Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 21 Ian 2022, 11:06

springer spaniel in foto-video

Brac , vijla, pointer , cocker , spinger , etc - sectiune dedicata .

Moderator: wachtelfeld

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde Ursus2006 pe 27 Ian 2011, 20:53

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Imagine

Imagine

Sorine, asta este Bimba, cateaua care rade ! Pozele le-am primit de la Donbazil . N-am crezut ca va mai iesi ceva din cateaua asta! In sfarsit, cateaua e pe maini bune. Donbazil, ai cuvantul ! 8)
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Ursus2006
Veteran

Locaţie: Deva. HD

Mesajde Donbazil pe 27 Ian 2011, 21:31

Sal'tare!
Pai ce sa mai zic?....
Sunt fericit ca am caine-de-caine si asta datorita voua. Va multumesc inca o data la amandoi si colegului tau la care a fost inainte.
Oricum "RASA" nu se dezminte....Cum a fost si cat a fost de munca, nu mai conteaza....Au trecut....Acum e pe meserie....
Si sunt fericit si pentru ca in zona mea sunt primul care am springer.
Mai exista la Dl.Toth la Lugoj, cu care am si stabilit sa ne incuscrim, ca el are mascul, dar altii in zona nu am auzit sa fie....
Sal'tare!
Donbazil - Faget
Donbazil
Membru important

Locaţie: Faget / Timis

Mesajde tomi pe 27 Ian 2011, 22:00

Ha, ha, misto mod de a comunica cu prietenul nostru Sorin.
Constat ca pe aici cam suntem multe neamuri.
Va amintesc (sau va spun) ce zicea Flutur despre treaba asta: sa facem rost, eventual prin efort colectiv, de un mascul de clasa, ca femele bune avem.
Si inca o treaba: poate infiintam si un club de springer.
Cu prietenie VV
tomi
Veteran

Mesajde tomi pe 30 Ian 2011, 20:16

Hanna dupa ultima vanatoare, a scos fazani la greu, cu iepurii mai are de invatat, inca vrea sa fuga dupa ei.
[url]Imagine[/url]
PS. Nu e moarta.
tomi
Veteran

Mesajde Ursus2006 pe 01 Feb 2011, 20:52

Doctore Voicu, am un amic care ....
Ursus2006
Veteran

Mesajde tomi pe 20 Feb 2011, 23:38

Hanna a tot umblat cu folos dupa fazani.
Ieri a aportat unul dintr-o balta, a inotat vreo 10 m cu el in bot.
Azi am impuscat unul care a cazut departe, Hanna s-a prins ca e lovit si o sa cada si fugea dupa el cu ochii pe sus pana a picat, l-a aportat ca la carte de la peste 300 m.
Asta e fazanul kamikaze.
Imagine[/img]
Sorine, cainele e f bun, am vanat azi cu crescatori vechi de caini, unul era la a treia generatie de crescatori si toti au laudat-o.
Ma tot gandeam eu ca orice cioara isi lauda puiul, dar tu ai laudat-o pe mama lui Hanna fara nici o exagerare, ai stiut ca e de calitate si face pui de calitate.
Si asa a fost, din cate se vede toti sunt foarte multumiti de puii lui Afina, nu numai eu.
Inca odata iti multumesc pentru catelusa.
Te salut prieteneste. Voicu
tomi
Veteran

Mesajde Clujeanul pe 26 Feb 2011, 18:03

Salutare,

Căţelul meu, nu are încă patru luni şi în gradina casei, găseşte şi aportează de la aproximativ 30 de metri fazanul congelat, din orice poziţie; eu ascund fazanul sub tot felu de chestii domestice (coteţ, şopron, stivă de lemne, etc) şi il acopăr apoi cu zăpadă şi crengi, numai ca să constat că m-am chinuit degeaba cu ascunsul...Prima dată am observat că are tendinţa să înceapă fazanul, dar am scăpat de asta după ce am băgat pasărea într-o husă de pânză.
Azi l-am scos prima dată la plimbare într-o zonă cu fazani şi chiar dacă nu prea ştie el care-i treaba, îl interesează tot felu de urme (vulpe,fazan...), intră prin spini şi mai ales nu se depărtează aiurea (max. 30-40 de metri) şi vine prompt cînd îl chem.

