Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:34

DRAHTHAAR

Brac , vijla, pointer , cocker , spinger , etc - sectiune dedicata .

Moderator: mialxx

Mesajde Petru Ogrinji pe 02 Dec 2005, 21:05

Salutare,

Am un drahtaar de 1 an si 9 luni. Pina pe la noua zece luni areta si recupera bine. Pe la un an si 4 luni mi-a mancat vre-o patru rate la doua vanatori plus doua becatine furate de tilhar de la ciochinar. Acum ii dau sa manince inainte de a pleca la vanatoare. Aproximativ o ora alearga in teren ca nebunul, dupa care se apuca de treaba. Ramine in aret, recupereaza ( a adus iepure sau fazan de la distanta mare ) dar cind se intoarce cu piesa sa vezi rugaminti s-o lase. Daca nu o lasa pe nu stiu unde ( trebuie sa fii atent ca sa te duci s-o iei tu ) se apuca sa o ingroape.
In curte executa toate comenzile f. bine. Cum iese in teren o ia razna. O fi prea tanar?
Apropos de cate ori ma vede si e in padoc sau in curte cauta sa ia ceva de jos in gura ( frunza, creanga, etc). De ce? Vrea sa-mi arate ca stie ?
Multumesc pt. raspunsuri.
Avatar utilizator
Petru Ogrinji
 
Mesaje: 12
Membru din: 28 Noi 2005, 16:15
Locaţie: CONSTANTA

Mesajde jon2004 pe 02 Dec 2005, 21:49

Cred ca l-ai scos in teren ,la vanatoare,bazandu-te doar pe calitatile lui naturale.Pentru a face un aport corect ,trebuie sa lucrezi cu el,pentru a-l invata ce sa faca.Aportul nu se invata cand mergi la vanatoare,se invata in perioada de pregatire.Spun asta pentru ca am patit si eu ceva de genul asta,dar nu a fost vina cainelui,a fost vina mea,pentru ca ,din dorinta de a iesi mai repede la vanatoare,am sarit peste aport.In teren s-a comportat exceptional,cheta ,aret,tot ce trebuie, dar cand trebuia sa aporteze trebuia sa fiu langa el.EL credea ca vanez eu pentru el,nu el pt mine.Dar cu rabdare si antrenament s=a rezolvat.
Si inca ceva, nu-i mai da sa manace inainte de a pleca la vanatoare,este contraindicat sa-l scoti in teren cu stomacul plin.
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde wachtelfeld pe 03 Dec 2005, 22:36

Toate aceste defecte pe care le-ai enumerat arata ca nu te-ai ocupat de caine aproape deloc,inca mai ai timp,daca le vei lasa asa cu cit trece timpul va deveni practic inutilizabil la vanatoare,iar treaba cu tendinta de a ingropa......este cam foarte grava,in mod normal pe treaba asta nu mai are voie sa se reproduca.Ingropatul vanatului este un atavism pe care l-am vazut de foarte putine ori si este periculos ca pina la a minca vinatul mai este doar un singur pas ,ma refer si la vanatul mai mare cum este fazanul ,rata si chiar iepurele.In timp va fugi total de tine,si se va aseza bine merci intr-un loc ferit si se va infrupta bine din vanatul tau.Singura posibilitate sa remediezi toata povestea asta este aportul fortat ,si un dresaj de disciplina serios dar nu cred ca tu vei putea face asta....sau da-l si ia alt caine cu care sa nu mai gresesti.
Litera de lege la orice caine de vanatoare=NU SE IESE LA VANATOARE PINA NU ARE UN DRESAJ MINIM DE DISCIPLINA SI APORT.
Dresajul de aport este poate cel mai important din tot ce inseamna pregatirea cainelui.Sunt si caini care aporteaza la mina fara dresaj dar la un moment dat tot isi vor lua cimpii si vor face ce ii taie capul , iar cu cit cresc in virsta defectele se accentueaza
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 03 Dec 2005, 22:43

