Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 18:10

Brac de Weimaraner

Brac , vijla, pointer , cocker , spinger , etc - sectiune dedicata .

Moderator: mialxx

Brac de Weimaraner

Mesajde pongo pe 19 Ian 2010, 12:11

Ce parere aveti despre aceasta rasa?
Eu vreau sa cumpar un mascul, adult (din cate am inteles), de la o prietena, are pedigree, in orice caz de abia acum am vorbit despre el din cauza ca adusesem vorba despre bracii si pointerul meu, iar ea mi-a zis ca are un brac de weimaraner si ar vrea sa il vanda deoarece nu are cum sa mai aibe grija de el. Eu cand l-am cumparat pe Pongo - pointerul, aveam de ales sa aduc un astfel de Brac sau sa nu ma complic si sa iau un frumos pointer, cu dorinta ca mai incolo sa am si un weimaraner, mai multe detalii o sa imi dea maine sa vad ped-ul si cainele, stabilim si pretul, in rest sper sa imi tineti pumnii sa am parte de un asa caine frumos, cred ca usor, usor ajung la visul meu (canisa numai cu caini de vinatoare din muulte rase).
Of Lovin' Phantoms Kennel (FCI)
www.weimaraner.ro
Lovin' Phantoms - via FaceBook
pongo
Membru activ
 
Mesaje: 95
Membru din: 30 Noi 2009, 19:25
Locaţie: Ilfov, Romania

Re: Brac de Weimaraner

Mesajde wachtelfeld pe 20 Ian 2010, 13:52

Imagine
Imagine
Din cate am vazut si inteles in Germania ,weimaraner-ii si-au cam pierdut din aptitudinile de vanatoare caracteristice rasei.La acest moment in tara lor natala a inceput un program de redresare al rasei si exista doar citeva zeci de exemplare ce au acces la monta (in jur de 20-30 exemplare).Curios este ca exemplarele de weimaraner cu par lung comparativ cu cei cu par neted au o medie superioara a calitatilor de vanatoare.De aceea am atasat fotografiile de mai sus unde este un paznic de vanatoare cu weimaraner-ul sau de vanatoare,unul din cei mai buni caini din rasa sa la vanatoare in acest moment.
Nu stiu daca este insa o idee buna de a lua din Romania un caine din aceasta rasa strict pt. vanatoare ,daca in tara lui natala situatia este cea descrisa mai sus..... :roll:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Brac de Weimaraner

Mesajde alex2810 pe 20 Ian 2010, 18:07

Cainele a fost vreodata scos la vantoare? Dupa mine asta conteaza, cum lucreaza el in camp, pentru specia dorita, nu rasa. Oricum, din poze, catelul arata foarte bine. Daca il cumperi sper sa iti ofere satisfactii maxime la vanatoare. Numai bine.
alex2810
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 18 Oct 2009, 11:14

Re: Brac de Weimaraner

Mesajde pongo pe 20 Ian 2010, 22:35

cainele nu e din Romania, si nu a fost decat o data la vinatoare, cum am sa am pedigreeul in fata, am sa va dau mai multe detalii,
aa.. e cu par neted.
Nu il vreau neaparat pentru vinatoare, dar cine stie poate, poate, in orice caz daca nu are treaba cu munca in teren, eu il iau mai mult cadou pt prietenul meu, care e indragostit de Pongo ( s-a cam molipsit de la mine cu cainii de vinatoare si ar dori sa mi-l fure :lol: deja vrea si permis de port arma, etc )
daca tot am ocazia asta , de ce nu? :D sunt sigura ca nu imi va parea rau, e o frumusete! sincer, de abia astept sa il vad stau ca pe ghimpi. :twisted:
dar de canise prin Ro stiti? un pret informativ ca sa stiu la ce ma arunc daca imi va oferi un pret corect/ calitate.
Of Lovin' Phantoms Kennel (FCI)
www.weimaraner.ro
Lovin' Phantoms - via FaceBook
pongo
Membru activ
 