http://img26.imageshack.us/i/16z.mp4/
Clujeanul
Veteran

Locaţie: Cluj-Napoca

Mesajde Clujeanul pe 26 Feb 2011, 18:08

Imagine

Clujeanul
Veteran

Mesajde tomi pe 26 Feb 2011, 19:23

Sa-ti traiasaca.
Asa fac ei de mici.
Ai grija si fixeaza cat mai bine comanda de intoarcere (la mine e "aici").
La un moment dat pasiunea de a cauta e mai mare decat ascultarea si atunci trebuie sa fi tare cu el, ca-l poti scapa.
Eu la momentul repectiv i-am luat zgarda electrica.
tomi
Veteran

Mesajde Clujeanul pe 26 Feb 2011, 22:05

Deocamdată nu am avut cu el probleme de disciplină. Are un fel de bun-simt, o cuminţenie care nu am mai întâlnit-o la alţi câini. Mâine îl duc la vânătoare.
Clujeanul
Veteran

Mesajde Clujeanul pe 15 Mar 2011, 16:24

Cred că o să-l duc la veterinar să-i scurteze coada...
Ştiţi cumva la ce lungime trebuie tăiată?
Clujeanul
Veteran

Mesajde tomi pe 15 Mar 2011, 18:40

A mea are coada cam de 15-20 cm.
Uita-te si tu pe internet la alti springheri cam cat au coada, nu stiu dimensiunea exacta, dar e cam ca la Hanna.
Nu stiu daca e bine insa sa-i mai tai acum coada, cainele tau are aproape 5 luni, poate prinde vreo frica sau fobie.
Am vazut epagneuli breton cu coada intreaga la vanatoare, sunt foarte frumusei asa, seamana cu un setter mai mic.Si la epagneul coada se taie foarte scurt, mai raman vreo trei patru vertebre, deci se poate foarte bine si cu coada.
In multe tari europene este interzis taiatul cozii de aceea am vazut epagneulii aceeia cu coada intreaga, mari vanatori.
Sfatul meu e sa nu o mai tai, desi probabil ca se va rani si va aduna sigur multi scaieti si in coada.
tomi
Veteran

Mesajde tomi pe 15 Mar 2011, 18:56

Aha, sa nu uit.
Toti cainii dau mai tare din coada cand cauta sau au gasit urma, dar la springher este un semn aproape sigur ca a gasit urma, daca te uiti cum da din coada.
In general cand cauta, da permanent din coada, dar cand gaseste urma da ca turbata din coada.
Deci asta poate sa fie o problema mare la un springher cu coada lunga, mai ales ca le place sa caute prin toti maracinii si tufele tepoase. Adica raniri frecvente.
Asa ca cel mai bine este sa vorbesti cu un veterinar de incredere, daca se mai poate taia coada acum.
Sau daca nu ai pe cineva de incredere, vorbeste cu mai multi si-ti faci o parere.
Mie mi-a trebuit ceva timp pana am gasit un veterinar de incredere, sunt foarte multi care mizeaza pe dragostea stapanului pentru caine si te jumulesc de bani, aplicand chiar tratamente, operatii sau proceduri voit fortate sau incorecte pt. bani.
Deci rectific, vorbeste cu veterinarul daca se mai poate taia coada
tomi
Veteran