Si apropos de dat de mincare inainte de vanatoare:niciodata sa nu mai faci asta pentru ca risti sa il pierzi foarte usor.Sindromul de dilatatie torsiune gastrica este EXTREM de frecvent la cainii de vanatoare,iar de regula ultima masa inainte de vanatoare trebuie sa fie la 10-12 ore inainte de iesire.....am operat pina acum cam 40-45 de caini din care au supravietuit cam 30-35%,in functie de cit de repede s-au mscat stapinii pina i-au adus la clinica,daca depasesc 5 ore cam nu se mai poate face nimic :!: :!: :!:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde sorin flutur pe 02 Iul 2006, 10:36

Am citit despre cainii lui Hans Ioachim Nohre si despre Antonio Cirilio de la Scornicesti, ar fi bine daca ar intra si ei pe forum am inteles ca sunt profesionisti
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde wachtelfeld pe 02 Iul 2006, 23:49

...sunt profesionisti insa pe bani multi... :lol: ..antonio face numai field trial iar ioachim ,ca toti nemtii ,proba completa ...si informatiile costa :lol: :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde sorin flutur pe 03 Iul 2006, 00:17

Poate ii pun pe olteni sa il saboteze...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde sorin flutur pe 03 Iul 2006, 00:22

Am auzit ca Antonio are niste braci cu nas si viteza aproape ca britanicii...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde wachtelfeld pe 06 Iul 2006, 16:55

...pe Antonio il cunosc personal ....lui de exemplu nu prea ii plac cainii din hege-haus ....el are cu totul alte precepte in a judeca cainii ...nu spun ca sunt rele ...oricum este unul din cei mai buni dresori si conducatori de field trial.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 06 Iul 2006, 19:46

ps stiu si eu ce e un caine de field trial............... :wink: :wink: cineva m-a invatat destule..........
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde peace pe 06 Iul 2006, 19:56

Cainele de vanatoare,cel al vanatorului ce face vanatoarea cu cainele la picior, este cainele care isi arata calitatile intr-o proba de munca completa si nu intrun fild trial :!: Poate ca unii dintre voi stiu cum abordeaza Antonio selectia cainilor sai si modalitatea de ai elimina pe cei care nu corespund punctelor sale de selectie.E cutremurator.Mai bine sa nu stiti.Aceste fapte si le permite in Ro. ,altfel ar fi condamnat in oricare tara civilizata. :oops:
Peace
Avatar utilizator
peace
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 08 Mai 2006, 15:37

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 06 Iul 2006, 20:03

crezi?.mari creatori de linii oare nu si ei au suprimat fizic toti produsi care nu ii multumeau??..asta nu inseamna ca sunt de acord cu acest lucru........
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde jon2004 pe 06 Iul 2006, 20:34

peace scrie:Aceste fapte si le permite in Ro. ,altfel ar fi condamnat in oricare tara civilizata. :oops:


Nu stiu in ce mod face selectia cainilor , dl Antonio, dar eliminarea cainilor , care nu corespund standardelor rasei , se face in orice tara!Nu am fi avut niciodata caini de calitate , daca cineva nu ar fi facut acest lucru!
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde peace pe 06 Iul 2006, 22:33

Parerea mea e urmatoarea:daca din o 100 de catei suprimi,elimini,selectezi 90 nu ai nici o treaba cu chinologia :!:
Peace
Avatar utilizator
peace
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 08 Mai 2006, 15:37

Mesajde peace pe 06 Iul 2006, 22:38

Daca raman 10 la o varsta de 9 -12 luni din o 100 de catei si cineva considera ca asta se numeste selectie ,dl. Antonio cred ca nu stie ce FACE.
Peace
Avatar utilizator
peace
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 08 Mai 2006, 15:37