Mesaje: 95
Membru din: 30 Noi 2009, 19:25
Locaţie: Ilfov, Romania

Re: Brac de Weimaraner

Mesajde wachtelfeld pe 21 Ian 2010, 11:09

pongo scrie:cainele nu e din Romania, si nu a fost decat o data la vinatoare, cum am sa am pedigreeul in fata, am sa va dau mai multe detalii,
aa.. e cu par neted.
Nu il vreau neaparat pentru vinatoare, dar cine stie poate, poate, in orice caz daca nu are treaba cu munca in teren, eu il iau mai mult cadou pt prietenul meu, care e indragostit de Pongo ( s-a cam molipsit de la mine cu cainii de vinatoare si ar dori sa mi-l fure :lol: deja vrea si permis de port arma, etc )
daca tot am ocazia asta , de ce nu? :D sunt sigura ca nu imi va parea rau, e o frumusete! sincer, de abia astept sa il vad stau ca pe ghimpi. :twisted:
dar de canise prin Ro stiti? un pret informativ ca sa stiu la ce ma arunc daca imi va oferi un pret corect/ calitate.


Canise de weimar in Romania...? :lol: :lol: :lol: De abia daca sunt citeva canise serioase in Germania ,in rest canise pt. frumusete sunt citeva in Europa....dar cred ca lucrul asta nu este chiar interesant... :lol:
Un pret corect este ceva pe la 600-700 euro ,daca are un pedigree bun.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Brac de Weimaraner

Mesajde pongo pe 21 Ian 2010, 11:59

wachtelfeld scrie:
pongo scrie:cainele nu e din Romania, si nu a fost decat o data la vinatoare, cum am sa am pedigreeul in fata, am sa va dau mai multe detalii,
aa.. e cu par neted.
Nu il vreau neaparat pentru vinatoare, dar cine stie poate, poate, in orice caz daca nu are treaba cu munca in teren, eu il iau mai mult cadou pt prietenul meu, care e indragostit de Pongo ( s-a cam molipsit de la mine cu cainii de vinatoare si ar dori sa mi-l fure :lol: deja vrea si permis de port arma, etc )
daca tot am ocazia asta , de ce nu? :D sunt sigura ca nu imi va parea rau, e o frumusete! sincer, de abia astept sa il vad stau ca pe ghimpi. :twisted:
dar de canise prin Ro stiti? un pret informativ ca sa stiu la ce ma arunc daca imi va oferi un pret corect/ calitate.


Canise de weimar in Romania...? :lol: :lol: :lol: De abia daca sunt citeva canise serioase in Germania ,in rest canise pt. frumusete sunt citeva in Europa....dar cred ca lucrul asta nu este chiar interesant... :lol:
Un pret corect este ceva pe la 600-700 euro ,daca are un pedigree bun.


Nici ei nu l-au luat de vinatoare, acum nu stiu sigur daca chiar a fost sau nu, frumusetea ma atrage si pe mine, eu zic ca merita banii.
Fiind prietena si colega mea, stie ce si cum stau cainii mei si grija care le-o port ca sunt copilasii mei, il va putea vizita oricand, chair daca il voi tine eu sau prietenul meu , pana la urma cam tot aia e. Eu zic ca nu o sa ceara chiar atat de mult. In orice caz nu ma zgarcesc la un asa frumos! :lol:


Dar despre problemele de sanatate ce imi puteti spune?
Of Lovin' Phantoms Kennel (FCI)
www.weimaraner.ro
Lovin' Phantoms - via FaceBook
pongo
Membru activ
 
Mesaje: 95
Membru din: 30 Noi 2009, 19:25
Locaţie: Ilfov, Romania

Re: Brac de Weimaraner

Mesajde wachtelfeld pe 21 Ian 2010, 12:27

Sunt o serie de boli genetice ce apar frecvent ,un pedigree bun inseamna si automat lipsa acestora .Cea mai frecventa este displazia de sold si cea de umar ,atofia progresiva retiniana ,carenta congenitala de cupru , boala von Willebrand ,etc
Sincer insa 600-700 euro pt. un caine bun mie nu mi se pare mult.... :lol: :lol: :D

Eu ma bucur sincer pt. orice rasa nou aparuta la noi in tara pt. ca da un plus de culoare peisajului chinologic.
Dar tineti cont ca totusi este o rasa de lucru !
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Brac de Weimaraner

