Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 06:50

Dresaj DD dupa virsta de 2 ani

Brac , vijla, pointer , cocker , spinger , etc - sectiune dedicata .

Moderator: mialxx

Dresaj DD dupa virsta de 2 ani

Mesajde hreho pe 25 Sep 2018, 22:13

Buna seara, am un coleg (nu are legatura cu vinatoarea ) care are un DD de 2 ani, tinut in curte si in casa, foarte prietenos dar care nu stie sa faca nimic, nici macar sa alerge dupa un bat. L-ar da de pomana, l-as lua, dar mai poate fi dresat pentru vinatoare (vinat mic) la aceasta virsta?
cu multumiri pentru sfaturi
hreho
 
Mesaje: 6
Membru din: 03 Feb 2009, 16:49

Re: Dresaj DD dupa virsta de 2 ani

Mesajde Ghinda pe 26 Sep 2018, 07:17

Buna seara!
Citeste un pic regulile si apoi cauta ce iti trebuie.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Dresaj DD dupa virsta de 2 ani

Mesajde salus pe 26 Sep 2018, 10:18

Ursul batran nu invata sa joace!
2 ani este destul de mult pentru a incepe dresajul, dar daca esti mai perseverent din fire si ai ceva noroc, poti incerca ........, nu se stie niciodata.
Am vazut si cazuri mai extreme, cand un maidanez din spatele blocurilor a facut spectacol la mistreti si a devenit un punct de referinta intre cainii mistretari, dintr-o zona unde vanaz eu.
Daca esti interesat de un caine pt vanat mic, pot sa-ti fac legatura cu cineva care doneaza un Brac cu par scurt. Cainele are aproximativ 4 ani, este folosit intens la vanatoare, se descurca foarte bine la iepuri si acceptabil la fazan, insa nu prea aporteaza si este cam agresiv cu alti caini.
Omul il da pentru ca mai are inca 2 cainii foarte buni si asta nu prea stie sa lucreze in echipa.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Dresaj DD dupa virsta de 2 ani

Mesajde kama3 pe 26 Sep 2018, 15:46

Cred ca varsta de 2 ani nu este o varsta imposibila. Eu in dresajul cainelui consider ca cel mai important e reactia pe care o are la focul de arma. Daca nu se sperie atunci cu perseverenta si munca se pot obtine rezultate.
Daca pana la doi ani nu a auzit pocnitori nu incerca sa-l iei la vanatoare si sa tragi de la prima iesire. Daca te hotarasti sa-l iei mai intai imprieteniti-va, socializati, castiga-i increderea, apoi scoate-l in teren si vezi cum reactioneaza la focul de arma (eventual sa nu tragi chiar de langa el).
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Dresaj DD dupa virsta de 2 ani

Mesajde Marius pe 26 Sep 2018, 16:42

Nu e genul de compromis acceptabil. Ai nevoie de caine? Cumpara-ti cel mai bun caine pe care ti-l permiti. Cu putin noroc si ceva munca, iti va face viata frumoasa.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Dresaj DD dupa virsta de 2 ani

Mesajde kama3 pe 26 Sep 2018, 19:44

In completare la ce am scris mai sus, daca te gandesti sa iei acel caine doar pentru ca nu te costa nimic sa stii ca nu faco o afacere buna.
Si nu incerca daca esti la primul caine de vanatoare.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Dresaj DD dupa virsta de 2 ani

Mesajde hreho pe 26 Sep 2018, 20:47

Pentru domnul Ghinda :cu ce am gresit ?
In alta ordine de idei : sint pretin cu cateaua asta, e ascultatoare , vine cind o chemi, se aseaza la comanda . Am iesit cu ea in teren, la inceput alearga ca nebuna si tot scotoceste, miroase toate trecatorile si locurile pe unde au stat capriori, nutrii si alte vietati. La focul de arma tresare si e speriata, nu fuge. Cind ridic pusca, se departeaza vreo 5 m si dupa foc ia pozitia sezut. Dupa asta merge aproape de mine sau maxim 5 m in fata. Dupa vreo 10 minute incepe sa alerge dar nu ca la inceput. Alt foc de arma si istoria se repeta (am tras 5 atunci).
A doua oara cind am iesit cu ea, cind a vazut pusca nu s-a mai departat. Doar linga un riu s-a bagat singura in apa , s-a balacit si a inotat si apoi parca era alt ciine, alerga de nebuna iar. N-am mai tras. S-a tot bagat in apa si am lasat-o linistita poate isi trezeste instinctele. Cam asta e istoria. E un ciine frumos si imi pare rau de el ca-si petrece viata intr-o curte.
hreho
 
Mesaje: 6
Membru din: 03 Feb 2009, 16:49

Re: Dresaj DD dupa virsta de 2 ani

Mesajde Ghinda pe 27 Sep 2018, 07:29

Pentru domnul hreho(aici nu suntem domni) ai o pagina de regului, de prezentare si daca nu, mai intai dai binete, una aulta si apoi buzna.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Dresaj DD dupa virsta de 2 ani

Mesajde Ghinda pe 27 Sep 2018, 07:32

Si acum, incearca mai departe. Oricum nu te costa nimic. Poti dobandi cel mai cel caine din lume sau poti sa te convingi ca mai bine iei de la zero un catel de linie buna sau unul in varsta dresat si profesor de vanatoare. Cum a zis Marius, la caine nu prea merge compromisul.

PS Faptul ca a doua oara nu s-a mai departat este semn bun. Continua.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Dresaj DD dupa virsta de 2 ani

Mesajde hreho pe 27 Sep 2018, 21:50

Nu, m-am exprimat gresit. A vazut pusca si nu a mai luat-o la goane mirosind peste tot, mergea citiva metri in fata mea. Daca ridicam pusca sa trag se departa 5 m si lua pozitia sezi. Cind a vazut apa s-a schimbat in comportament dar nici eu nu m-am mai jucat cu pusca.
hreho
 
Mesaje: 6
Membru din: 03 Feb 2009, 16:49

Re: Dresaj DD dupa virsta de 2 ani

Mesajde adileafu pe 27 Sep 2018, 22:21

Nu e deloc tarziu , poti incerca cu multa rabdare si ai sanse sa reusesti. Nu te grabi si nu sari etapele. Unii caini se declara mai tarziu si devin caini grozavi , altii se declara timpuriu si pe traseu se pierd .
Cu cat cunosc mai bine oamenii,cu atat imi iubesc mai mult cainii!
Avatar utilizator
adileafu
Membru important
 
Mesaje: 178
Membru din: 29 Ian 2010, 12:15
Locaţie: Targoviste


Înapoi la Pontatori si scotocitori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori

Publicitate