Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 20:19

springer spaniel in foto-video

Brac , vijla, pointer , cocker , spinger , etc - sectiune dedicata .

Moderator: mialxx

springer spaniel in foto-video

Mesajde sorin flutur pe 15 Aug 2009, 16:28

m-am gandit sa facem topicuri doar pentru foto-video....iar la topicul rasei sa postam doar comentarii...eventual poze si filme de comentat
Jesse femela de 2 ani, antrenament la fazani
http://www.youtube.com/watch?v=KkfQazBGc2I
http://www.youtube.com/watch?v=T1VouSwdtBI
http://www.youtube.com/watch?v=RdnyoyzeZjs
http://www.youtube.com/watch?v=YePiL2KfCQw
http://www.youtube.com/watch?v=yMJFo2xlipo
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde tomi pe 19 Aug 2009, 08:03

Hanna cea viteaza este o catelusa springer de doua luni din canisa d-lui comisar Sorin Flutur, pe care am avut onoarea sa-l cunosc - vinator si cainar de frunte si incredere.
Hanna ieri a parasit cuibul in care s-a nascut si s-a facut timisoreanca.
Este un catel foarte sanatos, energic si de fapt chiar cuminte - nu varsa in masina, nu plange dupa mama si nu-si face nevoile in casa.
Pe afara fuge ca o mica turbata, cauta cu nasul prin toate tufisurile si chiar schiteaza un fel de aport cu jucariile pe care le-a primit.
[img][IMG]http://i628.photobucket.com/albums/uu10/tomi_017/19-08-09_081308.jpg[/img][/img]
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde tomi pe 19 Aug 2009, 10:10

[url]Imagine[/url]
Ok, deci asta-i Hanna viteaza.
Multumesc mult Sorin. Voicu
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde sorin flutur pe 19 Aug 2009, 11:10

la multe vanatori de pomina D-l Doctor....sa va aduca puzderie de pasaret in bataia pusti :D
p.s....trimiteti fotograful la reciclare :roll:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde tomi pe 19 Aug 2009, 14:46

Telefonul meu trebuie reciclat si cumparat cumva un aparat foto digital cu memorie pt filmare.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde tomi pe 19 Aug 2009, 15:03

Dupa care voi face mici reportaje despre cum creste si se transforma Hanna in vanator, spre gloria springerului pe plaiurile romanesti (inainte!) si a crescatorilor care incearca sa-l introduca aici la noi.
Domnul comisar va doresc un concediu frumos. Cu prietenie.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde tomi pe 23 Aug 2009, 22:32

[url][Imagine/url]
Azi Hanna a fost prima oara la vanatoare de gugustiuci, nu se sperie de loc de foc, cred ca ii place zgomotul si mirosul ca si mie.
In poza incerca sa duca unul in bot si a reusit cam 10 cm.
A fost neasteptat de cuminte, se invarte pe langa mine pina in 30m si daca e prea departe si o strig vine aproape imediat la mine.
Cred ca am inceput sa ne iubim sincer.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde sorin flutur pe 24 Aug 2009, 11:34

:shock: Domnu' Doctor....matale vrei sa dobori recordul ?
vanatoare la 2 luni?....ai grija totusi cu prea multe puscaturi si sa nu vada catelusa pasarea...pas cu pas :D
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde tomi pe 30 Aug 2009, 21:47

Dupa o saptamana Hanna a crescut destul de mult ca sa care turturica pe o distanta mare (100-200m), in urma mea, mandra si cu coada sus.
[url]Imagine[/url]
Daca sunt plictisitor rog pe dr.Burcescu sa baneze dar sunt si eu tare mandru de asa o creatura isteata.
Are 2,5 luni si asculta deja comenzile "aici" si "sezi" - e drept, cand vrea ea sau isi aduce aminte.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde sorin flutur pe 05 Sep 2009, 12:34

springeri de 2 luni jumate la primul contact cu iepurele...un soldan recuperat de la un caine vagabond :(
http://www.youtube.com/watch?v=u5RXYzCaSOo
http://www.youtube.com/watch?v=oWKBMsmdInY
http://www.youtube.com/watch?v=ijYgY2LwujY
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde mariusx pe 05 Sep 2009, 15:41

iepurele a fost domestic ?as vrea si eu sa iau unu ;dar are acelasi miros cu cel salbatic?,daca e salbatic!
mariusx
Membru activ
 