Mesajde pongo pe 21 Ian 2010, 18:40

Am mai aflat ceva :lol: e dintr-o canisa din Germania :D . Mai aflu cat ceva mai va zic. Numai am rabadare sa il vad pe Hunt, daca chiar merita pedigreeul si cainele si e totul ok dau 600 - 700 de eur, am gasit pe cineva ce are pui la noi cu parinti de show cu titluri prin Fr, etc 1000 de eur.
De abi astept!! Parca sunt copil mic care asteapta sa mearga la Disney :lol: weekendul asta ma duc il analizez il iau in parc sa vad ce reactii are, sa ma joc cu el, imi iau jucarelele de antrenament sa vad ce si cum, plec la studii :lol: .
Of Lovin' Phantoms Kennel (FCI)
www.weimaraner.ro
Lovin' Phantoms - via FaceBook
pongo
Membru activ
 
Mesaje: 95
Membru din: 30 Noi 2009, 19:25
Locaţie: Ilfov, Romania

Re: Brac de Weimaraner

Mesajde wachtelfeld pe 22 Ian 2010, 11:14

pongo scrie:Am mai aflat ceva :lol: e dintr-o canisa din Germania :D . Mai aflu cat ceva mai va zic. Numai am rabadare sa il vad pe Hunt, daca chiar merita pedigreeul si cainele si e totul ok dau 600 - 700 de eur, am gasit pe cineva ce are pui la noi cu parinti de show cu titluri prin Fr, etc 1000 de eur.
De abi astept!! Parca sunt copil mic care asteapta sa mearga la Disney :lol: weekendul asta ma duc il analizez il iau in parc sa vad ce reactii are, sa ma joc cu el, imi iau jucarelele de antrenament sa vad ce si cum, plec la studii :lol: .


Sa fie intr-un ceas bun,ma bucur pt. dvs. :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Brac de Weimaraner

Mesajde pongo pe 22 Ian 2010, 16:31

wachtelfeld scrie:
pongo scrie:Am mai aflat ceva :lol: e dintr-o canisa din Germania :D . Mai aflu cat ceva mai va zic. Numai am rabadare sa il vad pe Hunt, daca chiar merita pedigreeul si cainele si e totul ok dau 600 - 700 de eur, am gasit pe cineva ce are pui la noi cu parinti de show cu titluri prin Fr, etc 1000 de eur.
De abi astept!! Parca sunt copil mic care asteapta sa mearga la Disney :lol: weekendul asta ma duc il analizez il iau in parc sa vad ce reactii are, sa ma joc cu el, imi iau jucarelele de antrenament sa vad ce si cum, plec la studii :lol: .


Sa fie intr-un ceas bun,ma bucur pt. dvs. :D


va rog, fara dvs., am si eu 17 anisori :)
Imi e frica sa nu sufere dupa vechea casa, stapani, avand 3 ani... mie mi-au zis ca au incredere in mine ca ne cunoastem si stie ca ii va fi bine, ca ei nu au timp si spatiul necesar pt Hunt, si ca mai rau il chinuie.
Sunt curioasa cum se va intelege cu heidi, cu pongo, cu napoleon si restul cateilor, inafara de el mai au o bichonita.
Am atatea intrebari... Noroc ca va am pe dvs. sprijin, pt ca de rasa asta nu prea eram informata..

ca sa merg cu el in show de ce am nevoie si la ce pot merge? nu am avu nici macar o data ocazia sa merg cu cainele meu in concurs si cu el chiar as vrea, eu cred ca va merita, dar la fel, nu stiu nimic despre asta. Poate imi ziceti ceva..
Of Lovin' Phantoms Kennel (FCI)
www.weimaraner.ro
Lovin' Phantoms - via FaceBook
pongo
Membru activ
 
Mesaje: 95
Membru din: 30 Noi 2009, 19:25
Locaţie: Ilfov, Romania

Re: Brac de Weimaraner

Mesajde pongo pe 22 Ian 2010, 22:01

Imagine

Imagine

Imagine
Of Lovin' Phantoms Kennel (FCI)
www.weimaraner.ro
Lovin' Phantoms - via FaceBook
pongo
Membru activ
 
Mesaje: 95
Membru din: 30 Noi 2009, 19:25
Locaţie: Ilfov, Romania

Re: Brac de Weimaraner

Mesajde Kristi pe 23 Ian 2010, 06:44

Frumos caine . Sa-ti traiasca si sa te bucuri de el .
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Brac de Weimaraner