Mesajde Sharp pe 06 Iul 2006, 23:19

Daca era vorba de pudeli sau orice alte "aratari" mai mici decat un cocker cred ca m-as fi dus sa ii dau o mana de ajutor! Dar bracii sunt cu totul altceva, si in general cainii de vanatoare si cei de paza. Astia muncesc ca sa "mance o pita". :cry:
Sharp
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 01 Apr 2006, 11:07
Locaţie: Timisoara

Mesajde sorin flutur pe 08 Iul 2006, 00:17

progresul cere sacrificii...daca vrei sa ai un brac cu viteza si nasul unui setter sau pointer...trebuie sa elimini 90%...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde peace pe 10 Iul 2006, 21:52

A nu stiu cata oara am intrat pe site-ul cu drahthaar "hegewald"2005 si nu cred ca nu avem caini care sa nu poata sa faca fata cerintelor unui examen de lucru impus de nemti.(asta cred )Poate ca optimismul meu este putin mai pregnant dar cred ca se poate face fata cerintelor.
Peace
Avatar utilizator
peace
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 08 Mai 2006, 15:37

Mesajde wachtelfeld pe 10 Iul 2006, 21:57

:lol: ....problema insa cu scuze pt. ca nu vreau sa jignesc pe nimeni ,TINE DE CONDUCATORII DE CAINE,sau proprietari -conducatori...in vest exista o meserie ca toate celelalte in a conduce un caine de vanatoare... :!:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde peace pe 10 Iul 2006, 22:32

Conceptul sa nu conduc cainele pe care l-am crescut si invatat(el pe mine, eu pe el)imi este greu de inteles.Problema pe care nu o inteleg e ca sigur cainele meu nu merge cu nimeni,cu cine ar merge?Am incercat si cum a fost lasat liber a parcurs cei 2-3 km si a fost linga mine plin de fericire de ce a reusit el .Acei conducatori Profesionisti pot sa iti prezinte cainele la un concurs de frumusete dar la o proba de munca completa daca cainele nu a lucrat cu ei nu le dau nici o sansa in ce priveste.
Peace
Avatar utilizator
peace
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 08 Mai 2006, 15:37

Mesajde wachtelfeld pe 10 Iul 2006, 22:54

...glumesti peace ...sunt profesionisti si ei dreseaza pt. vanatoare ...tu de exemplu stii tot ce se cere la un hegewald si iti poti dresa cainele in consecinta...?....dresor de vanatoare este o profesie ca oricare alta si crede-ma nu usoara .. :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde peace pe 10 Iul 2006, 23:09

Am participat la concursuri (frumusete si proba de munca completa),unde propietarul nu-si cunostea cainele,doar figura ca si propietar,iar conducatorul nu-l cunostea pe propietar(in cele mai multe cazuri).In felul acesta,daca dispui financiar poti sa ai o multitudine de caini si conducatori,tu doar paticipand financiar si oficial ca si propietar.Nu cred ca impactul legat de vanatoare si tot etc.-ul legat de selectia si cresterea cainilor de vanatoare poate sa aibe o influenta benefica in folosul acesteia ,daca nu intelegi fenomenul si doar esti INEBUNIT de ati face un renume in aceasta ramura.Cred ca esentialul este,daca iubesti vanatoarea si cainii,si stii sa-i si conduci acolo unde trebuie sa se situeze,poti ajunge la telul suprem.Cainelui ii place sa aibe doar UN STAPAN.Consider ca esential este,ca in orice prezentare a unui caine,propietarul acestuia sa ii fie conducator.Totul ar fi mai clar si mai limpede pentru prietenul nostru si in folosul vanatorului pasionat.
Peace
Avatar utilizator
peace
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 08 Mai 2006, 15:37

Mesajde peace pe 24 Iul 2006, 20:35

Azi am dus sarmosii la apa sa se mai desfete si ei un pic pe canicula asta.Din 7 ore petrecute pe malul apei,cel putin 5 ore si le-au permis sa se imbaieze,sa ma urmareasca la pescuit cu ochii pe pluta ca daca era un de ala mic al lor era, si-l rontaiau cu mare placere.Am ajuns acasa rupti de atata apa dar tainul era acolo si toata suflarea a fost fericita :wink:
Peace
Avatar utilizator
peace
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 08 Mai 2006, 15:37