Mesaje: 95
Membru din: 01 Sep 2009, 18:47
Locaţie: targoviste dambovita

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde sorin flutur pe 06 Sep 2009, 20:03

citeste cu atentie postarea anterioara :roll:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde tomi pe 30 Sep 2009, 10:19

Hanna cea viteaza la 3 1/2 luni. Tocmai cautam pe linga un canal; a se observa mutra atenta si afurisita.
[url]Imagine[/url]
Sambata mergem impreuna la fazani.
Off topic pt.dl.comisar Sorin
[url]Imagine[/url]
Astia sunt doi lupi adevarati,de fapt se vede doar unul.Sunt cumparati din Cehoslovacia dintr-o crescatorie de lupi in captivitate. I-am vazut intamplator si m-am mirat de faptul ca se comporta ca niste caini foarte distanti, permit sa te apropii, ba chiar sa pui mana pe ei, dar retrag imediat capul. Cred ca pentru un crescator de caini este ceva f.interesant, pot servi la modificarea sau ameliorarea unor rase. Salut. Voicu
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde sorin flutur pe 30 Sep 2009, 10:24

cred ca sunt caini din rasa lup ceh...nu sunt cunoscator al rasei dar stiu ca a fost creata cu sange de lup salbatic...cred ca rasa este omologata sau in curs de omologare...nu sunt sigur
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde tomi pe 30 Sep 2009, 10:28

Omul spunea ca sunt chiar lupi, nu il cunosc insa asa ca nu pot sa garantez.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde sorin flutur pe 30 Sep 2009, 10:54

lasa-i naibi de lupi D-l Doctor si baga ceva filmulete cu Hana cea viteaza :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde tomi pe 05 Oct 2009, 09:16

Poze cu Hannna,springerita cea viteaza, dupa deschiderea la fazan.
[url]Imagine[/url]
[url]Imagine[/url]
Cand a vazut primul fazan, nu stia ce aratare e aia, sarea la el si inapoi, dupa care l-a luat in bot.
A stat pe langa mine, a fost cuminte, tot cauta cu nasul jos, e drept ca nu prea stie ce cauta, cred ca si soareci.
Acum invata cine e adversarul, are pe lista turturele, pitpalaci si acum fazani.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde sorin flutur pe 05 Oct 2009, 13:03

Domn' Doctor, impaiaza-i unul, umple-l cu carpe....ca sa va jucati de-a aportul.....
vad ca Hana avanseaza repede....ai mei nu au pus inca gura pe fazan....am ratat deschiderea....s-o manance lupii de militie :evil:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde tomi pe 16 Oct 2009, 08:56

Asa.
Deci Hanna cea viteaza, dupa ce m-a enervat bine ca e neascultatoare - se pare ca e prima perioada de incercare de dominare,asa scrie prin cartile de caini, brusc mi-a facut alte surprize placute.
La ultima vanatoare de fazan doar mergea pe langa mine nu prea departe, ceea ce nu m-a suparat prea mult, mi-e frica sa nu o pierd in teren, asa ca era bine.
Am pe langa casa, undeva mai in periferia orasului, intr-o zona de terenuri de sport un teren viran cu FAZANI!! si acolo merg cu Hanna la plimbare.
Ieri am ridicat o fazanita care s-a lasat in tufe de buruieni la 40 m. Hanna a plecat in directia aia destul de timid, nu vazuse fazanita ca era in alta parte, dar brusc a inceput sa caute in toata regula ca un caine matur si a trecut in partea cealalta venind spre mine, in ideea ca blocheaza fazanita intre mine si ea si o ridica.
A cautat ca o turbata o vreme si aproape si departe, acolo nu mi-e frica ca o pierd si nu o chem deloc dar fazanita ne-a fentat si a fugit pe jos in lateral.
Interesant e cum de a inceput Hanna brusc sa caute asa profesional si stia clar si ce cauta.
[urlImagine][/url]
[url]Imagine[/url]
Cand simte ceva la distanta mare sta cu capul sus
[url]Imagine[/url]
E foarte interesant sa vezi cum se dezvolta in vanator un caine de rasa. Salutari Sorin. Voicu
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde wachtelfeld pe 16 Oct 2009, 13:05

Toti cainii de vanatoare au un moment in care are loc "declick-ul" si incep sa se dea pe treaba ...important este sa fie sesizat acel moment si insistat si mai mult imediat dupa ...sa fie cu noroc si sanatoasa catelusa ! :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde sorin flutur pe 19 Oct 2009, 15:14