Mesajde pongo pe 23 Ian 2010, 10:59

nu e asta al meu, al meu ma asteapta si il astept sapt asta, il iau si am sa fac destule poze cu el sa va bucurati si voi. :D La primul meeting al vinatorilor vin cu "armata" mea de copoi si seniori si juniori :D
Of Lovin' Phantoms Kennel (FCI)
www.weimaraner.ro
Lovin' Phantoms - via FaceBook
pongo
Membru activ
 
Mesaje: 95
Membru din: 30 Noi 2009, 19:25
Locaţie: Ilfov, Romania

Re: Brac de Weimaraner

Mesajde pongo pe 26 Ian 2010, 21:48

Am luat cainele! Mi-am adus "visul" acasa , pe Hunt, dar am ff multe nelamuriri in privinta pedigreeului, prietena mea mi-a zis ca acum 3 ani cand l-a cumparat de la o femeie ( care din hartiile pe care mi le-a dat rezulta ca e propietara ambilor parinti) a fost mare scandal ca le-a promis cumparatorilor pedigreeurile si dupa ce i-a vandut nu a mai dat nimeni de ea, prin urmare hartiile pe care le are inafara carnetului de sanatate si codurilor pt microcip sunt: adeverinta de provenienta a lui Hunt ( Apolo scris in acte),iar la subsolul paginii o nota: " pt ridicarea pedigreeului cumparatorul va prezenta obligatoriu presedintelui de club aceasta adeverinta si va tatua cainele." ; tatuaj in ureche nu are, cip are: alte hartii: o cerere de inscriere catre A.Ch.J.I. pt inscriere in ascociatie, la mijlocul paginii fiind datele cainelui inscris, cum ar fi: tata: Nixe von Shattenaugen, CO: MET 236/03 , iar la mama: Nixe von Shat Tenaugen, CO: MET 236/03, nici o adresa, canisa sau telefon, nimic. Aceasta cerere nu cred ca a fost depusa probabil ca nu au avut timp prietenii mei care l-au cumparat.

Alt "act", banuiesc ca este o copie dupa pedigreeul tatalui care este in maghiara. Mai am o copie dupa o diploma eliberata de AChMB, expo cacib 13.06.2004, se acorda cainelui nixe von shattenaugen clasa juniori, nr catalog 255, brac de weimar cu par scurt CO: MET 236/03, mascul, data nasterii: 24.07.2003, calificativ f bun, etc.
Alta diploma (nu stiu a carui parinte) care e jumate scrisa la calculator, jumate de mana, de data asta fara nici un antet de achr decat stampila si semnatura dr. Duta Adrian - arb chinolog, si jos la subsol un antet: purina - proplan;scrie: se acorda cainelui Nixe von Schat Tenauger, n.: 24.07.2003 (peste tot fiind data nasterii al tatlui) , COR: MET 236/03 are un Ex./ CAC / BOB.

Alt "Act interesant": Fisa de arbitraj din data 13.06.04 CACIB nume caine nixe von Shattenaugen nr catalog 255, clasa juniori, la sex era scris de callculator mascul si e taiat cu pixul si scirs femela, nr tatuaj: M236, prop. Iancu Denisa crescator: Ungaria, observatiile sunt scrie pt o femelaa mai mult nu imi dau seama (e un scirs indcifrabil) cu un calificativ f. bine.

Ultima foaie xeroxata e o fisa de arbitraj cu insigna in coltul din stanga sus purina - proplan si cu parafa si semnatura dr Duta Adrian - arb. chinolog : CAC 11.06.2005 nr catalog: 278 clasa deschisa, femela, nume: Nixe von Schat Tenaugen rasa wimaraner, data nasterii: 24.07.2003 ( data in care se nascuse si tatal lui Hunt!), COR: MET 236/03, observatii scrise pt femela..., si a obtinut un Excelent/ CAC / BOB.

