Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 09:18

springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Brac , vijla, pointer , cocker , spinger , etc - sectiune dedicata .

Moderator: mialxx

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde wachtelfeld pe 31 Aug 2010, 12:04

ovidiulapusanu scrie:Sincer sa fiu, m-am gandit ca daca nu are timp sa raspunda la telefoane, ce sanse am cu mesaj privat? Cred ca am sa lansez vreo intrebare despre kurzhaar si sigur ii captez atentia. E o gluma, desigur!
Ceva sugestii privind DVD bune despre dresaj? Am cateva spaniole, dar netitrate. Am comandat la Kettner dar cred ca de asemenea vor fi doar in germana. Mie imi trebuiesc in engleza.


Buna ziua ....am cam fost iesit la vanatoare :oops: :D

Va ascult cu placere daca aveti intrebari ...daca doriti cartea , contactati-ma.
Mihai Burcescu 0722257676.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde ovidiulapusanu pe 01 Sep 2010, 06:42

Rezolvat cu cartea. Vorbit cu dl dr si merg vineri sa o iau. In ce priveste puiutul de la Andreea depinde daca o da la monta anul asta si daca o avea baiat. Daca nu...cand o fi sa fie. Cred ca asteptatul pt un caine genetic bun merita.
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde DAC pe 14 Aug 2012, 13:52

Care este mai usor de dresat , epagneul sau springerul?

Multumesc
Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti decat iubit pentru ceea ce nu esti...
Avatar utilizator
DAC
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 07 Feb 2011, 21:00

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde DAC pe 16 Aug 2012, 12:24

DAC scrie:Care este mai usor de dresat , epagneul sau springerul?

Multumesc


Nimeni nimic?...

Vad ca cei de la care asteptam un raspuns pertinent (stiu cum se comporta si se cresc ambele rase)nu mai intra pe aici...@Gica Ultima vizită:05 Iul 2012 ,@sorin flutur Ultima vizită:23 Feb 2012 .

O sa incerc sa-i contactez telefonic .
Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti decat iubit pentru ceea ce nu esti...
Avatar utilizator
DAC
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 07 Feb 2011, 21:00

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde drmarius pe 16 Aug 2012, 13:57

Cand am vrut sa imi iau primul caine, pe primul loc a fost springerul. Nu am gasit pui in tara la vremea respectiva si am ales bretonul, dar cu siguranta o sa am si un springer in viitor :D .
Dupa ce am vazut foarte multe filmari (cumparate sau de pe youtube) cu dresajul scotocitorilor sunt de parere singurul avantaj este ca dresajul complet al lor pana cand ies la vanatoare dureaza mai putin.
Cand vine vorba de springer vs breton, cred ca cea mai buna intrebare este: In ce teren vanez si ce vreau sa vanez?
drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde DAC pe 16 Aug 2012, 16:40

Terenul este de foarte variat mai exact vanez in Timis si Caras Severin , ocazional in Mures .
Zona de baza este o mixtura de campie cu deal , culturi intercalate cu parloaga, zone de pasune curata limitate de zone de faneata abandonata cu iarba inalta sau invadata de tufisuri .
Cele doua fonduri ale asociatiei sunt bogate in fazan is special (sa nu spun foarte bogate comparativ cu altele) cota de anul asta este de 500 fazani , mai sunt si altele :D

Ceva in genul :

Imagine

Imagine

Imagine

Cum springerul vaneaza bine in orice teren si ramane aproape de stapan parca e mai potrivit pentru ceea ce vreau eu , insa parerea mea este pur teoretica , trebuie sa stiu ce iau si la ce sa ma astept , cainele nu este ca o arma care daca nu ti se potriveste ori o ajustezi ori o schimbi ..parerea mea .
Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti decat iubit pentru ceea ce nu esti...
Avatar utilizator
DAC
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 07 Feb 2011, 21:00

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde drmarius pe 16 Aug 2012, 20:32

Cel mai bine este sa cauti pe youtube filmari cu springer la vanatoare. Din pacate nu in toate o sa vezi exact vanatoarea adevarata cu scotocitor. Din cate am vazut cel mai important lucru in dresaj este scotocirea dirijata, unde un scotocitor trebuie sa raspunda in urmatoarea secunda sau mai repede la comenzile conducatorului. La concursurile din Anglia sunt caini care pe langa stanga si dreapta cauta tufa indicata cu degetul. Ei lucreaza foarte mult si aportul (prin joaca si nu fortat) pana cand cainele cauta dirijat stanga, dreapta, fata si spate perfect. Plus ca pun mult accent pe gasirea cat mai rapida a vanatului si mai putin pe predare. In concursuri nu exista timp pentru predarea in sezi cu tinut, cum a venit cainele se ia vanatul direct si imediat reincepe scotocirea.
Ce imi place la scotocitori este ca pe toata durata partidei de vanatoare esti in priza, oricand cainele poate sa ridice vanatul, plus ca trebuie sa stai in contact permanent cu el. Pentru mine, perfecta este combinatia breton + springer + retriever :D , dar asta cand o sa cobor din apartament la casa .
drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde Clujeanul pe 14 Sep 2012, 21:23

@Dac,
La mine in zona, sunt multe liziere si paraie cu spini pe suprafete suficient de intinse incat sa nu poti observa eficient un caine de aret. Eu am springer si mi se pare ca se comporta mai bine in desis de spini sau de trestie decat un pontator.
Daca vrei mai mult sa vanezi la picior in grup restrans sau singur, la fazan/prepelita/sitar, probabil ca un breton o sa fie mai eficient chiar si intr-un teren de genul celui din pozele de mai sus. Daca vanezi cu grupa la goana ti-as recomanda sa te orientezi catre springer.
Daca esti mai comod sau daca nu ai chef sa faci prea multa miscare probabil ca tot pontatorul ii de preferat.
Nu te lua neaparat dupa care-i cel mai usor de dresat. Ambele rase au instinct super de vanatoare si exemplarele de calitate medie deja ar cam trebui sa faca treaba fara mari probleme.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde DAC pe 14 Sep 2012, 22:59

@Clujeanul

Multumesc pentru sfaturi.

Am amanat achizitia cainelui pentru anul viitor ...sunt alte prioritati pe moment.
Nu merg la vanatorile cu grupa ...doar o optiune personala :D

Multumesc inca o data

Sanatate
Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti decat iubit pentru ceea ce nu esti...
Avatar utilizator
DAC
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 07 Feb 2011, 21:00

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde Donbazil pe 17 Sep 2012, 22:32

Sal'tare!
Daca ai timp si chef, intra pe la Dl. Corbus pe la magazin si-ai sa vezi ce caine are......Daca va intindetzi un pic si la povesti.....N-o sa regretzi....
Succes!
Sal'tare!
Donbazil - Faget
Avatar utilizator
Donbazil
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 03 Ian 2009, 21:25
Locaţie: Faget / Timis

Anterior

Înapoi la Pontatori si scotocitori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Publicitate