Domnu" Doctor...cred ca vrei sa o intreaca pe mama ei...ea a crescut aproape la liber....cam pe la aceeasi varsta am observat ca deja cauta vanat nu alearga ca un catel....springerii sunt printre cei mai precoce....conteaza si individul....sunt foarte multumit de cateii care i-a nascut Afina....toti au iesit vanatori de exceptie si toti vanatorii la care au ajuns ma suna sa-i laude si sa-mi multumeasca....
ce multumire mai mare pentru un crescator?
va multumesc si eu pentru grija pe care le-o purtati si va doresc multe vanatori minunate
poate pana la urma facem un club de springeri afiliat la zeita vanatorii....pt. ca la nu stiu care asociatii nu merita asociati cateii...
manance-va lupul....cum zic italienii :D
p.s. atentie la control D-l Doctor....daca devine avida de vanat si nu ai control asupra ei....ai pus-o :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde tomi pe 21 Oct 2009, 22:30

Domnul Comisar,exact asta a fost urmatorul pas. Dupa ce, cum ti-am spus la telefon Hanna a scos la ultima vanatoare doar ea singura vreo 20 de fazani si s-a comportat exemplar de cuminte raspunzind la toate comenzile, brusc a fost cuprinsa de o criza de personalitate.
Zilele trecute iar ne-am dus pe un teren viran pe langa stadion unde Hanna fuge libera si unde vine la mine cum o chem. De data asta a gasit in niste tufe un PITPALAC pe care l-a ridicat si mi-am dat seama ca va ridica ceva, dar era sa lesin cind am vazut ca ridica prepelita in oras. Dupa care brusc a fost cuprinsa de o independenta plina de fite si a inceput sa caute si sa fuga parca era sefa mea si nici nu ma mai baga in seama.S-a departat la distante la care nu a mai tulit-o niciodata, aproape ca pierduse complet contactul cu mine. Asa ca m-a enervat crunt mai ales ca povestea s-a terminat dupa ce a gasit un sobolan mort cu care a inceput sa faca jonglerii si cu care fugea de mine cum o chemam. Dupa multa tevatura a inteles ca m-am enervat si s-a speriat, a aruncat sobolanul si a luat o pozitie umila, ca un viermisor. Dar eu nu m-am induiosat si i-am tras citeva palme la fund si acasa cu ea. Dupa aia mi-a parut rau dar am facut in continuare pe durul si nu am mai bagat-o in seama. Bineinteles ca in cel mai scurt timp dadea din coada si mi se incurca printre picioare. Trebuie sa reiau exercitiile de chemat la mine si dat ceva bun cind vine, ca daca o apuca ifose din astea pe camp e de rau, se poate pierde. E o catelusa foarte reusita.Te salut prieteneste. Voicu

@Domnul dr.Burcescu multumesc de sfaturi si de urari. dr.Voiculescu
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde sorin flutur pe 22 Oct 2009, 10:33

sa n-o mai pedepsesti niciodata cand vine la tine
trebuie sa o inveti comanda NU
sa folosesti aceasi pedeapsa cand greseste, acelasi cuvant celasi ton
fa niste exercitii de obedienta
mers in lesa la picior, sezi, si recompensa cu mancare
cand greseste, NU promt si hotarat si smucit de lesa
daca are deja aviditate pentru vanat mergi cu ea singura fara alti caini pana ai un control bun asupra ei
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde tomi pe 27 Oct 2009, 11:29

Am mai fost cu Hanna la vanatoare de fazani si scoate tot ce e fazan in perimetrul respectiv. Este clar mai eficienta decit bracii care vin la vanatoare cu noi, bracul areteaza o piesa pe margine si dupa aia pleaca mai departe, dar Hanna daca mai simte fazani acolo se baga in tufis si ii cauta pana ii scoate pe toti.
Da semne de independenta la inceputul vanatorii, dupa care devine mai ascultatoare.
Cred ca am sa-i scot zgarda cand ii dau drumul pe camp, cauta ca turbata prin desisuri si mi-e ca ramane agatata in zgarda pe undeva.
Am reinceput antrenamentele de obedienta care au clar rezultat, desi un arbitru de caini pe care l-am intalnit intamplator cand o antrenam sa vina la mine mi-a spus ca pana la 9 luni nu merge dresajul, ca uita imediat. Merge clar, dar nu asa de stabil, trebuie reluat tot timpul.
Hanna are 4,5 luni si se comporta pe camp ca un caine adult.
I-am prins o slabiciune majora, este moarta dupa cremvursti de pui, asa ca daca am un cremvurst in buzunar fac cu ea ce vreau eu.
Bataita nu primeste decat foarte rar.Salut Sorin si multumesc de catelusa si de sfaturi . Am sa pun poze cu Hanna carand fazan in bot.Voicu
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde sorin flutur pe 27 Oct 2009, 11:49