Astea fiind toate hartiile pe care le am. MA ajuta cineva eventual sa imi zica ce sa fac, unde sa ma duc sa ii scot pedigreeul? colega mea mi-a dat adresea unde trebuie sa depun cererea pt pedigree. DAr sunt bune "actele"???
Of Lovin' Phantoms Kennel (FCI)
www.weimaraner.ro
Lovin' Phantoms - via FaceBook
pongo
Membru activ
 
Mesaje: 95
Membru din: 30 Noi 2009, 19:25
Locaţie: Ilfov, Romania

Re: Brac de Weimaraner

Mesajde pongo pe 02 Feb 2010, 09:31

Un filmulet despre rasa Brac de Weimaraner:

http://www.youtube.com/watch?v=6ifSudRe ... re=channel
Of Lovin' Phantoms Kennel (FCI)
www.weimaraner.ro
Lovin' Phantoms - via FaceBook
pongo
Membru activ
 
Mesaje: 95
Membru din: 30 Noi 2009, 19:25
Locaţie: Ilfov, Romania

Re: Brac de Weimaraner

Mesajde Gica pe 02 Feb 2010, 20:32

Un ciine fara pedigri nu este socotit ciine de rasa,deci ai dus acasa doar un ciine pt. plimbat prin parc si cam atit.Banuesc ca te vei supara pe mine pt. ce-ti spun dar din ce ai postat eu vad ca prietena ta a fost pacalita si acum sa scapat de catel pacalindute pe tine.Sper ca n-ai platit prea mult pe el.
Gica
Membru important
 
Mesaje: 201
Membru din: 03 Ian 2007, 23:34
Locaţie: Arad

Re: Brac de Weimaraner

Mesajde sorin flutur pe 02 Feb 2010, 22:09

uraaaa...a revenit Gica cel din totdeauna...de care nu poti sa ascunzi nimic si care nu poate sa nu le spuna pe fata...
asta nu inseamna ca nu o sa ai probleme cu militia pentru ca ai ascuns de mine cartea asta despre pointer...cu toate ca..imi amintesc ca mi-ai mai aratat-o odata...dar eu ... ca un geltelman ...nu ti-am confiscat-o...pt ca eram sub influenta bauturilor alcoolice :oops: :oops: :oops: :twisted: :twisted: :twisted:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Brac de Weimaraner

Mesajde sorin flutur pe 02 Feb 2010, 22:13

Pongo...nu te lua dupa toti nebunii....pt. ca esti fata si esti pasionata de pointer...o sa-ti trimit niste filmulete cu regii contemporani ai aretului...ai vantului....ai baletului vanatorului de pasari....
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Brac de Weimaraner

Mesajde Gica pe 03 Feb 2010, 18:47

Total gresit Sorine atunci ai fost treaz de n-ai luato. :)
Gica
Membru important
 
Mesaje: 201
Membru din: 03 Ian 2007, 23:34
Locaţie: Arad

Re: Brac de Weimaraner

Mesajde sorin flutur pe 03 Feb 2010, 18:59

stii cum au zis anticii...in vin este adevarul :lol:
promit ca nicodata cand trec pe la tine sa nu refuz un pahar :D
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Brac de Weimaraner

Mesajde Gica pe 03 Feb 2010, 19:33

Lasa-ma Sorine ca tu vii tot cu remorca cuplata pe 4x4 si cu dor de duca.
Gica
Membru important
 
Mesaje: 201
Membru din: 03 Ian 2007, 23:34
Locaţie: Arad

Re: Brac de Weimaraner

Mesajde sorin flutur pe 03 Feb 2010, 19:37

ce puii mei sa fac daca are permis?
vrei sa ma vezi la PRO TV?
hai ca am f..t si topicul asta...scuze Pongo :oops:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Brac de Weimaraner

Mesajde pongo pe 04 Feb 2010, 21:20

Nu'i nimic Sorin...
am alergat pe la achmb, am dat sute de telefoane sa aflu istoria pedigree-ului cainelui meu si nu e chiar asa usor ca cineva (de ex. cei de la achmb) sa uite de un cuib de brac de weimar chiar daca a fost acum 3 ani, e o rasa ce nu o intalnesti zilnic. Am aflat ca parintii sunt de valoare, actele nu sunt false, ( apropo prietena mea nu avea nici o intentie sa scape de caine, pur si simplu l-am vrut de cum l-am vazut si imi spusese de ceva vreme, pt el avea si un spatiu mic) propietara a depus actele necesare si cand a aflat ca trebuiau platite pedigree-le a renuntat la tot, si pt ca a trecut ceva timp pedigree-ul nu mai poate fi scos.. :roll: desi e unul ff bun. Dar cu ce ma impiedica sa imi iubesc cainele? Am sa il duc la CAC Craiova in martie, dar Sorin poate ma ajuti cu niste informatii..