Mesajde Clujeanul pe 16 Mar 2011, 11:16

Veterinarul la care duc câinele este profesor de veterinar şi de vânătoare....am mare încredere în el şi clar că recomandarea lui o să conteze mult în decizia care o voi lua.
Am întrebat de lungime pentru că am căutat pe Internet şi nu am găsit ceva clar referitor la lungimea cozii pt. tipul de lucru, şi daca tot mă voi hotărî să i-o scurtez, vreau să nu îmi bat joc de el.
Am văzut şi eu mulţi câini cu coada netăiată şi cu răni deci ştiam dinainte cum stă treaba (vânez de dinainte de "Revoluţie") dar de când l-am văzut prima dată mi-a plăcut de codiţa lui neagră cu un picuţ de alb în vârf şi am zis că să-l las să văd cum o să crească. Până la urmă totuşi cred că-i va fi mai bine cu ea scurtată (mai tare îl va deranja să se tot rănească la vânătoare decât o intervenţie facută de un veterinar competent). De fobii nu prea mă tem pentru că-i echilibrat şi natural...nu-i deloc sensibil şi emotiv.
Clujeanul
Veteran

Mesajde Clujeanul pe 16 Mar 2011, 11:46

Tomi, spui că dă tare din coadă câinele tău. Eu cred că un câine dă repede din coadă doar dacă că o are suficient de scurtă. Încerc să-mi amintesc, dar cred că nu am văzut încă un câine cu coada lungă să şi-o mişte aşa repede. Nu vorbesc de răniri că-i clar care se răneşte şi care nu.
Clujeanul
Veteran

Mesajde tomi pe 16 Mar 2011, 17:37

Esti mai vechi vanator ca mine, eu vanez de vreo 10 ani. Desi am tras cu Geco prima oara pe la 7-8 ani.
Asa sa faci, sfatuieste-te cu veterinarul tau.
Ce pot sa-ti spun aproape sigur este ca vei fi foarte multumit si mandru de cainele tau la vanatoare.
Te salut. Voicu
tomi
Veteran

Mesajde tomi pe 09 Iun 2011, 23:32

Hanna la o proba de lucru de antrenament, tocmai descoperise fazanul din catapulta.
[url]Imagine[/url]
tomi
Veteran

Mesajde tomi pe 09 Iun 2011, 23:35

Hanna la antrenament in apa
[url]Imagine[/url]
[url]Imagine[/url]
[url]Imagine[/url]
[url]Imagine[/url]
tomi
Veteran

Mesajde tomi pe 10 Iun 2011, 19:59

@Clujeanul si @Cosmin ce mai fac springherii vostri?
A lui don Bazil a facut pui.
Hai, scrieti si voi putin. In felul asta mai tinem cumva legatura.
Nu suntem prea multi vanatori cu springer spaniel prin tara.
tomi
Veteran

Mesajde Clujeanul pe 22 Iun 2011, 12:11

Salutare,

Al meu, bine face...are 7 luni. Cred ca ii "soi bun"... :D
La 6 luni i-am taiat coada si s-a vindecat repede si curat, fara probleme.
Din pacate, din lipsa de timp si din cauza operatiei nu l-am mai scos in teren si i-am si neglijat un pic educatia si efectul se vede acuma dupa cum aporteaza de aiurea.
Am observat ca ii place jocul cu apa teribil de tare (isi baga capul in galeata plina cu apa si aporteaza pietre de la 40 de cm adancime).
Acuma in concediu incerc sa recuperez cu iesirile la pasari. Interesant ii ca scotoceste (scotocea acum 2 luni) foarte frumos dupa fazani dar nu are nicio treaba cu gainile domestice din cotet.

Cu prietenie,
Florin
Clujeanul
Veteran

Mesajde tomi pe 22 Iun 2011, 15:32

Treaba cu gainile e buna, probabil ca s-a invatat de mic, l-ati tot atentionat toti ca nu e voie.
Cred ca mai trebuie insa sa fi putin atent la el cu gainile, sa nu-ti faca totusi odata o surpriza neplacuta.
Cand ai timp si chef, mai pune poze.
Am sa mai pun si eu.
Te salut. Voicu
tomi
Veteran