bravo Domn' Doctor
cred ca Hanna e cea mai avansata din cuib
eu stau rau la inceputul asta de sezon
m-am ocupat un pic de mistreti pentru ca teckelul meu si alpenlandische dachsbracke au cam somat anul trecut
si -a dus prietenul meu doi copoi italieni catei si trebuie sa ne ocupam de ei
le-am cam neglijat pe surorile lu' Hanna
oricum nu mi-e frica
recupereaza repede
masinarii de vanatoare springerii astia....
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde sorin flutur pe 07 Noi 2009, 18:14


Cupa Europei la spanieli
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde tomi pe 09 Noi 2009, 19:37

Am fost cu Hanna la iepuri.Nu stia ce e un iepure pina nu a mirosit unul impuscat si il tot tragea de cap in timp ce eu il duceam de picioare, ba chiar a apucat-o o ciuda mortala ca l-am dat la portbagaj. Deci a inceput sa faca mici isterii cum ca ea nu mai pleaca de la iepurele impuscat.Asa ca a primit una la fund si s--a linistit pe loc. Apoi surpriza. Am trecut pe langa unul camuflat in aratura, care s-a gandit sa ne fenteze si nu s-a ridicat din transee. Era cam la 15 m. Dar Hanna cea viteaza l-a mirosit pe loc si a plecat spre el la trap, asa ca iepurele vazand dusmanul a tulit-o de pe pozitii. Normal ca Hanna a taiat-o dupa el dar nu foarte turbata, ba chiar s-a oprit la fluier dup vreo 80 de m. La fel normal ca nu l-am lovit - am aruncat un alt iepure din mana, luat pusca din spate,la inceput il masca Hanna si dupa aia am tras timorat sa n-o lovesc pe ea desi era departe in lateral.Asa ca toti trei am avut de castigat, eu bucuria ca Hanna ridica iepuri din prima, Hanna prima lectie de iepure si bietul iepure...Dupa aia a ridicat multi fazani pe un canal adanc cu apa. Intr-un final am cazut amandoi in apa rece si cateaua a inotat fara emotii si a iesit mult mai repede decat mine, care mi-era sa nu pateasca ceva, urcand un mal abrupt in doi timpi si trei miscari.Asa ca facem un cuplu ca Stan si Bran la vanatoare, dar va fi sigur cea mai buna.Salut Sorin. Voicu
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde sorin flutur pe 09 Noi 2009, 21:11

Bravo Voicule si bravo Hanna....vad ca voi sunteti in avans mare...eu nu am scoso pe sora ei la vanatoare....doar de cateva ori pe langa casa la plimbare....si cate un fazan sau iepure cand am venit acasa de la vanatoare....daca o tineti tot asa o sa-mi fie greu sa va ajunggem din urma :D
eu mi-am pastrat-o pe Bimba...cea mai mica din cuib ...dar cea care evada din padoc prin orice gaura...seamana pe ma-sa....o sa am de furca cu ea la greu.....
dupa ce o duc si eu la cateva vanatori poate facem una impreuna...deocamdata nu suntem prgatiti...de ....eu am mai multi caini de care trebuie sa ma ocup...dar Bimba nu o sa fie neglijata....
poate pana la urma o punem noi de un club de spanieli...si asa cluburile celelalte o cam freaca :D
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde tomi pe 13 Noi 2009, 11:12

Sorine facem clubul de spanieli, mai sunt si cokeri pe aici prin TM.
Plus ca am putea sa integram si nevanatori, sunt multi care iubesc spanielii.
Maine merg ch Hannna dupa iepuri. Te salut. Voicu
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde sorin flutur pe 13 Noi 2009, 19:55

salut Voicu....nu o forta prea tare cu iepuroii....are doar 5 luni si e springer nu drathaar....
las' ca ne tragem noi un club de spanieli....importam nisca masculi titrati, plini de diplome si-i imperechem cu Afina si fetele ei ca sa fie cateii buni la vanatoare :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Următorul

Înapoi la Pontatori si scotocitori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Publicitate