poze cu Hunt:
Imagine
Imagine
Imagine
Of Lovin' Phantoms Kennel (FCI)
www.weimaraner.ro
Lovin' Phantoms - via FaceBook
pongo
Membru activ
 
Mesaje: 95
Membru din: 30 Noi 2009, 19:25
Locaţie: Ilfov, Romania

Re: Brac de Weimaraner

Mesajde sorin flutur pe 04 Feb 2010, 22:23

nu ma pricep la rasa asta mai deloc...mie imi pare ca e dog german...mai ales cand vad ce coada are :roll:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Brac de Weimaraner

Mesajde pongo pe 05 Feb 2010, 10:46

da..toata luma il confunda cu dogul, dar nu'i. Coada ii va fi taiata ( e foarte frumoasa ) dar cand se bucura se loveste de padoc sau de gard, de pomi, de mine (e ff dureros) si imi e mila de el pt ca il doare, sper ca nu afecteaza in concurs (desi mi s-a spus ca nu).
Pai ma refer sa ma ajuti cu niste sfaturi legate de show-uri... te pricepi?
Of Lovin' Phantoms Kennel (FCI)
www.weimaraner.ro
Lovin' Phantoms - via FaceBook
pongo
Membru activ
 
Mesaje: 95
Membru din: 30 Noi 2009, 19:25
Locaţie: Ilfov, Romania

Re: Brac de Weimaraner

Mesajde adigeo pe 05 Feb 2010, 10:54

Ar trebui sa te interesezi bine inainte sa-i tai coada , stiu ca aceasta operatie se face in primele saptamani ,zile, de viata , la 3 ani cat are sa nu apara complicatii . Succes.
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: Brac de Weimaraner

Mesajde sorin flutur pe 05 Feb 2010, 13:12

si eu zic sa nu o tai la varsta asta...pt show gasesti consultanta pe www.animale.ro
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Brac de Weimaraner

Mesajde pongo pe 05 Feb 2010, 14:36

sorin flutur scrie:si eu zic sa nu o tai la varsta asta...pt show gasesti consultanta pe http://www.animale.ro


Tocmai am fost la veterinar cu baiatu' si mai bine ii tai coada, pt ca mereu va avea o rana care va deveni dureroasa si la un moment dat problema se va agrava si tot va trebui amputata, bineinteles ca nu ii va fi asa usor, cum ar fi fost daca era pui. Alta solutie chiar nu vad...
animale.ro e o lume prea dificilia pt mine :lol: ;) deci nu ma bag
Of Lovin' Phantoms Kennel (FCI)
www.weimaraner.ro
Lovin' Phantoms - via FaceBook
pongo
Membru activ
 
Mesaje: 95
Membru din: 30 Noi 2009, 19:25
Locaţie: Ilfov, Romania

Re: Brac de Weimaraner

Mesajde sorin flutur pe 05 Feb 2010, 19:21

daca o sa se declare la 3 ani un super vanator si o sa rupa toti cocenii cu coada pana la sange...atunci tai-o...daca nu o sa fie curios de vanatoare atunci nu o sa se raneasca....
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Brac de Weimaraner

Mesajde pongo pe 06 Feb 2010, 09:48

sorin flutur scrie:daca o sa se declare la 3 ani un super vanator si o sa rupa toti cocenii cu coada pana la sange...atunci tai-o...daca nu o sa fie curios de vanatoare atunci nu o sa se raneasca....


nu e vorba de coceni e vorba ca au padocuri inalte, ei fiind separati de ziduri de beton, iar cand se bucura o loveste si ii curge sange ca lumea, se mai loveste si de gard si in cotet, le mai are si cu vanatoarea. Eu sunt impotriva taierii cozii, sa vedem... :roll:
Of Lovin' Phantoms Kennel (FCI)
www.weimaraner.ro
Lovin' Phantoms - via FaceBook
pongo
Membru activ
 
Mesaje: 95
Membru din: 30 Noi 2009, 19:25
Locaţie: Ilfov, Romania

Următorul

Înapoi la Pontatori si scotocitori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate