20 Dec 2010, 09:09

Ala e scotocitor ? :?: Ce rasa e ?
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: Scotocitori

Mesajde Kristi pe 22 Dec 2010, 06:46

florin.t scrie:Ala e scotocitor ? :?: Ce rasa e ?

Cum nu l-ai cunoscut :wink: ...este un metis de ...Sussex Spaniel , Clumber si putin terrier :lol: :lol:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Scotocitori

Mesajde florin.t pe 22 Dec 2010, 08:42

Cred ca mai mult terrier :roll: Orice ar fi , nu conteaza daca e pasionat de vanat . Seamana bine cu Burcus cainele de potzoci a lu' vecinu lu' soacra-mea.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: Scotocitori

Mesajde olaru pe 04 Apr 2011, 09:12

Intru cam tirziu,dar chiar sint curios, catelul de mai sus e cumva metis terrier cu copoi?
olaru
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 24 Mar 2010, 17:38

Re: Scotocitori

Mesajde darksparks pe 25 Dec 2011, 14:44

Am citit cu interes despre tot ce s-a scris aici despre scotocitori,dar cu parere de rau nu am vazut nici o apreciere a teckelilor,care sunt unii dintre cei mai grozavi scotocitori.In zonele cu trupuri intregi de macesi sau tufisuri,unde pontatorii nu intra cu siguranta,Teckelul este varianta optima.Eu vanez cu teckeli si la fazani ca si la mistret sau vizuina si ceea ce e impresionant e ca sunt teckeli care dau glas cand dau de urma de fazan.dar acest lucru il fac doar teckelii din liniile de munca .Cei din linii strict de expozitii au probleme mari incepand cu lipsa vocii pe urma proaspata de vanat si terminand cu frica de focul de arma.
darksparks
 
Mesaje: 10
Membru din: 10 Dec 2010, 22:50

Re: Scotocitori

Mesajde darksparks pe 02 Ian 2012, 22:38

Imagine
darksparks
 
Mesaje: 10
Membru din: 10 Dec 2010, 22:50

Re: Scotocitori

Mesajde Kristi pe 03 Ian 2012, 07:33

De puscat , l.ai puscat ...dar din desis cine ti.l aduce ? :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Scotocitori

Mesajde darksparks pe 03 Ian 2012, 23:33

Pai hai la vanatoare sa vezi!!!!!Eu stiu ca ai mei si aporteaza tot ce cade in spini,dar daca ramane deasupra ,latra la el si tot il scot eu cumva.
darksparks
 
Mesaje: 10
Membru din: 10 Dec 2010, 22:50

Re: Scotocitori

Mesajde Kristi pe 04 Ian 2012, 02:14

darksparks scrie:Pai hai la vanatoare sa vezi!!!!!Eu stiu ca ai mei si aporteaza tot ce cade in spini,dar daca ramane deasupra ,latra la el si tot il scot eu cumva.

Pai decat sa ma inviti la vanatoare ... :wink: , nu era mai simplu sa lasi filmul sa mearga mai departe si sa vedem ...tine cont ca ai si colegi care vizioneaza filmuletle pana la sfarsit si pe care ii intereseaza mult mai mult recuperarea vanatului puscat decat impuscarea lui ...sau cel putin eu asa consider ca ar trebui filmat ...pana la sfarsit ...daca este anormal , imi cer scuze... :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Scotocitori

Mesajde darksparks pe 04 Ian 2012, 18:03

Nici o problema,o sa fac si o filmare completa ,cu aport cu tot sa o pun pt. cei mai pretentiosi.
:wink:
Pana una alta eu ma gandeam sa postez o inregistrare cum lucreaza teckelii la fazan,chiar si pe zapada,fiindca sincer sa fiu,n-am prea vazut inregistrari cu scotocitori pe aici.
darksparks
 
Mesaje: 10
Membru din: 10 Dec 2010, 22:50

Re: Scotocitori

Mesajde Kristi pe 04 Ian 2012, 18:26

darksparks scrie:Nici o problema,o sa fac si o filmare completa ,cu aport cu tot sa o pun pt. cei mai pretentiosi.
:wink:
Pana una alta eu ma gandeam sa postez o inregistrare cum lucreaza teckelii la fazan,chiar si pe zapada,fiindca sincer sa fiu,n-am prea vazut inregistrari cu scotocitori pe aici.


Daca tu consideri pretentie recuperarea vanatului ...atunci imi permit sa te intreb ce inseamna pentru tine o partida de vanatoare , doar sa impusti ? Nu este normal sa inchei partida atunci cand ai recuperat ceea ce ai puscat ?
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Scotocitori

Mesajde darksparks pe 04 Ian 2012, 23:51

Kristi,eu ma refeream la pretentii d.p.d.v. al inregistrarii nu al vanatorii,asa ca nu urmari decat inregistrarile cu recuperarea vanatului,daca iti lasa impresia ca celelalte nu sunt bune.Aici cred ca deja deviem de la ce s-a vrut de la inregistrare asa ca sper ca nu vrei sa continui la modul asta.
Fiecare e liber sa creada in definitiv ce vrea,eu in schimb pot spune in calitate de vanator si crescator de teckeli ,ca si concluzie , ca un teckel (de munca bineanteles,nu strict de expozitii) este un scotocitor deosebit.
Daca @ Kristi ai nelamuriri poti veni la o vanatoare cu teckeli pe fondul meu si asa o sa vezi totul live,inclusiv recuperarea vanatului.Respecte!
darksparks
 
Mesaje: 10
Membru din: 10 Dec 2010, 22:50

Re: Scotocitori

Mesajde Kristi pe 05 Ian 2012, 02:21

darksparks scrie:Kristi,eu ma refeream la pretentii d.p.d.v. al inregistrarii nu al vanatorii,asa ca nu urmari decat inregistrarile cu recuperarea vanatului,daca iti lasa impresia ca celelalte nu sunt bune.Aici cred ca deja deviem de la ce s-a vrut de la inregistrare asa ca sper ca nu vrei sa continui la modul asta.
Fiecare e liber sa creada in definitiv ce vrea,eu in schimb pot spune in calitate de vanator si crescator de teckeli ,ca si concluzie , ca un teckel (de munca bineanteles,nu strict de expozitii) este un scotocitor deosebit.
Daca @ Kristi ai nelamuriri poti veni la o vanatoare cu teckeli pe fondul meu si asa o sa vezi totul live,inclusiv recuperarea vanatului.Respecte!

Iar eu m.am referit ca era normal sa lasi filmarea sa se termine asa cum termini si vanatoarea , dupa recuperarea vanatului puscat ...atata tot ...ca tu ai incercat diverse paranteze ...nu a mai fost vina mea ...multumesc de invitatie , dar fazanul il vanez numai cu pontatori ... :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Anterior

Înapoi la Pontatori si scotocitori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Publicitate