Mesajde wachtelfeld pe 24 Iul 2006, 22:22

:lol: :lol: :lol: :lol: frumos :lol: stapini ca tine imi doresc si eu pt. cateii mei :!: :lol: :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde peace pe 14 Noi 2006, 00:13

Am reusit sa ies cateva zile la vanatoare cu amandoi sarmosii,fara arma ca aveau altii,dar cu ocazia aceasta am avut posibilitatea sa fac cateva fotografii ce se regasesc in galerie si in albumul personal.
Catelusa neagra are 9 luni si a fost la iesirea nr 2 si 3 la vanatoare de iepuri si fazani dar nu sa lasat mai prejos decat tatal ei :lol: :wink: ,ce era prezent si chiar ia lasat 2 iepuri sa ii aporteze(un mare domn)dar pe al 3-lea NU.A mica intrecuse masura.Credea ca toata treaba ii revine si e doar dreptul ei sa aporteze vanatul cazut,dar o sa o vedeti si cu iepurele recuperat de ea(viu)ce tantosa il poarta :wink:
Cireasa de pe tort a fost cand tatal ei in timp ce aporta un fazan(prin iarba inalta) a ramas in aret la un alt fazan.Din pacate nu am reusit sa imortalizez acel aret dar a primit aplauze la scena deschisa de cei 2 vanatori ce erau cu ochii pe el.A mai fost si un aret la caprior,cu nasul sus,sus peste iarba.
Au fost 4 zile consecutive de vanatoare in care cred ca a slabit 3-4 kg.
Iubesc DRATHAAR-UL , pasiunea si puterea lui.
Peace
Avatar utilizator
peace
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 08 Mai 2006, 15:37

Mesajde vanatorul pe 01 Aug 2007, 21:41

vanatorul
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 02 Apr 2006, 19:53

Mesajde ciucamera pe 07 Oct 2007, 16:33

eu nu inteleg un lucru ....de ce dracu de fiecare data cand o discutie, un dialog de pe forumul asta tinde sa devina din ce in ce mai important ....se trece pe PM si sa dus in c...t toata informatia de care ar fi avut si altii nevoie! da ce frate e asa secret de stat sa vb deschis despre anumiti caini, crescatori, canise, preturi ...sau n-am inteles eu bine care este rostul forumului asta!?
Trebuie, sa vrei, sa poti, sa faci, ceeace uneori pare a fi imposibil.
ciucamera
 
Mesaje: 13
Membru din: 06 Aug 2007, 21:26
Locaţie: Sibiu

Mesajde florin.t pe 09 Oct 2007, 14:47

Nu toata lumea e dispusa sa dea public anumite informatii, de ce, se cam stie. Unii sunt pe forum ca sa-si faca prieteni si sa invete cate ceva sau sa-i invete si pe altii, unii sunt doar ca sa-si faca prieteni. Nu mi se pare corect sa nu se dea la toata lumea o informatie pe care spui public ca o detii daca stii ca e verificata si e corecta, dar asta e, nu poti sa obligi pe cineva sa-ti dea ce nu vrea, in fond daca nu o vezi nici nu stii daca-ti foloseste sau nu, poate e doar fandoseala.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde gabriel vasilescu pe 20 Noi 2007, 18:14

sunt de acord cu florin.t
Si cu arma la spinare, incetisor pe carare
gabriel vasilescu
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 29 Oct 2007, 13:05
Locaţie: Capitala RO

Re: DRAHTHAAR

Mesajde sorin flutur pe 24 Sep 2010, 13:37

Imagine
in aret cu prepelita in gura
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Următorul

Înapoi la Pontatori si scotocitori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Publicitate