Mesajde Clujeanul pe 25 Iun 2011, 05:33

Imagine

Imagine
Clujeanul
Veteran

Mesajde Clujeanul pe 25 Iun 2011, 05:37

Imagine
Clujeanul
Veteran

Mesajde Clujeanul pe 01 Apr 2012, 06:56

@tomi, ce mai face Hanna?
Mai vanati impreuna?
Clujeanul
Veteran

Mesajde tomi pe 01 Apr 2012, 13:44

Hanna e operata la genunchi.
In noiembrie la o vanatoare si-a rupt ligamentul incrucisat anterior, in genunchiul stg.
Am stat cu ea pe medicatie antiinflamatorie si condroitina vreo doua luni si mergea destul de bine.
Dupa aia am facut RMN la genunchi prin ianuarie, m-am mai sfatuit cu diferiti veterinari, ca eu tema o citisem demult, aveam lectia facuta. Toti spun ca trebuie operatie. Ca atare am facut si operatia, de vreo luna. Hanna a stat cu un guler rigid la gat pana nu demult.
Operatia se vindeca greu, are tendinta sa faca o mica colectie lichidiana in vecinatatea unui "ligament artificial" care i-a fost fixat in dreptul articulatiei.
Asa ca am terminat cu guler, cortizon injectabil, etc. I-am scos eu doua capse ce le-a pus veterinarul peste un inceput de fistula, am lasat fistula libera, s-a lins si s-a inchis dupa cateva zile.
Acum o las sa fuga liber de trei ori pe zi si ii mai dau ceva antiinflamator si condroitina.
Recupereaza incet.
Dupa aia cand se incalzeste, mergem sa inoate la baraj si sa caute pe camp.
Ea este vanatorita, nu pet, asa ca voi trece peste sfaturile si prognosticurile veterinarilor si vom vana mai departe, chiar si schioapa.
In curte cand focalizeaza mata, fuge de parca nu ar fi operata.
Si cred ca mai iau un mascul de springer, sau o dau pe Hanna la monta pentru un rand de pui si tin unul. Cam asta e acum, am fost cam necajit. Te salut. VV
tomi
Veteran

Mesajde Clujeanul pe 03 Apr 2012, 08:49

Salut Tomi,

Imi pare tare rau de ce se intampla cu Hanna. Stii cumva de la ce i s-a tras? Nu cumva ai scos-o prea tanara in teren?

Catelul meu ii ok, are un an si jumatate, coada taiata la sase luni i s-a vindecat super usor. La vanatoare ii simpatic cum scotoceste cate odata de zici ca nu-i normal la cap...asa intra de tare prin spini.

Iti doresc sa ti se vindece catelusa si astept sa postezi la toamna niste poze cu ea la vanatoare.

Cu prietenie,
Florin
Clujeanul
Veteran

Mesajde tomi pe 04 Apr 2012, 13:43

Este posibil ca am scos-o prea repede, m-am gandit de mai multe ori la asta,dar in natura lupii si cainii salbatici isi scot puii si ei tot cam asa de repede la vanatoare, mai intai chibiti si apoi vanatori activi.
Deci - este discutabil daca sa scoti cainele de mic sau de la un an, asta pentru ca fiind domenstici, poate se maturizeaza mai greu la nivelul aparatului locomotor. Parerile pot fi impartite, cred ca totusi si unii mari crescatori cu zeci de caini, scot puii la antrenament de vanatoare repede.
Eu stiu clar ca am castigat mult timp asa, Hanna la un an era aproape completa ca vanatorita.
Am sa pun repede poze, cred ca peste vreo luna Hanna o sa fie apta combatanta. Te salut. VV
tomi
Veteran

Mesajde Ursus2006 pe 05 Apr 2012, 07:56

Poate va incuscriti, ca am ramas fara springer. Donbazil a ratat monta, adica au iesit ninja si eu tot fara springer sunt. :lol:
Ursus2006
Veteran

Mesajde Clujeanul pe 06 Apr 2012, 09:18

Nu cred ca-i cazu de gestatie asa rapid dupa operatia de la picior.

Ursus, vezi ca este la Oradea un baiat care are o catelusa-springera buna de vanatoare si de pui. De la el am si eu cainele. Omu-i paznic de vanatoare si are teren bun de fazani chiar in jurul casei. Nu stiu daca mai am numarul lui de telefon, dar daca te intereseaza se poate gasi.
Clujeanul
Veteran

Anterior

Înapoi la Pontatori si scotocitori